HUNDATTACK: Polisen har öppnat eld

2023 02 23

Under onsdagskvällen åkte polisen i samband med en utredningsåtgärd till en adress i Karlstad.

På plats tvingades polisen skjuta verkanseld.

En hund attackerade polispatrullen. Polisen öppnade eld och sköt hunden i nödvärn.

–  En gick hund till attack mot en polis och bet polisen. I samband med detta sköt polisen hunden, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen, till Aftonbladet.

Hunden avled sedan på djursjukhus.

En skadad

Polisen som blev biten av hunden har skadats och förts till sjukhus.

Hundägaren har informerats om dödsfallet.

Efter incidenten har polisen upprättat en anmälan om tjänstefel, rapporterar Aftonbladet.

Särskilda åklagarkammaren ska utreda anmälan.

– Vi utreder alltid tjänstefel när vi skjutit verkanseld. Oavsett om vi skjutit människor eller djur. Så det här är en rutinutredning, säger Mats Öhman till tidningen.

Fler blåljusnyheter: Misstänkt mord

En villa i Rimbo i Norrtälje brann under onsdagskvällen.

Två personer fick föras till sjukhus.

På torsdagsmorgonen meddelar polisen att en person har avlidit och att en person gripits misstänkt för mord.

– En person är i nuläget gripen och misstänkt för mordbrand. Brandplatsen är avspärrad och kommer - när det är möjligt - undersökas av kriminaltekniker, framhåller polisen.

Fakta verkanseld

Poliser får skjuta skarpt när de själva eller andra utsätts för hot eller svårare våld som kan orsaka allvarlig skada, till exempel en person med kniv eller skjutvapen.

Det kallas nödvärn, vilket innebär att polisen ska skjuta för att skydda sig själv och andra.

Polisen genomför årligen cirka 1,2 miljoner ingripanden.  I ett ytterst litet antal av dessa händelser tvingas polisen använda skjutvapen.

Under 2021 sköt polis verkanseld vid 21 ingripanden.

Polisens riktlinjer vid användning av skjutvapen:

- Polisen ska så långt som det är möjligt ha kontroll över skottfältet.

- Att skjuta från eller mot ett fordon i rörelse, som en bil eller motorcykel, ska undvikas i det längsta.

- Om polisen skjuter mot en person ska de sträva efter att bara för tillfället oskadliggöra personen. Skotten ska i första hand riktas mot benen, men om omständigheterna kräver det får polisen skjuta direkt mot överkroppen – till exempel om den hotfulla personen befinner sig nära i avstånd och angreppet går fort.

- Polisen måste alltid ta hänsyn till risken för att utomstående kan skadas vid skottlossning. Den risken är särskilt stor när skjutavståndet är långt eller när sikten är dålig, till exempel i mörker, dimma, motljus eller regn. Även risken för rikoschetter, att en pistolkula ändrar riktning vid kontakt med ett objekt, ska övervägas.

- När en polis har avlossat ett skott, antingen med avsikt eller av misstag, ska polisen lämna en rapport om det till myndigheten. Alla ärenden granskas. Om det finns anledning att anta att ett brott som faller under allmänt åtal har begåtts så leds utredningen av åklagare.

Källa: Polismyndigheten

Foto: S. Rodgersson 

Text: Redaktionen


6 september 2026

Kraftig vändning – viktig väljargrupp har svängt

2026 09 06

Ett tydligt opinionsskifte syns i en viktig väljargrupp.

Tidöpartierna gick segrande ur valet 2022.

En viktig väljargrupp för de fyra partierna var unga män mellan 18 och 29 år, där stödet var hela 63,7 procent.

Men sedan dess har en stor opinionsförändring skett.

Inför valet om sju dagar är stödet för Tidöpartierna nere på 43,9 procent bland gruppens väljare, enligt en ny mätning från SVT/Verian.

– Det har länge funnits en bild av att unga män står långt till höger politiskt. För fyra år sedan stämde den ganska väl, men i dag har oppositionen till och med en knapp ledning bland unga män, säger Verians opinionsansvarige Per Söderpalm, till kanalen.

