I DAG TORSDAG: Kaotiska scener befaras i Stockholm

2024 12 19

Idag kommer en av världens mest ökända supportergrupper till Sveriges huvudstad.

Ikväll spelar Djurgården mot Legia Warszawa i herrarnas Conference League i fotboll.

Det riskerar att bli en mycket stökig tillställning.

En av supportergrupperingarna till den polska klubben beskrivs som en av de mest våldsamma i världen.

Legia Warszawa har av det europeiska fotbollsförbundet Uefa vid tidigare tillfällen förbjudits sälja biljetter till sina supportrars bortamatcher.

Detta på grund av en match mot Aston Villa där bland annat pyroteknik kastades mot polisen.

Fritt fram igen

Nu är Uefas avstängning över.

Och det innebär att det är fritt fram för de polska supportrarna att gå på match ikväll när man möter Djurgården på Tele2 Arena.

– Vi är förberedda. Jag ska inte säga att jag inte är orolig, för det är klart att jag är, för det är man alltid… man är alltid spänd inför den här typen av utmaningar, säger Mats Jonsson, säkerhetsansvarig hos Djurgården, till Fotbollskanalen.

"Ska inte stå laddade till tänderna"

Samtidigt som Stockholmsklubben är förberedda på att det kan bli stökigt och våldsamt understryker man att det finns en tät kommunikation med polisen och man "inte ska måla upp en bild av att det ska bli världskrig”.

– Vi kommer att trycka mycket på att vi ska värna om och ta hand om våra besökare på ett värdigt och bra sätt. Vi ska inte stå laddade till tänderna och invänta en batalj, utan det handlar om att vara otroligt streetsmart i detta och försöka hitta en bra balans i det vi gör, säger Mats Jonsson.

Uppemot 900 polacker

Totalt väntas uppemot 23 000 se matchen på plats på Tele2 Arena.

Runt 800-900 av biljetterna har sålts till polska supportrar.

Mats Jonsson underskattar inte utmaningen, men talar också om ett “clean sheet” i hur man tar sig an riskerna med arrangemanget.

– De har absolut en historik i bagaget. Det har vi också, men vi börjar på noll och sen tar vi det därifrån, säger han till Sportbladet.

Djurgårdens säkerhetsansvarige betonar att det viktigt med ett schysst bemötande gentemot alla besökare på arenan.

– Vi har ett tomt papper i den bemärkelsen att vi behöver hantera besökare till Tele2 arena på den här fotbollsmatchen med värdighet och respekt. Gör vi det så kommer vi ganska långt.

Matchen har avspark klockan 21 på torsdagskvällen.

Foto: Bruno

Text: Redaktionen


Rusning efter Samsung-telefon – därför vill alla ha den nu

2026 07 15

Samsung ökar produktionen av sin senaste mobiltelefon rejält.

Under den senaste tiden har minnesbolagen rusat på börsmarknaden.

Detta på grund av den rådande minnesbristen som driver upp priserna på en rad olika teknikprodukter.

Samsung-kunder befarar att mobiljättens nästa modell – Galaxy S27 – kommer att bli dyrare på grund av det.

Därför sker nu en rusning efter Samsung Galaxy S26, rapporterar Mobil.se.

Kraftig ökning

Samsung planerar nu att öka produktionen av Galaxy S26 med 50 procent.

Detta efter att försäljningen i juni månad blev betydligt bättre än väntat – det såldes tre gånger så många enheter som månaden innan.

Kunder passar på att köpa den senaste modellen på grund av befarade kommande prishöjningar.

Kan öka mer

Produktionen höjs från en miljon till en och en halv miljon telefoner.

Men om försäljningen fortsätter i samma takt som nu så kan produktionen komma att öka ytterligare.

Läs mer: Bolånetagare vänder – nästan alla väljer rörlig ränta

Inte bara Samsung

Det är inte bara Samsungs produkter som kan bli dyrare framöver.

Även Apple höjer priserna på olika varianter av iPads och MacBooks i USA med mellan hundra och trehundra dollar, uppger CNBC.

Det beskrivs som företagets första formella steg för att vältra över de högre minnes- och lagringskostnaderna på konsumenterna.

Apple framhåller att “vi vet att detta inte är några välkomna nyheter, och vi arbetar outtröttligt för att hitta lösningar”.

“Aldrig sett något liknande”

I en kommentar meddelar techjättens team att de aldrig har sett något liknande.

– Konsumentelektronikbranschen står inför en utmaning utan motstycke, menas det.

– Den snabba expansionen av AI-datacenter har skapat en extraordinär våg av efterfrågan på minne och lagring. Vi har aldrig tidigare sett ett komponentpris stiga så mycket, så snabbt.

Läs mer: Volkswagen ökar över 50 procent

Foto: G. Philips

Text: Redaktionen


15 juli 2026

Grip världsledaren – order från Turkiet

2026 07 15

Turkiet har bestämt sig för att efterlysa en av världens mest omtalade premiärministrar.

Ordern kommer direkt från en turkisk domstol och vänder sig till Interpol, världens största internationella polisorganisation med 196 medlemsländer.

Israels premiärminister Benjamin Netanyahu ska gripas, lyder beslutet enligt turkiska oppositionsvänliga kanalen Halk TV.

Bakgrunden till ordern är anklagelser om att Israel hindrat Freedom Flotilla, en serie internationella aktivist- och hjälpfartygskonvojer som försökt segla till Gaza för att bryta Israels sjöblockad och leverera humanitärt stöd. 

– Domstolen beslutade att utfärda kod röd till Interpol gällande Israels premiärminister Benjamin Netanyahu, som är bland de åtalade i fallet, rapporterar Halk TV.

35 åtalade

Förutom Netanyahu omfattas ytterligare 34 högt uppsatta israeliska tjänstemän i det åtal som chefsåklagarmyndigheten i Istanbul vill väcka.

Det yrkas om livstids fängelse för samtliga åtalade. Brotten som personerna misstänks för är följande:

  • Brott mot mänskligheten
  • Folkmord
  • Olagligt frihetsberövande
  • Grym behandling
  • Avsiktlig tillfogande av kroppsskada
  • Rån och fordonskapning

LÄS MER: Moskva omringat – kommer från flera håll

Beklagade sig till Trump

Relationen mellan Israel och Turkiet är sedan tidigare mycket spänd. Så sent som för några dagar sedan ska Netanyahu i telefonsamtal med USA:s president Donald Trump ha beklagat sig över den turkiska ledaren Recep Tayyip Erdogan.

– Under mötet betonade Netanyahu “allvaret” i president Erdogans och andra tjänstemäns uttalanden angående staten Israels existens, uppger Halk TV.

Sedan tidigare har Inernationella brottmålsdomstolen utfärdat en arresteringsorder mot Benjamin Netanyahu, som bland annat anklagas för krigsbrott i kriget mot Hamas i Gaza.

I höstas överklagade Israel ordern, men fick avslag.

LÄS MER: Ryska trupper strandsatta – tvingas fly

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen