I NATT: Boris Johnson och Tyskland i öppet bråk

2022 11 24

Storbritanniens före detta premiärministern Boris Johnson hävdar att Tyskland ville att Ukraina skulle ge upp i början av den ryska invasionen.    

I en intervju med CNN framhöll Johnson att flera västerländska länder såg annorlunda på situationen när ryska trupper mobiliserades nära den ukrainska gränsen.

– Det kom som en enorm chock. Vi kunde se att ryska trupper samlades, men olika länder hade väldigt olika perspektiv, sa Johnson till CNN och riktade sedan en direkt anklagelse mot Tyskland.

– Den tyska uppfattningen var att om en invasion skulle inträffa så skulle det vara en enorm katastrof. En så stor katastrof att det skulle vara bättre om kriget avslutades snabbt och Ukraina gav upp, fortsatte Johnson och tillade:

– De hade alla möjliga ekonomiska skäl för att backa upp detta synsätt, men jag kunde inte stödja det. Jag tycker det var ett katastrofalt synsätt. Men jag kan förstå varför de tänkte och kände som de gjorde.

Tyskland har snabbt försökt minska sitt beroende av rysk energi sedan Moskvas invasion den 24 februari. 

Tyskland svarar

Den tyska regeringen har svarat på Boris Johnsons påstående.

Regeringens  talesman Steffen Hebestreit kallar Johnsons anklagelse för ”fullständigt nonsens”, rapporterar Sky News.

– Vi vet att den underhållande före detta premiärministern alltid har sin egen version av sanningen, säger Steffen Hebestreit.

Vidare poängterar han att den tyska förbundskanslern Olaf Scholz  höll ett starkt försvarstal för Ukraina i det tyska parlamentet den 27 februari – tre dagar efter Moskvas invasion.

– Fakta talar emot de insinuationer som framkommer i den här intervjun, betonar Hebestreit.

Många trodde på snabb rysk seger

Många observatörer trodde till en början att en rysk invasion av Ukraina skulle slutföras inom veckor eller dagar, men Kyivs styrkor avvärjde den ryska offensiven mot huvudstaden. De senaste månaderna har Ukrainas väpnade styrkor dessutom genomfört framgångsrika motoffensiver och återtagit territorium i landets östra och södra delar.

Under sin period som premiärminister kritiserade Boris Johnson ofta Rysslands invasion och hade en nära relation med Ukrainas president Volodymyr Zelensky. 

Johnson tvingades avgå i juli efter upprepade skandaler som splittrade hans regering.

Foto: Boris Johnson resp Nato

Text: Redaktionen


19 sep 2026

Alla svenskar ska byta ut sina körkort

2026 09 19

De gamla körkorten, som vi är vana vid att se dem, är snart ett minne blott.

Det har länge varit oklart för många svenska bilister om det gamla körkortet faktiskt kommer behöva bytas ut.

Nu bekräftar Transportstyrelsen att de äldre körkorten ska fasas ut och ersättas av den nya modellen.

Besked från Transportstyrelsen

För många svenska bilister har frågan varit vad som egentligen gäller för det gamla körkortet.

Måste det bytas ut bara för att Transportstyrelsen har tagit fram en ny version – eller kan det gamla kortet fortsätta användas?

Nu är beskedet tydligt - de gamla körkorten ska successivt bort, utan undantag.

– Det arbetet pågår just nu, säger Ted Snölilja, utredare på Transportstyrelsen, till Carup.

Transportstyrelsen började tillverka den nya versionen i början av 2025. Sedan dess får alla körkort som tillverkas i Sverige det nya utseendet.

Nyheten om att ett digitalt körkort snart ska införas  i Europa har gjort förvirringen ännu större. Med det digitala körkortet kommer det inte längre finnas krav på att även ha plastkortet, men för de som vill behålla det traditionella kortet, kommer det behöva ersättas av den nya versionen.

Alla ska ha nya kortet

Men övergången sker inte genom att alla svenska bilister samtidigt måste skicka in sina gamla körkort. När körkortet löper ut och ska förnyas kommer det gamla kortet att ersättas av den nya versionen.

– Körkorten fortsätter vara giltiga i enlighet med de utgångsdatum som står på körkortet. De gamla körkorten fasas ut successivt i samband med körkortsförnyelser, säger Peter Andersson, verksamhetsutvecklare på Transportstyrelsen.

Det nya körkortet har tagits fram med flera nya säkerhetsdetaljer.

Bland annat finns hologram och UV-teknik som ska göra kortet svårare att förfalska och enklare att kontrollera.

Transportstyrelsen beskriver förändringen som en del av ett löpande säkerhetsarbete.

Nästan 1,5 miljoner har bytt

Övergången är redan i full gång. Omkring 1,48 miljoner svenska körkort redan bytts ut till den nya versionen.

Och utvecklingen fortsätter varje gång ett körkort ska förnyas.

Snart träder även det digitala körkortet i kraft.

Den nya modellen gäller dessutom inte bara för vanliga svenska körkort. Förändringen omfattar även flera andra typer av behörighets- och förarbevis.

Foto: Transportstyrelsen

Text: Redaktionen

 

20 september 2026

Åskoväder drar in över Sverige

2026 09 20

Ett riktigt busväder drar över Sverige.

Under lördagen gick SMHI ut med en varning för hårda vindar i delar av södra Sverige. Kombinerat med kraftigt regn drar det området vidare mot de norra delarna av landet under söndagen.

Istället drar nu ett nytt oväder in över Sveriges södra halva.

– Under dagen rör sig en front med regn sakta norrut över norra Norrland, uppger SMHI.

– I övriga landet finns utrymme för sol, men över Götaland och Svealand passerar flertalet regnskurar österut under dagen, lokalt kan det vara inslag av åska. Fortsatt blåsigt i söder och i samband med skurar kan mycket hårda vindbyar förekomma.

Vädret vänder

Under inledningen av nästa vecka väntas torrare väder. Lågtrycksområdet som dominerat väderkartan över Sverige drar österut. Istället drar en högtrycksrygg in.

– Detta ger torra nordvästvindar över landet med gott om sol, men även lite svalare luft som rör sig ner, uppger vädermyndigheten.  

– Under tisdagen ligger högtrycksryggen kvar, men naggas i kanten över norra Sverige av ett frontsystem som rör sig upp på Norska Havet, men leder troligen mest till ökad molnighet.

LÄS OCKSÅ: BEKRÄFTAT: Så mycket tjänar svenskarna

Varmare temperaturer

Längre fram i veckan väntas nya lågtryck ta sikte på Sverige. Det kan göra att varmare luftmassor sveper in söderifrån, men samtidigt kan större molnområde med regn också följa.

Framåt nästa helg står väderläget och väger.

– Kampen mellan högtryck och lågtryck fortsätter in under veckoslutet, uppger SMHI.

– Fortsatt ser det ut som att det kommer vara för årstiden varm luft på grund av sydvindar som bildas i samverkan mellan lågtryck och högtryck, men om det blir mest uppehåll eller mest regn för Sveriges del är ännu för tidigt att sia om.

Under söndag och måndag har SMHI utfärdat gula varningar för Skagerak, Kattegatt och stora delar av Östersjön. Under måndagen tas varningen bort i de norra delarna, men ligger kvar i de södra kustdelarna av Östersjön.

LÄS MER: Bank-ID går ut med varning till användare

Foto: B. Morgan

Text: Redaktionen