Hundratals döda djur på franska stränder

2024 03 08

Hundratals döda havsfåglar har upptäckts längs den franska kusten.

Längs den franska kusten har 500 döda havsfåglar hittats under den senaste tiden.

Närmare bestämt rör det sig om sillgrisslor, fåglar som rör sig ute till havs.

Det händer med jämna mellanrum att havsfåglar hittas döda på stränderna, men inte i den omfattning som det nu har gjorts i Frankrike.

Det rapporterar CNN.

Dör av utmattning

Forskare framhåller att den troligaste anledningen har att göra med tuffa förutsättningar ute till havs, vilket leder till extrem utmattning.

– Klimatförändringar är en indirekt orsak, eftersom den ökar frekvensen och intensiteten av stormar, särskilt vinterstormar, som är huvudorsaken till massiva strandningar av sjöfåglar, säger forskaren Jerome Fort.

Överlever inte

Sillgrisslor överlever inte utan mat längre än två eller tre dagar, och behöver äta ofta.

Detta i samband med de svåra förutsättningarna har lett till att stora grupper sillgrisslor utmattas fullständigt.

– I stormar som vi nyligen har sett har dessa fåglar svårt att äta ordentligt och kommer att dö av utmattning, fortsätter Fort.

Stora utmaningar

Sveriges lantbruksuniversitet framhåller att Sillgrisslan, som även finns i Sverige, möter stora utmaningar.

– Under riktigt varma dagar har sillgrisslorna svårt att hantera temperaturen på klipphyllan. De försöker söka skugga, börjar flämta, och har till slut ingen annan utväg än att lämna hyllan för att svalka sig i havet. De lämnar då ägg och ungar obevakade, som därmed riskerar att ramla ner eller bli tagna av rovfåglar, förklarar SLU.

Maten försvinner

En bidragande orsak till att havsfåglarna får svårare att hitta mat har med människan att göra.

– Den fisk som sillgrisslorna äter är också föremål för ett omfattande yrkesfiske. Både skarpsill och strömming fiskas idag för att användas till fiskmjöl och fiskolja, som i sin tur används inom jordbruk och vattenbruk. När fiskekvoterna sätts tas ingen hänsyn till sillgrisslor och andra havsfåglar

 Foto: R. Dancre

Text: Redaktionen


Rusning efter Samsung-telefon – därför vill alla ha den nu

2026 07 15

Samsung ökar produktionen av sin senaste mobiltelefon rejält.

Under den senaste tiden har minnesbolagen rusat på börsmarknaden.

Detta på grund av den rådande minnesbristen som driver upp priserna på en rad olika teknikprodukter.

Samsung-kunder befarar att mobiljättens nästa modell – Galaxy S27 – kommer att bli dyrare på grund av det.

Därför sker nu en rusning efter Samsung Galaxy S26, rapporterar Mobil.se.

Kraftig ökning

Samsung planerar nu att öka produktionen av Galaxy S26 med 50 procent.

Detta efter att försäljningen i juni månad blev betydligt bättre än väntat – det såldes tre gånger så många enheter som månaden innan.

Kunder passar på att köpa den senaste modellen på grund av befarade kommande prishöjningar.

Kan öka mer

Produktionen höjs från en miljon till en och en halv miljon telefoner.

Men om försäljningen fortsätter i samma takt som nu så kan produktionen komma att öka ytterligare.

Läs mer: Bolånetagare vänder – nästan alla väljer rörlig ränta

Inte bara Samsung

Det är inte bara Samsungs produkter som kan bli dyrare framöver.

Även Apple höjer priserna på olika varianter av iPads och MacBooks i USA med mellan hundra och trehundra dollar, uppger CNBC.

Det beskrivs som företagets första formella steg för att vältra över de högre minnes- och lagringskostnaderna på konsumenterna.

Apple framhåller att “vi vet att detta inte är några välkomna nyheter, och vi arbetar outtröttligt för att hitta lösningar”.

“Aldrig sett något liknande”

I en kommentar meddelar techjättens team att de aldrig har sett något liknande.

– Konsumentelektronikbranschen står inför en utmaning utan motstycke, menas det.

– Den snabba expansionen av AI-datacenter har skapat en extraordinär våg av efterfrågan på minne och lagring. Vi har aldrig tidigare sett ett komponentpris stiga så mycket, så snabbt.

Läs mer: Volkswagen ökar över 50 procent

Foto: G. Philips

Text: Redaktionen


15 juli 2026

Grip världsledaren – order från Turkiet

2026 07 15

Turkiet har bestämt sig för att efterlysa en av världens mest omtalade premiärministrar.

Ordern kommer direkt från en turkisk domstol och vänder sig till Interpol, världens största internationella polisorganisation med 196 medlemsländer.

Israels premiärminister Benjamin Netanyahu ska gripas, lyder beslutet enligt turkiska oppositionsvänliga kanalen Halk TV.

Bakgrunden till ordern är anklagelser om att Israel hindrat Freedom Flotilla, en serie internationella aktivist- och hjälpfartygskonvojer som försökt segla till Gaza för att bryta Israels sjöblockad och leverera humanitärt stöd. 

– Domstolen beslutade att utfärda kod röd till Interpol gällande Israels premiärminister Benjamin Netanyahu, som är bland de åtalade i fallet, rapporterar Halk TV.

35 åtalade

Förutom Netanyahu omfattas ytterligare 34 högt uppsatta israeliska tjänstemän i det åtal som chefsåklagarmyndigheten i Istanbul vill väcka.

Det yrkas om livstids fängelse för samtliga åtalade. Brotten som personerna misstänks för är följande:

  • Brott mot mänskligheten
  • Folkmord
  • Olagligt frihetsberövande
  • Grym behandling
  • Avsiktlig tillfogande av kroppsskada
  • Rån och fordonskapning

LÄS MER: Moskva omringat – kommer från flera håll

Beklagade sig till Trump

Relationen mellan Israel och Turkiet är sedan tidigare mycket spänd. Så sent som för några dagar sedan ska Netanyahu i telefonsamtal med USA:s president Donald Trump ha beklagat sig över den turkiska ledaren Recep Tayyip Erdogan.

– Under mötet betonade Netanyahu “allvaret” i president Erdogans och andra tjänstemäns uttalanden angående staten Israels existens, uppger Halk TV.

Sedan tidigare har Inernationella brottmålsdomstolen utfärdat en arresteringsorder mot Benjamin Netanyahu, som bland annat anklagas för krigsbrott i kriget mot Hamas i Gaza.

I höstas överklagade Israel ordern, men fick avslag.

LÄS MER: Ryska trupper strandsatta – tvingas fly

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen