Allvarlig händelse på buss – två barn utsatta

2023 07 25

Två pojkar har utsatts för brott.

Händelsen skedde under natten i Göteborg på en buss som var på väg mot Torslanda på Hisingen i västra Göteborg.

Det var på linje X1 som händelsen ägde rum, och där har två pojkar i 13-årsåldern utsatts för brott.

De hotades inledningsvis av två gärningspersoner som ska ha varit i 15-årsåldern.

– Enligt SOS så har två killar blivit utsatta för ett rån på linje X1 mot Amhult/Torslanda. De båda ungdomarna som är 13 år ska ha blivit hotade av två gärningsmän som var cirka 15 år på bussen, framhåller polisen.

Blev rånade

Efter att ha hotat de yngre pojkarna eskalerade situationen och de två 15-åringarna rånade pojkarna.

De ska bland annat ha tillgripit mobiltelefoner, busskort, klockor och halsband.

Det finns inga kända personskador, men de två 13-åringarna är mycket chockade efter händelsen.

Ingen hittad

Polisen har letat efter gärningspersonerna men utan lycka.

Det är oklart hur man kommer gå vidare med situationen, men än så länge är ingen hittad.

– Polis har sökt i närområdet men ännu inte återfunnit någon som stämmer in på signalement.

Stöld i Vingåker

Samtidigt har polisen arbetat med ett fall av stöld i Vingåker under natten.

Där rör det sig om ett inbrott.

– Polisen larmades till Gropptorpsvägen i Baggetorp med anledning av ett inbrott i en obemannad butik, förklarar polisen via sin webbsida.

– En medborgare uppmärksammade detta och parkerade sin bil hindrande men det hjälpte inte. Tjuvarna lämnade i riktning mot Katrineholm.

Blev nästan påkörd

Polisen fick senare kontakt med gärningspersonerna i en flyende bil, och de misstänkta tjuvarna var mycket nära att köra på en fotgängare på en cykelbana.

Förföljandet avbröts, men fyra personer hittades senare med hjälp av polishund och samtliga kunde gripas.

– Rättsläget är stöld, vårdslöshet i trafik samt ej stannat på polismans tecken. Arbetet fortsätter nu med förhör på polisstationen.

Arkivfoto: P. Carlberg

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Greta Thunbergs konvoj – flera möten med terrorister

2025 09 17

Företrädare för Greta Thunbergs konvoj uppges ha haft möten med terrorister.

Greta Thunberg är en av dem som finns med på konvojen Global Sumud Flotilla, som är på väg till Gaza i syfte att bryta Israels blockad.

Nu kommer uppgifter om att företrädare för konvojen har haft flera möten med terrorister.

Ledande företrädare pekas ut

Flera personer ur Global Sumud Flotillas ledning uppges ha träffat företrädare för bland annat Hamas, rapporterar Jerusalem Post.

Israels diasporaministerium menar att bland annat bildbevis visar att personer kopplade till Global Sumud Flotilla har träffat företrädare för Hamas och Muslimska brödraskapet.

Greta Thunberg själv hör inte till dem som pekas ut. Hon har också lämnat styrelsen för Global Sumud Flotilla.

Israel pekar bland annat ut Muhammad Nadir al-Nuri, som är med i konvojens styrgrupp, som uppges finnas på bild tillsammans med Hamasföreträdaren Ghazi Hamad.

Även andra företrädare för Global Sumud Flotilla har enligt Israels diasporaminister Amichai Chikli ”dokumenterade band till Hamas och Muslimska Brödraskapet”.

Ytterligare en som pekas ut är Marouan Ben Guettaia, som också är med i styrgruppen och som enligt israeliska uppgifter har fotograferats tillsammans med Hamasföreträdaren Youssef Hamdan.

LÄS OCKSÅ: Tyskland har ändrat sig - stort besked för Ukraina

Thunberg hoppar av styrande kommittén

Greta Thunberg hör alltså inte till dem som pekas ut.

På onsdagen står det också klart att Thunberg har valt att hoppa av styrelsen för Global Sumud Flotilla, rapporterar Il Manifesto.

Skälet uppges vara att Thunberg är kritisk till organisationens sätt att kommunicera. Hon menar att man fokuserar för mycket på interna angelägenheter inom verksamheten, och för lite på Gaza.

– Vi har alla en roll: Min kommer inte att vara i den styrande kommittén, utan som organisatör och deltagare, säger Greta Thunberg.

Thunberg är dock med på Global Sumud Flotillas fartyg som är på väg till Gaza.

LÄS OCKSÅ: EU vill samarbeta med Putinallierad

Foto: Instagram

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Rysk toppgeneral försvunnen

2025 09 17

Rysslands generalstabschef Valerij Gerasimov dök inte upp vid den storskaliga militärövningen Zapad 2025.

Frånvaron har återigen väckt spekulationer om att toppgeneralen kan vara försvunnen.

När den ryske diktatorn Vladimir Putin besökte övningen hade han flera stora namn vid sin sida – bland annat försvarsminister Andrej Belousov, biträdande försvarsminister Junus-bek Jevkurov och överbefälhavaren för de ryska marktrupperna, Andrei Mordvichev.

Generalstabschef Valerij Gerasimov fanns dock inte med, trots att han närvarat på samtliga Zapadövningar sedan 2009, rapporterar Iltalehti.

Hans frånvaro har skapat omfattande spekulationer.

– Gerasimov ska senast ha setts offentligt i slutet av augusti, då han medverkade i en video som släpptes av det ryska försvarsministeriet, skriver tidningen.

Hävdar: ”Hans dagar är räknade”

Telegramkanalen General SVR, som påstås drivas av en före detta generallöjtnant från den ryska underrättelsetjänsten, har kommenterat  Gerasimovs frånvaro.

– Gerasimov har fått höra att hans dagar är räknade och har enligt uppgift börjat dricka mycket, vilket försämrar hans ställning, hävdar den mystiska källan.

– En stor omstrukturering i Rysslands militära ledning närmar sig. Generalstaben står inför en stor utrensning, 80 procent kommer att försvinna, fortsätter uppgiftslämnaren.

General SVR går även under pseudonymen “Viktor Mikhailovich” och beskrivs som en källa som ihärdigt rapporterar om händelser från Moskvas innersta krets.

LÄS MER: EU vill samarbeta med Putinallierad

Dödförklarades av Ukraina

Ukrainsk underrättelsetjänst hävdade i början av kriget att Gerasimov dödats i en ukrainsk attack i Charkivregionen.

Sedan dess har generalen framträtt offentligt vid upprepade tillfällen.

Det återstår att se om han dyker upp igen.

LÄS OCKSÅ: Tyskland har ändrat sig – stort besked för Ukraina

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen