13 jun 26

I DAG SÖNDAG: Polismeddelande till bilister – “Var vaksam”

2024 07 07

Polisen riktar nu en uppmaning till alla som är ute i trafiken.

Sedan tidigare har SMHI varnat för kraftiga vindar på olika håll runt om i landet.

Det har märkts.

Träd har fallit och människor har uppmanats att surra fast sina saker så att de inte blåser iväg.

Nu går polisen ut med en uppmaning till bilister och trafikanter.

Flera träd

Meddelandet kommer i samband med att flera larm har kommit in om nedfallna träd.

– Ett flertal träd har fallit olyckligt över vägbanor runt om i Karlstad, Kristinehamn och Hammarö, till följd av den kraftiga vind som råder över länet just nu, framhåller polisen.

– Arbete pågår med aktuella aktörer så som räddningstjänsten och Trafikverket för att få bort trafikhindren så snart som möjligt.

“Var vaksam”

Polisen uppmanar bilister och trafikanter att vara vaksamma.

– Polisen i Region Bergslagen har fått in över femtio larm sedan 07.00 om nedfallna träd på vägar runt om i Värmland och Örebro län. 

– Bilister och andra trafikanter uppmanas att vara försiktiga om man ger sig ut. Var vaksam på att träd och övriga föremål kan falla eller komma farande. Det råder även dålig sikt på vissa vägbanor på grund av kraftigt regn.

SMHI varnar

SMHI har sedan tidigare gått ut med varningar.

– Under söndagen mycket blåsigt med sydvästliga vindbyar på ca 20 m/s med risk för kringflygande föremål och knäckta trädgrenar. Nära kusten upp mot 25 m/s i vindstyrka, förklarar vädermyndigheten.

– Begränsad framkomlighet på vägar på grund av nedfallna träd.

– Risk för förseningar inom buss-, tåg-, flyg- och färjetrafiken samt inställda avgångar.

Får konsekvenser

Risken för konsekvenser i samhället är betydande, fortsätter SMHI.

– Områden med luftburna elledningar kan påverkas och ge störningar i el- och teleförsörjningen.

– Lösa föremål och tillfälliga konstruktioner riskerar att förflyttas eller skadas.

– Vissa skador på skog, hyggeskanter och nygallrad skog. Enstaka träd eller grenar ramlar ner.

Foto: S. Mahlke

Text: Redaktionen


2 augusti 2026

Tiotusentals måste anställas – snittlön på 42 900 kronor

2026 08 02

Det finns stora utmaningar med rekrytering inom elbranschen.

Arbetslösheten är fortsatt förhållandevis hög i Sverige.

Men vissa branscher är alltjämt i stort behov av nya anställda.

Bland annat behövs ny personal inom vårdyrket.

Även i el-och energibranschen behöver tiotusentals människor anställas under de kommande åren, rapporterar SVT.

Behövs fler

I dagsläget behövs 1 200 personer i Sverige, och på några års sikt måste tiotusentals anställas inom elbranschen.

Henrik Jönsson, hr-specialist på Karlstads Energi, vittnar om behovet.

– Det är förödande, just nu ser vi en ganska skev demografi i åldersfördelningen hos oss, säger han.

Har lektioner

Just Karlstads Energi har varit på plats på skolor för att prata om elnätet.

Jönsson hoppas kunna inspirera fler till att välja elbranschen genom att informera ungdomar om det idag.

– Jag såg några nyfikna ansikten där så jag tror nog att vi har en chans där, säger han. 

Mer än hälften av företagen i energibranschen har svårt att rekrytera.

Det behövs bland annat fler distributionselektriker, driftingenjörer och elkraftsingenjörer.

Läs mer: Regeringen utreder distansarbete – hoppas få fler i jobb

Snittlön på 42 900 kronor

Den viktade genomsnittslönen för en distributionselektriker i Sverige är 42 900 kronor.

Även Arbetsförmedlingen konstaterar att jobbutsikterna är goda.

– På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning, framhåller myndigheten.

Det innebär yrket

En distributionselektriker arbetar med felavhjälpning, reparationer, underhåll, ny- och ombyggnationer inom både hög- och lågspänning, mestadels utomhus. 

Man arbetar både självständigt och i team bestående av montörer eller tekniker, maskinister, beredare och projektledare. 

– Distributionselektrikern behöver vara på plats så snabbt som möjligt, ibland vid stora oväder, för att lösa problemet så att kunderna får tillbaka strömmen. 

Läs mer: Krisstöd till svenska livsmedel

Foto: Radission US resp Riksbanken

Text: Redaktionen


2 augusti 2026

Ryssland hämtar inspiration i Sverige

2026 08 02

Rysk underrättelsetjänst tycks härma metoder som används i Sverige.

Ryssland gör allt för att lyckas med sin hybridkrigföring mot Nato och EU.

Nu kommer larm om att rysk underrättelsetjänst gör precis som svenska gängkriminella.

Gör precis som i Sverige

I Sverige har gängkriminella de senaste åren kontaktat tonåringar via sociala medier och anlitat dem för att begå brott.

Nu kommer uppgifter om att Rysslands underrättelsetjänst FSB arbetar precis likadant.

– Det är inte bara gäng i Sverige och Danmark som anlitar tonåringar via telefon för att begå brott i utbyte mot betalning. Det är också en metod som Ryssland i allt högre grad använder, rapporterar Danmarks Radio.

Tonåringar rekryteras, bland annat via meddelandeappen Telegram, för att utföra mordbränder, sabotage och spionage, i Natoländer och i Ukraina.

Många av dem som rekryteras av Ryssland är unga ukrainare i en utsatt situation.

I sociala medier förekommer prislistor, som visar hur mycket pengar man kan få för olika uppdrag i exempelvis Polen, Baltikum eller Ukraina.

– Det finns faktiskt många som säger att de har fått en sådan prislista över vad man kan tjäna på olika typer av vandalism eller sabotage, säger DR:s Ukraina- och Rysslandskorrespondent Matilde Kimer.

– Det kostar 7 000 dollar om du sätter eld på ett rekryteringskontor i Ukraina, men det ger också mycket pengar om du sätter eld på NATO-utrustning i Polen, förklarar hon.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Vill skapa splittring i Natoländer

En 18-årig ukrainare som i polska medier kallas för Ilya K står just nu åtalad för att ha arbetat som sabotör för Ryssland i Polen.

Rysslands syfte med att rekrytera honom tycks ha varit att utföra sabotage som skapar spänningar mellan Polen och Ukraina – bland annat genom att sabotera minnesmärken för polska offer som dödats av ukrainska styrkor under andra världskriget.

Unga ukrainare kan ibland vara lätta för Ryssland att rekrytera, eftersom de befinner sig i en svår situation.

– De har problem att bosätta sig i det polska samhället. Till exempel kan de vara arbetslösa, eller så kan de bara ha tråkigt, säger han och tillägger att det kan verka som enkla pengar, säger Andrzej Kozłowski, underrättelsespecialist på företaget Navirisk och verksam vid universitetet i Łódź, enligt kanalen.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen