I DAG FREDAG: Nytt snöoväder – varning i flera län

2023 12 01

I morgon fredag drar nya kraftiga snöfall in över Sverige.

Vintervädret har kommit för att stanna enligt SMHI:s senaste prognos.

Uppland och Stockholm

Det blir snöfall i hela 12 län och landskap under fredagen och i tre landskap väntas extra mycket snö.

I Uppland kommer det falla snö en stor del av dagen.

– Här kan det ställa till det på vägarna, rapporterar SMHI.

Även Stockholms län och huvudstaden väntas få en del snö.

Gotland

Allra mest snö kommer dock i två andra landskap där SMHI även utfärdar vädervarning på grund av omfattande snöfall.

Ett av landskapen är Gotland.

– Ett lågtryck över Baltikum för in ett område med snöfall och snöbyar över Östersjön.  

– Snön väntas vara relativt blöt då temperaturen ligger runt nollan eller någon enstaka plusgrad, vilket kan ge extra halt väglag, enligt SMHI.

– Fram till fredag morgon väntas 6 till 10 centimeter, lokalt mer. Snöbyarna fortsätter även in på dagen på fredagen men i försvagad form.

Varningen avser norra Gotland inklusive Visby.

Öland

Det andra landskapet som får snövarning är Öland.

– Snöbyar drar in med nordvinden vilket bland annat kan orsaka problem i trafiken.

– Snön väntas vara blöt då temperaturen ligger på 0-2 plusgrader.

– I och med att det är snöbyar kan det bli stora lokala variationer. Totalt väntas 4 till 10 centimeter, eller lokalt 15 centimeter, uppger SMHI.

Snöbyarna avtar allt mer under fredagen och väntas dra bort helt under fredag eftermiddag.

Varningen avser norra Öland inklusive Borgholm.

Östergötland och Småland

Under natten till fredagen och tidigt på fredagsmorgonen kommer det även att snöa en hel del i Götaland.

Invånarna i Östergötland, Västergötland, Jönköpings län, Kronobergs län, Blekinge och framförallt Kalmar län kan räkna med att vakna upp till flera centimeter nysnö på fredagsmorgonen.

Lappland och Västerbotten

Även norra Lappland och Västerbotten väntas få snö på fredagen men då i mindre mängd.

Fredagen blir kall med minusgrader i hela Sverige. Vid lunchtid från -1 i södra Sverige ned till -13 i inre Lappland.

På lördagen kommer dock solen att visa sig på vissa håll - främst över landets västra och norra delar.

– Och vid Upplands kust fortsätter snöbyar dra in. Det ser ut att lugna ner sig över Öland och Gotland, rapporterar SMHI.

Foto: C. Cruttenden

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Sverige och USA inleder stort samarbete

2026 07 28

Sverige kommer att ansluta sig till ett omfattande amerikanskt initiativ.

Det USA-ledda samarbetet gäller utvecklingen av 6G – den sjätte generationens mobilnät.

Tillsammans med ett 20-tal andra länder väntas Sverige bli en del av det globala partnerskapet, som syftar till att påskynda utvecklingen av tekniken, rapporterar Politico.

Kina pekas ut

Enligt tidningens källor är det nya samarbetet ett försök att utmana och minska Kinas inflytande över nästa generations mobilnät.

– Initiativet omfattar länder som Storbritannien, Tyskland och Japan, och syftar till att samordna ländernas 6G-strategier flera år innan tekniken väntas börja ersätta 5G-nätverk under 2030-talet, rapporterar Politico.

Sverige är ett av flera nordiska länder som kommer att delta. Finland, Danmark och Norge väntas också bli en del av partnerskapet.

Här är hela deltagarlistan enligt källorna:

- Albanien

- Australien

- Kanada

- Costa Rica

- Tjeckien

- Danmark

- Estland

- Finland

- Filippinerna

- Frankrike

- Tyskland

- Grekland

- Honduras

- Italien

- Japan

- Lettland

-Litauen

- Norge

- Panama

- Paraguay

-Sydkorea

- Rumänien

- Sverige

- Storbritannien

- USA

ANDRA LÄSER: Jättefartyg sjunker i Svarta havet

Viktigt för Trump

President Donald Trump har framhållit att USA måste ta en ledande roll i utvecklingen av 6G.

Att minska Kinas inflytande inom telekomsektorn har länge varit en prioriterad fråga för Trumpadministrationen. Under Trumps första mandatperiod uppmanade presidenten allierade att avsluta samarbeten med de kinesiska telekomjättarna Huawei och ZTE med hänvisning till säkerhetsrisker.

Trumpadministrationen varnade bland annat för att företagen samarbetar med den kinesiska staten och att deras utrustning kan användas för spionage och avlyssning.

Nu vill USA samarbeta med likasinnade länder för att påskynda utvecklingen av 6G.  

– Vi måste vidta konkreta åtgärder för att stärka våra 6G-leveranskedjor, påskynda innovation och säkerställa att framtiden för trådlös kommunikation formas av likasinnade nationer, säger Arielle Roth, chef för den amerikanska myndigheten National Telecommunications and Information Administration, till Politico.

LÄS OCKSÅ: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar 

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen


27 juli 26

Kraftigt oväder på väg – här brakar det loss

2026 07 28

Kraftigt regn och åska rör sig mot Sverige.

Under tisdagen når ovädret de norra delarna av landet, uppger SMHI.

– Över främst Norrbottens län fortsätter moln och regn att röra sig in från sydost under morgondagen. Under dagen kan lokalt kraftiga skurar med åska förekomma, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Kustområden i Västerbottens län riskerar också att drabbas av ovädret.

Det innebär att flera landskap riskerar krafigt regn och åska under tisdagen. I synnerhet handlar det om följande områden:

- Norrbotten

- Lappland

- Västerbotten

Högsommarvärme väntar

I övriga delar av landet stabiliseras vädret under tisdagen. Detta i samband med att en högtrycksrygg drar in från sydväst.

– Många platser väntas få soligt väder, även om en del stackmolnen växer till under dagen och det blir ganska blåsigt med friska vindbyar, uppger SMHI.

Värmen håller i sig under onsdagen och torsdagen i både mellersta och södra Sverige.  

Under torsdagen kan temperaturen stiga upp mot 30-gradersstrecket.

– På torsdag strömmar varmare luft in söderifrån till hela landet men varmast ser det ut att bli Götaland och östra Svealand med 25–30 grader, framhåller SMHI.

ANDRA LÄSER: Tvärvänder om Ukraina – “Trodde aldrig det skulle ske”

Blixtvisit

Högsommarvärmen är dock inte här för att stanna.

Redan under fredagen lämnar den varma luften svenska breddgrader.

– Under fredagen passerar regn och skurar så gott som hela landet och den varmaste luften trycks bort österut, uppger SMHI.

Myndigheten flaggar för väder av alla slag under veckans sista dagar.

– Soliga stunder varvas med tidvis mycket moln och skurar. Under helgen är det troligen främst landets norra halva som får skurar. Temperatur allmänt mellan 15 och 20 grader och fortsatt tidvis blåsigt.

LÄS OCKSÅ: Bostadspriserna väntas stiga i Sverige

Foto: F. Mittermeier

Text: Redaktionen