Hundägare varnas för populära tuggben – extremt vilseledande förpackning

2025 02 27

Flera välsålda tuggben säljs i förpackningar som ger intryck av att hundgodiset har ett helt annat ursprung än vad som är fallet.

Just nu är ett varumärke särskilt utpekat.

Det gäller varor i produktserien som går under namnet “Småland”.

På förpackningen beskrivs benen som “hundtugg med hjärta i Småland” och påsarna pryds även av bilder på de nordiska flaggorna.

Men i själva verket kommer produkterna från Kina.

"Borde skämmas"

Förpackningarna och innehållet har de senaste dagarna uppmärksammats på sociala medier där nyheten sprids fort.

Och kritiken är stenhård.

– Ohederligt på ett sätt som borde vara rent olagligt i hur vilseledande det är, framhåller exempelvis veterinären och föreläsaren Sara Molin med över 34 000 följare på Instagram.

Grossistföretaget Petcare är en av aktörerna som har tuggbenen i sitt sortiment.

Sara Molin har en tydlig uppmaning till bolaget.

– Petcare borde skämmas och alla återförsäljare borde ta dem ur sortimentet tills de blir mer ärliga i sin marknadsföring, understryker veterinären.

Kan orsaka njurskador

Ovanstående kan att innebära att den som väljer bort kinesiska produkter av exempelvis miljöskäl eller ideologiska anledningar ändå riskerar att råka köpa varorna, i tron att man köper svenskt.

Dessutom finns risk för andra konsekvenser.

I höstas påminde bland annat veterinären Åsa Tomaszewski om att torkat kinesiskt kött i olika tuggben kan orsaka njurskador hos hundarna.

Flera av benen säljs dessutom i vanliga matbutiker, till exempel på Ica, Willys och Coop, och det är svårt för att inte säga omöjligt att identifiera tillverkningslandet på förpackningen.

– Undvik speciellt importerade produkter från Kina, uppmanar även försäkringsbolaget Agria.

Petcare: Vi följer alla regler och lagar

Varumärket Småland säljs exempelvis hos den populära lågpriskedjan Jula och Hylte Jakt & Lantmän. 

Klicka här för att se exempel från nämnda produktserie som veterinärerna varnar för.

Utpekade Petcare har inte specifikt adresserat den senaste kritiken om vilseledande förpackningar. På sin hemsida är dock bolaget öppna med att deras tugg- och godisprodukter tillverkas i Kina, Tyskland, Irland, Brasilien och Indien.

– Alla våra fabriker är EU-godkända, och speciellt utvalda av oss. Vi följer naturligtvis alla regler och lagar som finns inom området, försäkrar Petcare.

Enligt grossistföretaget veterinärkontrolleras ben och godis under produktionen. Noggranna tester sker både innan och efter produkter anländer till Sverige, framhäver bolaget.

– Vi utför dessutom rigorösa tester för att säkerställa att produkten är felfri innan den ens tillåts komma in på vårt lager – det är därför vi kan vara så säkra på våra produkter.

När det gäller kopplingen mellan kycklingtugg från Kina och njurskador menar man att det ofta grundat sig på att tillverkare, framför allt företag i USA som importerat från Kina, tillsatt melamin i produkterna för att öka proteinhalten. 

– Naturligtvis är det inget vi tillsätter i våra produkter, vi använder aldrig ingredienser som kan orsaka skada, uppger Petcare vidare.

Foto: R. Stone

Text: Redaktionen


Telenor går ut med viktigt meddelande till kunder

2026 04 12

Telenor varnar sina kunder för omfattande bedrägerier.

Bedrägerivågen fortsätter att skörda offer i Sverige.

Det är en av de största inkomstkällorna för kriminella – och vissa har förlorat stora pengar till bedragarna.

Nu går Telekomjätten Telenor ut med ett viktigt meddelande till sina kunder om att det just nu förekommer en ökning av bluff-mejl som skickas ut.

Bluff-mejl cirkulerar

Bluff-mejl cirkulerar just nu som ser ut att komma från Telenor.

I mejlet påstås att en faktura har betalats två gånger och att mottagaren då kan begära återbetalning genom att klicka på en länk.

Det står även att om mottagaren inte begär återbetalningen inom 12 timmar så går mottagaren miste om återbetalningen.

Men det rör sig om bedrägeri – och den som får denna typ av mejl bör radera det direkt.

Så kan det se ut

Så här kan bluffmejlet se ut enligt Säkerhetskollen:

– Vi informerar dig om att din senaste faktura betalades två gånger av misstag. Vi inbjuder dig att begära en återbetalning genom att klicka på länken nedan, står det.

– Om detta inte löses inom de närmaste 12 timmarna kommer ingen återbetalning vara tillgänglig.

Den som klickar på länken kommer inte fram till Telenor, utan till bedragaren som då får chansen att inleda sitt bedrägeri.

Läs mer: Messenger-användare varnas – kan luras på pengar

Så kan du känna igen

Telenor har tips till kunder som vill undvika att drabbas av bedrägerierna.

– De försöker ofta få dig att agera snabbt. Kanske med en uppmaning om att klicka på länkar, skriver telekomjätten.

Klicka inte på länkarna

Säkerhetskollen skickar med följande uppmaningar:

- Undvik att klicka på länkar från misstänkta avsändare. Är du osäker, ta kontakt med företaget via företagets officiella hemsida.

- Avstå från att lämna ut känsliga uppgifter, såsom personuppgifter och koder, och avstå från att signera med BankID.

Den som har drabbats uppmanas att omgående ta kontakt med banken och polisen.

Läs mer: Bästa bilen i världen har utsetts

Foto: Pexels resp Telenor

Text: Redaktionen


”Vi är redo att dö” – skickar meddelande till Trump

2026 04 12

Kubanerna är redo att dö för sitt land.

Det säger Kubas president Miguel Díaz-Canel på söndagen.

Venezuela och Iran har som bekant redan fått möta USA:s militär.

Donald Trump har utfärdat diverse hot mot Kuba – och nu slår landets president tillbaka mot sin amerikanska motsvarighet.

“Redo att dö”

Donald Trump har tidigare varnat för att “Kuba kommer snart” i vaga hot om vad han kan tänkas fokusera på efter kriget med Iran.

Kubas president Miguel Díaz-Canel säger nu att kubanerna är redo att dö för sitt land, rapporterar NBC News.

– Om det händer kommer det att bli strider, och det kommer att bli en kamp, och vi kommer att försvara oss, och om vi måste dö så dör vi, för som vår nationalsång säger: ”Att dö för fosterlandet är att leva”, säger han.

“Så irrationellt”

Men presidenten menar att det inte finns någon anledning för USA att attackera Kuba.

– Innan man fattar ett sådant irrationellt beslut finns det en logik, det vill säga dialogens logik; att föra diskussioner, debattera och försöka nå överenskommelser som leder oss bort från konfrontation, säger han.

Läs mer: Stor explosion i Ryssland

Senaste nytt

Under helgen har USA:s vicepresident JD Vance berättat att förhandlingarna med Iran inte lett till önskat resultat.

Iran vill enligt Vance inte ge upp sitt kärnvapenprogram.

Om fortsatta förhandlingar ska hållas är oklart – men helgens förhandlingar har inte lett till något avtal mellan länderna.

Inför blockad

Efter beskedet har Donald Trump meddelat att en blockad kring Hormuz-sundet är att vänta.

– Så, så ligger det till; mötet gick bra, man var överens om de flesta punkter, men den enda punkten som verkligen betydde något, KÄRNVAPEN, var man inte överens om, skriver Trump på Truth Social.

– Med omedelbar verkan kommer USA:s flotta, den främsta i världen, att påbörja processen med att BLOCKERA alla skepp som försöker ta sig in i, eller lämna, Hormuzsundet.

Läs mer: Ryssland attackerat – 1 000 kilometer från frontlinjen

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp PRA

Text: Redaktionen