I NATT: Diktatorns ex-rådgivare fruktar det värsta

2022 04 08

Den ryska diktatorn Vladimir Putin har missbedömt situationen i Ukraina, vilket kan utlösa en konflikt som i slutändan kan sprida sig utanför Ukrainas gränser och sätta världen i brand.

Det varnar diktatorns före detta rådgivare Gleb Pavlovsky för i en intervju med Radio Free Europé/Radio Liberty (RFL/RL).

Han är en person som känner diktatorn väl, då han jobbade som rådgivare och konsult i Kreml mellan 1996 och 2011.

Motivbilden

I intervjun konstaterar Pavlovsky att det inte fanns någon ”politisk motivering” bakom invasionen av Ukraina.

– Det är endast Putins eget beslut. Ingen annan än Putin skulle kunna fattat ett sådant beslut, inte ens Ramzan Kadyrov (Tjetjeniens ledare), om de hade haft något att säga till om, säger han till RFL/RL och tillägger:

– Ingen, inklusive jag, insåg hur manisk och besatt han måste ha varit av Ukraina. Vi underskattade omfattningen av det förfall som pågick i den ryska regeringen.

Har gått i en fälla

I intervjun med radiokanalen konstaterar Pavlovsky att Putin har ”gått i en fälla”.

– Ukraina var tänkt att vara en hävstång för att kunna pressa västvärlden till diskussioner om säkerhetsfrågor, säger han och hänvisar till de krav som Kreml offentliggjorde i december.

– Det är ett strategispel. Men jag blev förbluffad över att bevittna hur han kastade bort alla förhandlingsmöjligheter under bordet och istället valde denna märkliga pogrom som han kallar för en ”särskild operation”.

Borde skriva under

Ex-toppen i Kreml anser att det smartaste Putin kan göra är att skriva på ett fredsavtal. Han tror att diktatorn kommer att få svårt att utropa en seger i kriget där tusentals ryska soldater har dött.

Då vill han utropa segern

Trots det hävdar Pavlovsky, likt många andra Kremlobservatörer, att 9 maj kommer att bli ett viktigt datum för Ryssland och Putin.

Då firar landet årsdagen av segern över Nazityskland i andra världskriget med en parad på Röda torget. Han tror att Ryssland kan hävda att de ukrainska förlusterna i kriget hittills har gett den demilitarisering man utlovat och att det är möjligt att utropa segern på det gyllene datumet.

–  Det vore bra för Ryssland om en vapenvila utropas inför den 9 maj så man kan fira och ”sälja” den som en seger. Annars blir det ingen fred, förhandlingarna drar ut på tiden och Ryssland kommer få ännu större problem med sanktioner, säger han.

Det otänkbara

Pavlovsky varnar för att ett utdraget krig och ytterligare sanktioner kan leda till att Moskva eskalerar kriget i Ukraina med en eventuell spridning utanför landets gränser.

­– Om de inte väljer fred och bestämmer sig för att fortsätta kriget. Då kan det göra saker i Ukraina som kommer få denna konflikt att eskalera till en oförutsedd nivå, säger han och konstaterar att kriget kan utveckla sig till konventionell krigsföring mellan Ryssland och Nato.

– Jag vet inte exakt hur det skulle gå till,  men jag tror inte längre att detta är otänkbart eller omöjligt, säger Pavlovsky till Radio Free Europé/Radio Liberty.

Foto: President of Russia

Text: Redaktionen


15dec25

”Öppen krigsförklaring” – Orban fly förbannad

2025 12 16

Ungerns premiärminister Viktor Orban är förbannad på sina kollegor i EU.

Detta eftersom flera EU-ledare trycker på för att konfiskera Rysslands frysta tillgångar i Europa. Pengarna föreslås användas som en förskottsbetalning av ett ryskt krigsskadestånd till Ukraina.

Orban rasar 

Förslaget får den ryssvänlige Orban att gå i taket.

Han anklagar EU för att dra in Europa i ett storkrig mot Ryssland.

– Detta steg är liktydigt med en öppen krigsförklaring, en som kommer att mötas med vedergällning från rysk sida, dundrar Orban i ett inlägg på X.

