I DAG FREDAG: Enorm aktion förbereds i Sverige

2023 11 17

En uppmaning från USA har spridit sig till Sverige.

Det hela började med att en stor pro-palestinsk Tiktok-kanal utfärdade en uppmaning till amerikanska medborgare.

– Gå till en bankomat på fredag och ta ut 100 dollar, uppmanade kanalen.

Nu har budskapet spridit sig till Sverige.

Instagram-kontot ”Rättvisa för alla” är en av flera aktörer som uppmanar sina följare att ta ut 1 000 kronor under fredagen. Syftet är att visa solidaritet med Palestina och markera mot Sveriges makthavare.

– Fredag den 17 november tar vi alla ut 1 000 kronor. Effekten av massuttaget kommer resultera i en chock för bankerna, vilket är aktionens syfte. Genom den ekonomiska protest uppmanar vi Sverige till att avsluta investering och samarbeten som finansierar Israels olagliga ockupation! skriver ”Rättvisa för alla” i ett inlägg som fått över 8 000 gillamarkeringar.

Över 100 000 följare

En annan som delat vidare uppmaningen är ekonomi-influencern "Metro.finans".

Personen bakom kontot har över 100 000 följare på Instagram och Tiktok.

Han förutspår en bankkollaps under fredagen.

– Deras gud är pengar. För att bibehålla makt och kontroll vill de bibehålla dina pengar i banken. Om endast en procent av Sveriges befolkning tar ut 1 000 kronor skulle det resultera i full panik. Våra banker är fattiga på kontanter, säger influencern.

I en kommentar till SvD framhåller han att målet är att ”uttrycka solidaritet med det palestinska folket och samtidigt kräva en vapenvila från våra makthavare och politiker”.

– Det är absurt att Sverige kan vara "neutral" i frågan om vapenvila, säger influencern till tidningen och tillägger:

– Om inte våra makthavare tar våra demonstrationer på allvar, kanske de gör det när våra banker förlorar pengar. Och de ska vara väl medvetna om att vi inte kommer ge upp, utan det här är bara början.

Bankerna svarar

Bankerna är, trots hotet, inte oroliga för en kollaps under fredagen.

– Några automater kan tillfälligt få slut på kontanter men då ser vi till att ladda dem så snart vi kan, säger Jenny Danielsson till SvD.

Hon är kommunikationsansvarig på Bankomat som ägs av Danske Bank, Handelsbanken, Nordea, SEB och Swedbank.

Sveriges ställningstagande

Den svenska regeringen har framhållit att Israel har en självklar rätt att försvara sig mot terrorism och den urskillningslösa raketbeskjutning som fortsatt pågår mot landet.

Regeringen har fördömt terroristgruppen Hamas attacker och krävt att gruppen friger personerna som tagits som gisslan.

Samtidigt understryker regeringen att Israels rätt att försvara sig inte är absolut.

– Israels legitima rätt att försvara sig måste ske i enlighet med folkrätten, inklusive den internationella humanitära rätten. Folkrätten gäller alla och alltid, oavsett geografisk kontext.

Vidare betonar regeringen att civila måste skyddas i kriget, humanitärt tillträde till Gaza måste säkerställas och en regional eskalering måste undvikas.

Läs mer om Sveriges ställningstagande här.  

Foto:  Bankomat

Text: Redaktionen


14 dec 2025

”Ett enda slag från totalt avbrott” – rysk kollaps nära

2025 12 14

Den ryska krigsmakten kämpar med att finansiera sitt krig i Ukraina.

Återkommande rapporterar vittnar om att landet har svårt att upprätthålla många viktiga funktioner i samhället, till stor del på grund av sanktionerna från väst.

Samma läge gäller för Rysslands militär och de system som ska skydda landet från fientliga attacker.

Ny rapport visar

En helt färsk forskningsrapport, publicerad av den Londonbaserade tankesmedjan Royal United Services Institute, visar att Rysslands försvarsförmåga hänger på en skör tråd.

