I NATT: Bolsonaro bryter tystnaden efter kongressstormningen

2023 01 09

Flera myndighetsbyggnader i Brasilia stormades under gårdagskvällen svensk tid.

Bland annat utsattes Brasiliens kongress, presidentpalatset och Högsta domstolen för grov vandalism.

Under natten har polisen tömt byggnaderna på massiva folkmassor och enligt CNN Brasil och lokala tjänstemän har över 400 människor gripits.

Demonstranterna är anhängare till förre presidenten Jair Bolsonaro, som förra året förlorade presidentvalet till Lula da Silva.

Bryter tystnaden

Expresidenten förblev tyst under hela kvällen – fram till strax innan 01.30 svensk tid då han bröt tystnaden i ett antal tweets.

– Fredliga demonstrationer, inom lagens ramar, är en del av demokratin. De skövlingar och invasioner av offentliga byggnader som skedde idag, liksom de som utfördes av vänstern 2013 och 2017, undslipper dock den regeln, framhåller han.

Han tillägger:

– Under hela mitt mandat har jag alltid agerat enligt konstitutionen, respekterat och försvarat lagarna, demokratin och öppenheten och vår heliga frihet.

Fördöms världen över

Runtom i hela världen fördöms stormningarna av de brasilianska regeringsbyggnaderna. USA:s president Joe Biden har sagt att de är “fruktansvärda”.

– Brasiliens demokratiska institutioner har vårt fulla stöd och det brasilianska folkets vilja får inte undermineras. Jag ser fram emot att fortsätta arbeta med @LulaOficial, uttrycker Biden på Twitter.

Även FN:s generalsekreterare António Guterres har anslutit sig till de många världsledare som uttrycker sin förtvivlan över scenerna i Brasilien.

– Jag fördömer dagens attacker mot Brasiliens demokratiska institutioner, twittrar han i natt.

Vägrade erkänna förlust

Även efter valet i november, då Bolsonaro vägrade uttrycka att han erkände sig besegrad, utbröt protester i form av lastbilsförare som blockerade viktiga motorvägar i landet.

– Vi kommer stanna tills det blir ett militärt ingripande eller valmyndigheten ändrar sig. Vi kan inte acceptera vad som händer med vårt land mitt framför våra ögon, sade då en av demonstranterna till New York Times.

Jämförs med Trumo

Efter tystnaden efter valet och nattens stormning av kongressen jämförs nu Bolsonaro med Donald Trump.

– Hans anhängare har valt att göra en kopia av det som Trumps anhängare gjorde 2021, säger Aftonbladets reporter Cecilia Vaccari på plats från Brasilien.

– När Lula skulle sväras in åkte Bolsonaro till Florida, påpekar TV4:s utrikesreporter Bo Lindwall, och menar att den brasilianska expresidenten tagit efter Trump genoma tt inte närvara vid maktskiftet eller öppet erkänna valresultatet.

Vid 22.30 igår svensk tid meddelade polisen att man hade tagit tillbaka kontrollen över de brasilianska myndighetsbyggnaderna.

Foto: Jair Bolsonaro

Text: Redaktionen


I NATT: Ryssland hotar över 40 länder

2025 09 04

Kreml säger blankt nej till de säkerhetsgarantier som Ukraina vill ha från Europa och USA.

– De garantier som Ukraina vill ha är en språngbräda för terror och provokationer mot vårt land, säger det ryska utrikesdepartementets talesperson Maria Zacharova till reportrar enligt Reuters.

Sedan utfärdar hon ett indirekt hot mot hela Europa.

– Det här är inte garantier för Ukrainas säkerhet. Det är garantier som sätter hela den europeiska kontinenten i fara.

”Undergräver all form av säkerhet”

Zacharova specificerar inte vad hon menar med att hela Europa hotas av säkerhetsgarantierna. 

Senare under pressträffen utvecklar hon dock resonemanget och säger att närvaron av utländska soldater i Ukraina skulle ”undergräva all form av säkerhet”.

– Ryssland avser inte att diskutera någon form av utländsk intervention i Ukraina i något format, eftersom det är fundamentalt oacceptabelt och undergräver all form av säkerhet.

Flera europeiska länder har öppnat för att skicka fredsbevarande styrkor till Ukraina efter ett fredsavtal. I söndags upprepade EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen förslaget.

Zelenskyj: Europa kan attackeras

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj varnar för att den ryska krigsmakten kan inleda en ny invasion om Ukraina tvingas till ett dåligt fredsavtal. Han varnar särskilt för att ge upp den strategiskt viktiga östra regionen Donbas till Ryssland.

– Om vi skulle lämna Donbas i morgon skulle Putin få en rak väg mot Charkiv, en stad med en och en halv miljon invånare. Han skulle också erövra viktiga industricentret Dnipro, säger Zelenskyj enligt Kyiv Independent.

Om hela Ukraina skulle falla står Europa på tur, hävdar presidenten.

– Om Putin lyckas ta över hela vårt land, skulle han använda det som en språngbräda på samma sätt. Huruvida han gör det eller inte beror på Europas styrka.

LÄS MER: ”Bör bli spiken i kistan” – Putin har förolämpat Trump

Foto: The Council of the Federation of the Federal Assembly of the Russian Federation resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


USA lovar: “Vi kommer att attackera”

2025 09 04

USA kommer att genomföra fler attacker.

För ganska exakt 24 timmar sedan meddelade USA:s utrikesminister Marco Rubio att landets styrkor attackerat ett knarkfartyg utanför Venezuelas kust.

Att förbjuda sådana båtar har inte fungerat, men att spränga dem gör det, säger Rubio.

Dessutom förklarar han att USA kommer att genomföra fler attacker mot fartyg, rapporterar Reuters och AP.

“Kommer attackera”

USA:s utrikesminister Marco Rubio lovar på onsdagen att fortsätta attackerna mot drogkartellerna efter att Washington uppgett att man förstörde en båt i Karibien som påstås tillhöra ett venezuelanskt gäng. 

President Donald Trump "sprängde den och det kommer att hända igen. Kanske händer det just nu", säger Rubio till reportrar under ett besök i Mexico City.

– Att förbjuda knarkfartyg har inte fungerat, men att spränga dem kommer att sätta stopp för dem, säger han.

11 dödades

Enligt USA:s president dödades 11 personer i attacken som skedde på "internationellt vatten".

Utrikesminister Marco Rubio förklarade att den "dödliga attacken" ägde rum i "södra Karibien" mot "ett drogfartyg som hade avseglat från Venezuela." 

Användningen av militärt våld mot latinamerikanska drogkarteller representerar en betydande upptrappning från Trump-administrationens sida och kan få allvarliga konsekvenser för regionen, uppger CNN.

Läs mer: Trump kommenterar mystisk video – väcker stor förvirring

Trumps meddelande

Så här lät det från Trump efter attacken.

– Tidigare i morse, på mina order, utförde USA:s militära styrkor en attack mot säkerställt identifierade Tren de Aragua-narkoterrorister inom SOUTHCOM:s ansvarsområde, menade han.

– TDA är en utsedd utländsk terroristorganisation, som verkar under kontroll av Nicolás Maduro och är ansvariga för massmord, droghandel, sexhandel samt vålds- och terrordåd över hela USA och västra halvklotet.

Uppgifter om 4 000

Tidigare rapporter har gjort gällande att den amerikanska militären sätter in fler än 4 000 marinsoldater och sjömän i vattnen runt Latinamerika och Karibien som en del av en upptrappad insats för att bekämpa drogkarteller.

Uppgifterna har kommit från två amerikanska försvarstjänstemän.

Läs mer: ”Bör bli spiken i kistan” – Putin har förolämpat Trump

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen