I NATT: Dubbla sprängningar – två flerfamiljshus attackerade

2023 01 02

Två detonationer, varav en mycket kraftig, har ägt rum vid ingångarna till flerfamiljshus i Stockholm under natten till måndagen.

Den första smällen kom strax efter klockan 03.00 när en port exploderade i Grimsta i västra Stockholm, rapporterar Aftonbladet.

– Vi är där och assisterar. Det är en port som är sprängd och mycket rutor som gått i fastigheten. Inga skadade vad vi vet än. Vi har sex stycken enheter på plats, säger Tobias Åkesson, ledningsbefäl på räddningstjänsten, till tidningen.

"Hela lägenheten skakade"

Boende i området vittnar bland annat om hur “hela lägenheten skakade” i samband med sprängningen.

– Det var en rejäl smäll. Det skakade till ordentligt, säger en person som bor i närheten till Expressen.

På plats kunde polisen konstatera att explosionen hade orsakat kraftig skada på byggnaden.

– Det är stora skador på porten, säger Stockholmspolisens presstalesperson Ola Österling till samma tidning.

Nästa smäll

Drygt en timme senare var det dags igen.

Den här gången i Bagarmossen i södra delen av Stockholm.

– Man har placerat eller kastat in en sprängladdning i en trappuppgång, det är en mindre sprängning och vi har inga uppgifter om att någon kommit till skada. Det är splitterskador i trappuppgången. Vi har spärrat av och tekniker ska utföra en undersökning. Men vi har inte obegränsat med tekniker, så vi måste ta Grimsta först, säger Ola Österling till Aftonbladet.

Kan kopplas till nyårsskjutning

En stor polisinsats pågår fortfarande i Stockholm. Både bombtekniker och kriminaltekniker har kallats till Grimsta för att inleda en förundersökning om allmänfarlig ödeläggelse.

Polisens teori är att sprängningarna är en fortsättning av nyårsaftonens skjutning, men att man jobbar med flera teorier.

– Det pågår en jakt på gärningsmän, men vi har inga frihetsberövade, säger Ola Österling till SVT.

Sköts till döds på nyårsafton

Under nyårsnatten sköts en man till döds i Vällingby centrum i Stockholm. 

Enligt uppgifter till SVT kopplas den mördade mannen till en konflikt mellan kriminella grupperingar i staden.

– Det är möjligt att vi kan släppa på mer information framöver men inte just nu, säger Daniel Wikdahl vid polisen till tv-kanalen.

Arkivfoto: Polisen Linköping

Text: Redaktionen


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen


15 augusti 2026

UPPGIFTER: Putin fruktar kollaps

2026 08 15

Putin är fokuserad på en avgörande fråga, men är rädd att orsaka en kollaps.

Vladimir Putin måste fatta beslut i en stor fråga som kan få avgörande betydelse för Ukrainakriget.

Men i Kreml råder fortfarande stora tvivel.

Den ryske diktatorn fruktar att ett impopulärt beslut kan få enorma konsekvenser för Ryssland.

”Betydande risker för regeringen”

Det har rapporterats att Ryssland förbereder en ny mobiliseringsvåg för att täcka upp för stora förluster på slagfältet.

Men för närvarande finns det inga tecken på att Putin har godkänt en ny mobiliseringsvåg, rapporterar Kyiv Post.

Ryssland tycks fördröja och skjuta upp beslutet och ta till andra lösningar istället.

Anledningen uppges vara att man fruktar en stor samhällskris i samband med en ny mobilisering.

Om mobiliseringen leder till stort missnöje, protester, social oro och ekonomiska problem så riskerar den redan försvagade regimen att kollapsa.

– Internationella analytiker menar att en storskalig mobilisering innebär betydande risker för den ryska regeringen, rapporterar tidningen.

Kreml fruktar ett stort missnöje bland allmänheten. Det uppstod redan vid den första mobiliseringen i september 2022, men den här gången riskerar det att bli värre, eftersom Ryssland även har fått en rad andra problem till följd av kriget.

LÄS OCKSÅ: Drönare vid turistresort

”Moskva söker alternativa metoder”

Samtidigt fruktar Putin också att ekonomin kan påverkas negativt av en ny mobiliseringsvåg, bland annat genom att Ryssland skulle förlora arbetskraft.

Kreml fördröjer därför beslutet om mobilisering och försöker klara behoven på slagfältet på andra sätt istället.

– Moskva söker alternativa metoder för att stärka sina styrkor utan att behöva använda inhemsk värnplikt, enligt tidningen.

Bland annat uppges mellan 30 000 och 50 000 soldater från Nordkorea ha utplacerats i Ryssland.

– Analytiker anger att denna utplacering är avsedd att ge Kreml ytterligare personal och fördröja behovet av en andra mobiliseringsvåg, enligt tidningen.

Moskva förlitar sig också på ekonomiska incitament för att rekrytera flera soldater, vilket dock har blivit allt svårare.

Frågan om mobilisering är alltså ett stort dilemma för Putin, som ännu inte tycks ha fattat något beslut. Samtidigt fortsätter Ryssland att göra stora förluster på slagfältet i Ukraina.

LÄS OCKSÅ: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen