I MORGON LÖRDAG: SMHI flaggar för kraftigt snöfall i sju län

2024 03 15

Igår uppmättes årets varmaste dag i småländska Gladhammar.

Ett besked som många som väntat på våren tog emot med glädje.

12,5 grader parkerade termometern på i orten – nytt årsbästa för 2024 och redan på fredagen kan temperaturen stiga ytterligare till 15 grader.

Men lika klara vårtecken finns det inte överallt i landet.

På flera håll dröjer sig vintern kvar – och nu väntar intensiva snöfall i flera delar av Sverige i kombination med kallare väder.

Under lördagen förstärks snöfallet i Svealand och sydligaste Norrland, informerar SMHI:s meteorolog Christopher Greenland i en kommentar.

"Kan bli kraftigt"

Det är med andra ord mellersta Sverige som till stor del kan förvänta sig starka påminnelser om att vintern fortfarande inte checkat ut för säsongen.

– Snöfallet kan tidvis bli kraftigt och tillsammans med nordostvinden ge besvärliga vägförhållanden. Lördag kväll och natten mot söndag berörs även norra Götaland av snö eller blötsnö, tillägger Christopher Greenland.

Totalt sju län

Följande län riskerar enligt SMHI:s prognos att påverkas av snöfallet under lördagen:

- Västra Götaland (norra delarna)

- Värmland

- Dalarna

- Gävleborg

- Örebro

- Västmanland

- Stockholm

Klarnar upp på söndag

Den som längtar efter våren behöver dock inte bli allt för bedrövad.

Redan på söndag klarnar vädret upp igen och det blir sol och blå himmel i nästan hela landet, enligt SMHI:s väderkarta.

Däremot väntas det bli fortsatt kallt.

Minusgraderna når dagtid så långt söderut som norra Svealand och i övrigt får södra Sverige bara enstaka plusgrader, framhåller Christopher Greenland.

Även nästa vecka inleds med sol i högtrycket, med reservation för att en del moln blir kvar i söder även om nederbörden dragit vidare.

Foto: G. Ellis

Text: Redaktionen


JUST NU: 14-åring död i olycka

2025 07 03

En 14-årig pojke har förlorat livet.

På torsdagskvällen kommer tragiska uppgifter från Norrtälje.

En allvarlig motocrossolycka har inträffat i Edsbro socken.

En 14-årig pojke var inblandad i olyckan – och polisen meddelar på kvällen att han har förlorat livet.

14-åring död

Det är i nuläget oklart exakt vad det var som hände.

Ambulans larmades fort till Edsbro där olyckan inträffade – men pojkens liv gick inte att rädda.

– En 14-årig pojke har avlidit i samband med en olycka på en motocross i Edsbro. Anhöriga har underrättats om dödsfallet, meddelar polisen.

– Polisen har inlett en utredning som ska ta reda på hur olyckan har kunnat inträffa.

Kommer undersökas

Det finns i nuläget inga uppgifter om att någon annan person har skadats i samband med olyckan.

Polisens presstalesperson Ola Österling säger att händelsen nu kommer att undersökas vidare för att fastslå exakt vad det är som har hänt.

– Vi kommer att genomföra en teknisk undersökning av crossen och sedan även en medicinsk undersökning, säger han till Aftonbladet.

Initiala uppgifter pekar på att olyckan inträffat på en traktorväg.

Flera olyckor

På torsdagen har flera olyckor inträffat i trafiken runt om i landet.

Två fordon har krockat utanför Björkvik. 

Ett av fordonen hamnade på taket och föraren var initialt fastklämd men har nu kommit loss och får hjälp ur fordonet.

Föraren har skador och omfattningen av dessa är i nuläget oklart. 

Även den andra föraren är skadad, men har tagit sig ur fordonet för egen maskin.

Arbetsplatsolycka

Samtidigt har en arbetsplatsolycka inträffat i Pajala.

Uppgifter har inkommit om att en man som utfört arbete på ett hustak har ramlat ner, och fallet uppskattas ha varit på fyra meter. 

Olyckan inträffade i en by i Pajala kommun.

– Mannen förs till sjukvård. Polis åker dit och håller förhör med mannen. Förhör utförs även med vittne och olycksplatsen dokumenteras, meddelar polisen.

– Ärendet hanteras som en arbetsplatsolycka och en anmälan gällande vållande till kroppsskada ska upprättas.

Foto:

Text: Redaktionen


Ryanair ställer in flyg för 30 000 resenärer

2025 07 03

Lågprisjätten Ryanair tvingas ställa in hundratals flygningar.

Tiotusentals passagerare har drabbats av en strejk bland franska flygledare som har lett till inställda flyg i Frankrike under torsdagen och fredagen och som har fått en dominoeffekt på andra håll i Europa.

På torsdagen kommer besked om att den omfattande strejken i Frankrike slår mot Ryanair.

Det rapporterar BBC.

Ställer in

Lågprisflygbolaget uppger att de har tvingats ställa in mer än 170 flygningar och semesterplanerna för mer än 30 000 passagerare har drabbats.

Två franska fackförbund har påbörjat en tvådagarsstrejk på grund av arbetsvillkoren, vilket har lett till att en fjärdedel av flygningarna har ställts in på huvudflygplatserna i Paris och hälften av flygningarna på flygplatsen i Nice.

Vd kommenterar

Ryanair meddelar att strejken inte bara har påverkat deras flygningar till och från Frankrike, utan även flygplan som flyger över franskt luftrum till destinationer som Storbritannien, Irland, Spanien och Grekland.

Bolagets vd Michael O'Leary, anklagar flygledarna för att ”hålla europeiska familjer som gisslan”.

– Det är obegripligt och helt orättvist mot EU-resenärer som åker på semester, säger han.

Läs mer: Ryanair presenterar förändring – glädjebesked för resenärer

Transportministern rasar

Frankrikes transportminister Philippe Tabarot kallar fackets krav för ”oacceptabla” och säger att transportföretagen kan förlora ”miljontals euro” till följd av strejken.

– Att ständigt välja datum som orsakar mest olägenheter för passagerarna verkar inte vara rätt väg att gå, säger han enligt franska Le Monde.

Därför strejkas det

Strejken handlar om protester mot ”kronisk underbemanning”, det planerade införandet av ett incheckningssystem, föråldrad utrustning och ”giftiga förvaltningsmetoder som inte är förenliga med kraven på lugn och säkerhet”. 

På fredagen väntas situationen bli ännu mer spänd på flygplatserna i Paris och Beauvais, där DGAC – den civila luftfartsmyndigheten – har beordrat en 40 procentig minskning av antalet flygningar.

Foto: W. Weiser

Text: Redaktionen