Hundratusentals kan slippa betala skatt – ny lag till 2027
2026 09 02
Hundratusentals svenskar väntas snart bli av med en så kallad “skattefälla”.
Redan för tre månader sedan meddelade finansminister Elisabeth Svantesson (M) att förändringen var på gång.
En exakt definition för “stadigvarande vistelse” måste införas för att göra det tydligt hur och när utlandssvenskar ska betala skatt i Sverige, löd beskedet. Förslaget om att gränsen ska gå vid 160 dagar på ett kalenderår, eller fler än 120 om antalet under föregående år översteg samma antal, presenterades då.
Nu meddelar regeringen att man går vidare med förslaget.
En proposition har lagts fram och lagändringen föreslås träda i kraft med start 1 januari 2027.
– Steg för steg underlättar vi skattereglerna för utlandssvenskar. Personer som bor utomlands men arbetar, studerar eller vistas i Sverige periodvis får lättare att veta vilka skatteregler som gäller för dem, säger finansminister Elisabeth Svantesson i ett uttalande.
Varit komplicerat
Ungefär 700 000 svenskar bor i andra länder än Sverige. Elisabeth Svantesson har flera gånger betonat att Moderaterna vill förenkla livet för gruppen.
– Bedömningen om stadigvarande vistelse kan i dag i många fall vara komplicerad att göra, framhåller finansministern i en debattartikel i Di och tillägger:
– Förutom personer som arbetar i Sverige under kortare eller längre tid berörs till exempel utvandrade pensionärer som vistas i Sverige delar av året. Regleringen är enligt Skatteverket inte lämpad för dagens situation. Det vill vi nu rätta till i regeringens proposition till riksdagen.
Andra läser: Putins planer i papperskorgen – nattsvart för Ryssland
Ska bli enklare att veta
Det är enbart dagar då en person har haft sin dygnsvila i Sverige som räknas som vistelsedagar.
Göran Andersson, vd för rådgivningsföretaget Sparsam Skatt, har tidigare uttalat sig positiv om regeringens förslag att tillsätta en exakt definition av begreppet “stadigvarande vistelse”.
En av fördelarna är att man som utlandssvensk enklare kan hålla koll på hur ofta man som svensk kan resa tillbaka till Sverige på besök utan att behöva betala skatt i landet.
– Lagstiftningen har varit otydlig, vilket inte är till gagn för någon part. Att regeringen nu går vidare har varit efterlängtat ända sedan Skatteverket lade fram förslaget hösten 2023, säger Göran Andersson till Di i juni.
Andra läser: Putin har stoppat möte – förbannad på USA
Foto: Olle Friman/Regeringskansliet
Text: Redaktionen


