I NATT: Bolsonaro bryter tystnaden efter kongressstormningen

2023 01 09

Flera myndighetsbyggnader i Brasilia stormades under gårdagskvällen svensk tid.

Bland annat utsattes Brasiliens kongress, presidentpalatset och Högsta domstolen för grov vandalism.

Under natten har polisen tömt byggnaderna på massiva folkmassor och enligt CNN Brasil och lokala tjänstemän har över 400 människor gripits.

Demonstranterna är anhängare till förre presidenten Jair Bolsonaro, som förra året förlorade presidentvalet till Lula da Silva.

Bryter tystnaden

Expresidenten förblev tyst under hela kvällen – fram till strax innan 01.30 svensk tid då han bröt tystnaden i ett antal tweets.

– Fredliga demonstrationer, inom lagens ramar, är en del av demokratin. De skövlingar och invasioner av offentliga byggnader som skedde idag, liksom de som utfördes av vänstern 2013 och 2017, undslipper dock den regeln, framhåller han.

Han tillägger:

– Under hela mitt mandat har jag alltid agerat enligt konstitutionen, respekterat och försvarat lagarna, demokratin och öppenheten och vår heliga frihet.

Fördöms världen över

Runtom i hela världen fördöms stormningarna av de brasilianska regeringsbyggnaderna. USA:s president Joe Biden har sagt att de är “fruktansvärda”.

– Brasiliens demokratiska institutioner har vårt fulla stöd och det brasilianska folkets vilja får inte undermineras. Jag ser fram emot att fortsätta arbeta med @LulaOficial, uttrycker Biden på Twitter.

Även FN:s generalsekreterare António Guterres har anslutit sig till de många världsledare som uttrycker sin förtvivlan över scenerna i Brasilien.

– Jag fördömer dagens attacker mot Brasiliens demokratiska institutioner, twittrar han i natt.

Vägrade erkänna förlust

Även efter valet i november, då Bolsonaro vägrade uttrycka att han erkände sig besegrad, utbröt protester i form av lastbilsförare som blockerade viktiga motorvägar i landet.

– Vi kommer stanna tills det blir ett militärt ingripande eller valmyndigheten ändrar sig. Vi kan inte acceptera vad som händer med vårt land mitt framför våra ögon, sade då en av demonstranterna till New York Times.

Jämförs med Trumo

Efter tystnaden efter valet och nattens stormning av kongressen jämförs nu Bolsonaro med Donald Trump.

– Hans anhängare har valt att göra en kopia av det som Trumps anhängare gjorde 2021, säger Aftonbladets reporter Cecilia Vaccari på plats från Brasilien.

– När Lula skulle sväras in åkte Bolsonaro till Florida, påpekar TV4:s utrikesreporter Bo Lindwall, och menar att den brasilianska expresidenten tagit efter Trump genoma tt inte närvara vid maktskiftet eller öppet erkänna valresultatet.

Vid 22.30 igår svensk tid meddelade polisen att man hade tagit tillbaka kontrollen över de brasilianska myndighetsbyggnaderna.

Foto: Jair Bolsonaro

Text: Redaktionen


26 nov 2022

“Helt sinnessjukt” – lucianyhet väcker ramaskri

2025 11 26

På skolor runtom i hela Sverige pågår förberedelserna för fullt inför årets luciafirande.

Men firandet är inte villkorslöst.

För två år sedan förbjöd flera skolor i Stockholmsregionen föräldrar från att delta i firandet, på grund av att det ansågs kunna väcka obehag hos de yngre eleverna.

Det här året är det ett annat förbud, och framför allt underlåtenheten att följa reglerna, som väcker starka reaktioner.

I Danderyd har skolor numera nämligen börjat porta föräldrar som trotsar förbudet mot att fotografera och filma barnen under firandet, rapporterar TV4 Nyheterna.

– Det är helt sinnessjukt att man inte respekterar när man får tydliga instruktioner, säger författaren och influencern Katrin Zytomierska till kanalen.

Rektorn bestämmer

Enligt Ulla Hurtig Nielsen (M), skolpolitiker i Danderyd, är det formellt rektorn som fattar beslut om föräldrar ska få närvara vid luciatågen eller inte.

Hon understryker att det är viktigt att traditioner får leva kvar, men framhåller också att det borde kunna tas hänsyn till krav att föräldrar enbart får fotografera sitt eget barn.

– Vad många inte vet är att det i Danderyd finns många barn med skyddad identitet, vars föräldrars jobb gör dem särskilt utsatta, säger Ulla Hurtig Nielsen till lokaltidningen Mitt i.

Förslaget: böter på 10 000 kronor

Beskedet från Stockholmsskolorna har även orsakat reaktioner på sociala medier. Flera frågar sig vad meningen är med luciatåg om inte föräldrarna får titta på och andra undrar varför föräldrarnas vilja ska prioriteras före barnens välmående.

En del bekräftar också att det filmas hejvilt på luciafirandet i skolorna.

Katrin Zytomierska har ett förslag på hur man skulle kunna lösa dilemmat: inför böter på 10 000 kronor för den förälder som filmar ett annat barn och lägger ut det.

I ett land som Sverige så tror jag inte att någon skulle våga lägga ut någonting om det var en högre bot, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Populär restaurangkedja öppnar i Sverige

Etablerades på 1900-talet

Luciafirandet har sitt ursprung i den kristna tron och firas till minne av just helgonet Lucia, en kristen jungfru från italienska Syrakusa som dog 304.

I Sverige etablerades firandet av Lucia under tidigt 1900-talet och har idag väldigt lite gemensamt med den tidiga kristna högtiden.

Lucia firas även i övriga nordiska länder samt i delar av Italien där det dock skiljer sig väldigt mycket från den svenska varianten.

LÄS MER: Populära drycker kan stoppas från Systembolaget

Foto: Bengt Nyman

Text: Redaktionen


25 november 2025

Nordkoreansk “mirakelmedicin” strömmar in Ryssland

2025 11 25

Ett nytt läkemedel har fått fart på den ryska marknaden.

Nordkoreanska Neo Viagra har börjat säljas i mängder i Ryssland.

Läkemedlet är ett potenshöjande medel för både män och kvinnor. Enligt tillverkaren hjälper det även mot led- och njurproblem samt smärtor i rygg, axlar och knän.

Den oberoende tidningen The Moscow Times skriver att produkten nu “sköljer över” landet sedan västerländska tillverkare lämnat den ryska marknaden efter invasionen av Ukraina.

Ökänt företag

Det är det nordkoreanska företaget Pupang, ökänt för sina pseudomediciner, som står bakom “mirakelmedicinen”. Pupang är ett dotterbolag till Korea Pupang Trading Corporation som finns på sanktionslistan hos FN, EU och USA.

Enligt företaget själv tycks det knappast finnas några gränser för vad deras läkemedel  kan åstadkomma. Dessutom menar man att det inte finns en enda biverkning.

– Pugang är känt för att ha levererat det injicerbara medlet Kumdang-2 till Ryssland, som tillverkaren påstår är effektivt mot hiv, coronavirus, malaria, bältros, svininfluensa och till och med narkotikaberoende, skriver The Moscow Times.

Preparatet påstås vara odlat i jorden och “berikad med sällsynta jordartsmetaller”. Företaget hävdar också att det innehåller såväl guld som platina. 

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin var nära att avgå

Är som vanlig Viagra

När Neo Viagra dök upp i nordkoreanska statliga kataloger 2018 utlovades “sexuellt nöje i 16-24 timmar", uppger den ryska tidningen.

Trots att den marknadsförs som en “örtmedicin” har tester dock kunnat visa att medlet innehåller samma aktiva ingrediens som vanlig Viagra, rapporterade The New Zealand Herald redan 2016.

Men läkemedlet har alltså gått hem i Ryssland. På flera sajter som säljer läkemedlet hyllas medicinen.

– En av köparna skriver att medlet ”fungerar även med vin”. En annan kund beskriver en ”mjuk men stabil effekt” och kallar priset ”trevligt jämfört med Viagra”, framhåller The Moscow Times.

Priset för Neo Viagra ligger på 2 200 – 3 000 rubel, motsvarande strax över 300 svenska kronor.

De västerländska tillverkarna av potensmedel upptog innan kriget enbart 3 procent av marknadsandelarna i Ryssland. Nästan all produktion av läkemedel för ändamålet sker idag i Ryssland.

LÄS MER: Kalldusch för Putin – Kina höjer priserna rejält

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen