Hushållen uppmanas: Skaffa flera bankkonton

2024 11 21

Finansinspektionen går ut med en uppmaning till Sveriges hushåll.

Under de senaste åren har världsläget försämrats avsevärt.

Ett fullskaligt krig i Europa har utbrutit, kriget i Mellanöstern skapar stor förödelse och cyberattacker ställer till med stora problem världen över.

Nu går Finansinspektionen ut med ett meddelande till Sveriges hushåll för att skydda sig mot just cyberattacker.

Det rapporterar Sveriges Radio.

Skaffa fler bankkonton

Finansinspektionens generaldirektör Daniel Barr uppmanar svenska hushåll att sprida riskerna på flera banker ifall deras bank skulle drabbas.

– Man kan ha konton på flera banker, man kan ha bankkort och man kan ha Swish och annat, säger han till SR.

– Om något av de här betalsätten försvinner under en period så har man andra sätt att sköta sina betalningar på.

“Kan bli fler”

Finansinspektionen konstaterar i ett meddelande via deras webbsida att det finns en möjlighet att cyberattackerna kan bli fler.

De hänvisar till att ett försämrat säkerhetsläge ökar risken för angrepp mot det finansiella systemet, och att sådana angrepp kan ske på olika sätt, till exempel i form av cyberattacker, desinformation, infiltration och sabotage.

Kan snabbt få konsekvenser

FI förklarar:

– Eftersom det finansiella systemet både är koncentrerat och sammanlänkat kan ett angrepp mot en aktör snabbt få konsekvenser för andra och i värsta fall leda till omfattande avbrott. Det kan i sin tur få stora konsekvenser för den finansiella stabiliteten.

“Är hög tid”

Daniel Barr menar vidare att det är dags för finanssektorn att ta större ansvar i att skydda sig från externa angrepp från aktörer som vill ställa till det för Sverige.

– När vi granskar finansmarknaden ser vi att motståndskraften hos finansiella företag inte har byggts upp i samma takt som verksamheten har digitaliserats, säger han.

– Det är helt enkelt hög tid för företagen att stärka sin förmåga och skydda verksamheten. Vi kommer också prioritera att granska hur företagen arbetar med detta i vår tillsyn framöver.

Foto: Rupixen resp BankId

Text: Redaktionen


31 juli 2026

Körkortet ryker – stenhårt straff kan införas i trafiken

2026 07 31

Flera svenska städer plågas av så kallade vansinneskörningar.

Det handlar om ordningsstörningar i trafiken på sådana nivåer att det håller folk vakna om nätterna. Ofta drabbas samma gator och områden och är rentav livsfarligt för omgivningen.

Det framhåller justitieminister Gunnar Strömmer (M) som nu har fått nog av buskörningen. Värst drabbat anses Malmö vara.

Fordon som stör och medför otrygghet för omgivningen förekommer på flera platser i landet, inklusive i centrala Stockholm, men situationen i Malmö sticker ut. Även vi som inte är utsatta har tagit del av vittnesmål av familjer som inte kunnat sova om nätterna, och om människor som inte ser någon annan utväg än att flytta, framhäver ministern tillsammans med Malmös oppositionsråd Helena Nanne (M) i Sydsvenskan.

Ska utreda: körkortet kan ryka

Gunnar Strömmer understryker att regeringen “följt frågan noga i ett par år”. Det finns redan förslag och verktyg som böter och möjlighet att åtala förare med bullrande bilar för förargelseväckande beteende.

Nu är nya åtgärder på gång.

Bland annat ska det tittas på om det går att rycka körkortet från bilföraren som stör sin omgivning.

I uppdraget ingår att se över om det finns skäl att skärpa straffen eller införa ett nytt brott för den här typen av agerande. Utredaren ska dessutom överväga om det bör bli lättare att sätta in andra verktyg, som exempelvis att förverka – det vill säga ta – fordonet eller återkalla förarens körkort, berättar Gunnar Strömmer.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

"Varken rimligt eller rättvist"

Senast i oktober 2027 ska utredningen ha lagt fram sina förslag för regeringen. Fram till dess att de ligger på bordet behöver verktygen som redan finns tillgängliga användas, uppmanar Strömmer. 

Bland dem finns exempelvis att polisen kan kräva en kontrollbesiktning efter en inspektion på plats, vilket leder till körförbud om föraren säger nej. 

– Det är varken rimligt eller rättvist att hänsynslösa människor medvetet och systematiskt ska kunna förstöra tillvaron för resten av Malmö. Både straffen och andra sanktionsverktyg behöver vara så pass skarpa att beteedet stoppas, skriver Gunnar Strömmer och Helena Nanne.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet reps Liza Simonsson/Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


31 juli 2026

Panik i Moskva – folk får bara ta med det viktigaste

2026 07 31

Oron för ukrainska attacker växer i Moskva.

Nu går ryska myndigheter ut och instruerar stadens invånare hur de ska agera när larmet ljuder vid luftattackerna.

Kartor har publicerats offentligt där stadens skyddsrum finns utmärkta, rapporterar flera medier.

– Åtgärden kommer efter kritik av bristen på flyglarm under de senaste ukrainska drönarattackerna, samtidigt som det finns varningar om att Kyjiv snart kan ta ballistiska långdistansmissiler i bruk, uppger Kyiv Post.

Får bara ta med det viktigaste

Bland skyddsrummen som syns på kartorna finns bland annat källare i lägenhetsbyggnader, parkeringsgarage under jord, postkontor och andra anläggningar med delar under markytan.

Om huvudstaden attackeras är det bråttom, instruerar myndigheterna.

– Invånarna uppmanas att endast ta med sig nödvändiga saker, inklusive id-handlingar, mediciner och en telefon med laddare, uppger tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Nya attacker i höst

I veckan kom rapporter om att Ukraina förbereder en historisk attack mot Moskva.

Ballistiska robotar kan för första gången avfyras mot den ryska huvudstaden, rapporterar oberoende ryska Meduza.

Enligt Denys Shtilierman, huvudägare och chefsingenjör på Fire Point – företaget som utvecklar Flamingo-robotar, pågår de sista testerna av de nya robotarna som kan slå mot Moskva.

– Militären kommer att fastställa måltavlor, men jag tror att det kommer handla om betydande mål från början, säger han till tidningen.

Många attacker

Under de senaste månaderna har Ukraina vid flera tillfällen nått Moskvaregionen med sina drönarattacker.

Samtidigt fortsätter Ryssland att slå mot den ukrainska huvudstaden. Bland annat under natten mot fredag, då en ny drönarsvärm drog in över Kyjiv, rapporterar RBC-Ukraine.

– På morgonen den 31 juli attackerade ryska styrkor återigen Kyjivregionen med attackdrönare, uppger myndigheter i staden, enligt tidningen.

– Som tur är finns inga civila offer. Räddningstjänst fortsätter att arbeta på platserna.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: A. Almov

Text: Redaktionen