29 aug 26

Helt ny Ica-satsning – “Över hela landet”

2024 10 21

Ica presenterar nu ett nytt projekt.

Matjätten kommer nu att satsa på att erbjuda livsmedel till arbetsplatser i hela Sverige.

Det innebär att arbetsplatserna kommer att kunna upprätta varuskåp från Ica fyllda med produkter.

Det framhåller Ica i ett pressmeddelande.

“Över hela landet”

Ica förklarar satsningen.

– Många företag saknar idag möjlighet att erbjuda sina anställda mat och snacks på arbetsplatsen, framhåller butikskedjan.

– Därför lanseras nu ICA på jobbet – ett nytt koncept där ICA-butiker över hela landet kan erbjuda en flexibel mat på jobbet-lösning med varuskåp till lokala företag.

“Uppskattad förmån”

Håkan Persson, handlare på ICA Nära Floby, tror att det kommer att vara ett uppskattat drag.

– ICA på jobbet har skapat ett stort mervärde för de lokala företag som tagit in lösningen från min butik, säger han.

– Det är en uppskattad personalförmån, och både företagen och deras anställda upplever att det är en prisvärd och väldigt flexibel lösning där de själva kan påverka vilka varor som ska finnas på arbetsplatsen.

Har kört pilotprojekt

Konceptet består av en enkel varuskåpslösning med uppkopplat lås och skanning av varor i ICA ToGo-appen. 

Sedan hösten 2023 har ett pilotprojekt genomförts i flera ICA-butiker.

– Vi vill göra vardagen lite enklare för lokala företag och deras anställda. Med ICA på jobbet får företagen en flexibel och prisvärd matlösning på arbetsplatsen, direkt från den lokala ICA-butiken, säger Emilia Bryngelsson vid Icagruppens innovationshub.

Bakslag för Convini

Beskedet kommer som ett bakslag för Convini, ett av de ledande företagen i Sverige när det kommer till matlösningar på arbetsplatsen.

Det går i nuläget bra för Convini, som rapporterar stark efterfrågan för deras produkter.

Samtidigt noterar företaget att lösningar som Convini och nu även Ica erbjuder blir allt viktigare.

– Moderna lösningar för mat, dryck och kaffe blir allt viktigare för välfungerande och attraktiva arbetsplatser, vilket bekräftas av att fler och fler företag använder Convinis lösningar, säger Mats Palmquist, VD för Convini i ett pressmeddelande.

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


20 okt 26

Storm på väg mot Sverige – då brakar det loss

2026 10 20

Mildare höstväder präglar Sverige under början av veckan.

Fram till helgen väntas plusgrader i nästan hela landet. I södra och mellersta Sverige letar sig temperaturerna över 10-gradersstrecket.

Framåt helgen slår dock vädret om rejält.

En höststorm rör sig mot Sverige och väntas föra med sig kraftiga vindar under söndagen.  

Det är ännu oklart hur omfattande konsekvenserna blir, men SMHI flaggar för att det kan bli rejält blåsigt i hela landet.

– På söndag ser det ut att bli rejält blåsigt i hela landet i samband med att ett djupt lågtryck som närmar sig ute på Norska havet, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Stormen Austen

Den brittiska vädertjänsten har döpt stormen till Austen.

Enligt SMHI väntas Austen nå Storbritannien under torsdagen och fredagen för att sedan röra sig österut. På söndag beräknas stormen dra in över Sverige.  

Varningar kan utfärdas

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar inför söndagen.

Varningar kan dock komma senare under veckan. Enligt SMHI publiceras vädervarningar på myndighetens hemsida och väderapp upp till tre dygn innan väderhändelsen beräknas inträffa. 

– Det är viktigt att följa väderutvecklingen eftersom prognoserna uppdateras kontinuerligt dygnet runt, vilket även kan medföra ändringar av varningsnivåer och varningsområden, skriver SMHI på sin hemsida.

Läs också: Bekräftat: Största ökningen sedan pandemin 

FAKTA: SMHI:s varningsnivåer

- Varningar utfärdas som gul, orange och röd, där röd är allvarligast.

- SMHI varnar för många olika typer av väderhändelser som till exempel vind, regn, halka, höga vattenflöden eller höga temperaturer.

- Varningssystemet utgår ifrån vilka konsekvenser eller störningar vädret kan skapa. Exempelvis kan 20 millimeter snö inom 12 timmar ge olika varningsnivåer beroende på var i landet snön faller eller när på året det sker.

Källa: Krisinformation.se

Andra läser: Biljätte kollapsar 

Foto: JD Designs

Text: Redaktionen


20 okt 2026

Nytt regeringsdrag från SD – tror C säger ja

2026 10 20

Igår tilldelades Elisabeth Thand Ringqvist (C) sonderingsuppdraget av talman Andras Norlén.

Dagen innan hade Jimmie Åkesson (SD) sträckt ut en hand till C-ledaren och bjudit in till ett “förutsättningslöst samtal”.

– Mitt parti har som bekant inga röda linjer, framhöll SD-ledaren i ett öppet brev till Thand Ringqvist.

Nu planerar Sverigedemokraterna ytterligare ett drag i regeringsbildningen.

Partiet förbereder ett nytt förslag, ett så kallat utskottsinitiativ, om att slopa straffrabatt. Initiativet gäller det förslag som Tidöpartierna lade fram i våras men som fick motstånd av de rödgröna på grund av en avsaknad plan för införandet, rapporterar GP.

Ett drag för att sätta press på C under Thand Rinqvists sondering.

– Det är klart att det är kopplat till regeringsfrågan. Men det är inte det som varit grundambitionen i detta, vi vill först seriöst införa detta och det har varit en stor fråga för oss hela den förra mandatperioden, säger Alexander Christiansson, rättspolitisk talesperson i SD, till tidningen.

"Ingenting hindrar C"

Efter den intensiva följddebatten modifierade Moderaterna förslaget och angav en startplanen för rabatten till 1 januari 2029. Det ställde sig Centern positiva till tidigare i höstas. 

– Centerpartiet välkomnar att Moderaterna nu presenterat en plan för hur reformen faktiskt ska kunna genomföras. Vi vill slopa dagens mängdrabatt, framhöll C efteråt.

Sedan dess har val och maktskifte skjutit upp frågan. Nu är SD redo att gå fram med förslaget på nytt. 

– Nu finns det en plan som känns godtagbar och då finns det ingenting som hindrar Centerpartiet från att ställa sig bakom det här utskottsinitiativet, det vore snarare konstigt om de inte gjorde det, säger Alexander Christiansson.

Läs mer: 47 000 äger aktien på Avanza – bjässen lyfter på börsen

Utesluter M-ledd regering

Igår uttryckte C-ledaren att det fortfarande är Magdalena Andersson (S) som är hennes statsministerkandidat. En M-ledd regering är utesluten, enligt Thand Ringqvist.

– Det ser jag inte som en möjlig lösning, sade hon till Aftonbladet.

Partiledaren kommer dock att tala med alla partier under sin sonderingsvecka, inklusive V och SD.

Läs mer: Kostar nästan en miljard – nu har Ukraina förstört den

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen