Hushåll med solceller varnas – missuppfattning sprids bland kunder

2024 09 09

Det levereras flera tveksamma resultatkalkyler till folk som investerat i solceller till sina bostäder.

Solcellsbolag står för glädjekalkyler utan förankring i verkligheten när de ska sälja in produkterna till nya kunder.

Det är varningen från energirådgivaren Fredrik Ahlberg, verksam i bland annat Skövde kommun samt flera andra kommuner, rapporterar Sveriges Radio.

Och det är flera kunder som är missnöjda.

– Han (säljaren, red. anm.) sade att det ska betala sig på åtta år. Men när du ser facit är det nog närmare åttio års avskrivning, säger exempelvis solcellskunden Bosse Fahlgren till radion.

"Många parametrar avgör"

Enligt Fredrik Ahlberg är det inget ovanligt med dessa tveksamma kalkyler från säljarna.

Han uppmanar kunder att dubbelkolla med energirådgivaren i sin kommun och ta in flera offerter. Att tänka på att det är flera saker som påverkar hur, eller om, man tjänar in investeringen är även det viktigt.

– Det är hur elpriser utvecklar sig, hur man har gjort sin installation, vilken beräknad mängd sol man kommer få på sina paneler, så det är många parametrar som spelar in här förutom priset naturligtvis, säger energirådgivaren.

Missuppfattning sprids

Enligt radiokanalen sprids nu en missuppfattning bland solcellskunder.

Det handlar om hur man egentligen får tillbaka det elöverskott man producerar på sommaren. Man får ett tillgodohavande, men hur mycket det är värt bestäms av elpriset.

– På vintern exempelvis är kilowattimmen dyrare och då är ett tillgodohavande inte så mycket värt, säger Fredrik Ahlberg.

LÄS MER: Solcellstrend i Europa – inte tillåtet i Sverige

Ökat explosionsartat

Antalet solcellsanläggningar i Sverige har ökat närmast explosionsartat de senaste åren.

År 2022 fanns det nästan 150 000 stycken i hela landet och under samma år installerades 55 000 nätanslutna anläggningar – en ökning på 50 procent jämfört med året innan.

I och med det höga intresset för klimatomställningen i kombination med de svängande stundvis höga elpriserna vi såg under förra året, kommer vi sannolikt att få se ännu fler solpaneler på våra tak i framtiden, har Elin Larsson, elmarknadsanalytiker vid Energimyndigheten, tidigare sagt.

Svensk bjässe i konkurs

Samtidigt har delar av branschen fått det allt tuffare i närtid.

I slutet av augusti gick Solcellen Sverige AB, mer känt som Solcellen.nu, i konkurs.

Det är ett av Sveriges största solcellsföretag med en årsomsättning på 200 miljoner kronor

– Vi har sedan starten hunnit med att installera flera tusen solcellsanläggningar och har på så sätt skaffat oss ovärderlig rutin i en annars ung bransch, framhåller företaget på sin hemsida.

LÄS MER: Svensk solcellsjätte går i konkurs

Foto: D. Messina

Text: Redaktionen


19 aug 26

UPPGIFTER: Ryssland har slagit till mot Natoland

2026 08 19

Ryssland misstänks för inblandning i ett sabotage mot en militär anläggning på Natos territorium.

Förra veckan kom rapporter om en storskalig brand vid försvarsföretagets Milrem Robotics anläggning i Estland.

Branden i byggnaden i Tallinn utreds som misstänkt anlagd.

Nu kopplas Ryssland till det påstådda sabotaget.

Det bekräftar Estlands premiärminister Kristen Michal.

– En av utredningens teorier är att detta var en sabotagehandling, med stöd av Ryssland, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Identifierat misstänkta

De misstänkta för dådet har identifierats.

Enligt premiärministern är personerna bosatta i Lettland. Åklagaren har begärt att de ska gripas.

– Estland tar alla attacker mot vår försvarsindustri på största allvar. Vi kommer alltid att skydda våra medborgare och företaget med alla medel som står till buds, framhåller Michal.

Hjälper Ukraina

Milrem Robotics producerar obemannade markstridsfordon. 

Företaget har ett nära samarbete med Ukraina. Bland annat levereras den obemannade markroboten THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) till den ukrainska armén.

Roboten används för att stödja infanteri genom att transportera utrustning och evakuera skadade. Den kan också utrustas med vapensystem.

LÄS MER: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Danmark har varnat

Ryssland har tidigare förnekat anklagelser om att ha planerat eller utfört sabotage mot länder utanför Ukraina.

Flera västländer varnar dock för ryska sabotageaktioner.

Danmarks militära underrättelsetjänst FE bedömer det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” sabotage mot mål i flera europeiska länder.

På FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger på mellan 60 och 90 procent.

– Ryssland har ökat sin vilja att ta risker för att testa och pressa oss här i väst, har Anja Dalgaard-Nielsen, chef för FE:s underrättelsesektor, sagt till Danmarks Radio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor amerikansk säkerhetslucka kan utnyttjas av Kina

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


19 aug 26

60 000 kronor per villa – alla kan ansöka 1 september

2026 08 19

Snart kommer många husägare kunna ta del av ett nytt stöd.

Från och med den 1 september kan villaägare ansöka om bidrag för energieffektivisering i småhus – det vill säga villor, radhus, kedjehus och parhus.

Det nya stödet syftar bland annat till att minska hushållens känslighet för höga energipriser.

Nu går Handelsbanken ut med en uppmaning.

Storbanken beskriver stödet som ett bra tillfälle för villaägare att se över sin energianvändning och ekonomi inför framtida renoveringar.

– Många villaägare vill sänka sina energikostnader men det kan vara svårt att veta var man ska börja och vilka investeringar som gör störst skillnad. Ett bra första steg är att få koll på husets energianvändning och vilken skillnad investeringen gör för både plånboken, energiklass och klimatet, säger Mathias Olausson, kontorschef Handelsbanken Kungälv.

– Därefter kan vi hjälpa till med att se över finansiering och hur olika renoveringsåtgärder påverkar den egna ekonomin.

Fem tips inför ansökan

Här är Handelsbankens fem tips inför öppnandet av ansökan:

1, Börja med att se över husets energiförbrukning och var de största energitjuvarna finns.

2, Kontrollera om du omfattas av stödet. Huset ska bland annat ha ett värdeår före 1990 och användas som permanent bostad. Hus som redan är anslutna till fjärrvärmenätet omfattas inte.

3, Se vilka åtgärder som passar ditt hus. Stödet omfattar flera typer av åtgärder, bland annat tilläggsisolering, byte eller förbättringar av fönster och dörrar samt vissa åtgärder och förbättringar av husets uppvärmningssystem.

LÄS OCKSÅ: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi 

4, Planera ekonomin innan du startar. Stödet betalas ut först när åtgärderna är genomförda. Därför är det bra att tidigt räkna på hela investeringen och fundera över hur den ska finansieras. Titta på kostnaden här och nu och på hur åtgärden kan påverka husets framtida energianvändning och dina boendekostnader.

5, Se till helheten och tänk långsiktigt. Att energieffektivisera ett hus är ofta en långsiktig investering. Genom att väga samman husets energianvändning, planerade renoveringar och den egna ekonomin blir det lättare att prioritera mellan olika åtgärder.

Källa: Handelsbanken

ANDRA LÄSER: Värsta sedan krigsstarten – massuttag från ryska bankkonton

Foto: Marcusoscarsson.se 

Text: Redaktionen