Vidare skriver premiärministern att hans europeiska kollegor ”vill fortsätta kriget och till och med utvidga det”.

– Detta krig kommer inte att lösas på slagfältet. Och eftersom det inte finns någon lösning vid frontlinjen, då måste vi följa det president Trump gör: förhandla. Det är därför Ungern inte stöder konfiskering av frysta ryska tillgångar och inte heller att pengar eller vapen ska skickas till Ukraina, skriver Orban.

Nytt beslut har klubbats

EU har nyligen beslutat att man inte längre kommer behöva ompröva beslutet om att frysa de ryska tillgångarna varje halvår.

Beskedet välkomnas av Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M).

– Mycket bra att EU:s medlemsländer idag har nått en överenskommelse om att inte längre ompröva de frysta ryska centralbankstillgångarna förrän Ryssland har betalat krigsskadestånd till Ukraina, framhåller han i ett inlägg på X.

LÄS MER: Ukraina säger nej till USA

”Vad Sverige tycker vet alla”

I samma inlägg skriver Kristersson att EU måste fatta beslut om att de ryska pengarna ska ställas till Ukrainas förfogande.

– Vad Sverige tycker vet alla. Men ingenting är klart förrän allt är klart, framhåller statsministern.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Jättebesked för bensin och dieselbilar – i morgon tisdag

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


15 dec 2025

Stort teknikföretag i konkurs – dess prylar på rea hos Elgiganten

2025 12 16

Redan i slutet av november varnades det för att konkursen var nära.

Inför Black Fridayrean sänkte mängder av företag sina priser.

Teknikföretaget iRobot, som sålt tiotals miljoner robotdammsugare över hela världen, var inget undantag.

Men kunder varnades för att nappa på dess erbjudanden eftersom produkterna kunde bli helt värdelösa om iRobot kastar in handduken.

Nu har så skett.

På måndagen meddelar iRobot att man ansöker om konkurs, rapporterar BBC.

Produkterna på rea

Det amerikanska företaget har gjort sig ett namn även i Sverige. I många butiker är dess produkter slutsålda, men några robotar från företaget finns fortfarande att köpa hos exempelvis Elgiganten. 

På butikskedjans hemsida är bland annat en av Roombamodellerna, iRobots flaggskepp, sedan tidigare nedsatt med 4 500 kronor, från ordinarie pris på nästan 12 000 kronor.

Men.

– Experter och teknikmedier världen över varnar nu konsumenter för att köpa Roomba, eftersom ett köp potentiellt är en biljett till ett sjunkande skepp. Företaget riskerar konkurs, uppgav danska Ekstra Bladet i slutet av november.

Servarna kan stänga

Anledningen till att tekniken kan bli oanvändbar är att servarna riskerar att stängas vid en konkurs. Tekniken är starkt beroende av molntjänster, appstöd och löpande säkerhetsuppdateringar från tillverkaren.

Risken är att därmed att kunden sitter fast med en klump elektronik som varken kan styras via din telefon eller fungera optimalt i hemmet.

Hade ingen plan B

Enligt BBC kommer dock huvudtillverkaren av enheterna, Shenzen-baserade Pocea Robotics, att ta över ägandet av företaget.

Bakgrunden till iRobots fall är ökad konkurrens från kinesiska företag i kombination med högre tullar.

Det tuffa kommersiella landskapet hade tvingat iRobot att sänka sina priser och göra stora investeringar i ny teknik, skriver den brittiska kanalen.

LÄS MER: Jättebesked för bensin och dieselbilar – i morgon tisdag

Beskedet kommer efter att iRobots aktier föll med mer än 13 procent på handelsplattformen Nasdaq i New York i fredags.

Krisen eskalerade efter att Amazons planerade förvärv av bolaget gick upp i rök tidigare i år. Det fanns ingen plan B och den 1 december löpte ett kritiskt låneavtal ut.

Företaget har fler än 7 000 anställda över hela världen och har sålt mer än 40 miljoner robotar, i synnerhet av modellen Roomba.

LÄS MER: Byggbolag i konkurs – omsatte hundratals miljoner

Foto: Elgiganten

Text: Redaktionen