Hundägare varnas för populära tuggben – extremt vilseledande förpackning
2025 02 27
Flera välsålda tuggben säljs i förpackningar som ger intryck av att hundgodiset har ett helt annat ursprung än vad som är fallet.
Just nu är ett varumärke särskilt utpekat.
Det gäller varor i produktserien som går under namnet “Småland”.
På förpackningen beskrivs benen som “hundtugg med hjärta i Småland” och påsarna pryds även av bilder på de nordiska flaggorna.
Men i själva verket kommer produkterna från Kina.
"Borde skämmas"
Förpackningarna och innehållet har de senaste dagarna uppmärksammats på sociala medier där nyheten sprids fort.
Och kritiken är stenhård.
– Ohederligt på ett sätt som borde vara rent olagligt i hur vilseledande det är, framhåller exempelvis veterinären och föreläsaren Sara Molin med över 34 000 följare på Instagram.
Grossistföretaget Petcare är en av aktörerna som har tuggbenen i sitt sortiment.
Sara Molin har en tydlig uppmaning till bolaget.
– Petcare borde skämmas och alla återförsäljare borde ta dem ur sortimentet tills de blir mer ärliga i sin marknadsföring, understryker veterinären.
Kan orsaka njurskador
Ovanstående kan att innebära att den som väljer bort kinesiska produkter av exempelvis miljöskäl eller ideologiska anledningar ändå riskerar att råka köpa varorna, i tron att man köper svenskt.
Dessutom finns risk för andra konsekvenser.
I höstas påminde bland annat veterinären Åsa Tomaszewski om att torkat kinesiskt kött i olika tuggben kan orsaka njurskador hos hundarna.
Flera av benen säljs dessutom i vanliga matbutiker, till exempel på Ica, Willys och Coop, och det är svårt för att inte säga omöjligt att identifiera tillverkningslandet på förpackningen.
– Undvik speciellt importerade produkter från Kina, uppmanar även försäkringsbolaget Agria.
Petcare: Vi följer alla regler och lagar
Varumärket Småland säljs exempelvis hos den populära lågpriskedjan Jula och Hylte Jakt & Lantmän.
Klicka här för att se exempel från nämnda produktserie som veterinärerna varnar för.
Utpekade Petcare har inte specifikt adresserat den senaste kritiken om vilseledande förpackningar. På sin hemsida är dock bolaget öppna med att deras tugg- och godisprodukter tillverkas i Kina, Tyskland, Irland, Brasilien och Indien.
– Alla våra fabriker är EU-godkända, och speciellt utvalda av oss. Vi följer naturligtvis alla regler och lagar som finns inom området, försäkrar Petcare.
Enligt grossistföretaget veterinärkontrolleras ben och godis under produktionen. Noggranna tester sker både innan och efter produkter anländer till Sverige, framhäver bolaget.
– Vi utför dessutom rigorösa tester för att säkerställa att produkten är felfri innan den ens tillåts komma in på vårt lager – det är därför vi kan vara så säkra på våra produkter.
När det gäller kopplingen mellan kycklingtugg från Kina och njurskador menar man att det ofta grundat sig på att tillverkare, framför allt företag i USA som importerat från Kina, tillsatt melamin i produkterna för att öka proteinhalten.
– Naturligtvis är det inget vi tillsätter i våra produkter, vi använder aldrig ingredienser som kan orsaka skada, uppger Petcare vidare.
Foto: R. Stone
Text: Redaktionen