UPPGIFTER: Bussar stoppas av soldater – beslagtar mat och mediciner

2022 04 01

I dag är det tänkt att ytterligare ett evakueringsförsök ska inledas i den belägrade staden Mariupol i östra Ukraina.

Ryssland har gått med på att öppna en humanitär korridor ut ur staden, enligt ukrainska myndigheter.

Ukraina har skickat 45 bussar från huvudstaden Kyiv till Mariupol för att försöka rädda så många civila som möjligt. Men evakueringen går långsamt.

Stoppades av ryska styrkor

Konvojen med bussar uppges ha stoppats av ryska trupper i kuststaden Berdyansk.

Tolv ukrainska lastbilar uppges även vara beslagtagna av ryska styrkor. Lastbilarna, som var på väg till Melitopol i södra Ukraina, innehöll sammanlagt 14 ton förnödenheter. Det handlar till exempel om stora mängder mat och mediciner som var tänkt att nå den utsatta civilbefolkningen, uppger ukrainska vice premiärministern Iryna Veresjtjuk.

– Vi förhandlar om att lastbilarna ska lämnas tillbaka och att invånarna i Melitopol kan evakueras i morgon med hjälp av dessa fordon, säger hon enligt CNN.  

Då öppnar korridoren

Det ryska försvarsministeriet har sagt att den humanitära korridoren i Mariupol ska upprättas klockan 10 på morgonen, lokal tid. Korridoren ska sträcka sig från Mariupol till den södra staden Zaporizjzja, erfar CNN.

Ryska trupper kommer att etablera en kontrollstation i Berdyansk. Staden ligger mellan Mariupol och Zaporizjzja.

Förbereder sig

Internationella Röda Korset förbereder sig för att hjälpa till när evakueringen inleds på fredagen. Målet är att underlätta för en säker passage för civila som försöker ta sig ut från staden.

– Det är desperat viktigt att den här operationen äger rum. Tusentals liv är beroende av att den lyckas, säger en representant från organisationen, enligt CNN.

Evakueringar hittills

1 458 personer har lyckats ta sig till Zaporizjzja i sina egna bilar på torsdagen.

631 av dem flydde från Mariupol.

827 personer flydde från andra närliggande städer i  Zaporizjzja-regionen.

Foto: MFA of Ukraine

Text: Redaktionen


4 mars 2026

Tungt besked för folk som hyr bostad

2026 04 05

Det kan bli dyrare att hyra bostad.

Regeringen har presenterat ett nytt förslag om att göra det enklare att hyra ut i andra hand.

Nu varnar kritiker för att förändringarna kan leda till högre hyror för många bostadssökande, rapporterar Sveriges Radio.

Lättare att hyra ut

Regeringen har nyligen lagt fram en proposition som innebär förändringar på andrahandsmarknaden.

Förslaget gör det svårare för bostadsrättsföreningar att neka medlemmar att hyra ut sina lägenheter.

Dessutom föreslås att uthyrning ska kunna ske under längre perioder än idag.

Syftet är att göra marknaden mer flexibel och öka rörligheten.

För många som äger en bostad kan det bli enklare att hyra ut utan att behöva oroa sig för att få avslag.

– För att bostadsbeståndet ska användas mer effektivt behöver det vara enklare att hyra ut sin bostad. När möjligheterna att hyra ut bostadsrätter i andra hand ökar kan fler bostäder bli tillgängliga. Det är en viktig målsättning för regeringen, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD).

LÄS MER: Renoveringar av bostäder kan stoppas av ny regel

Risk för högre hyror

Samtidigt innehåller förslaget förändringar i hur hyror sätts.

Hyressättningen ska bli friare, vilket enligt kritiker kan få tydliga konsekvenser för hyresgäster.

Flera varnar för att detta kan pressa upp priserna, särskilt i storstäder där efterfrågan redan är hög.

För den som hyr i andra hand kan det innebära att boendekostnaderna ökar märkbart.

– Andrahandsmarknaden i dag präglas av oskäliga hyror och om det nu tillkommer lägenheter med det här förslaget är risken stor att det också kommer vara oskäliga hyror i de lägenheterna, sade Niclas Sundell, förbundsjurist på Hyresgäst­föreningen, till Sveriges Radio Plånboken, när förslaget presenterades, uppger Hyresgästföreningen.

Fler bostäder på marknaden

Andra bedömare ser dock positivt på förändringarna.

De menar att lättare regler kan göra att fler väljer att hyra ut sina bostäder, vilket i sin tur kan öka utbudet.

– Det vi ser är att det har en potential att leda till en ganska stor utbudsökning på marknaden, säger Maria Björkander, vd på uthyrningsajten Qasa, till SR.

Ändringarna är tänkta att träda i kraft den 1 juli men inget beslut har fattats än av riksdagen.  

LÄS MER: Framgång för Zelenskyj – fiasko för Ryssland

Foto: Gustav Karlsson

Text: Redaktionen


3 april 2026

JÄTTEHÖJNING: Så högt blir bensinpriset i Sverige nästa vecka

2026 04 04

Bensinpriset förväntas skjuta i höjden.

Bensinpriset väntas stiga kraftigt inom de närmaste dagarna.

Redan nästa vecka kan pris vid pump passera 20 kronor litern, rapporterar TV4.

Dramatisk ökning

Oroligheterna i Mellanöstern, och framför allt kriget i Iran, har fått oljepriset att rusa till nivåer som inte setts sedan 2008.

Råoljan har klättrat över 140 dollar per fat – en dramatisk ökning jämfört med drygt 70 dollar innan konflikten bröt ut.

Bakom uppgången ligger bland annat störningar i transporterna genom Hormuzsundet, en av världens viktigaste oljepassager.

Samtidigt räcker inte ökad produktion från andra länder för att väga upp bortfallet.

LÄS MER: Renoveringar av bostäder kan stoppas av ny regel

Snabb effekt vid pump

Prisökningarna väntas nå konsumenterna mycket snabbt – inom bara några dagar.

Och enligt råvaruanalytikern Christian Kopfer är en kraftig höjning i Sverige mycket nära.

Kopfer räknar med en kraftig prisuppgång redan under nästa vecka och bedömer att bensinpriset kan passera 20 kronor per liter.

– Det är jag helt säker på. Det är bara dagar bort, säger han till TV4.

Kontinuerlig höjning

Sedan konflikten bröt ut för en månad sedan har dieselpriset stigit med omkring sju kronor per liter, medan bensinen har blivit cirka 3,60 kronor dyrare per liter.

Såväl dieseln som bensinen höjdes på nytt för endast fem dagar sedan.

Då kom beskedet att höjningen gick över 24 kronor litern för diesel och 19 kronor för bensinen.

– Det är bland annat Circle-K som uppger att listpriserna för företagskunder höjs med 30 öre per liter diesel till 24,14 kronor per liter, rapporterar Dagens industri.

Bensinen höjdes då med 35 öre till 19,14 kronor per liter.

Enligt Kopfer krävs det inte ens en ytterligare upptrappning av konflikten för att priserna ska fortsätta uppåt.

Han menar att det räcker med att läget är oförändrat i Mellanöstern för att priserna ska fortsätta att stiga.

LÄS MER: Anstormning idag torsdag: Ica Maxi tror på rekord

Foto: E Akyurt

Text: Redaktionen