I NATT: Diktatorns ex-rådgivare fruktar det värsta

2022 04 08

Den ryska diktatorn Vladimir Putin har missbedömt situationen i Ukraina, vilket kan utlösa en konflikt som i slutändan kan sprida sig utanför Ukrainas gränser och sätta världen i brand.

Det varnar diktatorns före detta rådgivare Gleb Pavlovsky för i en intervju med Radio Free Europé/Radio Liberty (RFL/RL).

Han är en person som känner diktatorn väl, då han jobbade som rådgivare och konsult i Kreml mellan 1996 och 2011.

Motivbilden

I intervjun konstaterar Pavlovsky att det inte fanns någon ”politisk motivering” bakom invasionen av Ukraina.

– Det är endast Putins eget beslut. Ingen annan än Putin skulle kunna fattat ett sådant beslut, inte ens Ramzan Kadyrov (Tjetjeniens ledare), om de hade haft något att säga till om, säger han till RFL/RL och tillägger:

– Ingen, inklusive jag, insåg hur manisk och besatt han måste ha varit av Ukraina. Vi underskattade omfattningen av det förfall som pågick i den ryska regeringen.

Har gått i en fälla

I intervjun med radiokanalen konstaterar Pavlovsky att Putin har ”gått i en fälla”.

– Ukraina var tänkt att vara en hävstång för att kunna pressa västvärlden till diskussioner om säkerhetsfrågor, säger han och hänvisar till de krav som Kreml offentliggjorde i december.

– Det är ett strategispel. Men jag blev förbluffad över att bevittna hur han kastade bort alla förhandlingsmöjligheter under bordet och istället valde denna märkliga pogrom som han kallar för en ”särskild operation”.

Borde skriva under

Ex-toppen i Kreml anser att det smartaste Putin kan göra är att skriva på ett fredsavtal. Han tror att diktatorn kommer att få svårt att utropa en seger i kriget där tusentals ryska soldater har dött.

Då vill han utropa segern

Trots det hävdar Pavlovsky, likt många andra Kremlobservatörer, att 9 maj kommer att bli ett viktigt datum för Ryssland och Putin.

Då firar landet årsdagen av segern över Nazityskland i andra världskriget med en parad på Röda torget. Han tror att Ryssland kan hävda att de ukrainska förlusterna i kriget hittills har gett den demilitarisering man utlovat och att det är möjligt att utropa segern på det gyllene datumet.

–  Det vore bra för Ryssland om en vapenvila utropas inför den 9 maj så man kan fira och ”sälja” den som en seger. Annars blir det ingen fred, förhandlingarna drar ut på tiden och Ryssland kommer få ännu större problem med sanktioner, säger han.

Det otänkbara

Pavlovsky varnar för att ett utdraget krig och ytterligare sanktioner kan leda till att Moskva eskalerar kriget i Ukraina med en eventuell spridning utanför landets gränser.

­– Om de inte väljer fred och bestämmer sig för att fortsätta kriget. Då kan det göra saker i Ukraina som kommer få denna konflikt att eskalera till en oförutsedd nivå, säger han och konstaterar att kriget kan utveckla sig till konventionell krigsföring mellan Ryssland och Nato.

– Jag vet inte exakt hur det skulle gå till,  men jag tror inte längre att detta är otänkbart eller omöjligt, säger Pavlovsky till Radio Free Europé/Radio Liberty.

Foto: President of Russia

Text: Redaktionen


”Börja räkna åren” – jätteland nära kollaps

2025 12 27

– När ekonomiska berättelser börjar låta så här bekanta är det svårt att inte börja räkna ner åren.

Det skriver den ryska författaren och journalisten Tatjana Rybakova i den oberoende tidningen Moscow Times.

Rybakova drar paralleller mellan Rysslands nuvarande ekonomiska situation och läget i Sovjetunionen under åren före stormaktens kollaps.  

Enligt Rybakova finns det flera tecken som tyder på att Ryssland kommer gå ett liknande öde tillmötes.

