I HELGEN: Små förhoppningar om norrsken i delar av södra Sverige

2023 10 07

Det finns ett litet hopp om att delar av södra Sverige ska kunna få se ett av natthimlens vackraste spektakel i helgen.

För den som bor i den nordliga halvan av landet är det mer eller mindre vardagsmat.

Men för folk som lever i södra Sverige är det desto ovanligare att få chans att se ett norrsken utspela sig i sina hemtrakter.

Många går ett helt liv utan att få uppleva det färgstarka skådespelet på natthimlen.

I helgen finns det dock en liten chans om bara molnen håller sig borta.

I höjd med Göteborg

KP-index kallas den skala som mäter geometrisk aktivitet från 0 till 9.

– Ju högre siffra desto högre nivå på solenergin och desto mer sannolikt är det att man kan få se norrsken, förklarar bland annat sajten IcleandAir.

Normalt och oftast ligger KP-indexet på en tvåa eller trea, vilket innebär norrskenschanser i höjd med Umeå eller Sundsvall.

Men i kväll, fredag, stiger den till en fyra enligt prognosappen My Aurora Forecast.

5:a på lördag

Och natten till söndagen är prognosen ännu bättre – KP-indexet har då potential att nå en femma enligt samma information.

Det innebär att det skulle kunna gå att se norrsken ungefär i höjd med Göteborg om förutsättningarna är de rätta, uppskattar SpaceWeatherLive.com. 

Men det krävs dock att även exempelvis solvindens hastighet ligger rätt för att omständigheterna ska möjliggöra ett norrsken – och utsikterna är totalt sett osäkra i dagsläget.

Pessimistisk: "Måste hända mer"

Facebook-sidan "Norrsken", med 150 000 följare, är i nuläget ganska pessimistisk.

– Det måste hända mer än nuvarande solvindar, framhåller sidan i ett inlägg på fredagskvällen.

Hoppfullare läge förväntas emellertid längre fram.

– Men inget garanterat, tilläggs i samma inlägg.

Inga moln

Samma natt visar dock SMHI att molnen som för närvarande ligger tungt över Göteborg kommer att dra vidare.

En molnfriprognos spås även för större delen av södra Sverige.

Med andra ord är det inte något molntäcke som kommer att sätta stopp för att se norrsken om det skulle bli av.

Rapporter från Blekinge

Förra veckan var förutsättningarna betydligt mer gynnsamma.

Då rapporterades det om norrsken så långt söderut som i Blekinge.

– Vid midnatt så var det bara väldigt svagt grönt, då hände det inte så mycket. Men efter en timme, då fullständigt exploderade det för blotta ögat, sade Blekingebon Magnus Nilsson till Sydöstran.

Kan bli vanligare

Även i Uppsala rapporterades det om norrsken nyligen.

Natten till måndagen kom ljusen fram – och det kan bli både kraftigare och oftare inom en snar framtid.

– Solens magnetfält byter riktning vart elfte år ungefär och då är det väldigt svagt. Däremellan växer det och blir starkare, förklarar astronomen Bengt Edvardsson från Uppsala universitet till UNT.

Han tillägger att vi nu närmar oss toppen för solaktiviteten.

Då nås toppen

Institutet för rymdfysik spår att solaktiviteten kommer att vara på sin absoluta topp omkring år 2025.

– Sedan kommer norrskenet att avta och om ytterligare elva år blir det mer igen, säger Bengt Edvardsson.

Foto: V. Guth

Text: Redaktionen


5 augusti 2026

183 000 svenskar får pengar på kontot – nu i veckan

2026 08 06

1,3 miljoner svenskar får nu sitt slutskattebesked.

Beskedet gäller dem som inte fick det i april eller juni.

Slutskattebeskedet skickas nu ut till 1 368 916 personer, varav 183 105 personer får skatteåterbäring medan 113 051 personer har kvarskatt att betala.

På kontot i veckan

De 183 000 svenskar som får återbäring kommer att få dela på 2,7 miljarder kronor.

Utbetalningen för den som har anmält bankkonto kommer att landa på kontot senast på fredagen.

För den som inte redan gjort det går det att anmäla bankkonto senast tre veckor efter beslut om slutgiltig skatt. 

– De som inte har digital brevlåda får slutskattebeskedet med posten 1–3 veckor senare, förklarar Skatteverket.

Då ska du betala

113 000 personer har fått besked om kvarskatt och ska tillsammans betala in 5,8 miljarder kronor.

För den som får slutskattebeskedet i augusti och har skatt att betala ska inbetalningen till skattekontot ha gjorts senast den 12 november 2026.

– Men det går bra att betala redan nu eller att dela upp betalningen. 

Läs mer: Kraftig sänkning vid pump

Håll koll på räntan

Den som har betalat för lite skatt och därför får kvarskatt behöver betala ränta på kvarskatten. 

– Från vilket datum kostnadsräntan beräknas beror på hur stor din kvarskatt är, meddelar Skatteverket.

– På kvarskatt som är högst 30 000 kronor beräknas kostnadsränta på 2,5 procent från 5 maj 2026. 

Kan komma i december

Den som ännu inte har fått besked om den slutliga skatten, eller som saknar skatteregistrering i Sverige, får vänta tills i december på beskedet.

Återbäringen kommer då mellan den åttonde och den elfte december.

– Ska du få tillbaka mindre än 100 kronor betalar vi inte ut pengarna. När beloppet har kommit upp i 100 kronor kan du begära utbetalning från ditt skattekonto, fortsätter Skatteverket.

Läs mer: Zelenskyj vädjar – minskning med två tredjedelar

Foto: J. Leupe

Text: Redaktionen


05 aug 26

Glatt besked för alla som handlar på Willys

2026 08 06

Nu kommer glädjande nyheter för kunder som väljer att handla i Willys butiker.

Lågprisjätten toppar en åtråvärd lista som publicerats av jämförelsesajten Matpriskollen.

Listan handlar om vilka livsmedelsbutiker som genomfört störst prissänkningar i juli.

Willys utklassar konkurrenterna med prissänkningar på 0,5 procent, medan ingen annan kedja sänkte mer än 0,1 procent.

Det rör sig dessuto om en bred prissänkning. Inom sexton varukategorier genomförde Willys större prissänkningar än marknaden.

– Tyngst väger skafferi, snacks och mejeri, som står för 57 procent av hela sänkningen. Frukt & bär, där rörelserna alltid är stora av säsongsskäl, förklarar bara 6 procent. Tydligast är grönsaker, där marknaden höjde 0,7 procent medan Willys sänkte 0,6 procent, rapporterar Matpriskollen.

Efterlängtat besked

Beskedet innebär ett trendbrott i Willys butiker. På årsbasis har lågpriskedjan sänkt matpriserna minst av alla kedjor.

– Willys, vars hela affärsidé är att ha ”Sveriges billigaste matkasse”, har det senaste året faktiskt sänkt något mindre än marknaden i procent. Nu går man till motoffensiv, säger Ulf Mazur, vd och grundare av Matpriskollen.

Enligt Mazur syns en liknande prisutveckling hos lågpriskonkurrenten Lidl, som inte är med mätningen.

– När en kedja sänker mer än marknaden i sexton kategorier av sexton, och går emot marknaden på grönsaker, då är det inget kortsiktigt kampanjutspel och det drar med sig Lidl neråt i prissättningen, säger han. 

ANDRA LÄSER: Eldinferno över Ryssland 

Ica kan svara

Matpriskollen beskriver Willys prissänkningar i juli som en del av ett större priskrig.      

Enligt sajten kan både Ica och Coop komma att svara med egna prissänkningar.

–  Coop har sänkt priserna mest senaste året ihop med City Gross och dom kommer nog inte tillåta att prisgapet till Ica ökar igen. När marknadsledaren pressar priserna får det ekonomiska konsekvenser för hela branschen.

LÄS OCKSÅ: Tung smäll för Volvo

Foto: Willys Axfood

Text: Redaktionen