14 november 2025

I MORGON TISDAG: Kostnadsökning för alla som tar medicin

2025 06 30

Från och med den 1 juli blir det dyrare att hämta ut medicin.

Under tisdagen höjs högkostnadsskyddet för läkemedel från 2 900 till 3 800 kronor per år.

Regeringen motiverar höjningen med att systemet för högkostnadsskyddet måste bidra till en hållbar finansiering av läkemedel.

Enligt regeringen har statens kostnader för läkemedelsförmånen ökat med 49 procent från 2012 till och med 2024. Samtidigt har patientens egenavgift ökat med 17 procent under samma tidsperiod.

– Det är nödvändigt att öka kostnaderna i statens budget för läkemedel för att säkerställa att alla patienter får tillgång till de behandlingar de behöver. Men det kräver också att patienternas egenavgift behöver höjas för att klara en långsiktig finansiering, säger sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson (KD).

”Det är för jävligt”

Mia Centermo från Västerås köper inte regeringens motivering.

– Jag tycker det är helt fel. Jag får prioritera att leva billigare för att kunna betala min medicin, säger kvinnan, som är arbetslös, till P4 Västmanland.

Partnern Torbjörn Larsson delar kritiken.

– Det var dyrt redan som det var innan. Det är för jävligt helt enkelt, säger han till radion.

Det här gäller

- Höjningen av högkostnadsskyddet innebär att patienten betalar hela beloppet för läkemedel upp till 2 000 kronor, jämfört med dagens gräns på 1 450 kronor.

-  I det första trappsteget kommer patienten att betala 75 procent av kostnaderna, i stället för tidigare 50 procent.

- Gränsen för frikortet förblir oförändrad vid 7 117 kronor, men patientens totala kostnad ökar till 3 800 kronor.

- Patienter som når gränsen för frikort kommer att betala 900 kronor mer per år. 

- Egenavgifterna för läkemedel beräknas öka med cirka 540 miljoner kronor för 2025, 2 160 miljoner kronor för 2026 och 2 700 miljoner kronor för 2027.

Källa: Regeringskansliet

Foto: R. Sorin

Text: Redaktionen


28 december 2025

Rejält snöoväder drar in över Sverige

2025 12 29

Efter stormen väntas kyla och snöoväder dra in över landet.

SMHI har nu hävt merparten av sina vädervarningar på land för stormen Johannes, som ställde till kaos på flera håll under lördagen.

Men den kommande veckan väntar både kyla och snöoväder.

Iskallt nyårsväder

Även om stormen avtar så blir det fortsatt blåsigt på många håll, och vinden kommer att dra ned kall luft från Ishavet.

Nyårsveckan kan bli både kall och snöig, rapporterar TV4.

På tisdag kan man räkna med minusgrader i hela landet, och redan då kan bland annat Stockholm, Uppland, Gotland och Öland nås av snökanoner, alltså snöbyar, enligt kanalen.

Den som ska ut på nyårsafton får räkna med att det blir kallt.

– Nyårsafton ser ut att bli kall och ganska solig, men med snöbyar längs kusterna. Vid tolvslaget kan temperaturen ligga kring tio minusgrader i Stockholm och ner mot 25 minusgrader i norra Norrland, säger meteorologen Peter Kondrup till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Swedbank: Gör dessa tre saker 2026

”Rejält snöoväder”

Därefter ser det ut att bli ännu mera snö.

Året kan inledas med ett riktigt snöoväder.

– Det nya årets första dag kan inledas med ett rejält snöväder. Men det är fortfarande väldigt tidigt, så prognosen kan komma att ändras, säger Peter Kondrup till kanalen.

Även resten av nyårsveckan ser ut att präglas av ganska klassiskt vinterväder, enligt SMHI.

– Det nya året inleds sedan lågtrycksbetonat och kallt med snö eller blötsnö i stora delar av landet, enligt SMHI:s meteorolog Erik Höjgård-Olsen.

– Detaljerna är emellertid ännu osäkra där snöfallet i Götaland skulle kunna övergå i regn. Blåsigt ser det också ut att kunna bli i södra Götaland samt i Södra Norrlands kustlandskap, uppger meteorologen.

VMA gäller tidigt på söndagen

De orangea varningar som utfärdades för stormen Johannes hävdes alltså klockan 23 på lördagskvällen.

I fjällen återstår dock gula varningar även under söndagen. Även VMA som har utfärdats på vissa håll i landet kvarstår tills det blir ljust på söndagen, då man ska göra en ny bedömning av situationen.

LÄS OCKSÅ: Här är tre skatteförändringar som sker 2026

Foto: A Balashevsky

Text: Redaktionen


28 december 2025

KREML: Putin och Trump överens – ratar vapenvilan

2025 12 28

USA:s och Ukrainas presidenter möts under söndagen i Florida.

På agendan står fortsatta diskussioner kring vapenvila och fredsavtal i Ukraina.

Innan mötet har den amerikanske presidenten talat med den ryske diktatorn Vladimir Putin.

– Jag har haft ett bra och väldigt produktivt samtal med president Putin, uppger Donald Trump i ett inlägg på Truth Social.

Kreml delger information

Mer information om vad som sades mellan de två stormaktsledarna har inte den amerikanska presidenten uttalat sig om i nuläget.

Nu går däremot Kreml ut med ett påstående om att de båda ledarna kommit överens.

– Ryssland och USA delar samma hållning, nämligen att det ukrainska och europeiska förslaget om tillfällig vapenvila skulle förlänga konflikten och leda till förnyade strider, säger Vladimir Putins rådgivare Jurij Usjakov, rapporterar AFP.

Istället ska de kommit överens om att målsättningen måste vara att nå ett långvarigt fredsavtal direkt.

LÄS OCKSÅ: Ryska trupper har omringats – ”Bara dussintals kvar”

”Förutsättningar för en överenskommelse”

Inför mötet med den ukrainske presidenten Volodymyr Zelenskyj har Donald Trump uttalat sig optimistiskt om förutsättningarna.

Även Zelenskyj har uppgett att de närmar sig ett färdigt förslag.

– Trump tror att de har förutsättningarna för en överenskommelse och Zelenskyj har upprepat sin tro på att de är 90 procent på väg dit, uppger BBC.

– Så om de verkligen är i de sista stadierna går frågorna tillbaka till de stora stridspunkterna – territoriella beslut, säkerhetsgarantier och ekonomiska frågor.

Zelenskyjs erbjudande

Ukrainas president har erbjudit en kompromiss om Rysslands krav på att Ukraina ska överlämna ungefär en fjärdedel av Ukrainas östra Donetskregion.

Motkravet är att Ukraina ska dra tillbaka sina trupper upp till 40 kilometer om Ryssland gör detsamma, och på så sätt skapa en demilitariserad zon.

– Det är potentiellt den knepigaste detaljen, eftersom Ryssland kommer att motsätta sig att dra tillbaka sina trupper, uppger nyhetskanalen.

– Och Zelensky kommer att behöva en folkomröstning för att godkänna något avtal och för att hålla en omröstning kommer han att kräva eldupphör, vilket Putin hittills har vägrat.

LÄS OCKSÅ: Arméchef i Europa bekräftar - "Vi kan inte försvara oss"

Foto: President of Russia Office resp President of Ukraine Office

Text: Redaktionen