I MORGON TORSDAG: Ny smäll för hushållen – efter dagens prischock

2024 12 11

Elpriserna i södra och mellersta Sverige når rekordnivåer under onsdagen.

Under onsdagskvällen landar elpriset på över 8 kronor per kWh under någon enstaka timme i elområde 3 och 4. Det är lika skyhöga nivåer som under elkrisen 2022.

Nu kommer nästa smäll för hushållen.

I morgon, torsdag, blir det ännu värre.

Det uppger TV4:s meteorolog Madeleine Westin.

– Imorgon blir det ännu värre, med priser nära tre kronor i söder, säger hon till tv-kanalen. 

Orsaken till chockuppgången är det vindstilla vädret och elexporten söderut.  

– I söder är det vindsvagt, och vi har stora exportavtal med exempelvis Tyskland, vilket drar upp priserna enormt, förklarar Madeleine Westin.

Sågar regeringen: ”Vansinnigt”

Efter dagens elprischock går Centerpartiet till attack mot regeringen.

Partiets energipolitiska talesperson Rickard Nordin rasar mot energiminister Ebba Busch (KD).

– Hela situationen som vi har nu med skenande elpriser är ett underbetyg till den här regeringen. Man har höjt elskatten och sagt nej till ny elproduktion i närtid, säger han till GP och kritiserar regeringens skattesänkningar på bensin och diesel.

– Det är tydligt att regeringen prioriterar sänkt skatt på fossila bränslen framför sänkt skatt på grön el. Det är vansinnigt.

Höjts med 12 procent

Under regeringens första tid vid makten har elskatten höjts med 12 procent.

Förra året höjdes den med 4,5 öre per kWh och vid årsskiftet höjs den med 1,5 öre per kWh.

Elskatten höjs automatiskt som en del av indexuppräkningen.

Tidöpartierna har dock tidigare lovat att pausa indexeringen och i valrörelsen försäkrade högerpartierna att man tänkte sänka elskatten.  

– Om Damberg (dåvarande finansminister, reds anm) inte klarar av att sänka elskatten kan jag ta över, framhöll finansminister Elisabeth Svantesson (M) innan valet 2022.

Liberalerna och Kristdemokraterna lovade också sänkt elskatt.

Foto: B. Fernandez resp C. Erfurt

Text: Redaktionen


03 aug 26

Ny funktion för BankID i augusti

2026 08 04

Förtidsröstningen inför valet 2026 börjar den 26 augusti.

Nu kommer en nyhet för alla som ska förtidsrösta eller rösta på valdagen den 13 september.

I årets val kommer väljare för första gången kunna välja att identifiera sig med ett digitalt id-kort i BankID-appen.

Identifieringen utförs genom att kontrollanter i vallokalerna skannar QR-koden på det digitala id-kortet.

– Digitalt id-kort från BankID är ett tryggt, smidigt och säkert sätt att styrka sin identitet. Det viktigaste är att kontrollanten skannar QR-koden när en identitet ska verifieras. Det kan man enkelt göra direkt i BankID-appen, säger Charlotte Pataky, pressansvarig vid BankID.

 ”Ingen information sparas”

BankID beskriver den nya verifieringsmetoden som säker och snabb.

– Det innebär en snabb och tillförlitlig identifiering i realtid. Kontrollen görs enkelt med BankID-appen på en mobiltelefon. Inga personliga uppgifter eller koder behöver delas och ingen information sparas, framhåller företaget.

Den som vill aktivera sitt digitala id-kort behöver ha ett giltigt svenskt pass eller nationellt ID-kort samt en mobil med Mobilt BankID och NFC-läsare. 

Processen består av tre steg:

1, Öppna BankID-appen och klicka på ikonen för "ID-kort". 

2, Ha ditt svenska pass eller nationella ID-kort till hands. 

3, Följ instruktionerna i appen. 

ANDRA LÄSER: Unik attack mot Ryssland – första gången i kriget 

Digitala röstkort

En annan nyhet inför årets val är att Valmyndigheten för första gången kommer att skicka ut röstkorten digitalt till alla väljare med en digital brevlåda. Det innebär att 6 518 642 personer får sitt röstkort digitalt.

– Oavsett om man får sitt röstkort digitalt eller på papper så räcker det att kunna identifiera sig vid röstning. Väljare behöver inte längre ta med sig röstkortet, säger Anna Nyqvist, kanslichef på Valmyndigheten.

LÄS OCKSÅ: Italien går in med militär – Grekland och Polen sluter upp

Foto: Bank ID

Text: Redaktionen


Åskoväder drar in – då brakar det loss

2026 08 03

Under måndagen och tisdagen väntas soligt och varmt väder i stora delar av landet.

I södra Sverige kan termometern visa över 25 grader under tisdagen, enligt SMHI:s prognos.

Det gäller att passa på att njuta av solen.

Redan under onsdagen slår vädret om. Stora regnmängder och åska väntas i mellersta och södra Sverige.

– På onsdag har vi ett lågtryck som drar in ifrån Nordsjön med regn över sydligaste och mellersta Sverige, säger SMHI:s meteorolog Max Schildt till Aftonbladet.

”Ostadigt väder”

Onsdagens lågtryck drar med sig ostadigt väder.

– Lokalt kan det röra sig om stora regnmängder på kort tid och åska kan förekomma, framhåller SMHI i sin prognos. 

När ovädret drar in pressas den varma luften bort från svenska breddgrader.

 – I samband med att det här regnet drar in så pressas den här varmare luften som vi hade tillfälligt under tisdagen i söder bort, och vi får åter svalare och ostadigt väder, säger Max Schildt till Aftonbladet.

Fram med paraplyet

Vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist uppger att onsdagen kan bli rejält regnig på sina håll.

– På onsdag får de flesta plocka fram paraplyet. Det är främst norra Norrland som klarar sig bättre då, säger han till Aftonbladet.

Enligt Rydqvist anländer lågtrycket redan under tisdagen.

– Vi har fortfarande högtrycksryggen som ger mycket sol i dag och i morgon. Sedan kommer det här lågtrycket med tillhörande regn från sydväst på tisdag.

ANDRA LÄSER: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Ytterligare ett lågtryck

Under helgen och början av nästa vecka är prognosen mer osäker.

– Till en början ser en högtrycksrygg ut att sträcka sig upp över landet och ge stabilare väderförhållanden, men efterhand ser ett nytt lågtryck med regn och blåst ut att dra in västerifrån. Exakt när lågtrycket kommer in är dock svårbedömt, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: Köpläge för svenska folket – Axfood sticker ut

Foto: F. Kvasnak

Text: Redaktionen