HEMSKT DÅD: Begravdes levande på kyrkogård

2023 04 06

En 36-årig kvinna i Brasilien har drabbats av ett fruktansvärt dåd.

Hon var hemma i sin bostad i Rio Branco i västra Brasilien när hon plötsligt fick ett ovälkommet besök.

Ondskefull plan

Två män i 20 respektive 22-årsåldern tog sin in i hennes hem och började slå henne. Misshandeln blev omfattande och kvinnan förlorade medvetandet.

Offret har fyra barn och det är oklart om några av barnen befann sig i bostaden när attacken ägde rum.

Men de båda gärningsmännen nöjde sig inte utan beslutade sig för att iscensätta en fruktansvärt ondskefull plan.

De släpade med sig kvinnan till en annan del av staden.

Upptäckte blod

De drog med sig offret till Rio Brancos kyrkogård där hon blev levande begravd.

– Kvinnan insåg att hon var fast [i graven] när hon återfick medvetandet, rapporterar brasilianska medier.

Men det tog hela tio timmar innan gravgrävare började ana att något inte stod rätt till på kyrkogården.

Orsaken var att de upptäckte färsk cement och blod nära graven.

– Efter att de hörde en kvinnas gråt efter hjälp så larmade de omedelbart polisen.

På bilder som sprids av Rio Brancos polis kan man se kvinnans ben när hon räddats ur graven av räddningstjänsten.

Amputera ett finger

Hon ådrog sig betydande skador ner i graven och vårdas nu på intensiven.

Sjukhuspersonal indikerar att man kan bli tvungen att amputera ett finger.

Dessutom har hon fått huvudskador.

– Möjligheten för kärlkirurgi utvärderas nu och kanske amputering, säger Henrique Slaid vid Joao Batista Sjukhuset till Brasilians News G1.

Stor polisjakt

Polisen inledde en jakt efter gärningsmännen och har lyckats gripa två misstänkta män.

De har tidigare varit gripna för olagliga handel med vapen och människor.

Nu väntas de förbli gripna i upp till 30 dagar i takt med att den juridiska processen går vidare.

Narkotika

Polisen söker även en tredje brottsling.

– Det finns fortfarande en person som befinner sig på flykt, säger Rio Brancos polischef Douglas Moto.

Kvinnan har sagt att hon blev attackerad efter att han tappat bort narkotika och vapen som hon bevarat i sin bostad, enligt brasilianska medier.

Foto: Military Police Brazil Divulda

Text: Redaktionen

18 maj 26

USA ställer jättekrav på Danmark

2026 05 19

Trumpadministrationen har dragit tillbaka kravet på att Grönland ska bli en del av USA.

Samtidigt fortsätter Vita huset att ställa stenhårda krav på Danmark, som ansvarar för öns utrikespolitik, säkerhet och försvar.

Kraven ska ha framförts i förhandlingar mellan företrädare från USA, Danmark och Grönland, rapporterar New York Times med hänvisning till källor med insyn.

Enligt uppgifterna kräver USA ett betydligt större inflytande över beslutsfattandet på Grönland. Bland annat vill Trumpadministrationen bestämma över öns ekonomi. Vita huset kräver vetorätt över samtliga stora investeringar.

Syftet ska vara att hindra konkurrenter som Ryssland och Kina från att etablera sig på Grönland.

Men motståndet är omfattande.

– Grönländare och danskar motsätter sig starkt detta, rapporterar New York Times.

Militär närvaro för alltid

I samtalen har USA också krävt ett landets militära närvaro på Grönland ska säkras på lång sikt. Trumpadministrationen vill att amerikanska trupper ska kunna stanna kvar på Grönland på obestämd tid, även om ön skulle bli självständig.

– Idén är i grunden en evighetsklausul. Grönlänningarna gillar den inte, rapporterar tidningen.

Den amerikanska sidan ska avslutningsvis ha velat diskutera ett samarbete med Grönland kring naturresurser. USA är intresserat av olja, uran och sällsynta jordartsmetaller som finns begravda under öns istäcke.

LÄS MER: UPPGIFTER: Trump-lögn avslöjad på video 

Röda linjer finns kvar

Under måndagen har Grönlands premiärminister Jens-Frederik Nielsen och utrikesminister Múte B. Egede deltagit i samtal med Jeff Landry, USA:s sändebud för Grönland, samt USA:s ambassadör i Danmark, Ken Howery.

Efter mötet säger Múte B. Egede att Grönlands ”röda linjer” ligger fast, rapporterar TV2.

– Vår utgångspunkt har inte förändrats. Amerikanernas utgångspunkt har inte heller förändrats, säger han enligt kanalen.

LÄS OCKSÅ: Ukraina har tagit fram nytt vapen – väger 250 kilo

Foto: White House Official Photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen


19 maj 26

Sänker skatten för äldre

2026 05 20

Regeringen går fram med en ny skattesänkning.

Om Tidöpartierna vinner valet kommer jobbskatteavdraget för seniorer att förstärkas med totalt 460 miljoner kronor.

– Förslaget innebär att skatten för seniorer som arbetar minskar med cirka 1 600 kronor per år. Skattesänkningen riktas till alla seniorer som arbetar, framhåller regeringen i ett uttalande.

Skattesänkningen föreslås träda i kraft den 1 januari 2027.

Höjd åldersgräns

Utöver sänkningen av skatten föreslås det att åldersgränsen för att ta del av jobbskatteavdraget för seniorer höjs från 66 till 67 år. 

– Det innebär att den som vid årets ingång har fyllt 67 år omfattas av skattelättnaden. Åldersgränsen följer därmed riktåldern för pension, uppger regeringen.

Kan göra stor skillnad

Att arbeta lite längre och skjuta upp pensionen kan göra stor skillnad för plånboken.

Pensionsbolaget Alecta listar tre fördelar med att jobba längre:

- Du fortsätter att tjäna in allmän pension (i vissa fall även tjänstepension) så länge du fortsätter att jobba. 

- Den pension du tjänat in fördelas på färre år, vilket betyder mer pengar per månad när du börjar ta ut pension. 

- Skatten på både pension och arbete sjunker rejält från det år du fyller 67 år. 

Enligt bolaget är en tumregel att varje extra års arbete ger en medelinkomsttagare mellan 1 500 och 2 000 kronor mer i pension varje månad före skatt.

– För den som arbetar utan att ta ut pension kan skatten bli riktigt låg. På inkomster upp till 29 900 kronor i månaden blir skatten faktiskt bara runt 8 procent, framhåller Alecta.

LÄS MER: Många vågar inte chansa – går miste om tusenlappar

Behövs bättre förutsättningar

Samtidigt riktas kritik mot systemet.

– Med ökande ålder i arbetskraften så ökar också andelen arbetstagare med hälsoproblem och nedsatt arbetsförmåga, säger Magnus Linnarud Johansson, psykolog på Centrum för arbets- och miljömedicin.

Han är en av författarna till rapporten ”Att förlänga arbetslivet - om insatser på arbetet för äldre medarbetare” från Centrum för arbets- och miljömedicin i Region Stockholm och Institutet för miljömedicin vid Karolinska Institutet.

I rapporten fastslås det att en stor andel svenskar kan tänka sig att arbeta längre om förutsättningarna var rätt. Kritik riktas mot att få arbetsgivare skapar dessa förutsättningar genom exempelvis ökade möjligheter att arbeta deltid, fler lediga dagar och större möjlighet att styra arbetets upplägg.

– Inom arbetaryrken är det fler som tycker det är viktigt med minskade fysiska krav, att få andra arbetsuppgifter eller möjligheter att byta arbete. Bland tjänstemän är det vanligare att tycka att möjligheten till distansarbete och större frihet att styra sitt arbete är viktiga förändringar, säger Magnus Linnarud Johansson.

LÄS OCKSÅ: Ukraina har tagit fram nytt vapen – väger 250 kilo 

Foto: Axel Adolfsson Moderaterna

Text: Redaktionen