I NATT: Donald Trump åtalas

2023 03 31

USA:s före detta president Donald Trump åtalas.

Det bekräftar hans advokat Joe Tacopina för nyhetsbyrån AP.

Enligt CNN åtalas Trump av åtalsjuryn i New York för mer än  30 punkter relaterade till affärsbedrägerier.

Trump kallar det för en ”häxjakt”,

– Detta är den värsta politiska förföljelsen och försök till valpåverkan i historien. Från det att jag kom ner för den gyllene rulltrappan vid Trump Tower, och till och med innan jag svors in som er president i USA, har de radikala vänsterdemokraterna – fienden till de hårt arbetande män och kvinnor i detta land — bedrivit  en häxjakt för att förstöra Make America Great Again-rörelsen, skriver Trump i ett uttalande.

”Ingen står över lagen”

Flera demokrater har kommenterat åtalet mot Trump – bland annat  Richard Blumenthal, senator för Connecticut.

– Ingen person står över lagen – och kränkningar av lagen måste utredas hur mäktig personen än är. En stor jury har enligt uppgift beslutat att åtala den tidigare presidenten Trump efter en intensiv utredning som pågått i många månader. Vårt rättssystem har en skyldighet att följa fakta och lag vart de än leder. Tidigare president Trump kommer att ha samma rättigheter som alla åtalade brottslingar och rättssystemet kommer att anta att han är oskyldig tills motsatsen bevisats, framhåller senatorn i ett uttalande.

Historiskt

Trump blir den första ex-presidenten i USA som åtalas för brott.

Åtalspunkterna är okända, men utredningen handlar om att Trump i samband med valkampanjen 2016 betalade 130 000 dollar till porrskådisen Stormy Daniels för att hon skulle hålla tyst om en tidigare relation med ex-presidenten.

Utbetalningen gjordes av Trumps före detta advokat Michael Cohen.

Cohen har själv medgett att han olagligt betalade ut pengarna och erkände sig 2018 skyldig till kampanjfinansieringsbrott. Vidare uppger advokaten att han agerat på Trumps order, vilket skulle göra ex-presidenten medskyldig.

Då överlämnar han sig

Trump väntas överlämna sig till myndigheterna i New York på tisdag nästa vecka, erfar New York Times.

Staden förbereder sig inför stora protester från Trump-anhängare. Enligt källor till New York Times fruktar stadens polis ett upplopp. 

Säkerheten har stärkts runt domstolsbyggnaden på Manhattan.

Trump har tidigare uppmanat sina anhängare att protestera mot åtalet.

– DEN LEDANDE REPUBLIKANSKA KANDIDATEN & TIDIGARE PRESIDENTEN I USA, KOMMER ATT GRIPAS PÅ TISDAG NÄSTA VECKA. PROTESTERA, TA TILLBAKA VÅR NATION, skrev han på sin sociala medie-plattform Truth Social för drygt två veckor sedan.

Foto: Donald Trump FB

Text: Redaktionen


18nov25

I MORGON ONSDAG: Bubblan kan ”brisera” – sparare varnas

2025 11 18

I morgon, onsdag, kan AI-bubblan ”brisera”.

Det varnar sparekonomen Claes Hemberg för.

Han hänvisar den amerikanska AI-jätten Nvidias kvartalsrapport som släpps under onsdagen. 

– Om försäljningen faller drastiskt är det ett tecken på att bubblan kanske briserar. Då kanske vi får en nedgång på börserna med fem-tio procent, bara över dagen, säger Hemberg till Expressen.

Uppmanar sparare: Gör det här

Experten uppmanar sparare med ”techtunga portföljer” att se över sitt innehav. Det kan vara klokt att sprida riskerna till fonder och aktier som inte påverkas lika hårt av en potentiell AI-kris.  

– I och med att det har varit ett så stort intresse för AI finns de som, utöver globalfonder, kanske har en USA-fond, en tech-fond och har köpt aktier i till exempel Nvidia. Då tycker jag att man ska se över sin portfölj och bredda den, så att man inte drabbas onödigt hårt vid en börsnedgång, säger Claes Hemberg till tidningen.

LÄS MER: Börsen faller kraftigt

Aktiechef ger lugnande besked  

Varningen utfärdas efter tisdagens börsras. Stockholmsbörsen föll kraftigt. Indexet OMXS30 föll med 2,3 procent, vilket markerar den sämsta handelsdagen sedan tullraset i april. Samtidigt backade OMXSPI med 2,2 procent.

Enligt Karl Hedberg, aktiechef på DNB Carnegie Private Banking, finns det flera förklaringar till nedgången.

För det första handlar det om osäkerhet kring närliggande räntesänkningar i USA, menar experten.

– Det är mycket det som är anledningen till att det här startade.  Jag ser det mer som en rekyl i en fortsatt stigande trend – än så länge, säger Hedberg till EFN.

För det andra pekar experten på osäkerheten kring de höga värderingarna av de amerikanska techjättarna. Han tror dock inte att bubblan kommer att spricka inom den närmaste tiden.

–  Jag tror det fortsatt kommer vara fokus på den stora AI- och datainvesteringstrenden – den kommer inte ta slut här och nu. Sen kommer det nog fortsätta vara diskussioner om det verkligen kommer vara så pass lönsamt och vilka bolag som tjänar på trenden, säger han till kanalen.

LÄS OCKSÅ: 500 000 flygbiljetter avbokas direkt – till samma land 

Foto: A. Nygård

Text: Redaktionen


JUST NU: SMHI varnar för snöfall – fem län löper störst risk

2025 11 18

SMHI utfärdar trippla varningar för snöfall under onsdagen.

Fem län omfattas av gul varning för snöfall:

- Värmlands län

- Västra Götalands län

- Kronobergs län

- Jönköpings län

- Hallands län  

Enligt SMHI bör invånare i områdena tänka på följande när snön drar in under onsdagen:

- Restider kan bli längre på grund av halka, dålig sikt och snörök. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten till väglag och sikt.

- Det kan vara svårt att ta sig fram i trafiken på grund av snö på vägar, trafikolyckor eller stillastående fordon.

- Det finns risk för förseningar eller inställda avgångar inom kollektivtrafiken.

Uppemot 30 centimeter

I området väster om Vänern väntas snöfallet bli mest intensivt.

Uppemot 30 centimeter snö kan falla lokalt, uppger SMHI.

– En del snöbyar kan vara kraftiga, främst över Västra Götalands län och sydvästligaste Värmland, framhåller myndighetens meteorolog Emma Rosengren.

– Från kvällen kan ett mer omfattande snöfallsområde beröra Götaland och östra Svealand. Dock är banan på lågtrycket som styr detta lite osäker, möjligen tar det en sydostligare bana över Östersjön, och då drar snöfallet bort snabbare. Det ser ändå ut att bli större mängder över främst inre Götaland, fortsätter hon.

LÄS MER: Börsen faller kraftigt 

Uppmanar bilister: Tänk på det här

Trafikverket uppmanar bilister att tänka på följande i vintertrafiken:

- Följ väderleksrapporten och ta vädervarningar på stort allvar. Det ger dig en möjlighet ta beslut om du verkligen behöver ge dig ut när vädret är som sämst. Lokalt kan det vara stora skillnader och snabba förändringar i vädret.

- Sänk hastigheten och ändra ditt körsätt så att du kan bemästra olika typer av situationer som kan uppstå när det är vinterväglag.

- Öka avståndet till bilen framför, bromssträckan är betydligt längre vid halt väglag.

- Om du hamnar i en plötsligt uppkommen kö eller upplever akuta hinder på vägen, ring Trafikverkets kundtjänst på 0771 - 921 921. Det hjälper oss att skapa en lägesbild och gör det lättar att agera rätt.

LÄS OCKSÅ: Brutal anklagelse mot ryska folket – värre än Nazityskland

Foto: A Balashevsky

Text: Redaktionen