I NATT: Efter total förvirring – strejken är över

2022 07 19

Mitt i natten meddelade både SAS och pilotfacket att ett avtal är i hamn.

Gårdagskvällen tog minst sagt ett par märkliga svängar i den omtalade SAS-konflikten där hundratals piloter strejkat i två veckors tid. 

Runt 21-tiden meddelade SAS ordförande Carsten Dilling att man hade ett färdigt avtal – någonting som förnekades av flygbolaget blott en halvtimme senare.

Besked 03.20

Men 03.20 i natt kom så äntligen det besked som piloterna, och inte minst alla tiotusentals resenärer som påverkats av strejken, har väntat på.

Parterna är överens och strejken är avblåst, rapporterar flera medier, däribland Aftonbladet.

– I morgon går vi tillbaka till arbetet, säger Martin Lindgren, ordförande i Svensk Pilotförening.

“Äntligen”

SAS och piloterna är överens om ett nytt kollektivavtal som ska gälla i fem och ett halvt år.

Avtalet innebär bland annat att 450 uppsagda piloter ska återanställas.

– Jag är glad att vi nu har kommit överens med alla fyra pilotföreningarna i SAS Scandinavia och att strejken har avslutats. Äntligen kan vi återuppta ordinarie verksamhet och flyga våra kunder på deras efterlängtade sommarsemestrrar. Jag beklagar djupt att så många av våra passagerare har drabbats, framhäver SAS vd Anko van der Werff i ett pressmeddelande.

Då är trafiken återställd

Enligt SAS räknar man med att få upp alla flyg i luften igen inom högst två dagar.

– Vissa trafikstörningar kommer att fortsätta under de följande dagarna medan normal trafik återupptas, meddelar flygbolaget på sin hemsida.

Redan idag uppges dock avgångar gå som planerat.

– Alla avgångar som är planerade att gå i dag kommer att lyfta, säger bolagets kommunikationschef Karin Nyman till SVT.

Kan bli nya köer på Arlanda

Köerna på Arlanda har varit en röd tråd under våren och sommaren.

De lättade en del under strejken, men kan nu bli värre igen då SAS återupptar sin flygtrafik.

– Det är 30–40 procent mindre avgångar från SAS och våra kunder, och vi står för runt 60 procent av alla flyg på Arlanda. Det är klart att det märkts för alla resenärer, säger Martin Johansson, klubbordförande för Unionen på SAS markservicebolag på Arlanda, till Dagens Nyheter.

Förlorat över 1 miljard kronor

Drygt 900 piloter har strejkat under de senaste två veckorna. 

Omkring 30 000 passagerare har påverkats varje dag, enligt siffror från norsk NRK.

SAS själva gick i mitten av förra veckan ut med att man förlorat totalt 1,3 miljarder kronor på strejken – mellan 100 och 130 miljoner kronor varje dag som strejken pågick.

Foto: Beckett P

Text: Redaktionen


9 juli 2026

Yrke kan förbjudas – 6 000 svenskar riskerar jobbet

2026 07 09

Tusentals svenskars jobb hänger på en allt skörare tråd.

Över 6 000 personer i Sverige jobbar som telefonförsäljare, enligt siffror från Statistiska centralbyrån.

Inom kort kan samtliga behöva se sig om efter ett nytt arbete.

Regeringen meddelar nämligen på torsdagen att en utredning tillsätts för att se över om telefonförsäljning ska förbjudas.

– Telefonförsäljning upplevs av många som både missvisande och påträngande, säger civilminister Erik Slottner (KD) i ett uttalande.

Kan bli olika slags förbud

Redan för ett år sedan krävde Konsumentverket hårdare tag mot telefonförsäljning. Då förespråkade myndigheten bland annat ett förbud mot försäljning av lån.

– Det är försäljningsmetoden som sådan som är problematisk. Extra svårt är det för utsatta målgrupper som äldre, personer med kognitiva funktionsnedsättningar eller de med låga kunskaper i svenska, framhöll myndighetens generaldirektör Cecilia Tisell på DN Debatt hösten 2024.

Nu hörsammar regeringen uppmaningarna.

Utredningen kommer analysera och ge förslag på hur konsumenter bättre kan skyddas från försäljare där det är företagen som ringer kunden. Utredningen ska bland annat granska om telefonförsäljning bör förbjudas helt, eller om det enbart ska ske inom särskilda branscher eller produkter.

– Vissa grupper i samhället riskerar också att hamna i kläm, inte minst äldre. Vi behöver se över frågan grundligt och om det kan vara motiverat med ett förbud, säger Erik Slottner. 

LÄS MER: Ska bli lättare att komma till Sverige och arbeta

Brett stöd

Om regeringen väljer att gå vidare med att föreslå förbud mot telefonförsäljning kan de sannolikt räkna med stöd från oppositionen.

Vänsterpartiet har tidigare varit tydliga med att man vill se ett totalförbud.

– Vill man att försäljare ska ringa upp en och sälja saker, då förslår vi att man sätter upp sig på en lista för det. En omvänd så kallad ”nix-lista”, sade V-ledaren Nooshi Dadgostar till TV4 för två år sedan. 

LÄS MER: Ersättning till fastighetsägare höjs

Foto: Olle Friman/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


9 juli 2026

Ryssarna flyr – Ukraina tar kontroll

2026 07 09

Ryska styrkor tvingas lämna ockuperade områden i Ukraina.

Under torsdagsmorgonen kommer beskedet.

En by i regionen Donetsk har befriats från de ryska ockupanterna.

Glädjen var stor när de ukrainska styrkorna pressade undan motståndarna, som tvingades backa från sina positioner, rapporterar RBC-Ukraine.

– Novokhatske är tillbaka under Ukrainas väpnade styrkors kontroll! Genom gemensamma och samordnade insatser har soldaterna från den 37:e marinbrigaden och deras vapenbröder från den 79:e luftlandsättningsbrigaden utplånat de ryska ockupationsstyrkorna i byn Novokhatske i regionen Donetsk, uppger den ukrainska militären i ett uttalande, enligt tidningen.

Steg för steg

Ukraina har avancerat steg för steg genom det kraftigt minerade området.

Slutligen lyckades operationen och de ryska soldaterna tvingades bort från området, efter att ha lidit stora förluster. Det uppger den ukrainska militären.

Samtidigt pågår hårda strider i en annan stad i samma region.

Putin hävdar framgång

I förra veckan gick den ryske diktatorn Vladimir Putin ut och hävdade att Ryssland tagit kontroll över staden Kostiantynivka i regionen Donetsk.

– Rysk kontroll har etablerats över staden, sade han, enligt RBC-Ukraine.

– Jag vill påpeka att erövringen av Kostyantynivka bara är det första, men mycket viktiga, steget i förstörelsen av den ukrainska arméformationen som för närvarande håller området.

LÄS OCKSÅ: Två jättefartyg står i brand

Zelenskyj slår tillbaka

Ukrainas president tillbakavisar uttalandet från den ryske ledaren.

Striderna i staden är långt ifrån avgjorda, menar Volodymyr Zelenskyj.

– Striderna fortsätter också för Kostiantynivka, som Putin redan har gjort anspråk på, men uppenbarligen kommer han aldrig att riskera att dyka upp där. För i verkligheten har han bara Moskva, Sankt Petersburg och sina residens, sade han enligt tidningen.

Svåra förluster

Den ukrainske presidenten passade också på att lyfta de stora ryska förlusterna vid fronten. Ett faktum som Putin ogärna talar högt om.

– I juni var det nästan 30 000 bekräftade förluster bland de ryska ockupanterna vid fronten – döda eller svårt skadade, sade Zelenskyj, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Nato överens – så mycket får Ukraina

Foto: L. Johnns

Text: Redaktionen