I NATT: Dubbla sprängningar – två flerfamiljshus attackerade

2023 01 02

Två detonationer, varav en mycket kraftig, har ägt rum vid ingångarna till flerfamiljshus i Stockholm under natten till måndagen.

Den första smällen kom strax efter klockan 03.00 när en port exploderade i Grimsta i västra Stockholm, rapporterar Aftonbladet.

– Vi är där och assisterar. Det är en port som är sprängd och mycket rutor som gått i fastigheten. Inga skadade vad vi vet än. Vi har sex stycken enheter på plats, säger Tobias Åkesson, ledningsbefäl på räddningstjänsten, till tidningen.

"Hela lägenheten skakade"

Boende i området vittnar bland annat om hur “hela lägenheten skakade” i samband med sprängningen.

– Det var en rejäl smäll. Det skakade till ordentligt, säger en person som bor i närheten till Expressen.

På plats kunde polisen konstatera att explosionen hade orsakat kraftig skada på byggnaden.

– Det är stora skador på porten, säger Stockholmspolisens presstalesperson Ola Österling till samma tidning.

Nästa smäll

Drygt en timme senare var det dags igen.

Den här gången i Bagarmossen i södra delen av Stockholm.

– Man har placerat eller kastat in en sprängladdning i en trappuppgång, det är en mindre sprängning och vi har inga uppgifter om att någon kommit till skada. Det är splitterskador i trappuppgången. Vi har spärrat av och tekniker ska utföra en undersökning. Men vi har inte obegränsat med tekniker, så vi måste ta Grimsta först, säger Ola Österling till Aftonbladet.

Kan kopplas till nyårsskjutning

En stor polisinsats pågår fortfarande i Stockholm. Både bombtekniker och kriminaltekniker har kallats till Grimsta för att inleda en förundersökning om allmänfarlig ödeläggelse.

Polisens teori är att sprängningarna är en fortsättning av nyårsaftonens skjutning, men att man jobbar med flera teorier.

– Det pågår en jakt på gärningsmän, men vi har inga frihetsberövade, säger Ola Österling till SVT.

Sköts till döds på nyårsafton

Under nyårsnatten sköts en man till döds i Vällingby centrum i Stockholm. 

Enligt uppgifter till SVT kopplas den mördade mannen till en konflikt mellan kriminella grupperingar i staden.

– Det är möjligt att vi kan släppa på mer information framöver men inte just nu, säger Daniel Wikdahl vid polisen till tv-kanalen.

Arkivfoto: Polisen Linköping

Text: Redaktionen


14 aug 26

Farkost nedskjuten – Finland blixtagerar

2026 08 14

Ett Natostridsflyg har skjutit ned en drönare.

Händelsen inträffade ovanför Lettland under natten mot fredag, uppger den lettiska militären.

– Sök skydd och stanna inomhus. Om du ser ett lågt flygande och misstänkt föremål, håll avstånd och ring polisen, skriver militären i ett inlägg på X.

Samtidigt ljuder flyglarm i flera lettiska regioner längs gränsen mot Ryssland.

Finland blixtagerar

Försvarsmakten i Finland har agerat efter hotet i lettiskt luftrum.

Sjö- och flygtrafiken har tillfälligt begränsats över delar av östra Finska viken, rapporterar Yle.

– Detta är en försiktighetsåtgärd som syftar till att säkerställa medborgares säkerhet och myndigheternas operativa förmåga att bekämpa potentiella drönare, framhåller den finska försvarsmakten i ett uttalande.

Nedskjuten

Senare uppger Lettlands militär att drönaren har bekämpats.

– Allierade stridsflygplan har framgångsrikt skjutit ner den obemannade farkosten som flög in i luftrummet!

LÄS MER: Stridsflyg i luften – trippla varningar i Natoland

Varnat för iscensatt attack

Det är oklart varifrån drönaren har avfyrats.

Ryska myndigheter hävdar att Leningradregionen i västra delen av landet har attackerats under natten. Femton drönare uppges ha skjutits ned över regionen, där Rysslands näst största stad Sankt Petersburg är belägen.

Samtidigt har flera Natoländer varnat för att Ryssland planerar en falsk flagg-attack mot baltstaterna eller Polen.

–  Vi har information om att Ryssland överväger att utföra icke-konventionella kinetiska attacker mot kritisk infrastruktur i Östersjöregionen. Det är troligt att Ryssland kommer att använda ukrainsktillverkade drönare för detta, sade Litauens försvarsminister Robertas Kaunas till den litauiska nyhetskanalen 15min.

En falsk flagg-attack innebär en dold operation vars syfte är att lura allmänheten att en annan aktör bär ansvaret än den som faktiskt planerade och utförde operationen.

LÄS OCKSÅ: Amerikanska soldater ”krossade” av Ukraina 

Foto: J. Torcasio

Text: Redaktionen


14 aug 26

Historiskt väderbesked: Kan bli värsta någonsin

2026 08 14

– Modellerna visar något som ligger utanför allt vi någonsin har observerat tidigare.

Det skriver den framstående klimatforskaren Zeke Hausfather i en färsk analys om årets El Niño. 

Forskaren beskriver utvecklingen som sensationell.

– Jag är generellt sett ganska sansad i hur jag diskuterar klimatdata. Det har bara funnits en gång på senare år då jag blivit riktigt chockad: när den globala temperaturen för september 2023 kom in på hela en halv grad varmare än vad som någonsin uppmätts i september, framhåller Hausfather.

Nu är klimatforskaren återigen chockad. Han beskriver prognoserna för årets El Niño som häpnadsväckande.

– Det ser inte bara ut som att årets El Niño blir den starkaste sedan tillförlitliga mätningar började – den kan dessutom slå tidigare rekord med en häpnadsväckande marginal.

”Kommer att spränga gränserna”

El Niño har inletts och väntas nå sin topp under hösten. Väderfenomenet värmer upp Stilla Havet och förändrar nederbördsmönstren i stora delar av världen.

Senast en så kallad ”Super El Niño” inträffade var 2015. Då påverkades över 60 miljoner människor av väderfenomenet, som förknippas med ökad kraftigt ökad nederbörd i vissa delar av världen och utbredd torka i andra.

Höstens El Niño väntas bli exceptionellt kraftig.  

– Det är realistiskt att denna Super El Niño under hösten kommer att spränga gränserna för hur stark en El Niño kan vara. Konsekvenserna kan bli allvarliga för den globala livsmedelsförsörjningen och skapa stora utmaningar över hela världen, TV2:s meteorolog Andreas Nyholm till kanalen.

Så påverkas Sverige

Det är oklart hur Sverige kommer att påverkas av väderfenomen.

SMHI:s klimatforskare Ralf Döscher konstaterar att det saknas underlag för att dra några exakta slutsatser.

Men att Sverige kommer att påverkas står klart.  

– Vi kan bara säga att Sverige kan märka av en påverkan, men inte hur, säger Döscher till SvD.

ANDRA LÄSER: Ukraina nära stort militärt avtal

FAKTA: El Niño

- El Niño är havsfenomenet som tillsammans med atmosfärsfenomenet Southern Oscillation återkommer över Stilla Havet med ett mellanrum på två till sju år.

- När El Niño inträffar försvagas passadvindarna, alternativt att de ändrar riktning, vilket medför att det varma ytvattnet, liksom molnsystem och regnväder, inte förs tillbaka västerut utan i stället fortsätter österut.

- Därmed förändras också den globala, storskaliga atmosfärscirkulationen liksom vädret i stora delar av övriga världen.

Källa: SMHI

LÄS OCKSÅ: Dagligvaruhandeln växer

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen