I DAG LÖRDAG: Varning utfärdas för snöoväder i två län

2022 12 10

SMHI varnar nu för kraftiga snöfall som väntas störa både trafiken och elen i dag lördag.

Vintervädret fortsätter och vädermyndigheten betonar att det kyliga vädret håller i sig.

Många minusgrader

Det är bara allra längst ned i söder som det vid lunchtid i dag inte blir minusgrader.

Så här blir temperaturen i dag lördag klockan 13.

0 grader i Skåne

-1 till -5 grader på Västkusten och hela vägen över till Småland, Östergötland och Gotland

-3 till -11 grader i Sveland.

-5 till -10 grader i Norrlands kustland

-10 till – 18 grader i inlandet från Dalarna upp till Lappland

Förutom kylan så kommer även kraftiga snöoväder att dra fram på sina håll och det är framförallt två olika län som berörs av varningen.

Uppland

Ett av de två drabbade landskapen är Uppland.

– Under hela lördagen kan kraftiga snöbyar föras in, tillsammans med en byig nordvind, uppger SMHI.

Sammanlagt kan upp till 10 centimeter nysnö falla.

– Men stora lokala variationer väntas i var snöbyarna drar in.

I första hand är det Upplandskusten som berörs och SMHI räknar med betydande samhällsstörningar.

-Trafiken riskerar att drabbas av halka, snömodd, dålig sikt och snörök.

-Begränsad framkomlighet på vägar som inte hunnit snöröjas eller på grund av trafikolyckor.

-Risk för förseningar inom buss-, tåg- och flygtrafiken samt inställda avgångar.

Problemen för lördagen avser hela dygnet.

Västerbotten

Det andra landskapet som SMHI går ut med en vädervarning i är Västerbotten.

– Nordostvinden drar in snöbyar över området som tidvis kan vara kraftiga, framhåller SMHI.

Efter snöfall under lördagen riskerar sedan läget att förvärras ytterligare.

– Fram till natt mot söndag kan ytterligare 10-20 centimeter komma, varnar vädermyndigheten.

Förutom risk för trafikolyckor och förseningar i vägtrafiken så utfärdas det även en varning för elavbrott i Västerbotten.

– Områden med luftburna elledningar kan påverkas och vid en temperatur nära noll grader ge störningar i el- och teleförsörjningen.

Varningen i Västerbotten gäller länets kustland

– Från Skellefteåbukten ner till Lövångersområdet, preciserar SMHI den geografiska varningszonen.

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

Rysk kronjuvel utslagen – attackerade nyss Ukraina

2026 08 09

Ett ryskt S-400-system har slagits ut.

Det ryska S-400 Triumf-systemet har flera olika förmågor.

Det används främst som ett luftvärnssystem för att skjuta ner drönare och missiler.

Men det kan även skicka egna missiler mot måltavlor.

Under gårdagen användes ett S-400-system i Krasnodar för att avfyra missiler mot Ukraina – nu har det slagits ut, rapporterar Ukrainska Pravda.

Har slagits ut

Ukrainas styrkor för obemannade system slog till mot en rysk S-400 Triumf-luftvärnsposition i Gelendzjik i Krasnodar Kraj under natten mellan lördagen och söndagen.

Enligt styrkorna för obemannade system hade systemet avfyrat sex robotar mot Ukraina föregående dag.

Befälhavaren Robert “Magyar” Brovdi bekräftar attacken.

– Brovdi uppgav att S-400-systemet i närheten av Gelendzjik genomförde sex robotavfyrningar den 8 augusti mellan klockan 09:25 och 12:51. Efter den ukrainska drönarattacken brann positionen i cirka tre timmar, enligt Brovdi.

Övriga träffar

Dessutom rapporterar Ukrainas drönarstyrkor att de slagit till mot fyra andra ryska luftvärnsresurser under natten mellan lördagen och söndagen.

De har attackerat ett Tor-luftvärnssystem i Rostov oblast, ett Pantsir-S1-luftvärnssystem nära Jejsk, samt radarstationerna Podlyot-K1 och Kasta 2E2 i Rostov oblast. 

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Ukraina köper missiler

Samtidigt kommer uppgifter på söndagen om att Ukraina har gjort ett stort inköp av försvarsmateriel från Turkiet.

Vapenöverföringen förväntas inledas i slutet av augusti, och innehåller bland annat 70 amerikanska ATACMS-missiler, rapporterar Kyiv Independent.

47 000 granater

Totalt innehåller vapenöverföringen:

- 70 M39 ATACMS-missiler.

- 12 M270 raketartillerisystem.

- Över 2 000 klustervapen.

- 47 000 haubitsgranater. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Foto: A. Stutesman

Text: Redaktionen


10 aug 26

Jättesmäll för stort parti – unik mätning är här

2026 08 10

Inför valet i september har en unik mätning släppts. 

Det handlar om en färsk prognos från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Sämsta på 20 år 

Den nya mätningen är en ordentlig kalldusch för Moderaterna och statsminister Ulf Kristersson. Enligt prognosen ser han ut att leda M till det sämsta valresultatet på över 20 år.

Modellen fastslår att Moderaterna sannolikt får omkring 17 procent, vilket är omkring två procentenheter sämre än förra riksdagsvalet.

Det är 85 procents sannolikhet att M gör sitt sämsta val på 20 år, fastslår Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy.

–  Det är en reell risk att de även kan hamna lägre än 2002-valet som gått till historien som något av ett katastrofval för M, säger han till SvD.

”Skulle ha lite magknip”

I valet 2002 fick Moderaterna 15,3 procent. Sannolikheten för att de hamnar under den siffran i årets val beräknas till omkring 20 procent, enligt modellen.

– Det är ungefär som att kasta en tärning och hoppas på en sexa. Jag skulle ha lite magknip över den siffran om jag var moderat, säger Jens Finnäs till tidningen.

ANDRA LÄSER: Två procent av svenskarna tror på fallande bostadspriser

Varnar för vänstersväng

Ulf Kristersson uttalade sig nyligen om opinionsläget. Han menar att oppositionens överläge beror på att de rödgrönas politik inte har ”synats i sömmarna”.

–Det är alldeles för få som granskar på allvar vad den mest vänstervridna regeringen någonsin i Sverige skulle betyda för ekonomi och säkerhet. Alltså Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet, en helt unikt vänstervriden regering, sade statsministern i Ekots lördagsintervju.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Tysklands förbundskansler kan avsättas 

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen