Hushåll uppmanas: Ta höjd för hög utgift i vinter

2023 08 28

Det finns fortfarande risk för att elpriserna kan skena om några månader.

Under fjolåret var hushållens elkostnader den stora snackisen i Sverige.

Frågan var i allra högsta grad en av de hetaste när svenska folket gick till val i september, och elstöd har sedan dess betalats ut i två omgångar för att delvis kompensera för de höga elräkningarna.

I år tycks risken initialt vara lägre för en repris.

Men det innebär inte att svenska hushåll inte ska vara redo för att prognosen kan vända, rapporterar Göteborgs-Posten.

"Energikriget" inte vunnet

Den stora risken ligger i att det blir kallare än normalt, menar energiexperten Samuel Ciszuk.

Då ökar behovet av gas i Europa och driver upp elpriserna även här i Sverige.

Enligt Samuel Ciszuk är “energikriget” därmed inte över. Den “extrema tur” med vädret vi hade förra året, och att sommaren fyllt på vattenlagren, ger inga garantier.

– Den turen kommer kanske inte att hålla sig. Blir det medelkallt eller kallare än så kan det bli knepigt, och det kommer att smitta av sig på priserna i Sverige, säger hant ill GP.

Uppmaningen: bygg marginaler

Enligt SEB:s privatekonom Américo Fernandez är det hög tid att börja fundera på om fast pris eller rörligt avtal.

Vilket som är lämpligast kan skilja mellan hushåll och hushåll, beroende på hur ekonomin ser ut.

Hushåll och elkonsumenter bör hoppas på det bästa men förbereda sig på det värsta, menar ekonomen på storbanken.

– Bygg upp marginaler för att räkningarna blir lika höga som ifjol. Man får tänka precis som räntorna, förbereda sig på att det blir dyrare, säger Américo Fernandez till GP. 

Stiger under måndagen

Under andra halvan av augusti har elpriserna börjat öka igen.

Detta efter en period av lägre prisnivåer.

På måndagen ökar priserna på nytt med anledning av att Oskarshamn 3, Sveriges största kärnkraftsreaktor, i fredags stoppades efter att problem uppdagats i samband med ett ventilprov.

Det rapporterar SVT.

I samband med stoppet ville inte OKG uttala sig om hur stort elbortfallet blir av stoppet eller hur det kommer att påverka utvecklingen för elpriserna.

– Det är ingenting som jag kan kommentera, sade OKG:s kommunikationschef Désirée Liljevall till Barometern vid tillfället.

Dagens priser

Snittpriserna för elen är idag måndag följande i respektive elområde enligt SVT, som hänvisar till elbörsen Nord Pool:

- SE3 och SE4: 1,18 kronor/kWh (24-42 öre i helgen)

- SE1 och SE2: 52 öre/kWh (20 öre i helgen)

Foto: D. MacKay

Text: Redaktionen


19jan2026

Skattefri ersättning införs i Sverige – ”3 750 kronor i månaden”

2026 01 21

Regeringen och Sverigedemokraterna har enats om att genomföra en omfattande bidragsreform.

Syftet är att få fler svenskar att gå från bidrag till arbetet.

Nu meddelar Tidöpartierna att en del av reformen kommer att utgöras av en så kallad jobbpremie.

Premien kommer att vara tillfällig och består av en skattefri ersättning till människor som fått försörjningsstöd under en viss period, och därefter övergått till anställning och blivit självförsörjande. Som mest kommer den skattefria ersättningen att uppgå till 3 750 kronor per månad och betalas ut under 18 månader.

– Alldeles för många människor i Sverige har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende. Konsekvenserna är förödande, både för den som cementeras in i ett utanförskap och för de barn som växer upp utan att se sina föräldrar gå till jobbet. Med en tillfällig jobbpremie ökar incitamenten ytterligare att gå från bidrag till arbete, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).

”Ska märka det direkt i plånboken”

Socialminister Jakob Forssmed (KD) kommenterar också den nya reformen.

–  Vi måste hjälpa människor som har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende att komma tillbaka till arbetslivet och kunna försörja sig själva. Jobbpremien blir ett av regeringens verktyg för att bryta utanförskap och ge människor hopp om en bättre framtid, säger han.

Sverigedemokraternas ekonomiskpolitiske talesperson Oscar Sjöstedt ser den nya jobbpremien som ett viktigt verktyg för att få fler människor i arbete.

– Jobbpremien är ett tydligt steg för att återupprätta arbetslinjen. Den som lämnar bidrag för arbete ska märka det direkt i plånboken. Samhället ska inte längre premiera passivitet framför ansvar och egen försörjning, säger han.

LÄS MER: Svenskarna har fel – här går det att spara ”stora pengar” 

FAKTA: Jobbpremien

För att ha rätt att ta del av den skattefria ersättningen krävs det att man:

- har fått försörjningsstöd utbetalt för varje månad från juli 2025 till december 2025,

- har kontant bruttolön inklusive skattepliktiga förmåner för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser, och

- inte har fått försörjningsstöd utbetalt för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Grönlänningar rusar till butikerna – alla köper samma saker

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


21 jan 2026

”Spik i kistan” – Trumps mardröm står för dörren

2026 01 21

Donald Trump har sedan han åter tog plats i Vita huset gått fram med en hård linje, i många fall också mot sina allierade.

För ett par dagar sedan kom dock en rapport som visar att det är amerikanerna själva som drabbas hårdast av presidentens tuffa handelspolitik, vilket marcusoscarsson.se tidigare rapporterat om.

– Utländska exportörer sänkte inte sina priser i någon nämnvärd utsträckning som ett svar på USA:s tullhöjningar. Ökningen av tullintäkterna på 200 miljarder dollar motsvarar 200 miljarder dollar som utvinns från amerikanska företag och hushåll, fastslår Kiel Institute i en kartläggning.

Slår tillbaka mot Trump

Nu kommer ytterligare rapporter som visar att Donald Trumps aggressiva politik slår hårt mot det egna landet.

Forskning från elituniversitetet Harvard, med ekonomiprofessor Kenneth Rogoff i spetsen, visar att världsekonomin befinner sig i ett långsamt skifte, rapporterar DN.

Dollarn håller på att förlora sin roll som den dominerande globala valutan.

Och skiftet skyndas på av Donald Trumps jakt på att stärka USA:s roll som maktspelare i världen.

Det krympande förtroendet för den amerikanska administrationen skadar istället den inhemska valutan och försvagar USA:s roll i världen, menar ekonomiprofessorn.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Grönland inget undantag

Donald Trumps senaste strid, i raden av presidentens många konflikter, gäller Grönland.

Trump har hotat med handelstullar för att få sin vilja igenom.

Men Harvardprofessorn framhåller att den nuvarande linjen främst kommer drabba USA.

– Jag tror att varje gång de här kriserna uppstår är det ännu en spik i kistan för dollarn, säger Kenneth Rogoff, till DN.

Börsen kan kollapsa

Ekonomiprofessorn varnar också för att börsen riskerar att kollapsa om ett tullkrig mellan USA och Europa blir verklighet.

Men i nuläget bedömer han ändå riskerna som relativt små.

– Om situationen eskalerar med motåtgärder från EU, ytterligare tullar från Trump och om EU faktiskt använder sitt ekonomiska kärnvapenalternativ, då kan börserna kollapsa, säger Kenneth Rogoff, till tidningen.

LÄS MER: Norge varnar för krig

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen