I MORGON TISDAG: Chockbesked mitt i vårvädret – ”brakar loss ordentligt”

2024 04 01

Vintern återvänder till Sverige, om än tillfälligt.

Det uppger SMHI i sin väderprognos för tisdagen.

Myndigheten varnar för vind i kombination med snöfall över norra Götaland, östra Svealand och delar av mellersta Götaland.

– Regnet avancerar till på tisdag norrut över Götaland och sydöstra Svealand samtidigt som det från mellersta Götaland och norrut övergår i tidvis ymnigt snöfall, framhåller SMHI:s meteorolog Katarina Andersson och varnar för att vädret kan ställa till det på vägarna.

– Snöfallet kan ge betydande snömängder som med upp till hårda nordostliga vindbyar ger riktigt besvärligt väglag med dålig sikt och halka då det fryser på. Mot kvällen övergår regnet i snöfall även längre söderut över Götaland.

”Brakar loss ordentligt”

Lasse Rydqvist, meteorolog på vädersajten Klart, tror att tisdagens väderomsvängning kommer som en chock för många svenskar som räknat med att vintern är över.

– Det är nog många som blir lite tagna på sängen. Särskilt efter den här påskhelgen när det har känts väldigt varmt i solen på många håll i Sverige, säger han till SvD.

På sina håll kan det som mest komma uppemot tre decimeter snö under tisdagen.

– Det ser ut som att det brakar loss ordentligt på rätt många håll i Svealand och östra och norra Götaland. Snön kan vara tung i och med att temperaturen ligger runt nollgradigt, säger Lasse Rydqvist till tidningen.

Kalla luften stannar

Efter tisdagens snöväder drar nederbördsområdet i söder bort i sydostlig riktning, enligt SMHI.

– Men innan det drar bort kan det övergå i snöfall även på Öland och Gotland och i sydligaste Götaland. I övrigt ger en högtrycksrygg mest uppehållsväder och den för årstiden kalla luften ligger kvar över Sverige, kommenterar Katarina Andersson.

I slutet av veckan är väderprognosen mer svårbedömd.

– Nya nederbördsområden med både snö och regn ser ut att leta sig in från sydväst, konstaterar SMHI:s meteorolog.

Foto: G. Shalan

Text: Redaktionen


28 november 2025

UPPGIFTER: Hårda brevet inifrån Kreml – kritiserar Putin

2025 11 28

Vladimir Putin har fått brev.

Den ryske diktatorn styr sitt land med järnhand och tolererar ingen opposition.

Men nu kommer uppgifter om att Putin har fått ett brev från sin egen inre krets i Kreml – där han kritiseras hårt.

”Skarpt” brev till Putin

Brevet ska ha skrivits av Kremlinsidern Dmitrij Kozak, rapporterar Moscow Times.

Kozak var tidigare biträdande stabschef och en av Putins närmaste män.

Men i augusti meddelade han sin avgång, enligt uppgift för att han var kritisk till kriget i Ukraina.

Och nu kommer alltså uppgifter om att Kozak skrev ett långt brev där han kritiserade kriget i Ukraina.

Brevet lämnades direkt till Vladimir Putin, enligt personer nära Kozak.

Det ska dessutom ha varit väldigt skarpt formulerat.

– En annan källa beskrev brevet som att Kozak uttryckte sina åsikter om kriget "i mycket starka ordalag" och sade att det hade förberetts tillsammans med hans formella avskedsbrev, som lämnades in i mitten av september, rapporterar tidningen.

LÄS OCKSÅ: Jättestöd till Ukraina - "Största sedan invasionen började"

Vill träffa Putin igen

Det anses mycket farligt att som rysk politiker rikta hård kritik mot Putin, som har visat många gånger att han inte tolererar någon politisk opposition.

En lång rad av Putins motståndare har blivit mördade eller ”försvunnit” under mystiska omständigheter.

Men Dmitrij Kozak uppges ändå inte vara orolig för sin egen säkerhet, enligt källor nära honom.

Tvärtom – han ”förväntar sig att träffa Putin igen snart”, enligt en källa.

Kozak ska emellertid ha rest mycket till Israel på senare tid. Han reser dock inte på grund av oro för den egna säkerheten, utan för att genomgå medicinsk behandling, enligt tidningen.

Född i Ukraina

Redan i augusti rapporterades det att Kozaks avgång hade att göra med att han var kritisk till kriget, och enligt de nya uppgifterna ska han alltså ha framfört hård kritik direkt till Putin i ett brev.

Kozak, som själv är född i Ukraina, ska ha argumenterat emot invasionen innan den inleddes, och ska därefter ha föreslagit en tidig lösning som Putin avvisade.

LÄS OCKSÅ: Stor attack mot Ryssland - flera måltavlor träffade

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryska försvarssystem utslagna – värda 600 miljoner

2025 11 28

Ukraina har utplånat tre ryska luftvärnssystem. 

Ukrainska drönarförband har slagit ut tre avancerade ryska luftvärnssystem inom loppet av tre dygn – en förlust motsvarande nästan 600 miljoner kronor, rapporterar ukrainska RBC.

Tre luftvärnssystem utslagna

Ukrainas Unmanned Systems Forces bekräftar att deras operatörer lyckats slå ut tre högvärdiga ryska luftvärnssystem  – Buk-M1, Buk-M2 och Tor-M2.

Det totala värdet uppskattas till 60 miljoner dollar.

Enligt förbandets rapport har attackerna skett i samarbete mellan Asgard-bataljonen i 412:e Nemesisbrigaden, 12:e specialoperationscentret och HUR-enheten Kabul 9.

– Förstörelsen försvagar skyddet av kritiska områden och strategiska anläggningar avsevärt, säger förbandet på Telegram.

LÄS MER: Stor attack mot Ryssland – flera måltavlor träffade

Del av större offensiv

Ukrainas drönarförband har under november genomfört flera uppmärksammade attacker mot ryska militära och industriella mål.

Under natten till idag slog enheten Madyar’s Birds till mot det stora Saratov-raffinaderiet – ett av tio mål som attackerades på ryskt territorium samma natt.

Bara dagar tidigare, träffades Perekop Bromine Plant i det ockuperade Krasnoperekopsk, där även en större elkraftsanläggning slogs ut.

Ukrainska styrkor beskriver insatsen som en systematisk försvagning av rysk infrastruktur.

– Vi fortsätter att slå mot mål som påverkar fiendens militära förmåga på djupet, uppgav Unmanned Systems Forces i samband med de tidigare angreppen.

Militära planer störs

De senaste veckorna har flera ryska strategiska resurser slagits ut, bland annat en bas med ryska Orion-drönare på Krym och ett ovanligt ryskt attackfordon nära gränsen mellan Dnipropetrovsk och Donetsk.

Förbandet uppger att dessa träffar haft direkt effekt på ryska offensivplaner.

– Det här slaget stör fiendens avsikt att trycka djupare in i ukrainskt territorium, säger förbandet, enligt RBC.

Unmanned Systems Forces har även genomfört flera framgångsrika attacker mot ryska energinät, bland annat en rad elstationer som försörjer ockuperade områden i Luhansk-regionen.

LÄS MER: Nödrop från Moskva – “har inte hänt sen 1990-talet“

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen