HELA LISTAN: Här är Sveriges mest googlade ord 2022

2022 12 07

Flera av årets stora nyhetshändelser sammanfattas när listan över svenska folkets mest googlade ord 2022 sammanställs.

Ryssland, Nato, Johnny Depp och valkompassen. Det är några av de mest googlade orden i Sverige under året.

Det står klart efter att teknikjätten sammanfattat sökningarna bland svenska befolkningen, rapporterar Expressen.

– Människor har sökt efter information för att hålla sig uppdaterade om kriget i Ukraina, navigera valet och få svar på hur vardagen påverkas av skenande elpriser, flygstrejker och väntetider på pass, säger Andrea Lewis Åkerman, kommunikationsansvarig på Google Sverige i ett uttalande.

Nyfikna på krig och bensin

Svenskarna har varit särskilt nyfikna på Vladimir Putin, Clark Olofsson och Börje Salming när det gäller personsökningar.

Men även Nato, drivmedelspriser och rättegången mellan skådespelaren Johnny Depp och Amber Heard finns med på topplistan.

Även underhållning och sport, till exempel fotbolls-VM i Qatar, har väckt svenskarnas nyfikenhet.

– Vi har också sett ett högt tryck på sökningar på underhållning under året, med stora sportevenemang, populära tv-serier och onlinespel som genomsyrat söktoppen, säger Andrea Lewis Åkerman.

Fotboll kvar på topplistan

Att sport fortfarande är hett är någonting som håller i sig från föregående år – men då var det ett trendskifte.

– Förra gången som vi såg sport toppa årets lista var i samband med herrarnas fotbolls-VM 2018, sade Andrea Lewis Åkerman till TV4:s Nyhetsmorgon när motsvarande sammanställning gjordes förra året.

Även presenterat mest populära videos

Googles resultat kommer enbart en vecka efter man presenterat årets mest populära videor och musikvideor på YouTube 2022.

– Stort grattis till Uppdrag: Mat (“Årets mest populära video”), Saretti (“Årets mest populära musikvideo”) och Fiveish (“Årets Rising Star”) som kammat hem årets topplatser, framhåller Google Sverige på Twitter.

Årets mest trendande sökningar 

  1. Ukraina
  2. Clark Olofsson
  3. Valresultat
  4. VM
  5. Valkompassen
  6. OS
  7. Börje Salming
  8. Wordle
  9. Fotbolls-EM
  10. Jeffrey Dahmer

Mest googlade “Hur?”

  1. Hur röstar man?
  2. Hur gammal är Putin?
  3. Hur smittar apkoppor?
  4. Hur många medaljer har Sverige i OS?
  5. Hur lång tid tar det att få pass?
  6. Hur många har dött i Ukraina?
  7. Hur många soldater har Ryssland?
  8. Hur ser valet ut just nu?
  9. Hur många soldater har Sverige?
  10. Hur länge har Putin varit president?

Mest googlade människor

  1. Clark Olofsson
  2. Vladimir Putin
  3. Cornelia Jakobs
  4. Grynet Molvig
  5. Amber Heard
  6. Johnny Depp
  7. Rasmus Paludan
  8. Sanna Marin
  9. Will Smith
  10. Ulf Kristersson

Mest googlade “Varför?”

  1. Varför krig i Ukraina?
  2. Varför strejkar SAS?
  3. Varför åkte Tommie ur Robinson?
  4. Varför är elen så dyr?
  5. Varför är inte Sverige med i Nato?
  6. Varför heter det Hesa Fredrik?
  7. Varför är retorik viktigt?
  8. Varför får man ALS?
  9. Varför är diesel dyrare än bensin?
  10. Varför ska man vaccinera sig?

Mest googlade “Vad?”

  1. Vad kostar elen idag?
  2. Vad är Nato?
  3. Vad händer i Ukraina?
  4. Vad är en oligark?
  5. Vad ska jag rösta på?
  6. Vad är apkoppor?
  7. Vad kostar bensinen idag?
  8. Vad vill Moderaterna?
  9. Vad är norrsken?
  10. Vad är garantipension?

Källa: Google Sverige

Foto: CovertKit resp Nato resp S. Feyissa resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


30 augusti 2026

Stubb säker – kommer skaka under Putins fötter

2026 08 30

Alexander Stubb uttalar sig nu om säkerhetsläget.

Under den senaste tiden har flera rapporter kommit som tyder på att Ryssland är på väg att mobilisera nyrekryter.

Så många som 600 000 kan mobiliseras under 2026 och 2027.

Samtidigt har oro uttryckts gällande att Putin skulle kunna öppna en ny front mot ett Natoland.

Finlands president Alexander Stubb tror inte alls på det – och han säger samtidigt att Putin kan ha stora inhemska konsekvenser att vänta.

Kan skaka

Europa måste förbereda sig militärt, säger Stubb.

Men han tror inte på någon rysk attack mot Nato, rapporterar Kyiv Independent.

– För närvarande är Rysslands alternativ för eskalering ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och jag tror att en mobilisering skulle få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland, säger Stubb.

“Indikation”

Fler än hundra tusen ryssar har enligt uppgifter flytt till Georgien på grund av uppgifterna om en stundande mobilisering.

Men det skulle kunna få marken under Putins fötter att skaka.

Trots det ser även Stubb tecken på att det kan vara på gång.

– Om man tittar på de lagar de nu inför – som i princip handlar om att stänga gränser och begränsa rörligheten – så är det en indikation på det, säger han.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Ekonomen kommenterar

Det opopulära kriget fortsätter, ryska oljeraffinaderier och lager sprängs av ukrainska drönare och ekonomin utmanas.

Den ryska toppekonomen Sergei Guriev säger att Putin får det allt svårare att dölja problemen.

– Putin måste nu säga ”ja, vi har träffar och nedslag och explosioner, men allt är under kontroll” – det är mycket kostsamt för honom, säger Guriev enligt Newsweek.

“Svårt att dölja”

Guriev, som tidigare rådgivit Dmitrij Medvedev, ser det som ett tecken att Putin faktiskt är ute och medger problem i ekonomin.

– Det här är väldigt svårt att dölja nu. Statsmedia rapporterar inte så mycket som man kan tro om alla de där problemen, men Putin måste redan tala om det här. 

Läs mer: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office resp N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


30 aug 26

Dubbelattack mot Ryssland

2026 08 30

Ukraina har slagit till mot Krasnodar och utanför St. Petersburg.

Tidigt på söndagsmorgonen kommer uppgifter om att ukrainska drönare har slagit ner på flera håll runt om i Ryssland.

Bland annat har Krasnodar och ett område utanför St. Petersburg attackerats.

Utanför Rysslands näst största stad är det ett av Rysslands största oljeraffinaderier som fått besök av drönare, medan det i Krasnodar är en flygbas som har träffats, rapporterar Kyiv Independent.

Dubbelattack

Ett av Rysslands största oljeraffinaderier, Kirishi Petroleum Organic Synthesis-anläggningen, även känd som Kinef-fabriken, har satts i brand efter att ha träffats av ukrainska styrkor utanför St. Petersburg.

Anläggningen omfattas av västliga sanktioner mot Ryssland som införts av Ukrainas allierade, däribland åtgärder som vidtagits av USA. 

Guvernör Aleksandr Drozdenko säger att "en drönarkrasch har rapporterats i närheten av ett raffinaderi i Kirishi-distriktet, vilket resulterat i en brand", samtidigt som 62 drönare sköts ner över regionen. 

Även flygbas

Samtidigt har en flygbas i staden Yeysk i Krasnodar oblast attackerats.

Personer som såg attacken vittnar om kraftfulla explosioner.

Explosionerna ska ha hörts under en längre tid.

Det är emellertid oklart exakt var det är som har träffats.

Läs mer: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Tvingas köpa flygbränsle

Uppgifter kommer nu om att Ryssland tvingas importera flygbränsle på grund av Kyjivs attacker mot landets oljeraffinaderier.

– Ryssland tvingas importera flygbränsle av typen Jet A-1 efter en kraftig nedgång i den inhemska produktionen till följd av ihållande ukrainska attacker mot landets oljeraffinaderier, rapporterar RBC Ukraine.

Sydkorea och Egypten

Kreml ska bland annat ha importerat flygbränslet från Asien.

– Militära underrättelsetjänster har slagit fast att tre tankfartyg från Rysslands skuggflotta redan har levererat 70 000 ton Jet A-1-bränsle från Sydkorea och Egypten till hamnarna i Sankt Petersburg och Vladivostok.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Foto: A. Wilson resp President of Russia Office

Text: Redaktionen