I DAG: Kraftiga snöfall drar in över Sverige

2023 03 30

Nya rejäla snöfall är på väg att svepa in över landet på torsdagen.

Slutet av mars bjuder på en stor framryckning för vintern och Kung Bores trupper enligt SMHI som nu går ut med nya snövarningar i 8 landskap och län.

15 centimeter snö 

Snöovädret drar in över följande fem landskap och län på eftermiddagen på torsdagen:

- Dalsland

- Bohuslän

- Halland

- Västergötland

- Jönköping

Det kan bli kraftiga snöfall med betydande trafikproblem, uppger SMHI.

– Kan totalt ge 5 till 10 centimeter snö och lokalt främst i södra delen av området 15 centimeter.

Det innebär att ett bälte från Hallands inland över södra Västergötland och södra Jönköpings län väntas få mest snö.

– Risk för förseningar inom buss-, tåg- och flygtrafiken samt inställda avgångar, varnar SMHI,

Ovädret väntas blåsa förbi först omkring 03-tiden under natten till fredagen.

Snöar även fredag morgon

Snöfallet sveper också in över ytterligare tre län:

- Östergötland

- Kalmar

- Kronoberg

Mest snö väntas i norra Kalmar län och södra Östergötland.

– Lokalt 15 centimeter snö, uppger SMHI.

Det är risk för trafikolyckor i hela området.

– Trafiken går långsammare på grund av halka, snömodd, dålig sikt och snörök.

Snöfallet kan pågå ända in till 09-tiden på fredagsmorgonen.

Lappland och Norrbotten

SMHI befarar att hushåll kan drabbas av elavbrott runt om i de delar av Götaland samt Dalsland som drabbas av ovädret .

– Områden med luftburna elledningar kan påverkas och vid en temperatur nära noll grader ge störningar i el- och teleförsörjningen.

Snö väntas under torsdagen i ytterligare två landskap:

- Norra Lappland

- Norra Norrbotten

Från -25 till +7 grader

Dessutom blir det rejält kallt med 20-25 minusgrader från norra Värmland, över Härjedalen, Jämtland och upp till mellersta Lappland på torsdagsmorgonen.

Från Hälsingland, Medelpad, Ångermanland, Västerbotten och upp till södra Norrbotten blir det nära 15 minusgrader.

Senare under dagen blir det mycket mildare i hela Norrland med mellan -5 och 0 grader.

I Götaland är det runt 0 på torsdagsmorgonen förutom i Skåne som får mildare och stigande temperatur till hela 7 plusgrader på kvällen.

Text: Redaktionen


30 april 2026

Panik i jätteland – hela flygbranschen kan kollapsa

2026 04 30

Flygbranschen i ett av världens största länder står “på randen" till kollaps.

Priset på flygbränsle har chockhöjts.

Nu är en total nedstängning nära förestående i Indien, varnar flygbolagens branschorganisation FIA.

I ett brev till ministeriet för civil luftfart vädjas det om akut hjälp innan det är för sent.

– Flygbranschen i Indien är under extrem press och står på randen att lägga ned eller stoppa sin verksamhet. Flygsektorns svåra tillstånd har förvärrats av det västasiatiska kriget och den orimliga ökningen av priset pÅ turbinbränsle, framhåller FIA enligt Hindustan Times.

"Helt olönsamt"

Priset har höjts med 73 rupier per liter, motsvarande cirka 10 kronor per liter.

En ökning som gjort internationella flygningar “helt ogenomförbara”, menar FIA.

– Bränslepriset för internationell verksamhet höjdes med 73 rupier per liter, vilket praktiskt taget gjorde internationell verksamhet tillsammans med inhemsk verksamhet helt olönsam och resulterade i betydande förluster för flygsektorn i april 2026.

Valutan på lägsta nivå

Vanligtvis uppgår bränslekostnaderna till 30-40 procent av flygbolagens utgifter. Kriget i Iran och det efterföljande oljekrisen har förändrat det radikalt.

Idag utgör kostnaderna snarare 55-60 procent, enligt FIA.

– Lägg också till att rupien har försvagats ytterligare till sin lägsta nivå, vilket adderar ytterligare belastning på flygbolagen när det gäller prissättningen på turbinbränsle.

LÄS MER: Valuta kollapsar – lägsta nivån någonsin

Flera bolag på ruinens brant

För att ta sig ur krisen vill branschen se att regeringen tar till flera akuta åtgärder. Bland annat att skjuta fram punktskatten på flygbränsle och sänka momsen i stora delstater som New Delhi och Tamil Nadu. 

Sedan oljekrisen tilltog befinner sig flera större flygbolag på ruinens brant. Det amerikanska bolaget Spirit Airlines är exempelvis på väg i konkurs. USA:s president Donald Trump kan emellertid rädda flygbolaget med en affär som bedöms vara värd motsvarande nästan 5,4 miljarder kronor, rapporterar Daily Express.

Ryanair, Lufthansa och KLM tillhör också några av jättarna som ställt in flera avgångar till sommaren.

LÄS MER: Oroväckande för svenska bilister – sticker iväg rejält

Foto: D. Eledut

Text: Redaktionen


30 april 26

”Kan döda oss alla” – Elon Musk förskräckt

2026 04 30

Techmiljardärerna Elon Musk och Sam Altman gör upp i domstolen i Kalifornien.

Detta efter att Musk lämnat in en stämningsansökan mot Altman, som är vd för bolaget Open AI.

Musk, som var med och startade bolaget 2015, menar att Altman har lurat honom. Enligt Musk skulle Open AI vara ett icke-vinstdrivande bolag som drevs öppet och ideellt.  

I stämningsansökan hävdar Musk att Open AI har brutit mot sitt ursprungliga uppdrag under Altmans ledning. Han pekar på att bolagets gjorts om till en vinstdrivande verksamhet och att AI-tekniken inte längre delas öppet med allmänheten.

Musk menar att utvecklingen är farlig för mänskligheten. I sitt första anförande under rättegången varnar han för att AI-kapplöpningen kan få förödande konsekvenser.

– Det skulle kunna döda oss alla, säger han enligt tidningen People.

– Vi vill inte ha ett Terminator- slut. Vi vill ha en framtid i Gene Roddenberrys anda, som i Star Trek, fortsätter Musk.

Chip i hjärnan

Elon Musk driver flera egna AI-projekt.

För tre år sedan grundade han AI-bolaget xAI – en direkt konkurrent till Open AI.

Musk har också ett nära samarbete med teknikföretaget Neuralink, som han var med och grundade 2016. Företagets ambition är att ta fram ett trådlöst chip som kan placeras i människors hjärnor. Målet är att människan ska kunna styra teknik med enbart tankekraft.

– Det är en symbios mellan människan och AI, som är bättre för mänskligheten, säger Musk om projektet enligt People,  

Sam Altmans inledande anförande väntas senare under rättegången, som förväntas pågå i ungefär en månad.

LÄS OCKSÅ: Valuta kollapsar – lägsta nivån någonsin 

Varnat i flera år

Elon Musk har vid upprepade tillfällen varnat för konsekvenserna av AI-kapplöpningen.

I ett öppet brev 2023 varnade han och flera andra experter för att kapplöpningen om att utveckla AI-system är utom kontroll och hotar mänskligheten.

– De senaste månaderna har AI-labb varit låsta i en kapplöpning utom kontroll för att utveckla och distribuera allt kraftfullare digitala hjärnor som ingen, inte ens deras skapare, kan förstå, förutsäga eller på ett tillförlitligt sätt kontrollera, står det i brevet.

LÄS OCKSÅ: Dubbelkonkurs i bilbranschen – tusen anställda drabbas 

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen