HELA LISTAN: Här är Sveriges mest googlade ord 2022

2022 12 07

Flera av årets stora nyhetshändelser sammanfattas när listan över svenska folkets mest googlade ord 2022 sammanställs.

Ryssland, Nato, Johnny Depp och valkompassen. Det är några av de mest googlade orden i Sverige under året.

Det står klart efter att teknikjätten sammanfattat sökningarna bland svenska befolkningen, rapporterar Expressen.

– Människor har sökt efter information för att hålla sig uppdaterade om kriget i Ukraina, navigera valet och få svar på hur vardagen påverkas av skenande elpriser, flygstrejker och väntetider på pass, säger Andrea Lewis Åkerman, kommunikationsansvarig på Google Sverige i ett uttalande.

Nyfikna på krig och bensin

Svenskarna har varit särskilt nyfikna på Vladimir Putin, Clark Olofsson och Börje Salming när det gäller personsökningar.

Men även Nato, drivmedelspriser och rättegången mellan skådespelaren Johnny Depp och Amber Heard finns med på topplistan.

Även underhållning och sport, till exempel fotbolls-VM i Qatar, har väckt svenskarnas nyfikenhet.

– Vi har också sett ett högt tryck på sökningar på underhållning under året, med stora sportevenemang, populära tv-serier och onlinespel som genomsyrat söktoppen, säger Andrea Lewis Åkerman.

Fotboll kvar på topplistan

Att sport fortfarande är hett är någonting som håller i sig från föregående år – men då var det ett trendskifte.

– Förra gången som vi såg sport toppa årets lista var i samband med herrarnas fotbolls-VM 2018, sade Andrea Lewis Åkerman till TV4:s Nyhetsmorgon när motsvarande sammanställning gjordes förra året.

Även presenterat mest populära videos

Googles resultat kommer enbart en vecka efter man presenterat årets mest populära videor och musikvideor på YouTube 2022.

– Stort grattis till Uppdrag: Mat (“Årets mest populära video”), Saretti (“Årets mest populära musikvideo”) och Fiveish (“Årets Rising Star”) som kammat hem årets topplatser, framhåller Google Sverige på Twitter.

Årets mest trendande sökningar 

  1. Ukraina
  2. Clark Olofsson
  3. Valresultat
  4. VM
  5. Valkompassen
  6. OS
  7. Börje Salming
  8. Wordle
  9. Fotbolls-EM
  10. Jeffrey Dahmer

Mest googlade “Hur?”

  1. Hur röstar man?
  2. Hur gammal är Putin?
  3. Hur smittar apkoppor?
  4. Hur många medaljer har Sverige i OS?
  5. Hur lång tid tar det att få pass?
  6. Hur många har dött i Ukraina?
  7. Hur många soldater har Ryssland?
  8. Hur ser valet ut just nu?
  9. Hur många soldater har Sverige?
  10. Hur länge har Putin varit president?

Mest googlade människor

  1. Clark Olofsson
  2. Vladimir Putin
  3. Cornelia Jakobs
  4. Grynet Molvig
  5. Amber Heard
  6. Johnny Depp
  7. Rasmus Paludan
  8. Sanna Marin
  9. Will Smith
  10. Ulf Kristersson

Mest googlade “Varför?”

  1. Varför krig i Ukraina?
  2. Varför strejkar SAS?
  3. Varför åkte Tommie ur Robinson?
  4. Varför är elen så dyr?
  5. Varför är inte Sverige med i Nato?
  6. Varför heter det Hesa Fredrik?
  7. Varför är retorik viktigt?
  8. Varför får man ALS?
  9. Varför är diesel dyrare än bensin?
  10. Varför ska man vaccinera sig?

Mest googlade “Vad?”

  1. Vad kostar elen idag?
  2. Vad är Nato?
  3. Vad händer i Ukraina?
  4. Vad är en oligark?
  5. Vad ska jag rösta på?
  6. Vad är apkoppor?
  7. Vad kostar bensinen idag?
  8. Vad vill Moderaterna?
  9. Vad är norrsken?
  10. Vad är garantipension?

Källa: Google Sverige

Foto: CovertKit resp Nato resp S. Feyissa resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


23 juli 2023

Nytt bidrag införs i höst – tusentals kronor för husägare

2026 07 24

Under torsdagen har Tidöpartierna presenterat flera nyheter för hushåll och konsumenter.

En av dem gäller en utredning av den kritiserade elnätsavgiften, där det bland annat ska tittas på om ett pristak kan införas under vissa tidsperioder.

På samma pressträff meddelade närings- och energiminister Ebba Busch (KD) att ett bidrag som gått lite mer under radarn nu kommer att införas från 1 september.

Det gäller den nya varianten av bidraget för energieffektivisering i småhus, som nu ska rikta sig till fler och bli mer flexibelt.

Satsningen kallas för “Villaeffekten” och ämnar att hjälpa hushåll stå emot framtida energiprisökningar.

Villaeffekten hjälper svenska villaägare att sänka sina energikostnader och att stärka sin motståndskraft. Den senaste tidens oroligheter i vår omvärld visar hur viktigt det är att minska vår sårbarhet och vårt beroende av andra länder, särskilt på energiområdet, säger Ebba Busch. 

Täcker 30 procent

Enligt regeringen kommer husägare kunna söka bidrag för att täcka 30 procent av materialkostnaderna när man genomför energi- och effektiviseringsåtgärder. Som mest kan man få 60 000 kronor i bidrag per småhus.

– De senaste åren har varit prövande för många hushåll ekonomiskt. Med det här förslaget blir det enklare att ansöka om bidraget för energieffektivisering samtidigt som vi ser till att det kan komma fler till del. Att få ner energikostnaderna kommer underlätta för många familjer som har svårt att få ekonomin att gå ihop, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M).

Andra läser: Uppgifter: Putin har ändrat sig

Ny variant

Det har tidigare funnits en äldre variant av bidraget. Enligt regeringen riktar sig dock “Villaeffekten” till fler småhusägare jämfört med det förra. 

– Småhusägare får också större flexibilitet att välja vilka åtgärder bidraget ska användas till, och i vilken ordning åtgärderna ska göras, framhåller Tidöpartierna i ett uttalande.

Småhus med fjärrvärme kan inte använda bidraget för att täcka åtgärdskostnader. Det ska dock gå att ansöka om bidrag för att ansluta ett hus till fjärrvärmenätet.

Läs också:

Strängt förbud ska införas i Sverige – största i hela världen

Hushållen kan slippa höjd avgift

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Natoplan har skjutit ner farkost

2026 07 24

Natos stridsflyg har genomfört en nedskjutning.

En drönare tog sig under förmiddagen in i Rumäniens luftrum.

Farkosten sköts ner av ett rumänskt stridsplan efter att ett varningslarm gått ut till befolkningen, rapporterar RBC Ukraine.

F-16-plan i luften

Ett rumänskt stridsflygplan av typen F-16 har skjutit ner en drönare som hade tagit sig in i landets luftrum.

Det uppger Rumäniens president Nicușor Dan och den rumänska nyhetsbyrån Agerpres.

Händelsen inträffade under förmiddagen när det rumänska flygvapnet ingrep mot farkosten.

Enligt presidenten kunde piloten agera utan att någon människa befann sig i fara.

– Området var obebott, så piloten kunde öppna eld utan någon risk. Just nu undersöker ansvariga myndigheter området för att ta reda på alla detaljer kring händelsen, säger Nicușor Dan.

LÄS MER: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar

Nationellt varningsmeddelande

Innan drönaren sköts ner hade Rumänien skickat ut ett nationellt varningsmeddelande till invånare i flera områden.

Varningen utfärdades efter uppgifter om en möjlig drönare i sydöstra delen av landet.

Bland annat berördes Buzău län, men även Brăila, Galați och Tulcea fick liknande varningar.

Rumäniens räddningstjänst uppger att larmet skickades ut genom landets officiella varningssystem RO-ALERT.

Efter insatsen har myndigheter skickats till platsen för att samla in information och fastställa exakt vad som har hänt.

Den rumänske presidenten betonar att utredningen nu ska ge fler svar kring farkosten och dess väg in över rumänskt territorium.

Stridsflyg i Polen

Händelsen sker samtidigt som flera Natoländer har uttryckt oro för möjliga provokationer kopplade till kriget i Ukraina

Så sent som förra veckan skickade Polen upp stridsflygplan efter att ett ryskt Il-20-spaningsflygplan närmat sig polskt luftrum över Östersjön.

De polska jaktplanen skickades upp för att möta det ryska planet och efter att radiokontakt etablerats fick den ryska besättningen order om att lämna området.

Polens försvarsminister Władysław Kosiniak-Kamysz kallade händelsen allvarlig.

– Ett par av våra jaktflygplan i incidentberedskap mötte ett ryskt spaningsflygplan som försökte ta sig in i polskt luftrum, sade försvarsministern.

Han beskrev samtidigt Ryssland som ett direkt hot mot Polen och andra Natoländer.

Incidenten i Polen var inte den första under året.

Tidigare har polska F-16-plan vid flera tillfällen skickats upp för att möta ryska militärflyg över Östersjön.

LÄS MER: Marco Rubio avslöjar Ryssland – ”chockerande”

Foto: C. Cruttenden

Text: Redaktionen