I NATT: Beordrar evakuering

2022 10 14

Kreml beordrar en fullständig evakuering av den illegalt annekterade regionen Cherson i södra Ukraina.

Det meddelar Rysslands premiärminister  Marat Khusnullin i ett tv-framträdande, rapporterar The Guardian.

– Regeringen har tagit beslutet att organisera assistans för en förflyttning av invånare i [Cherson]-regionen till andra regioner i landet, säger ministern.

Kremls beslut kommer efter en vädjan från den ryskt tillsatte borgmästaren i Cherson, Vladimir Saldo.

Vädjade till Putin

Vladimir Saldo installerades i april av de ryska styrkorna.

Han är anklagad av ukrainska åklagare för högförräderi. Under torsdagen vädjade han till den ryska diktatorn Vladimir Putin.

– Jag vill be er [den ryska ledningen] om hjälp med att organisera det här arbetet. Vi, invånare i Chersonregionen, vet att Ryssland verkligen inte överger sina egna, och Ryssland sträcker alltid ut en hand när det är svårt, skrev borgmästaren på Telegram, enligt The Guardian.

Ny frontlinje

Kremls beslut har skapat en oro för att Chersonregionen kommer att bli en ny frontlinje i kriget, erfar The Guardian.

Ryska styrkor beräknas ha retirerat flera mil och upprättat en ny frontlinje väst om byn Mylove i regionen, uppger det brittiska försvarsdepartementet i sin senaste underrättelserapport.

Den ukrainska ledningen har utryckt  en förhoppning om att landets armé ska nå regionens huvudstad Cherson innan jul – trots att Putin nyligen tillkännagav att regionen har ”annekterats” av Ryssland tillsammans med Donetsk, Luhansk och Zaporizjzja.

En annektering som har fördömts av omvärlden.

Hårda strider

Staden Cherson var en av de första som Ryssland lyckades ockupera efter invasionen den 24 februari och är ett avgörande strategiskt och symboliskt mål för Ukrainas regering.

Ukrainska styrkor sade på onsdagen att de framgångsrikt hade återtagit fem bosättningar i nordöstra delarna av Cherson.  

Intensiva strider pågår i regionen som endast delvis är ockuperad av ryska styrkor.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


28 augusti 2026

Tu-95-bombplan attackerat

2026 08 28

Ett ryskt bombplan av typen Tu-95 har skadats.

Ukraina har slagit till mot en rad måltavlor i Ryssland.

Bland annat har oljeraffinaderiet Jaroslavl träffats av Kyjivs drönare.

Samtidigt har ett ryskt bombplan av typen Tu-95 skadats, rapporterar Kyiv Independent.

Bombplan attackerat

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar attacken mot bombplanet.

Han förklarar att attacken riktades mot den stora flygbasen i Engels i Saratov oblast, nära gränsen till Kazakstan.

– I Rysslands Engels träffade krigare från den ukrainska säkerhetstjänsten SBU:s Alfagrupp ett Tu-95MS-missilbärande flygplan. Det är dessa flygplan som utför anfall mot Ukraina, framhåller Zelenskyj.

Bekräftar skadorna

Analytiker har tittat på bilder och filmklipp som visar skadorna på bombplanet.

Telegramkanalen Stratehichna Aviatsiia, som följer rysk luftfart och övervakar drönar- och robotrobotavfyringar, bekräftar träffen.

– Anfallet träffade ett Tu-95MS-flygplan, närmare bestämt flygplanets vinge. Flygplanet kan inte repareras, menas det enligt Ukrainska Pravda.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Det är Tu-95MS

Tu-95MS är ett strategiskt robotbärande bombplan från sovjettiden som för närvarande används av Ryssland. 

Enligt Ukrainas militära underrättelsetjänst använder ryska styrkor denna typ av flygplan för att beskjuta Ukraina med kryssningsrobotarna Kh-101, Kh-555 och Kh-55. 

Raffinaderi träffat

Bilder och filmklipp som sprids på sociala medier visar samtidigt åtminstone två bränder vid oljeraffinaderiet Jaroslavl.

Även det bekräftar den ukrainske presidenten.

– Under det senaste dygnet slog krigare ur våra ukrainska försvarsstyrkor till mot ett oljeraffinaderi i Jaroslavlregionen. Avståndet är 1 000 kilometer från frontlinjen, menar han.

Ukraina har också slagit till mot måltavlor i Svarta havet enligt presidenten.

Läs mer: Krisläge för Trump – sätter sig på planet direkt

Foto: By Sergey Kustov - commons.wikimedia, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen


28 augusti 2026

Projektet misslyckades – nu vänder sig Natojätten till Sverige

2026 08 28

Frankrike flörtar med Sverige om ett nytt stridsflygplanssamarbete.

Frankrike, Tyskland och Spanien arbetade under en längre tid med nästa generations stridsflygprojekt.

Men projektet kollapsade på grund av meningsskiljaktigheter mellan franska Dassault Aviation och tyska Airbus Defence and Space.

Nu flörtar Frankrike med Sverige gällande ett nytt stridsflygplanssamarbete, rapporterar Politico.

Flörtar med Sverige

Sverige har med Gripen-planen upprättat ett gott rykte i Europa när det kommer till tillverkning av stridsflygplan.

En fransk tjänsteman säger nu att Paris är öppet för att samarbeta med Sverige för nästa generations stridsflygplan.

– Vi letar båda två efter flygplan som är ganska lika, ganska små, säger tjänstemannen.

“Såklart”

Tjänstemannen svarar på frågan om det finns några möjligheter för samarbete framöver.

– Självklart finns det många: vi har tillverkningskapacitet för flygmotorer som Sverige inte har — det är något vi skulle kunna samarbeta kring.

Även Tyskland ska tidigare ha varit i kontakt med Sverige om ämnet.

Läs mer: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Macron på besök

Uppgifterna om ett potentiellt samarbete kommer inför att Frankrikes president Emmanuel Macron besöker Sverige på måndag.

Det rör sig då om ett bilateralt möte med fokus på Sveriges och Frankrikes fördjupade försvarspolitiska samarbete, enligt regeringen.

Signerar ramavtal

Statsminister Ulf Kristersson (M) och president Macron deltar på måndagen i en signeringsceremoni för Sveriges anskaffning av fyra fregatter.

Under ceremonin signerar även försvarsminister Pål Jonson (M) och Frankrikes försvarsminister Catherine Vautrin ett ramavtal för att “stärka det svensk-franska samarbetet inom operativa frågor, försvarsförmåga och industriell utveckling”. 

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Foto: Nato

Text: Redaktionen