Allvarlig händelse på buss – två barn utsatta

2023 07 25

Två pojkar har utsatts för brott.

Händelsen skedde under natten i Göteborg på en buss som var på väg mot Torslanda på Hisingen i västra Göteborg.

Det var på linje X1 som händelsen ägde rum, och där har två pojkar i 13-årsåldern utsatts för brott.

De hotades inledningsvis av två gärningspersoner som ska ha varit i 15-årsåldern.

– Enligt SOS så har två killar blivit utsatta för ett rån på linje X1 mot Amhult/Torslanda. De båda ungdomarna som är 13 år ska ha blivit hotade av två gärningsmän som var cirka 15 år på bussen, framhåller polisen.

Blev rånade

Efter att ha hotat de yngre pojkarna eskalerade situationen och de två 15-åringarna rånade pojkarna.

De ska bland annat ha tillgripit mobiltelefoner, busskort, klockor och halsband.

Det finns inga kända personskador, men de två 13-åringarna är mycket chockade efter händelsen.

Ingen hittad

Polisen har letat efter gärningspersonerna men utan lycka.

Det är oklart hur man kommer gå vidare med situationen, men än så länge är ingen hittad.

– Polis har sökt i närområdet men ännu inte återfunnit någon som stämmer in på signalement.

Stöld i Vingåker

Samtidigt har polisen arbetat med ett fall av stöld i Vingåker under natten.

Där rör det sig om ett inbrott.

– Polisen larmades till Gropptorpsvägen i Baggetorp med anledning av ett inbrott i en obemannad butik, förklarar polisen via sin webbsida.

– En medborgare uppmärksammade detta och parkerade sin bil hindrande men det hjälpte inte. Tjuvarna lämnade i riktning mot Katrineholm.

Blev nästan påkörd

Polisen fick senare kontakt med gärningspersonerna i en flyende bil, och de misstänkta tjuvarna var mycket nära att köra på en fotgängare på en cykelbana.

Förföljandet avbröts, men fyra personer hittades senare med hjälp av polishund och samtliga kunde gripas.

– Rättsläget är stöld, vårdslöshet i trafik samt ej stannat på polismans tecken. Arbetet fortsätter nu med förhör på polisstationen.

Arkivfoto: P. Carlberg

Text: Redaktionen


15 juli 2026

Swish går ut med varning till alla användare

2026 07 15

Alla som använder Swish uppmanas att se upp.

Nästan alla svenskar använder Swish, som har blivit ett mycket populärt digitalt betalsätt de senaste åren.

Men nu går Swish ut med en varning – användare riskerar att råka illa ut.

Påstår sig ringa från Swish

Swish varnar nu alla sina användare för en mycket speciell form av bedrägerier.

Bedragarna utger sig för att själva arbeta för Swish, enligt företaget.

– Det förekommer bedrägerier i form av telefonsamtal och sms där avsändaren utger sig för att vara Swish, skriver företaget på sin hemsida.

Enligt Säkerhetskollen, som är en tjänst från Stöldskyddsföreningen SSF, blir personer bland annat uppringda från ett utlandsnummer: +44 740 2047740. Samtalet sker på engelska.

Swish påpekar att företaget aldrig kontaktar sina användare på det sättet.

– Vi på Swish kontaktar aldrig våra användare via sms, mejl eller telefon, uppger företaget.

Uppgifter om en köporder

Men bedragaren påstår sig alltså ringa från Swish, och påstår också att det finns en köporder på bitcoin för 5 000 kronor, enligt Säkerhetskollen.

Bedragaren frågar sedan om den uppringde vill genomföra köpet, eller om det ska avbrytas.

Sedan ombeds den uppringde att gå in på sin dator för att möjliggörande ett avbrytande eller genomförande av det påstådda köpet av bitcoin.

Om den uppringde ifrågasätter samtalet och vill få bekräftelse på att det verkligen kommer från Swish, svarar bedragaren att personen kommer att bli uppringd av en svensktalande person, enligt Säkerhetskollen.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Putin helt desperat - kan attackera sitt eget land

”Klicka aldrig”

Swish råder nu alla användare att vara försiktiga.

– Var vaksamma och klicka aldrig på några länkar. Anmäl händelsen om du har blivit utsatt och kontakta din bank vid frågor, skriver Swish i sin varning.

Enligt Säkerhetskollen så finns det flera försiktighetsåtgärder som man bör vidta för att inte bli utsatt för bedrägeri.

Om man får ett samtal från någon som man är osäker på, bör man helt enkelt lägga på luren.

Man ska aldrig lämna ut bank- eller kreditkortsuppgifter, och inte logga in på BankID på uppmaning från någon.

Slutligen bör man passa sig för att ge någon annan fjärråtkomst till ens egen dator, råder Säkerhetskollen.

LÄS OCKSÅ: Panik i Moskva - fruktar "benkrossande" slag

Foto: Swish

Text: Redaktionen


15 jul 26

Allt är slutsålt – plötslig anstormning till Biltema

2026 07 15

Biltema har slut på lagret.

Den kraftiga värmen har fått svenskarna att rusa efter kylprodukter.

På Biltema står hyllorna nu tomma när efterfrågan blivit större än väntat.

Helt slutsålda

Temperaturerna har stigit kraftigt i veckan och SMHI har utfärdat varningar för höga temperaturer i stora delar av landet.

Detta har gjort att allt fler svenskar söker efter sätt att kyla ner sina hem.

På Biltema i Örebro är efterfrågan så stor att både fläktar och AC-anläggningar har sålt slut.

– Vi hade inte räknat med att sommaren skulle komma så tidigt. AC-anläggningarna är också slutsålda, det skedde för en månad sedan, säger Henrik Dahlin, logistikansvarig på Biltema Örebro, till Nerikes Allehanda.

Kunder som kommer till butiken för att köpa en fläkt möts nu av tomma lager.

LÄS MER: Varning i rysk tv: Ryssland upphör att existera

Högtrycket driver köprusningen

Den stigande värmen har fått många att agera snabbt.

När prognoserna visar temperaturer runt 30 grader eller mer ökar trycket på butiker som säljer kylprodukter.

Att söka sig till en annan butik är en möjlighet, men även där är tillgången begränsad då problemet inte bara gäller Biltemas butiker.

Leverantörerna har också svårt att möta den plötsligt höga efterfrågan.

– Problemet är att leverantören har slut på lagret, så trycket på fläktar och AC-anläggningar påverkar många kedjor, säger Henrik Dahlin.

Tryck hos fler kedjor

För två veckor sedan syntes samma trend hos teknikkedjan Power, där efterfrågan på kylprodukter sköt i höjden när värmen slog till.

Försäljningen av luftkonditionering ökade med hela 250 procent jämfört med samma vecka året innan.

Under en helg ökade trycket ytterligare när kunderna rusade efter svalka.

– Jag har aldrig sett siffror som dessa på en enda helg. Lördag och söndag låg vi på över 500 procents ökning mot förra året, och även idag ser vi en markant tillväxt", sade Arne Johan Hansen, försäljningschef på Power, i ett uttalande.

Biltema uppmanar kunder att vara ute i god tid om de vill köpa en fläkt inför varmare perioder.

Många väntar nämligen tills värmen redan är på plats innan de börjar leta efter en lösning.

LÄS MER: Moskva omringat – kommer från flera håll

Foto: Biltema CC scaled

Text: Redaktionen