Hundvalp dödades på ofattbart grymt sätt – Polisen vädjar om hjälp

2022 07 27

Polisen vädjar om tips i jakten efter ett brutalt dåd som drabbade en hjälplös hundvalp i Mjölby.

Grymheten och råheten är svår att förstå avseende det bestialiska brott som har ägt rum i västra Östergötland och närmare bestämt i staden Mjölby med 14 000 invånare.

Dödades i ån

Det var nu i måndags kväll som två gärningsmän gav sig på den värnlösa hundvalpen och dödade den genom att dränka den i Svartån vid Duvelund Hälsans stig i Mjölby.

Polisen vädjar nu till allmänheten om information och tips för att kunna gripa de skyldiga.

– Gärningspersonernas signalement; cirka 175- 180 centimeter långa. Pratade svenska utan brytning, uppger talespersoner vid Polisdistrikt Västra Östergötland som består av Mjölby, Motala, Vadstena, Boxholm och Ödeshög.

– Den ena var klädd i vit luvtröja blå jeans och mörka skor. Den andre var klädd i grön luvtröja, blå jeans och mörka skor, framhäver polisen.

En andra hund

Dådet har skapat bestörtning och ilska i Östergötland.

– Vi är helt förtvivlade efter att ha fått veta att en stackars valp dränktes, uppger Kattjouren.

– Rädslan och plågan som den stackars, försvarslösa valpen kände, skräcken hos den andra hunden, gör ont att föreställa sig, betonar Kattjouren som klargör att en andra hund fanns på plats när det grymma brottet begicks.

Skräck och smärta

Det är i nuläget okänt vad som hänt med den andra hunden.

– Att en liten, hjälplös valp blev dödad så grymt - utan hjälp från någon - är tragiskt bortom ord, framhåller Kattjouren.

– Våra hjärtan går sönder för den lilla valpen, en individ vars liv slutade i skräck och smärta när det precis hade börjat. Vi är också oroliga för den andra hunden.

Polisen meddelar att det även finns en tredje person som kopplas till brottsplatsen och det handlar om en kvinna.

Polisen vädjar

– Gärningspersonerna har setts tillsammans med en kvinna med hund i anslutning till händelsen, betonar polisen som vill att allmänheten kontaktar polisen om de kanske har sett eller hört något.

– Har du sett något runt händelsen eller har övriga uppgifter ring 114 14, vädjar polisen.

Även Kattjouren tar emot tips om händelsen.

– Vi vill göra det vi kan för att den försvarslösa valpen ska få upprättelse genom att gärningsmännen grips och för att situationen för den andra hunden ska kunna utredas. Har du sett något? Hör då av dig till Polisen på 114 14.  

Viktigt att hundvalpsmördarna grips

– Vill du absolut inte kontakta polisen men har viktig info ber vi dig att framföra det du vet till oss så kommer vi att vidarebefordra det, utan att röja ditt namn om det är din önskan.

– Tänk dock på att det alltid ger större chanser att någon blir dömd om det finns vittnen som träder fram, påminner Kattjouren.

Kattjouren, som är ideellt djurrättsnätverk, understryker vikten av att gärningsmännen grips och straffas.

– Låt oss tillsammans göra det vi kan för att de som gjorde det här ska få stå till svars. Tack för att du hjälper till, avslutar Kattjouren.

Hjälper djur i nöd

Kattjouren förmedlar hjälp till och bildar opinion för katter och  andra djur i nöd.

Läs mer om Polisens uppgifter om det grymma brottet här.

Kontakta Kattjouren och läs mer om organisationens information om dådet här.

Fotot är en illustration och avser inte de två hundarna som förekommer i texten.

Foto: D. Clarke

Text: Redaktionen


Skyfall och åska drar in över flera län

2026 07 29

SMHI varnar för skyfallsliknande regn och åska.

Den gula varningen gäller från och med torsdag eftermiddag och omfattar stora delar av östra Norrland.

– Under torsdag eftermiddag och kväll är det stor risk för stora regnmängder som kan komma på kort tid. Detta i kombination med åska. Regnmängder på 30–60 millimeter väntas på många håll, framhåller SMHI.

Flera län pekas ut

Tre län löper störst risk att drabbas av ovädret.  

Det handlar om dessa områden:

- Västernorrlands län

- Västerbottens län

- Norrbottens län

 Invånare i områdena uppmanas att tänka på följande när ovädret drar in, uppger SMHI:

- Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

ANDRA LÄSER: Powers succé: Tre miljoner kronor på 20 minuter 

Högsommarvärme i andra delar av landet

Längre söderut blir det desto soligare under torsdagen.

En varmfront drar in över södra Sverige, vilket väntas leda till temperaturer på uppemot 30 grader i Götaland och sydöstra Svealand.

Varmast blir det i inre Götaland.

– Där kan det på flera håll bli temperaturer runt 30 grader, och kanske uppåt 32, säger TV4:s meteorolog Peter Kondrup till kanalen.

Högsommarvärmen är dock bara på snabbesök. 

Redan under fredagen lämnar den varma luften.

– Under fredagen passerar regn och skurar så gott som hela landet och den varmaste luften trycks bort österut, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: ”Rysslands Amazon” står i brand

Foto: WKIDESIGN

Text: Redationen


EU varnar: ”Hela Europa” kan slukas om några dagar

2026 07 29

“Hela Europa” kan stå i lågor inom bara några dagar.

EU hissar illröd varningsflagg.

Hela kontinenten kan slukas av lågor i början av augusti, säger Maria Zuber, chef för EU:s samordningscentral för katastrofberedskap, ECCR.

– Om de nuvarande bränderna i Portugal och Spanien inte har slocknat till dess kommer hela Europa att stå i brand, säger hon enligt Sky News.

Dödsfall på Kreta

EU-organet syftar på de enormt kraftiga skogsbränder som skakat framför allt Frankrike och Spanien de senaste dagarna. Hundratusentals har tvingats evakuera från sina hem.

På onsdagen har nya bränder brutit ut, förutom i Spanien så även nära ett turistmål i sydvästra Turkiet, rapporterar Sky News. 

– Fem flygplan, elva helikoptrar, 40 brandbilar och hundratals brandmän har skickats in för att släcka branden, uppger tv-kanalen.

Från den grekiska turistön Kreta rapporteras om två döda brandmän som avlidit under släckningsarbetet vid en stor skogsbrand i Rethymnoregionen.

– Branden är fortfarande utom kontroll och har orsakat evakuering av fem byar i området, rapporterar TV2.

Andra läser: ”Rysslands Amazon” står i brand

Varning i halva Sverige

Enligt Zuber riskerar 2026 att bli den värsta brandsäsongen i hela Europas historia. Det kan mycket väl överträffa det dystra rekordet från fjolåret, varnar EU-chefen.

I Sverige har SMHI utfärdat varning för risken för skogsbränder i hela södra halvan av landet, från Sundsvall och söderut. Lokalt är risken “extremt stor”.

Skogsbrand kan lätt uppstå på grund av till exempel eldning, gnistor från maskiner eller blixtnedslag, framhäver SMHI.

Väderinstitutet uppmanar att följa rapporterna framöver.

Observera att vädervarningar kan ändras med kort varsel. Håll dig därför uppdaterad om väderläget och trafikförhållanden i en varningssituation. 

Andra läser: Ryssar strömmar ut ur landet

Foto:

Text: Redaktionen