6 maj 2026

Hemlig tunnel upptäckt i Europa – trodde inte den fanns på riktigt

2026 05 07

Under flera decennier har folk trott att allting var en myt.

Enligt ryktena ska det finnas ett hemligt nätverk av underjordiska tunnlar under byn Bloxham i brittiska Oxfordshire.

Få har kanske egentligen trott på det, och historierna har avfärdats som hörsägen.

Tills nu.

Efter en rad anmärkningsvärda genombrott har nu forskare och entusiaster kunnat bekräfta de mytomspunna tunnlarna, rapporterar Daily Mail.

– Vi tror verkligen att det finns ett helt komplex av dessa tunnlar, säger Dave Green, ordförande för Bloxham Underground Tunnel Society, till tidningen.

Från medeltiden

Enligt legenden finns det ett stort nätverk av tunnlar under Bloxham. En del hävdar att de användes av munkar och präster under medeltiden, andra att de utgjort flyktvägar eller använts till smuggling.

Inga bevis för gångarna har dock funnits, fram tills nu.

Den första upptäckten gjordes bakom en liten dörr inbäddad i en trädgårdsmur.

Tunneln visade sig vara tolv meter lång.

– Men det fanns andra kanaler som ledde ut från den och som hade blockerats, säger Dave Green.

ANDRA LÄSER: Dubbel prissänkning – lättnad för hushållen

Kammare och grottor

I mars tidigare i år hittade ytterligare en tunnel. Den upptäcktes av en slump efter att marken gett vika under förberedelserna till ett garagebygge.

– Den var 40 meter långt. Men det fanns också kammare och stora grottor som jag kunde se ovanför spillrorna, säger Dave Green.

Entusiasten tror att tunnlarna kan vara så gamla som 500 år. I de underjordiska gången har man även träffat på djurben. Däribland vad man tror är en kronhjortskalle, vilket gör fyndet än mer häpnadsväckande – kronhjortar har knappt funnits i området på hundratals år.

ANDRA LÄSER: Nytt förbud på flygplatser aktuellt

Arkivfoto: V Lee Bird

Text: Redaktionen


07 aug 26

Stort regnoväder på väg

2026 08 07

Svalare väder med lägre temperaturer väntas under de kommande dagarna.

Under lördagen och söndagen beräknas temperaturer på omkring runt 20 grader i mellersta och södra Sverige.

I norr blir det svalare med 12–18 grader, uppger SMHI.

Stort regnoväder på väg 

Den som hoppas på sommarvärme efter helgen lär bli besviken.

Under måndagen drar ett omfattande regnområde in över nästan hela landet.

Lågtrycket från Norska havet drar med sig stora nederbördsmängder.

– I samband med det väntas regn i stora delar av landet och troligen även ganska blåsigt, framhåller SMHI.

Myndigheten flaggar dock för att det finns vissa oklara omständigheter.

– Prognosen för lågtryckets bana och djup är fortfarande lite osäker och därmed är det också lite osäkert hur mycket regn det blir, exakt vilka delar av landet som får del av regnet samt hur blåsigt det blir.

ANDRA LÄSER: Stor ökning för bostäder – högsta sedan pandemin

Varning utfärdad  

Under fredagen har SMHI utfärdat en gul varning för kraftigt regn i Norrbottens län.

Enligt myndigheten kan det falla uppemot 100 millimeter regn på vissa håll.

– Ett lågtryck med tillhörande regn och skurar stannar upp i området och ger långvarigt och tidvis kraftigt regn med risk för lokalt stora totala regnmängder, varnar SMHI.

Invånare i Norrbotten uppmanas att tänka på följande när ovädret drar in:        

- Översvämningar kan uppstå i exempelvis källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

LÄS OCKSÅ: Tyskt jättefartyg attackerat

Foto: Joey Huang

Text: Redaktionen


6 augusti 2026

BEKRÄFTAT: “Sämsta” bilmärket enligt svenska folket

2026 08 07

En färsk undersökning avslöjar svenska folkets favoriter bland bilmärkena.

Att välja bil är inte det lättaste.

Flera olika faktorer spelar in, så som kostnad, storlek, funktion och komfort.

Att kunna lita på sin bil är högt värderat av många. En driftsäker bil med bra kvalitet står på mångas önskelista.

Nu har svenska folket sagt sitt kring hur olika bilmärken presterar när det gäller just det.

Bäst i undersökningen

Bilmärken från Japan och Tyskland hamnar i topp i Vi Bilägarens färska undersökning AutoIndex.

Svenska Toyotaförare är mest nöjda med bilens driftsäkerhet och kvalitet och märket tar förstaplatsen.

– Jag har inte haft ett enda fel hittills. Det är den bästa bilen jag har ägt, säger Sven-Åke Johansson, som äger en Toyota RAV4, till tidningen.

Subaru intar andraplatsen och följs av BMW, Honda och Mercedes. Volvo kommer på sjätte plats på listan.

Sämsta märket

I botten på listan landar det kinesiska bilmärket MG. Näst sist placerar sig rumänska Dacia, som idag har franska ägare.

Varningar för bland annat motorfel och assistanssystem förekommer bland klagomålen, vilket gör att betyget blir betydligt lägre än för många av konkurrenterna.

LÄS OCKSÅ: Ikoniskt cykelmärke i konkurs – efter 104 år

Annat märke enligt Kvdbil

I slutet av 2025 genomförde Kvdbil en liknande undersökning, som bland annat visade att 81 procent av svenska bilägare generellt är nöjda med sin bil.

Men några märken stack ut. Exempelvis Citroen där bara 54 procent av ägarna var nöjda.

Strax över Citroen fanns märken som Opel med 63 procent nöjda ägare och Dacia med 65 procent, rapporterade Teknikens värld.

Mest nöjda 2025

Audi-ägarna var de som var mest nöjda med sina bilar förra året. Siffran landade på hela 93 procent.

– Det är bara att gratulera Audi. Årets resultat visar att förtroendet är starkare än någonsin, sade Daniel Odsberg, försäljningschef på Kvdbil, i vintras.

Mercedes, Subaru och Hyundai fick också höga betyg i undersökningen från förra året.

LÄS MER: Beskedet: Ukraina bygger eget supervapen

Foto: Erik Witsoe

Text: Redaktionen