I NATT: Efter total förvirring – strejken är över

2022 07 19

Mitt i natten meddelade både SAS och pilotfacket att ett avtal är i hamn.

Gårdagskvällen tog minst sagt ett par märkliga svängar i den omtalade SAS-konflikten där hundratals piloter strejkat i två veckors tid. 

Runt 21-tiden meddelade SAS ordförande Carsten Dilling att man hade ett färdigt avtal – någonting som förnekades av flygbolaget blott en halvtimme senare.

Besked 03.20

Men 03.20 i natt kom så äntligen det besked som piloterna, och inte minst alla tiotusentals resenärer som påverkats av strejken, har väntat på.

Parterna är överens och strejken är avblåst, rapporterar flera medier, däribland Aftonbladet.

– I morgon går vi tillbaka till arbetet, säger Martin Lindgren, ordförande i Svensk Pilotförening.

“Äntligen”

SAS och piloterna är överens om ett nytt kollektivavtal som ska gälla i fem och ett halvt år.

Avtalet innebär bland annat att 450 uppsagda piloter ska återanställas.

– Jag är glad att vi nu har kommit överens med alla fyra pilotföreningarna i SAS Scandinavia och att strejken har avslutats. Äntligen kan vi återuppta ordinarie verksamhet och flyga våra kunder på deras efterlängtade sommarsemestrrar. Jag beklagar djupt att så många av våra passagerare har drabbats, framhäver SAS vd Anko van der Werff i ett pressmeddelande.

Då är trafiken återställd

Enligt SAS räknar man med att få upp alla flyg i luften igen inom högst två dagar.

– Vissa trafikstörningar kommer att fortsätta under de följande dagarna medan normal trafik återupptas, meddelar flygbolaget på sin hemsida.

Redan idag uppges dock avgångar gå som planerat.

– Alla avgångar som är planerade att gå i dag kommer att lyfta, säger bolagets kommunikationschef Karin Nyman till SVT.

Kan bli nya köer på Arlanda

Köerna på Arlanda har varit en röd tråd under våren och sommaren.

De lättade en del under strejken, men kan nu bli värre igen då SAS återupptar sin flygtrafik.

– Det är 30–40 procent mindre avgångar från SAS och våra kunder, och vi står för runt 60 procent av alla flyg på Arlanda. Det är klart att det märkts för alla resenärer, säger Martin Johansson, klubbordförande för Unionen på SAS markservicebolag på Arlanda, till Dagens Nyheter.

Förlorat över 1 miljard kronor

Drygt 900 piloter har strejkat under de senaste två veckorna. 

Omkring 30 000 passagerare har påverkats varje dag, enligt siffror från norsk NRK.

SAS själva gick i mitten av förra veckan ut med att man förlorat totalt 1,3 miljarder kronor på strejken – mellan 100 och 130 miljoner kronor varje dag som strejken pågick.

Foto: Beckett P

Text: Redaktionen


Då måste du kontakta banken direkt – när du får Swish

2026 07 26

Swish förenklar livet för många, men används också i kriminella syften.

Swish har blivit oerhört populärt bland svenskarna.

8,8 miljoner använder betaltjänsten – och i maj månad genomfördes totalt 107 miljoner betalningar via tjänsten.

Men samtidigt uppmärksammas nu ett mer besvärande fenomen.

Vissa försöker få andra att ta emot swishbetalningar och be dem ta ut kontanter för att tvätta pengar.

“Mattias” drabbad

Den 53-åriga Stockholmsbon Mattias, som egentligen heter något annat, är en av dem som drabbats.

Inför en fotbollsmatch skulle han träffa några vänner på Södermalm, när två unga män kom fram till honom.

– En av dem hoppar ut ur bilen och frågar om jag kan hjälpa honom med en grej. Han säger att han behöver pengar för att gå och klippa sig, men att hans bankkort inte fungerar, säger han till SvD.

Sade nej

Killen som kom fram ville swisha en summa till Mattias, som han sedan skulle ta ut i kontanter.

Mattias hade hört talas om att kriminella tvättar pengar via swish, och sade därför nej.

Om han hade sagt ja kunde han ha gjort sig skyldig till penningtvättsbrott.

Towe Hägg vid Stockholmspolisen berättar att man bör ta kontakt med banken direkt om en oväntad swishbetalning dyker upp på kontot.

Att låna ut sitt bankkonto till pengatvätt är nämligen brottsligt även om man inte har uppsåt.

– Tar man emot pengar, eller förmedlar dem vidare, måste man vara säker på var de kommer ifrån, säger Hägg.

Läs mer: Bostadspriserna väntas stiga i Sverige

Då blir man penningmålvakt

En penningmålvakt är någon som tar emot pengar på sitt konto och skickar dem vidare, ofta på uppmaning av någon annan. 

– Det kan låta harmlöst men handlar ofta om pengar från kriminell verksamhet, förklarar Swish.

– Syftet är att göra det svårare att se var pengarna kommer ifrån, eftersom de passerar flera olika konton.

Var uppmärksam

Swish uppmanar svenskarna att vara uppmärksam på om:

- Du får pengar du inte förväntat dig.

- Någon ber dig föra vidare pengar.

- Du erbjuds ersättning för att ta emot eller föra vidare pengar – ofta med argument som att det är “enkelt” eller “snabba pengar”.

Läs mer: Matpriserna kan rusa – varnar för ny prischock

Foto: Swish resp Swedbank

Text: Redaktionen


26 juli 2026

S vill skärpa lagen – ”helt orimligt att tjäna pengar på det”

2026 07 26

Den 13 september är det val i Sverige.

Vallöftena Inför nästa mandatperiod presenteras i en strid ström.

Socialdemokraterna lyfter olika områden där satsningar ska göras, om partiet vinner förtroende i höstens val. Bland annat sjukvården.

Genom massiva satsningar på personalen ska vårdköerna kortas, kontakten med vårdcentralen underlättas och tryggheten återuppbyggas i hela landet, uppger partiet.

Fritt fram för alternativ

En av vårdfrågorna som S siktar in sig på är alternativmedicinska behandlingar, rapporterar SvD.

Idag finns regleringar kring några allvarliga sjukdomar som diabetes, epilepsi och cancer. De får endast legitimerad hälso- och sjukvårdspersonal hantera.

Men i övrigt är det relativt fritt fram för alternativmedicinen, där också tillsynen är relativt liten.

Detta vill S ändra på.

– Sjuka människor ska inte hamna i händerna på oseriösa aktörer. Det riskerar att undergräva tilltron till vården och kan göra att människor avstår behandling med livshotande konsekvenser, säger partiets sjukvårdspolitiska talesperson, Fredrik Lundh Sammeli, till tidningen. 

Läs mer: Bostadspriserna väntas stiga i Sverige

”Helt orimligt att tjäna pengar”

S menar att nuvarande linje är ett hål i lagen, och vill nu skärpa reglerna kring marknadsföring av behandlingar som saknar vetenskaplig grund och stärka patientskyddet.

– Det är helt orimligt att man utan vetenskapligt stöd kan tjäna pengar på människors utsatthet. Lagstiftningen hänger inte med i dagens utveckling, säger Fredrik Lundh Sammeli.

Sjukvårdsminister Elisabeth Lann (KD) utesluter inte att se över lagen kring alternativa medicinska behandlingar, men har under nuvarande mandatperiod prioriterad andra frågor, uppger tidningen.

Fokus på vårdköer

Under de senaste fyra åren har ett av regeringens stora fokus varit att minska vårdköerna. Och enligt siffror som de styrande partierna presenterar har trenden börjat vända neråt.

– Regeringens målmedvetna fokus att korta köerna har tack vare regionernas och framförallt vårdpersonalens arbete gett resultat. Vi fortsätter arbetet för att varje patient ska få vård i tid, säger Elisabet Lann, i ett uttalande.

Läs mer: Matpriserna kan rusa – varnar för ny prischock

Foto: Socialdemokraterna

Text: Redaktionen