I NATT: 50-åring död i olycka

2023 04 30

En man i 50-årsåldern har förlorat livet efter en tragisk olycka i natt.

Olyckan inträffade i Halland och närmare bestämt i Kungsbacka.

Katastrofalt slut

Det var anhöriga till offret som larmade räddningstjänsten till olycksplatsen.

Offret hade beslutat sig för att åka ut på en tur med en fyrhjuling och under färden inträffade något som fick ett katastrofalt slut.

Det är ännu inte klarlagt exakt vad som inträffat.

Hittades fastklämd

– Vi vet inte hur olyckan gick till. Det får utredningen visa, säger Per-Alexander Treptow som är polisbefäl vid Varbergs Polisstation till GP.

50-åringens anhöriga kunde konstatera att offret satt fastklämd i fyrhjulingen.

Såväl räddningstjänst som ambulans larmades till platsen.

Färdades ensam

Inga andra fordon tycks ha varit inblandade i olyckan utan det ser ut om att det handlar om en singelolycka.

Ingen mer person skall heller ha färdats på fyrhjulingen i samband med kraschen.

– Vi vet att han åkte ensam på fyrhjulingen, säger Varbergspolisen.

Mannens liv gick inte att rädda, konstaterar polisen.

Allvarligt skadad i Uppland

Under natten har en allvarlig trafikolycka även inträffat i Rosersberg utanför Sigtuna mellan Uppsala och Stockholm.

– Enligt initiala uppgifter var det två personbilar som kolliderade i ett industriområde i Rosersberg, uppger Stockholmspolisen.

– Det är många bilar och människor på platsen. 

Polisen kunde inte utesluta att det ligger ett brott bakom händelsen och beslutade att skicka ut flera polisbilar till platsen.

Ambulanshelikopter

– En person skadades allvarligt, rapporterar polisen.

Polisen spärrade av flera vägbanor för att hjälpa räddningstjänsten att bistå de drabbade.

Den person som drabbades av allvarliga skador fördes till sjukhus med hjälp av ambulanshelikopter. 

Polisen har inlett en förundersökning om vårdslöshet i trafik.

Kraschade i Skåne

Ytterligare en polisinsats avseende trafiken har under natten gjorts i Staffanstorp i Skåne.

– Polis signalerar åt en personbil att stanna, men föraren väljer istället att köra från patrullen och ett förföljande påbörjas, uppger polisen.

Den flyende bilföraren kör mot Malmö men kraschar i en rondell.

– Föraren, en 16-årig pojke, misstänks vara påverkad av narkotika och omhändertas för provtagning, framför polisen.

Foto: Västra Götalandsregionen EngFoto

Text: Redaktionen


Stor anstormning till Sverige väntas nästa vecka

2026 03 30

Nästa vecka väntas det bli rusning till Sverige.

Den kommande veckan förväntas ovanligt många norrmän resa över gränsen till Sverige.

Skälet är att de vill köpa billiga livsmedelsvaror.

Stort tryck på butikerna

Den 1 april, alltså på onsdag nästa vecka, sänks matmomsen.

Det gör att extra många norrmän väntas söka sig till gränshandeln i Sverige, rapporterar SR.

Intresset för att åka över gränsen till Sverige för att handla billigare mat är redan stort bland norrmän, och när matmomsen sänks väntas trycket på butikerna öka ytterligare.

– Vi är sällan i Sverige, men när vi är här så handlar vi det vi behöver för längre perioder. Kaffe, te, ost, en del sådana basvaror och varor som håller sig länge, berättar Tom, en av många norrmän som har åkt till Strömstad för att handla, för radiokanalen.

”Har laddat länge”

Butikerna förbereder sig nu för en väntad rusning nästa vecka.

– Vi har ju laddat inför det länge och förstått att det är en stor sak för oss, så vi har jobbat stenhårt här nu några nätter för att ändra alla prisskyltar och system och allt vad det är, säger Patrik Zäll, butikschef i Strömstad, till radiokanalen.

Norrmännen åker sällan till Sverige för små vardagsinköp, det är vanligare att de åker över några gånger om året och då fyller upp sina korgar rejält.