Hon pekar bland annat på:

- Svag tillväxt. BNP växte endast med 0,6 procent under tredje kvartalet 2025. Trots det använder den ryska regimen särskilda beräkningssätt för att få siffrorna att se starkare ut. På samma sätt använde Sovjet särskild statistik för att dölja stagnation.

- Tillväxten drivs nästan enbart av statliga utgifter och militärindustrin. Andra typer av investeringar pressas tillbaka samtidigt som konsumtionen minskar. 

- Den ryska regeringens budgetprognoser sträcker sig till 2042. Rybakov framhåller att prognoserna vilar på alltför optimistiska antaganden om oljepriser och skatteintäkter och drar paralleller till Sovjetunionens femårsplaner.

- Dagens låga oljepriser påminner om prisnivån innan Sovjetunionens fall. Liknande nivåer på 1980-talet bidrog till stormaktens kollaps. 

LÄS MER: Kreml: Det är bäst att Sverige ber om ursäkt 

Många frågor kvarstår

Parallellerna är så tydliga att Rybakova vågar fastslå att Ryssland sannolikt står inför en ekonomisk kollaps. Om den sker i närtid eller inte är däremot oklart.  

– Huruvida denna historia avslutas plötsligt och nästan oblodigt, som Sovjetunionens kollaps gjorde, eller drar ut på tiden i en lång och smärtsam process är omöjligt att veta. Historien upprepar sig inte exakt, skriver författaren och tillägger:

– Men när ekonomiska berättelser börjar låta så här bekanta är det svårt att inte börja räkna ner åren.

LÄS OCKSÅ: Swedbank: Gör dessa tre saker 2026

Foto: M. Domnina

Text: Redaktionen


27dec2025

Enorm framgång för Ukraina – återhämtat mer än hälften

2025 12 27

Både den ukrainska och den ryska befolkningen har drabbats hårt av kriget.

Från Ryssland kommer återkommande rapporter om hur tillvaron blir alltmer ansträngd för befolkningen.

Detsamma gäller tillvaron för företagen och industrin i landet.

Men från ukrainskt håll kommer nu besked om en enorm framgång.

Har lyckats vända trenden

Många av Ukrainas företag går starkt, och särskilt de inom teknikområdet.

– Ukrainas IT-sektor har vuxit med över 54 procent på fem år och nådde 6,4 miljarder dollar i export förra året enligt siffror från Ukrainas nationalbank, säger teknikexperten Olga Shapoval till Kyiv Post.

– Ukrainas teknikmarknad återhämtar sig snabbt efter nedgången orsakad av invasionen 2022. Investeringarna ökade från 236 miljoner dollar 2022 och 209 miljoner dollar 2023 till 462 miljoner dollar 2024, vilket är mer än hälften av förkrigstoppen på 832 miljoner dollar 2021.

Säljer mycket utomlands

Den starka utvecklingen bidrar starkt till den ukrainska ekonomin.

– Även mitt i den fullskaliga invasionen fortsätter 4 500 IT-företag och 310 000 yrkesverksamma att verka, vilket genererar cirka 1 miljard dollar i skatter årligen. Totalt säljer 93 procent av företagen sina tjänster utomlands, vilket gör sektorn till en av de mest exportinriktade i Europa, säger Olga Shapoval.

LÄS OCKSÅ: Guldpriset chockerar - inte hänt sedan 1979

Ekonomin har drabbats hårt

Rysslands invasion av Ukraina har slagit hårt mot landet.

Också ekonomin har drabbats hårt, men beskriv ändå som motståndskraftig av den internationella samarbetsorganisationen OECD.

– Ukrainas ekonomi har varit motståndskraftig, stödd av effektiva politiska åtgärder och betydande externt stöd, uppger organisationen i en analys.

Zelenskyj till USA

Imorgon planerar Ukrainas president Zelenskyj att besöka Donald Trump i Florida.

Syftet är att fortsätta diskussionen kring en vapenvila.

– Trump har uttryckt en försiktig optimism om att nå ett fredsavtal under besöket, rapporterar RBC-Ukraine.

LÄS OCKSÅ: Kreml: Det är bäst att Sverige ber om ursäkt

Foto: President of USA office

Text: Redaktionen