I NATT: Dubbla arbetsplatsolyckor

2024 01 21

Två arbetsplatsolyckor har skett i samma stad under natten.

Det är i Skellefteå som flera incidenter har skett.

Uppgifterna kommer efter att just olyckor på arbetsplatser runt om i Sverige har fått stor uppmärksamhet under den senaste tiden.

Det rör sig om en olycka i en hiss, och en olycka där något slags ämne ska ha varit inblandat.

Det meddelar polisen.

Olycka i hiss

Vid en arbetsplats i området Bergsbyn i Skellefteå har en person skadats i en hiss.

– Polis åker till en arbetsplats i Bergsbyn, Skellefteå, där en person enligt initiala uppgifter har skadat en hand i en hiss och senare ramlat och slagit huvudet, meddelar polisen.

– Personen, en man i 40-årsåldern, förs till sjukvård. Ärendet hanteras som en arbetsplatsolycka och en anmälan ska upprättas.

Ämne i ansiktet

På annat håll i Skellefteå har en person fått något slags ämne i ansiktet, och behandlas av sjukvård.

– Polis åker till en arbetsplats i Skelleftehamn med anledning av en olycka. Enligt initiala uppgifter har en person fått något slags ämne i ansiktet. Personen, en man i 30-årsåldern, förs till sjukvård.

Polisen kommer att upprätta en anmälan och ämnar utreda händelsen som en arbetsplatsolycka.

Har uppmärksammats

Regeringen har uppmärksammat arbetsplatsolyckorna i Sverige och menar att man kommer att ta krafttag för att säkerställa att ingen ska behöva riskera livet eller hälsan på jobbet.

– Regeringen kommer att fatta beslut om att Arbetsmiljöverkets arbete gällande arbetsplatsolyckor inriktas mot att genomföra fler fysiska oanmälda inspektioner. Regeringen följer noga arbetet, i dialog med myndigheter och relevanta aktörer, framhåller regeringen via sin webbsida.

“Dyster trend”

I samband med den dödliga hissolyckan utanför Stockholm, där fem personer förlorade livet, meddelade regeringen att man måste införa åtgärder.

En som då underströk den negativa utvecklingen var arbetsmarknads- och integrationsminister Johan Pehrson (L).

– Vi kan konstatera att vi har en dyster trend de senaste åren. Det är en fruktansvärd utveckling och alla samhällsbyggare ska vara trygga på jobbet, sade han till SVT.

Foto: A. Chattasa

Text: Redaktionen


Glädjebesked för Tidöregeringen – siffror skjuter i höjden

2026 07 28

Nu kommer ett positivt besked för regeringen inför valet.

Regerings- och Tidöpartierna har ett tufft opinionsläge inför riksdagsvalet i september.

Men nu kommer glädjebesked för regeringen som kan stärka partiernas valspurt.

Fortsätter öka

Ekonomi och arbetsmarknad är viktiga frågor för väljarna.

Nu kommer siffror som visar att arbetsmarknaden i Sverige är på väg åt rätt håll.

Antalet sysselsatta i Sverige fortsätter att öka, visar ny statistik från SCB.

I åldern 15 till 74 år ökade antalet sysselsatta med 27 000 personer i maj jämfört med motsvarande månad förra året.

Det innebär alltså att arbetslösheten minskar.

Under maj minskade arbetslösheten till 5,2 procent för personer mellan 20 och 65 år, visar statistiken.

Ökningen av antalet sysselsatta innebär att de under maj månad uppgick till 5 309 000 personer.

Många män och ännu fler kvinnor fick nytt jobb i maj.

– Sysselsättningen ökade med 15 000 kvinnor och 12 000 män, enligt SCB.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Ryssland inför undantagstillstånd

Viktig integrationsfråga

Integrationen är också en viktig fråga inför valet, och även där kan Tidöregeringen glädja sig åt de nya siffrorna.

– Utrikes födda står för den största delen av ökningen av antalet sysselsatta med en ökning av 12 000 kvinnor och 11 000 män jämfört med maj 2025, enligt SCB.

Sysselsättningsgraden för utrikes födda ligger på 70,4 procent och är en av de viktiga integrationsfrågor som ofta diskuteras inför valet.

Bland inrikes födda är sysselsättningsgraden högre och ligger på 84,1 procent.

Den totala sysselsättningsgraden, alltså andelen sysselsatta i förhållande till befolkningen, låg på 80,4 procent i maj 2026. Det är en mycket liten ökning med 0,2 procentenheter jämfört med motsvarande månad förra året.

Arbetslösheten var i maj månad 11,2 procent bland utrikes födda och 3,2 procent bland inrikes födda.

Såväl integrationen som sysselsättningen och ekonomin lär bli stridsfrågor när valspurten närmar sig.

I en riksdagsdebatt i juni varnade Magdalena Andersson (S) för en växande arbetslöshet bland ungdomar.

ANDRA LÄSER: Tvärvänder om Ukraina – “Trodde aldrig det skulle ske”

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Historiskt besked för SD

2026 07 28

Sverigedemokraterna har nått en milstolpe som länge endast har förknippats med Socialdemokraterna.

SD kommer för första gången i partiets historia att kandidera till riksdagen, samtliga regioner och i landets alla kommuner i höstens val.

Beskedet innebär att SD och S blir de enda partierna som kandiderar överallt i årets val. Det blir också första gången sedan 2010 som ett annat parti än Socialdemokraterna kandiderar överallt i hela landet. 

”Historisk milstolpe”

Sverigedemokraterna beskriver utvecklingen som en ”historisk milstolpe” för partiet, som grundades 1988 och kom in i riksdagen 2010.

– Det här är resultatet av ett långsiktigt och målmedvetet arbete i hela vår organisation. Från att ha varit ett litet parti med representation i delar av landet är vi nu ett rikstäckande parti som möter väljarna i varje kommun, varje region och i riksdagsvalet, säger partisekreterare Mattias Bäckström Johansson.

–  Bakom den här framgången finns tusentals förtroendevalda, kandidater, medlemmar och sverigevänner som har lagt ned ett enormt arbete. Det visar både styrkan och bredden i vårt parti. Sverigedemokraterna finns idag i hela Sverige och vi är redo att ta ansvar i ännu fler kommuner och regioner efter valet, fortsätter han.

ANDRA LÄSER: Jättefartyg sjunker i Svarta havet

Beskrivs som unik möjlighet

Efter det nya beskedet bedömer Sverigedemokraterna att partiet kommer att vara representerat i hela landet.

Partisekreterare Bäckström Johansson beskriver det som en unik möjlighet för SD att få genomslag för sin politik på nationell, regional och kommunal nivå.

– Vår ambition är inte bara att finnas med på valsedeln. Vi vill vinna väljarnas förtroende och göra verklig skillnad. Målet är ett starkt valresultat och ett ökat sverigedemokratiskt inflytande i hela landet, säger han.

LÄS OCKSÅ: Teknikjättar går samman – för att försvara sig

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redationen