Intresset är stort: Norrmän handlade för över 11 miljarder kronor vid gränshandeln förra året, visar norsk statistik, enligt radiokanalen.

Både priserna och utbudet lockar, och sänkningen av matmomsen gör att prisskillnaden mellan Sverige och Norge blir ännu större.

LÄS OCKSÅ: Storhandla inte - ovanlig uppmaning till svenska folket

Butiker ”tjuvstartar” med prissänkningar

Vissa butiker vid gränsen har redan ”tjuvstartat” med lägre priser, trots att momssänkningen inte infaller förrän den 1 april.

Redan i onsdags, en vecka före momssänkningen, valde exempelvis Coop-ägda Grensemats butiker i Strömstad och Svinesund att sänka priserna, rapporterar Dagligvarunytt.

Trycket väntas bli extra högt också för att påsken närmar sig.

– Vi gör en rejäl investering i pris inför årets största försäljningsvecka. Man ska inte behöva vänta till 1 april, utan vi valde att gå ut en vecka innan, säger Göran Lundgren, driftchef på Grensemat, till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Motståndsgrupp till attack i Ryssland

Foto: Mohamed B.

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Putin kan störtas – kupp på gång

2026 03 30

Oron för en kupp sprider sig i Ryssland.

En våg av pessimism och missnöje sköljer genom Rysslands elit och bland människor som brukar vara regimvänliga.

Nu spekuleras det i att Putin kan utsättas för en kupp.

Hån och missnöje

Rysslands framryckning på slagfältet har i princip stannat av, samtidigt som ukrainska drönar- och missilattacker blir allt mer kännbara för det ryska civilsamhället.

Nu märks oron och missnöjet även bland ryska nationalister och regimvänner, rapporterar Daily Express.

– Vi har fått en spark i bollarna igen, säger stats-TV-propagandisten och krigskommentatorn Aleksandr Sladkov, efter attacker mot ryska oljeterminaler i Finska viken, enligt tidningen.

Han tycktes håna Putin och regimen och gjorde jämförelser med den brittiska komediserien Blackadder.

– Mycket sägs bakom kulisserna om vår möjligen listiga plan. Men vissa tvivlar: vad är det för listig plan som innebär att våra företag slås ner som flugor med en flugsmälla? säger tv-propagandisten.

Även krigsbloggaren Yuriy Podolyaka uttrycker missnöje med regimen, och menar att många i den ryska eliten håller med.

– Nu ser vår härskande klass den nuvarande toppledningen som en giftig figur – inte ens en tillgång, utan en belastning. De [eliten] vill verkligen att detta krig ska ta slut, för återkomsten av de gamla goda tiderna, när man fritt kunde resa till väst, inte frukta sanktioner, sälja kolväten och återta den europeiska marknaden, säger han.

LÄS OCKSÅ: Motståndsgrupp till attack i Ryssland

Spekulationer om kupp

Blockeringen av sociala medier såsom Telegram har också skapat ett stort allmänt missnöje.

Nu spekuleras det i att en kupp är på gång i Ryssland.

– Händelserna kring att blockera Telegram och skapa skäl till allmänt missnöje är avsiktliga och påminner om förberedelser för en statskupp, en.... revolution, eller något liknande, säger kommentatorn Evgeny Andrushchenko, enligt tidningen.

Advokaten och krigsförespråkaren Ilya Remeslo hävdar att situationen kring kriget har urartat totalt, och att Putin måste ”åtalas som krigsförbrytare”.

Sociologen och analytikern Igor Eidman flaggar för ett ”myteri” inom den härskande klassen.

– Detta är en konspiration av en betydande del av den ryska eliten, som är intresserade av att acceptera Trumps erbjudande om att frysa kriget, säger han.

– Denna grupp är extremt missnöjd med att Putin i praktiken avvisar Trumps utsträckta hand, tillägger han.

Eidman misstänker att en grupp insiders "förbereder sig för att göra sig av med Putin", enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: "Skamlig" intervju med Lavrov väcker ilska

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen