I NATT: Attack mot ryskt territorium

2023 08 20

Fem personer har skadats i samband med en attack mot en rysk tågstation.

Under den senaste tiden har allt fler attacker skett mot ryskt territorium.

Bland annat har flera drönare orsakat skador på byggnader i Moskva.

Under natten har ytterligare en drönarattack lett till skador i Ryssland.

Det rapporterar den ryska nyhetsbyrån TASS.

Fem skadade

Det är i den ryska staden Kursk, som ligger ungefär nio mil från den ukrainska gränsen, som en tågstation har tagit skada.

Ryssland hävdar att det rör sig om en ukrainsk drönarattack.

– Ukrainsk drönarattack i Kursk. Enligt preliminära uppgifter kraschade den in i taket på tågstationen och utlöste en brand på taket. Fem personer skadades lindrigt av glasskärvor, säger guvernör Roman Starovojt.

Attackerats tidigare

Räddningstjänsten arbetar nu med situationen.

Tidigare i augusti skedde en annan attack i Kursk, då explosioner skedde vid två administrativa byggnader i regionen.

Inga människor ska ha skadats i samband med den händelsen.

Flicka dog

Ryssland fortsätter att attackera Ukraina och under lördagen skickades missiler mot Tjernihiv.

Åtminstone sju personer har dött i samband med attacken och 130 har skadats.

Bland de omkomna finns en 6-årig flicka, rapporterar CNN.

– Hennes mamma är i allvarligt tillstånd. Poliserna gav första hjälpen till flickan. Tyvärr kunde läkarna inte rädda henne vid ankomsten till sjukhuset på grund av en stor blodförlust, säger Ukrainas inrikesminister Ihor Klymenko.

Zelensky fördömer

Ukrainas president Volodymyr Zelensky, som tillbringat helgen i Sverige, fördömer attacken.

– En rysk missil träffade mitt i staden, i vårt Tjernihiv. Ett torg, det polytekniska universitetet, en teater, säger han.

Även stadens borgmästare Oleksandr Lomako har kommenterat händelsen.

– Det finns en park precis bakom dramateatern, många barn och deras föräldrar brukar spendera tid där. Det finns många restauranger med utomhusterrasser i närheten också. Allt hände mitt på dagen när det uppenbarligen finns många människor i stadens centrum.

Foto: Дмитрий Хрусталев-Григо

Text: Redaktionen


11feb25

Hushållen kan andas ut – efterlängtat besked i morgon torsdag

2026 02 12

Under början av året har elpriserna skjutit i höjden. På tisdagen nådde elpriset den högsta nivån på två år – genomsnittspriset för alla elområden landade på 2 kronor per kWh.

Men nu är det värsta över.

Energibolaget Fortum går ut med ett efterlängtat besked till hushållen: på torsdagen faller elpriserna ordentligt.

– Till i morgon faller priserna ganska ordentligt i förhållande till 2 kronor. Det här betyder naturligtvis tusenlappar för enskilda månader för villaägare, hundralappar för de som bor i lägenhet, säger Fortums elprisexpert Patrik Södersten till TV4.

Vidare konstaterar Södersten att prisstoppen är nådd. Hushållen kan därför räkna med att elpriserna inte sticker iväg till de nivåer som noterades i början av veckan.

Kräver justerat elstöd

Samtidigt debatteras regeringens högkostnaddskydd för el, som träder i kraft om det genomsnittliga spotpriset på el under en månad överstiger 1,5 kronor per kilowatttimme inom ett elområde. Om pristaket överträds täcker staten mellanskillnaden.

Flera experter har dock betonat att det är osannolikt att stödet kommer att aktiveras, eftersom det genomsnittliga spotpriset inte väntas överstiga 1,5 kronor per kWh.

Socialdemokraterna anser att stödet ska aktiverats, oavsett om pristaket nås eller inte.

–  Man måste sluta skylla ifrån sig och se till att elprisstödet betalas ut till alla de som har drabbats hårdast, säger Socialdemokraternas energi- och näringspolitisk talesperson Fredrik Olovsson enligt SVT.

LÄS MER: Swedbank går ut med uppmaning till Sveriges kvinnor

Ebba Busch svarar

Enligt Olovsson är gränsen på 1,5 kronor per kWh för hög.

Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) svarar att regeringen är beredd att betala ut stödet om elpriserna håller sig på en hög nivå under en längre tid. Hon passar även på att utdela en känga till oppositionen.

– De rödgröna är ute och skäller nu när man har exakt det elsystem som man ville ge Sverige. Det vill säga en massiv nedläggning av stabil fossilfri kärnkraft, och istället växla över på ett elsystem som innebär att om det inte blåser och är svinkallt i Sverige samtidigt så blir det väldigt tungt för hushållen, säger Busch enligt SVT.

LÄS OCKSÅ: Ryssar evakueras

Foto: D. MacKay

Text: Redaktionen


Ny skatt på ingång – kan bli unikt hög i Sverige

2026 02 12

En ny “EU-skatt” kan bli en rejäl smäll för Sverige.

EU-kommissionen föreslår att unionens elnät ska knytas ihop.

Uppemot 25 procent av medlemsländernas så kallade flaskhalsintäkter ska användas till gemensamma projekt, lyder förslaget.

Då riskerar Sverige att få den högsta notan i hela EU, rapporterar SR.

– Det är alltså inte okej att indirekt införa en slags EU-skatt här, säger energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) till radion.

Kan betala två tredjedelar av allt

Flaskhalsavgifterna tas ut när el produceras i ett av Sveriges fyra elomården och förs över till ett annat med högre pris. Dessa pengar ska öronmärkas till ett specifikt konto. I slutet av 2024 hade Sverige samlat 64 miljarder kronor, tio miljarder mer än EU-avgiften, på det kontot.

Och det kan bli så att Sverige tvingas stå för två tredjedelar av kostnaderna för EU:s gemensamma projekt, enligt SR.

– Det är ett dåligt förslag. Man kan inte ta svenska medborgares pengar och använda till att bygga ut elnät i andra EU-länder – det ska gå till Sverige, säger Ebba Busch.

LÄS OCKSÅ: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften

"Hushållen får betala"

Förslaget, som ingår i ett paket om stärka Europas energiinfrastruktur, behandlas nu i EU-rådet och i EU-parlamentets energiutskott.

Ebba Busch är dock inte den enda som kritiserar förslaget. Socialdemokraterna och organisationen Villaägarnas Riksförbund  tillhör också motståndarna.

– Svenska hushåll kommer dessvärre att få betala för detta genom högre flaskhalsavgifter och elpriser, framhåller bland annat Ulf Stenberg, chefsjurist på Villaägarna, i SvD och tillägger:

 Det är mer än tillräckligt dyrt för svenska hushåll med nuvarande el- och nätkostnader, varför det är orimligt att vi dessutom ovanpå dessa kostnader ska finansiera andra länders eftersläpande energisystem.

LÄS MER: Kalldusch i mejlkorgen – elkunder varnas

Foto: Daniel Karlsson Lönnö/Regeringskansliet

Text: Redaktionen