I DAG MÅNDAG: Kraftiga snöoväder på väg in – Orange varning

2022 12 12

Nu drar rejäla snöoväder in över Sverige och vissa delar kan få 40 centimeter snö.

Det handlar om så omfattande snöfall att SMHI går ut med den näst högsta varningsnivån, det vill säga orange varning.

Minus i hela Sverige

Utöver snöfallet så fortsätter även det kalla vädret med minusgrader över hela landet.

I dag måndag blir det följande temperaturer:

-2 till - 7 grader i Götaland (kallast på Västkusten)

-2 till - 8 grader i Svealand (kallast i Dalarna och Värmland)

-4 till - 14 grader i södra Norrland (kallast i Jämtland)

- 7 till - 29 grader i norra Norrland (kallast i Lappland)

Det mest dramatiska vädret kommer form av kraftiga snöfall enligt SMHI.

Den statliga vädertjänsten med säte i Norrköping  går ut med snövarningar i tre olika landskap.

Gotland – orange varning

Redan klockan 19 i kväll sveper ett kraftigt snöoväder in över Gotland och allra värst väntas det bli i norra och östra Gotland i en zon från Ljugarn i söder upp till Fårö i norr och in till omkring Dalhem och Tingstäde mitt på ön som får orange varning.

Gul varning utfärdas för en zon som sträcker sig strax öster om Visby och ner till Stånga och När.

– Även delar av Gotland utanför varningsområdet kan komma att beröras av lokala kraftiga snöbyar, rapporterar SMHI.

Kan bli 40 centimeter snö

På vissa håll kan det blir väldiga mängder snö på kort tid.

– Lokalt kan det handla om 30-40 centimeter, konstaterar SMHI

Det blir samtidigt väldigt blåsigt.

– Över främst norra och västra kustremsorna inklusive Fåröområdet väntas byvind omkring 20-23 meter i sekunden, uppger SMHI.

Även luciamorgonen

Snöovädret väntas pågå under hela natten och även på luciamorgonen i morgon tisdag.

SMHI varnar för stora problem på Gotland.

- Mycket begränsad framkomlighet på vägar, särskilt i öppna landskap som inte hunnit snöröjas eller på grund av trafikolyckor.

- Förseningar inom buss-, tåg- och flygtrafiken.

-Sannolikt elbortfall som påverkar mobiltelefonnätet.

Stockholm, Uppland och Södermanland

På måndagskvällen tilltar blåsten även i Stockholm, Uppland och Södermanland som under natten till tisdagen drabbas av kraftiga snöfall.

– Lokalt snöbyar som kan vara kraftiga, framför SMHI som även betonar snödrev och drivbildning.

– Halka, snömodd, dålig sikt, snörök, snödrev och drivbildning. Begränsad framkomlighet på vägar och risk för förseningar inom buss-, tåg- och flygtrafiken samt inställda avgångar, varnar SMHI.

20 centimeter snö

Snömängderna väntas varierar kraftigt lokalt.

– Störst mängder väntas vid kusten och längst i öster där det lokalt kan röra sig om 10-15 centimeter. Allra längst i nordost cirka 20 centimeter, uppger SMHI.

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Rysk officer erkänner – sköt ner flygplan

2025 07 02

En läckt ljudinspelning påstås avslöja att en rysk officer fått order att skjuta ner ett passagerarflygplan.

Ett trafikflygplan av modellen Embraer 190AR, tillhörande Azarbaijan Airlines, störtade i Kazakstan i december 2024.

Planet kraschade efter att det blivit beskjutet i luftrummet över Tjetjenien.

Trettioåtta människor dog.

Nu framkommer uppgifter om att beskjutningen kom från en rysk officer som fått order om att öppna eld mot det azerbajdzjanska trafikflygplanet, skriver Kyiv Independent.

Läckta uppgifter

Uppgifterna om att en rysk officer beordrats att skjuta ner trafikflyget kommer från en läcka till den azerbajdzjanska nyhetsbyrån Minval.

Det påstås handla om tre ljudinspelningar, ett anonymt brev och en förklarande anteckning av en man undertecknad som kapten Dmitry Paladichuk, en rysk luftvärnsbesättningskapten som påstår sig ha vidarebefordrat ordern att skjuta ner planet.

– Vi kan inte bekräfta äktheten av det skriftliga uttalandet, men för de tre läckta röstmeddelandena, som också bekräftade kommandot att skjuta ner planet och den efterföljande skadan kan äktheten bekräftas, uppger nyhetsbyrån.

Första missilen missade

Efter att flygplanet noterats på radar ska Paladichuk enligt uppgift beordrats att förstöra flygplanet.

– Kaptenen hävdade att efter att den första projektilen missat målet har han gett order om att skjuta igen.

Beskyllde Ryssland

Azerbajdzjanska myndigheter beskyllde Ryssland för beskjutningen.

Vladimir Putin framförde över telefon sina kondoleanser för händelsen som ägde rum i ryskt luftrum, men erkände inget ansvar i attacken.

– I ett sällsynt drag ringde Putin sin azerbajdzjanska motsvarighet, Ilham Aliyev, för att be om ursäkt för det faktum att den tragiska incidenten inträffade i ryskt luftrum utan att kommentera om planet träffades av ryskt luftförsvar, skrev Kyiv Independent då.

Varken ryska eller azerbajdzjanska myndigheter har i nuläget uttalat sig om den påstådda läckan.

Arkivfoto: Aeroprints.com

Text: Redaktionen


JUST NU: Nya bilder avslöjar Iran

2025 07 02

En iransk kärnkraftsanläggning återupptar nu arbetet efter USA:s bombningar.

USA bombade den 22 juni Iran med förhoppningen att slå ut regimens försök att utveckla kärnvapen.

Attacken riktades mot de tre kärnanläggningarna Fordow, Natanz och Isfahan.

President Donald Trump beskrev attackerna som framgångsrika.

Ett påstående som den senaste tiden ifrågasatts från flera håll, bland annat enligt amerikanska underrättelseuppgifter som CNN tagit del av.

Nu visar nya satellitbilder att Iran återupptagit arbetet på en av anläggningarna, rapporterar danska TV2.

Byggmaskiner

Bilderna från den iranska kärnkraftsanläggningen Fordow visar byggmaskiner som arbetar på platsen.

Fordow attackerades med tolv stora bomber i det amerikanska angreppet, men nu syns maskiner som arbetar på de två platser som träffades.

Bilderna togs den 1 juli och visar minst en bulldozer, en kran och två andra byggmaskiner.

– De nya satellitbilderna från Fordow visar att iranierna är sysselsatta med någon form av grävarbete, skriver tv-kanalen.

– Vi ser byggmaskiner på plats och färgen på ytan har förändrats, vilket är ett tecken på att det pågår arbete med jorden.

Oklar skada

Anläggningen ligger under ett berg och med tanke på det beskyddet har det diskuterats hur stor skada de amerikanska bomberna åsamkade anläggningen.

På bilderna syns en kran som ligger relativt nära den plats där det enligt israelisk underrättelse har placerats ett ventilationsschakt som amerikanerna försökte träffa.

– Vi kan inte se vad kranen gör, men den antyder att något tungt antingen måste flyttas eller att något måste hämtas upp ur djupet. Så det är nog lite för tidigt att dra slutsatsen att växten är utplånad.

Trump övertygad

Trump har sedan attacken hävdat att USA framgångsriks stoppat Irans försök till att utveckla kärnvapen.

– Donald Trump hävdade att anläggningen var helt utplånad, men enligt flera amerikanska medier är hans egen underrättelsetjänstemän inte lika säkra.

– Iran har använt anläggningen för att producera anrikat uran som kan användas i kärnvapen, och aktiviteten vid anläggningen kan tyda på att iranierna inte helt har övergett Fordow-anläggningen, skriver tv-kanalen.

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp President of Russia Office

Text: Redaktionen