I DAG TORSDAG: Varning utfärdas – “Blir återigen problem”

2024 04 04

De enorma svårigheterna i trafiken ser ut att fortsätta.

I dagarna har väderförutsättningarna lett till stora problem i trafiken.

Mängder av fordon har fastnat på vägarna och kritik har riktats mot såväl Trafikverket som regeringen och de individuella förarna.

Nu kommer besked om att problemen kan fortsätta under torsdagen.

Det rapporterar Aftonbladet.

“Blir återigen problem”

Lasse Rydqvist, meteorolog på Klart, menar att prognosen ser dyster ut.

– Det blir återigen problem med tung snö och blötsnö i kombination med vind, säger han till tidningen.

Värst drabbat tros Bohuslän, Dalsland, Västergötland och Värmland bli.

Är i beredskap

Väderbeskedet innebär att trafikproblemen kan fortsätta.

Detta efter att frågan om beredskapen har väckts på nytt.

Polisen framhåller att de fortsatt är beredda.

– Polisen i region Väst kommer att ligga kvar i särskild händelse tills situationen efter snökaoset är under kontroll. Läget på vissa vägar är fortfarande sårbart och mer nederbörd väntas det närmsta dygnet, meddelar polisen via sin webbsida.

“Har ett ansvar”

Infrastrukturminister Andreas Carlson (KD) har under dagen understrukit att allt ansvar inte ligger på staten och myndigheterna.

– Alla har ett eget ansvar att inte förvärra läget på våra vägar, har han sagt till SVT.

– Ingen kan dock vara nöjd med att ett så stort antal bilister och förare blir stående i timtal längs vägarna.

SMHI bekräftar att mer snö nu är på väg.

– Snöfallet som letat sig in under natten rör sig åt nordost över Götaland och frampå dagen når snöfallet även Värmland, framhåller SMHI via sin webbsida.

– Under eftermiddagen och kvällen fortsätter snöfallet in över större delen av övriga Svealand samt även södra Norrland. I norr inleds dagen med kallt väder och under dagen över norra Norrland väntas varierande molnighet med en hel del klara områden.

Ser över belopp

Under dagen har infrastrukturministern även gett besked om att man från regeringens sida ser över möjligheten att öka bötesbeloppet för de som kör bil med dåliga däck.

Det kan du läsa mer om här

Text: Redaktionen


JUST NU: Hillary Clinton ger oväntat löfte – till Trump

2025 08 15

Hillary Clinton kommer med ett oväntat löfte – till president Donald Trump.

Hillary Clinton och Donald Trump har länge varit bittra fiender.

Clinton förlorade mot Trump i presidentvalet 2016, och de har båda riktat hårda ord och anklagelser mot varandra.

Men nu kommer Clinton med ett oväntat löfte till Donald Trump.

Oväntat löfte till Trump

Hillary Clinton öppnar för att hon personligen skulle kunna nominera Trump till Nobels fredspris, rapporterar Newsweek.

Löftet kommer dock med hårda villkor, säger Clinton i en intervju i podcasten Raging Moderates, enligt tidningen.

Clinton kan tänka sig att nominera Trump – om han lyckas förhandla fram en fred mellan Ryssland och Ukraina som är gynnsam för Ukraina.

– Jag förstår från allt jag har läst att Trump väldigt gärna skulle vilja få Nobels fredspris, och ärligt talat, om han kunde få ett slut på detta fruktansvärda krig där Putin är angriparen, som invaderar ett grannland, försöker ändra gränserna..., säger Hillary Clinton, enligt tidningen.

Då kan hon nominera presidenten

Om hon ska nominera Trump måste han dock få till ett bra fredsavtal utan stora eftergifter till Ryssland, understryker hon.

– Om han kunde få ett slut på det utan att försätta Ukraina i en position där de var tvungna att ge upp sitt territorium till angriparen, tvungna att på sätt och vis bekräfta Putins vision om Storryssland, men i stället verkligen kunde stå upp mot Putin, säger Hillary Clinton, som själv har varit utrikesminister i Barack Obamas regering.

Hon vill inte se det ”utbyte av mark” som Trump har pratat om, tvärtom bör Putin backa och Ukrainas och Europas säkerhet måste garanteras, understryker hon.

Men om Trump hittar en bra lösning – då kan hon verkligen tänka sig att nominera honom till Nobels fredspris.

– Om vi kunde klara av det, om president Trump var arkitekten bakom det, skulle jag nominera honom till Nobels fredspris, för mitt mål här är inte att tillåta kapitulation för Putin, med hjälp och stöd av USA, säger Hillary Clinton, enligt tidningen.

Foto: Gage Skidmore, flickr

Text: Redaktionen


Risk för kaos på Ukrainas gator

2025 08 15

Kaos kan utbryta på Ukrainas gator.

Det stora toppmötet mellan Donald Trump och Vladimir Putin äger rum i Alaska nu på fredagskvällen.

Donald Trump har sagt att en fredsuppgörelse kommer att behöva inkludera ett ”utbyte av mark”.

Men nu varnar experter för att det kan utbryta kaos bland civila på Ukrainas gator.

”Tvingas ut på gatorna”

Donald Trump har understrukit att Ukraina kan komma att behöva göra eftergifter och ge upp ockuperade territorier.

Men för Trump räcker det kanske inte att övertyga Zelenskyj om en sådan uppgörelse – han måste också indirekt övertyga det ukrainska folket, rapporterar Euronews.

I Ukraina spelar gatudemonstrationer ofta en avgörande roll i den historiska utvecklingen, och det har nyligen visat sig att även president Zelenskyj måste rätta sig efter ”gatans” vilja.

Eftergifter till Ryssland kan leda till enorma protester på Ukrainas gator, enligt Anton Liagusha från den samhällsvetenskapliga avdelningen på Kyiv School of Economics.

– Om Ukraina pressas till territoriella eftergifter kommer det att tvinga det ukrainska folket att gå ut på gatorna, säger Liagusha, enligt nyhetskanalen.

– Det här kommer inte så mycket att vara en protest mot myndigheterna, utan ett rop från det ukrainska folket till hela världen om att bli behandlat som ett stort land i mitten av Europa, och inte bara ses av USA som ett stycke land, säger experten.

”Presidenten är inte en kung”

Nyligen tvingades president Volodymyr Zelenskyj till en helomvändning när det ukrainska folket protesterade mot en lag som tog ifrån ukrainska antikorruptionsmyndigheter deras självständighet. Inom bara några dagar hade lagen ändrats.

När folket i Ukraina inte accepterar ett förslag, sätter de sig på tvären. En kompromiss med Ryssland behöver alltså inte bara godkännas av Zelenskyj, utan också av det ukrainska folket.

– Presidenten i det ukrainska samhället är inte en kung, vilket innebär att hans vilja inte bestämmer hela det ukrainska folkets vilja, säger Anton Liagusha till nyhetskanalen.

Sedan Ukraina blev ett självständigt land har man genomgått tre revolutioner som visar hur stor kraft det finns i ukrainska gatuprotester.

Liagusha tror dock inte att Trump förstår det här fullt ut.

Det återstår alltså att se vilka eftergifter Trump förväntar sig att Ukraina ska acceptera – och hur det ukrainska folket reagerar på det. En fråga som kan aktualiseras i närtid med anledning av toppmötet i Alaska.

Foto: Anastasiia Krutota

Text: Redaktionen