Stora förändringar

Spänningen inför valdagen lever i allra högsta grad. Efter att oppositionspartierna länge haft en tydlig ledning i många opinionsundersökningar, har avståndet krympt i de senaste.

Bland annat i en undersökning från Demoskop i veckan, där stödet för Socialdemokraterna plötsligt sjunkit från 30,4 till 27,2 procent.

– Det finns också tecken på att S tapp kommer mer bland kvinnor än bland män. Även om de fortfarande är starkare bland kvinnor, sade Demoskops opinionschef Johan Martinsson till SvD då.

LÄS MER: Två nya skattesatsningar från regeringen

Kan vara avgörande

Oppositionens ledning inför valet kan delvis förklaras med det växande stödet bland landets unga väljare, menar Per Söderpalm.

Men det är också en väljargrupp som snabbt kan svänga.

– Unga väljare är generellt mer lättrörliga än äldre. Stödet för både partier och block kan därför förändras snabbt, vilket gör gruppen särskilt intressant för partierna, säger Per Söderpalm till SVT.

Tufft läge

Läget för Liberalerna ser fortsatt tufft ut. Trots ett lyft i många opinionsundersökningar den senaste tiden är det fortsatt en bra bit kvar till riksdagsspärren på fyra procent.

I den senaste mätningen från Demoskop landade partiet på 2,8 procent.

– Partiet ligger inte över 3 procent, vilket brukar anses som en viktig nivå för att attrahera stödröster, har Johan Martinsson sagt till SvD.

LÄS MER: USA skyller på Ukraina – deras fel

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


5 sep 26

IMORGON SÖNDAG: Vädret totalvänder i hela Sverige

2026 09 05

Hösten ser ut att få vänta.

Hösten har de senaste dagarna varit på tydlig ingång med sänkta temperaturer, regn och kraftiga vindar på många håll i landet.

Men under söndagen totalvänder vädret när ett högtryck drar in över Sverige.

Då kommer vändningen

Den som har fått nog av det ruggiga vädret kan se fram emot en betydligt trevligare söndag.

Ett högtryck bygger upp över landet och förändrar väderläget rejält jämfört med de senaste dagarna.

Väderskillnaden är så pass stor att det rent av kan bli sommarväder i vissa delar av landet.

– Till på söndag har högtrycket förstärkts över hela landet. Det bjuds på en ganska så fin sommardag med varierad molnighet runt om i landet, uppger meteorologerna på TV4.

Högtrycksryggen innebär att stora delar av Sverige får en solig söndag, även om en del stackmoln kan bildas under dagen.

I Götaland och Svealand stiger temperaturerna till omkring 22-24 grader.

Det innebär en tydlig förändring från det kyligare och ostadigare vädret som präglat slutet av veckan.

LÄS MER: Ryskt MiG-29-jaktflygplan attackerat

Stor skillnad från lördagen

För den som planerar helgen blir skillnaden mellan lördag och söndag påtaglig.

Under lördagen drar ett regnoväder in över flera län.

– De flesta skurarna berör idag södra halvan av landet i väst eller nordvästvinden och främst över delar av Götaland kan de vara kraftiga med åska. Över södra Götaland även blåsigt med upp mot hårda vindbyar, meddelar SMHI.

Natten mot måndag kan dock bli ganska kylig i norr.

I delar av Tornedalen finns risk för temperaturer under noll grader.

Kyligt i norra Sverige

Längst i norr blir det däremot fortsatt betydligt kyligare.

I norra Norrland väntas temperaturer på omkring 8–13 grader.

I delar av fjällen, Jämtland och sydvästra Götaland kan molnen dessutom ligga kvar från natten.

Under eftermiddagen väntas molntäcket dock luckras upp på flera håll.

Enstaka lokala skurar kan förekomma, framför allt i fjälltrakterna.

LÄS MER: Mardrömssiffror för Putin – 1 000 stopp på en månad

Foto: Vader karta varning

Text: Redaktionen