I DAG MÅNDAG: Kraftiga snöoväder på väg in – Orange varning

2022 12 12

Nu drar rejäla snöoväder in över Sverige och vissa delar kan få 40 centimeter snö.

Det handlar om så omfattande snöfall att SMHI går ut med den näst högsta varningsnivån, det vill säga orange varning.

Minus i hela Sverige

Utöver snöfallet så fortsätter även det kalla vädret med minusgrader över hela landet.

I dag måndag blir det följande temperaturer:

-2 till - 7 grader i Götaland (kallast på Västkusten)

-2 till - 8 grader i Svealand (kallast i Dalarna och Värmland)

-4 till - 14 grader i södra Norrland (kallast i Jämtland)

- 7 till - 29 grader i norra Norrland (kallast i Lappland)

Det mest dramatiska vädret kommer form av kraftiga snöfall enligt SMHI.

Den statliga vädertjänsten med säte i Norrköping  går ut med snövarningar i tre olika landskap.

Gotland – orange varning

Redan klockan 19 i kväll sveper ett kraftigt snöoväder in över Gotland och allra värst väntas det bli i norra och östra Gotland i en zon från Ljugarn i söder upp till Fårö i norr och in till omkring Dalhem och Tingstäde mitt på ön som får orange varning.

Gul varning utfärdas för en zon som sträcker sig strax öster om Visby och ner till Stånga och När.

– Även delar av Gotland utanför varningsområdet kan komma att beröras av lokala kraftiga snöbyar, rapporterar SMHI.

Kan bli 40 centimeter snö

På vissa håll kan det blir väldiga mängder snö på kort tid.

– Lokalt kan det handla om 30-40 centimeter, konstaterar SMHI

Det blir samtidigt väldigt blåsigt.

– Över främst norra och västra kustremsorna inklusive Fåröområdet väntas byvind omkring 20-23 meter i sekunden, uppger SMHI.

Även luciamorgonen

Snöovädret väntas pågå under hela natten och även på luciamorgonen i morgon tisdag.

SMHI varnar för stora problem på Gotland.

- Mycket begränsad framkomlighet på vägar, särskilt i öppna landskap som inte hunnit snöröjas eller på grund av trafikolyckor.

- Förseningar inom buss-, tåg- och flygtrafiken.

-Sannolikt elbortfall som påverkar mobiltelefonnätet.

Stockholm, Uppland och Södermanland

På måndagskvällen tilltar blåsten även i Stockholm, Uppland och Södermanland som under natten till tisdagen drabbas av kraftiga snöfall.

– Lokalt snöbyar som kan vara kraftiga, framför SMHI som även betonar snödrev och drivbildning.

– Halka, snömodd, dålig sikt, snörök, snödrev och drivbildning. Begränsad framkomlighet på vägar och risk för förseningar inom buss-, tåg- och flygtrafiken samt inställda avgångar, varnar SMHI.

20 centimeter snö

Snömängderna väntas varierar kraftigt lokalt.

– Störst mängder väntas vid kusten och längst i öster där det lokalt kan röra sig om 10-15 centimeter. Allra längst i nordost cirka 20 centimeter, uppger SMHI.

Text: Redaktionen


Enormt fynd i Sverige – ”historieböckerna måste skrivas om”

2026 01 28

Massiva fynd har hittats i norra Sverige.

Historieböckerna om norra Sverige kan behöva skrivas om.

Detta efter att flera arkeologiska fynd har gjorts vid bygget av Västra länken i Umeå.

Fynden förändrar historien

Under utgrävningarna för Västra länken i Umeå har arkeologer gjort enastående stora fynd från bronsåldern som visar på långt mer avancerad bosättning och jordbruk än man tidigare trott i norra Sverige.

Arkeologer har hittat spår av bofast jordbruk med tamboskap, något som tidigare inte varit känt för denna del av landet under bronsåldern.

Den enorma mängden fyndmaterial, inklusive redskap och spår av byggnader, gör att forskarna beskriver upptäckten som en av de största i modern svensk arkeologi.

– Vi kan konstatera att vi skriver om historien, just när det gäller bronsåldern här i Umeåregionen. Det påverkar synen av hur vi bott och ekonomin vi haft i norra Sverige, säger Jans Heinerud, arkeolog på Västerbottens museum, till SVT.

LÄS MER: Husbilsjätte i konkurs – omsatte en halv miljard

Tydlig tidslinje

Forskare betonar att storleken på fynden, både i antal föremål och omfattning av bosättningsspår, gör dem unika.

– Ingen av oss var förberedda på de enorma mängderna fynd, den tydliga tidslinjen och framför allt fynden som ikullkastar det vi lärt oss på historielektionerna, säger Nina Karlsson, sektionschef vid Västerbottens museum.

Upptäckterna har nu dokumenterats i en rapport på cirka 1 000 sidor, som nyligen godkänts av Länsstyrelsen och resultaten beskrivs som mycket uppseendeväckande.

– Fynden är supersensationella – liknande hus har tidigare bara hittats i södra Sverige, säger Tone Hellsten, arkeolog på Västerbottens museum, till SR.

Fynden ställs nu ut på Västerbottens museum.

Andra fynd i Sverige

Fyndet i Umeå är unikt i sitt slag, men kan jämföras med andra stora arkeologiska upptäckter i Sverige.

Ett exempel är Spillingsskatten på Gotland, världens största vikingatida silverskatt med över 67 kilo silver från 800‑talet, en upptäckt som omdefinierat synen på handel och rikedom i vikingatidens Skandinavien.

Andra betydande fynd inkluderar Molnby‑skatten i Uppland med 163 vikingatida silvermynt och Sundveda‑skatten, en stor silverskatt från Vikingatiden som hittades nära Märsta i Stockholm.

LÄS MER: Svenska kronan dundrar förbi drömnivån

Foto: MiningWatch Portugal

Text: Redaktionen


28 januari 2026

LARMET: ”Bensin- och dieselbilar i fritt fall”

2026 01 28

Bilmarknaden växer i Europa.

Antalet nyregistrerade bilar i EU ökade med 1,8 procent 2025 jämfört med föregående år.

Det visar färsk statistik från ACEA (European Automobile Manufacturers Association), som förenar Europas 17 största tillverkare av bilar, lastbilar, skåpbilar och bussar.

Tillväxten för elbilar sticker ut i statistiken. Under 2025 stod elbilar för 17,4 procent av EU:s marknadsandel, jämfört med 13,6 procent året innan.

Hybridbilar stod för 34,5 procent av marknaden och förblir därmed det föredragna valet bland EU:s bilförare. 

Samtidigt sjönk den sammanlagda marknadsandelen för bensin- och dieselbilar kraftigt – från 45,2 procent 2024 till 35,5 procent 2025.

”Fritt fall”

Försäljningen av bensinbilar i EU sjönk med 18,7 procent jämfört med föregående år. Trenden syns på alla större marknader. Frankrike upplevde den brantaste nedgången, med 32 procent, följt av Tyskland (-21,6 procent), Italien (-18,2 procent) och Spanien (-16 procent).

Samtidigt minskade försäljningen av dieselbilar med hela 24,4 procent under året.

Bilsajten Carup kallar det för ett ”mörkt år” för bilar som drivs av fossila bränslen.

– Försäljningen av bensin- och dieselbilar är fritt fall i Europa, skriver sajtens skribent Maths Nilsson.

TABELL: Antalet nyregistrerade bilar i EU

-  3 733 325 hybridbilar

- 2 889 298 bensin- och dieselbilar

- 1 880 370 elbilar

LÄS MER: ”Många är inte förberedda” – världsvaluta i fara

FAKTA: ACEA

- European Automobile Manufacturers' Association (ACEA) representerar de 17 stora Europabaserade tillverkarna av bilar, skåpbilar, lastbilar och bussar: BMW Group, DAF Trucks, Daimler Truck, Ferrari, Ford of Europe, Honda Motor Europe, Hyundai Motor Europe, Iveco Group, JLR, Mercedes-Benz, Nissan, Renault Group, Stellantis, Toyota Motor Europe, TRATON GROUP, Volkswagen Group och Volvo Group.

Källa: ACEA

LÄS OCKSÅ: Bakslag för Coop – bland de sämsta i hela Europa 

Foto: OKQ8 Scandinavia

Text: Redaktionen