– Tankesmedjan blottlägger de strukturella svagheterna bakom Rysslands flaggskeppssystem S-400 och avslöjar att vapnet som Moskva marknadsför som ett självförsörjande teknologiskt underverk faktiskt är djupt sårbart för störningar – både genom sanktionstillämpning och kinetiska attacker, rapporterar Kyiv Post.

”Ett enda slag från totalt avbrott”

Enligt rapporten är det ryska luftförsvarssystemet väldigt sårbart för västerländska sanktioner och en attack mot systemet skulle kunna stänga ner det viktiga ryska försvarssystemet.

– Moskvas värdefulla missilsköld, som är beroende av utländska delar från Centralasien och USA, är ett enda slag – eller en väl upprätthållen sanktion – från totalt avbrott, framhåller rapporten, rapporterar tidningen.

– Rysslands förmåga att upprätthålla sina mest avancerade luftförsvarssystem vilar på sköra utländska leveranskedjor, icke-sanktionerade produktionsnoder och en tillverkningsbas som alltmer är inom räckhåll för ukrainska långdistansvapen.

LÄS OCKSÅ: Kreml rasar mot EU – ”lämna planeten”

Måste följa sanktionerna

Samtidigt menar rapportens författare att sanktioner står verkningslösa om de inte efterlevs.

– Det finns ett behov av att utöka tillsynen och stärka samarbetet kring tillsyn, säger forskaren Jack Watling till Kyiv Post.

– Det är bra att införa en sanktion, men om vi fortfarande ser ganska uppenbara kringgåendeåtgärder tyder det på att länderna inte är tillräckligt vaksamma för att säkerställa att sanktionerna följs.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Putin placerar Oreshnik-missiler i Europa

Foto: President of Russia Office resp Preisdent of Ukraine Office

Text: Redaktionen


14 dec 2025

”Explosioner skakar Moskva” – massiva attacker

2025 12 15

Under söndagskvällen har flera drönare slagit ner i området kring Moskva.

Ryska invånare rapporterar i sociala medier om explosionerna runt Moskva, som för andra gången denna veckan utsätts för drönarattacker.

– Explosioner skakar Moskvas utkanter när drönare når Rysslands huvudstadsregion, rapporterar RBC-Ukraine, med hänvisning till ryska Telegram-kanaler.

Filmer på sociala medier

Varken ukrainska eller ryska myndigheter har ännu kommenterat den specifika attacken, men på sociala medier sprids filmklipp som visar flera drönare som slår ner och exploderar.

– Moskvas borgmästare Sergey Sobyanin har ännu inte kommenterat händelsen, uppger tidningen.

Ryssland rapporterar om 56 drönare

Drönarattacken i Moskvaregionen har ännu inte kommenterats, men det ryska försvarsministeriet har rapporterat ett stort antal drönarattacker mot landet under eftermiddagen och kvällen.

De rapporterade drönarna ska enligt ministeriet har skjutits ner.

–  Mellan klockan 16 och 20 lokal tid sköt luftförsvaret enligt uppgift ner 56 drönare, inklusive två över Moskvaregionen, uppger tidningen, med hänvisning till ett uttalande från de ryska myndigheterna.  

LÄS OCKSÅ: Kreml rasar mot EU – ”lämna planeten”

Här sköts drönarna ner

Enligt rapporten från det ryska försvarsministeriet sköts drönarna ner i följande regioner:

- 24 drönare över Belgorodregionen  

- 17 drönare över Brjanskregionen  

- 5 drönare över Tularegionen  

- 3 drönare över Kurskregionen  

- 2 drönare över Kalugaregionen  

- 2 drönare över Rjazanregionen   

- 2 drönare över Moskvaregionen  

- 1 drönare över Voronezjregionen   

Tidigare attack

Kvällens attack är andra gången på kort tid som Moskva attackeras med drönare.

Tidigare i veckan, under natten till den 11 december, kom också rapporter från ryska medier om drönarattacker mot Moskva.

Då gick regionen ut och varnade för fara.

Dessutom fick flygningarna från flera flygplatserna i regionen avbrytas tillfälligt.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Putin placerar Oreshnik-missiler i Europa

Foto: flickch

Text: Redaktionen