8 jul 26

I MORGON: Minst åtta premiärministrar till Sverige inom 24 timmar

2024 11 26

Minst åtta regeringschefer kommer att komma till Sverige under onsdagen.

Statsminister Ulf Kristersson (M) får besök av ett stort antal regeringschefer under de kommande två dagarna.

Minst åtta ledare från olika länder kommer att komma till Sverige den 27-28 november, uppger Statsrådsberedningen.

Ulf Kristersson kommer att ta emot dem på Harpsund.

Utländska ledare kommer till Harpsund

Det rör sig om ett nordiskt-baltiskt toppmöte som ska äga rum på Harpsund under onsdag och torsdag.

Medverkar gör regeringschefer från de nordiska och baltiska länderna: Sverige, Norge, Danmark, Finland, Island samt Estland, Lettland och Litauen.

Dessutom har även Polens premiärminister Donald Tusk bjudits in.

Diskussionerna ska bland annat handla om regional säkerhet i Östersjöregionen, samt om de transatlantiska relationerna.

På eftermiddagen i morgon, onsdag kommer det även att hållas en pressträff där regeringscheferna ska närvara.

Spekulationer om hemlig gäst

Det säkerhetspolitiska läget kommer att stå i fokus under mötet. På torsdagen ska Kristersson också ha bilaterala överläggningar med Polens premiärminister Donald Tusk, och de kommer även att ha en gemensam pressträff under dagen.

Samarbetet mellan de nordiska och baltiska länderna har blivit allt viktigare i takt med att Rysslands fientlighet mot omvärlden har ökat.

Det har spekulerats i att Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj kommer att dyka upp som ”hemlig gäst” på toppmötet, men det är alltså bara spekulationer.

Undervattenkablar och kinesiskt fartyg

Frågan om Östersjöns säkerhet har också aktualiserats med anledning av att två undervattenkablar skadats i Östersjön, strax efter att ett kinesiskt fartyg hade passerat området.

– Från svensk sida har vi haft kontakt med fartyget och Kina och framfört att vi vill att fartyget rör sig mot svenskt vatten, sade statsministern under en pressträff idag, enligt SVT.

Toppmötet de kommande två dagarna sker mot slutet av Sveriges ordförandeskap i det informella säkerhetspolitiska samarbetet NB8, enligt Statsrådsberedningen.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


4 sep 2026

UPPGIFTER: Planerar avsluta Ukrainakriget

2026 09 04

USA kraftsamlar för att avsluta kriget i Ukraina.

Inför presidentvalet 2024 lovade Donald Trump att han skulle få ett slut på kriget, som nu är inne på sitt femte år.

Hittills har försöken inte gett resultat och sedan USA gick in i strider med Iran har frågan hamnat i skymundan.

Nu händer det dock saker.

För första gången sedan Trump inledde sin andra mandatperiod skickar han USA:s specialsändebud Steve Witkoff samt samt sin svärson Jared Kushner till Kyiv i helgen, erfar Axios.

Redan idag uppges Witkoff och Kushner dessutom resa till Moskva för att personligen träffa och samtala med Rysslands diktator Vladimir Putin.

Syfte: få slut på kriget

Det stora syftet med resan är att få till samtal om ett slut på kriget, uppger amerikanska tjänstemän till Axios.

Besöket av Trumps sändebud kommer tio dagar efter att CIA-chefen John Ratcliffe träffade cheferna för den ryska underrättelse- och säkerhetstjänsten i Moskva, konstaterar den amerikanska nyhetssajten och tillägger:

– Ratcliffe försökte ta reda på om de ryska underrättelsecheferna kunde övertala Putin att fortsätta diplomatiskt med målet att avsluta kriget.

Läs mer: USA skyller på Ukraina – deras fel

Ukrainsk oro

Från ukrainskt håll möts resan med viss fruktan att den kan komma att ställas in, enligt källor till Kyiv Independent. Anledningen är att det befaras att Witkoff kan ge efter för alternativa planer på grund av att han “börjar bli rädd”.

Ryssarna vill inte att de ska komma hit till Kyiv, och Witkoff är alltid lyhörd för den ryska inställningen. De får höra att det är farligt, säger en uppgiftslämnare till tidningen.

Enligt Kyiv Independent kan logistiska hinder stoppa sändebuden från att resa till Kyiv med flyg, och en källa uppger att Witkoff inte är bekväm med att resa till huvudstaden med tåg.

Läs mer: Moskvas nya vapen totalförstört

Foto: President of Russia Office resp President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


4 sep 2026

Fyll tanken idag – chansen snart över

2026 09 04

Bensin- och dieselpriset har höjts vid flera tillfällen den senaste veckan.

Den senaste höjningen kom igår, torsdag, och innebar att bensinpriset därmed uppgick till 17,89 kronor litern och dieselpriset till 21,84 kronor per liter, enligt Circle K:s listpriser.

Nu bryts trenden.

Inför helgen sänks dieselpriset med 15 öre litern hos de stora kedjorna, och på flera håll har även bensinpriset sänkts med 40 öre litern, enligt bilsajten Carup.

Och det är kanske nu du ska passa på att tanka bilen full. För trots sänkningen på fredagen lär det knappast fortsätta i den riktningen, menar Christian Kopfer, råvaruanalytiker på Arctic Capital.

Han syftar på kraftigt höjda priser på naturgas och olja som driver upp även de svenska drivmedelspriserna till följd av kriget mellan USA och Iran.

– Vi ska förvänta oss att drivmedelspriser fortsätter upp om inte situationen förbättras, vi ska förvänta oss att elpriser blir betydligt högre nu i vinter än vad de var förra vintern, säger Christian Kopfer till SVT.

Dubbelsmäll

Enligt experterna står svenska hushåll därmed inför en dubbelsmäll inför hösten och vintern. 

Redan i augusti flaggade SEB:s råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop att det framöver kommer att bli betydligt dyrare att tanka bilen. Han pekade främst ut att Hormuzsundet fortsatt håller stängt som den främsta anledningen.

Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di. 

Andra läser: 870 kronor extra i månaden – svenska hushåll uppmanas

"Kört fast militärt"

Priset för brentolja ligger idag på cirka 94 dollar per fat, en liten minskning från igår men fortsatt på väg mot 100 dollar fatet.

De senaste dagarna har USA och Iran intensifierat attackerna mot varandra.

Militärt sett har vi väldigt tydligt kört fast. Det råder ingen tvekan om det, säger Pat Harrigan, republikansk kongressledamot från North Carolina, enligt Bloomberg.

Andra läser: Två nya skattesatsningar från regeringen

Foto: Circle K

Text: Redaktionen