HELA LISTAN: Här är Sveriges mest googlade ord 2022

2022 12 07

Flera av årets stora nyhetshändelser sammanfattas när listan över svenska folkets mest googlade ord 2022 sammanställs.

Ryssland, Nato, Johnny Depp och valkompassen. Det är några av de mest googlade orden i Sverige under året.

Det står klart efter att teknikjätten sammanfattat sökningarna bland svenska befolkningen, rapporterar Expressen.

– Människor har sökt efter information för att hålla sig uppdaterade om kriget i Ukraina, navigera valet och få svar på hur vardagen påverkas av skenande elpriser, flygstrejker och väntetider på pass, säger Andrea Lewis Åkerman, kommunikationsansvarig på Google Sverige i ett uttalande.

Nyfikna på krig och bensin

Svenskarna har varit särskilt nyfikna på Vladimir Putin, Clark Olofsson och Börje Salming när det gäller personsökningar.

Men även Nato, drivmedelspriser och rättegången mellan skådespelaren Johnny Depp och Amber Heard finns med på topplistan.

Även underhållning och sport, till exempel fotbolls-VM i Qatar, har väckt svenskarnas nyfikenhet.

– Vi har också sett ett högt tryck på sökningar på underhållning under året, med stora sportevenemang, populära tv-serier och onlinespel som genomsyrat söktoppen, säger Andrea Lewis Åkerman.

Fotboll kvar på topplistan

Att sport fortfarande är hett är någonting som håller i sig från föregående år – men då var det ett trendskifte.

– Förra gången som vi såg sport toppa årets lista var i samband med herrarnas fotbolls-VM 2018, sade Andrea Lewis Åkerman till TV4:s Nyhetsmorgon när motsvarande sammanställning gjordes förra året.

Även presenterat mest populära videos

Googles resultat kommer enbart en vecka efter man presenterat årets mest populära videor och musikvideor på YouTube 2022.

– Stort grattis till Uppdrag: Mat (“Årets mest populära video”), Saretti (“Årets mest populära musikvideo”) och Fiveish (“Årets Rising Star”) som kammat hem årets topplatser, framhåller Google Sverige på Twitter.

Årets mest trendande sökningar 

  1. Ukraina
  2. Clark Olofsson
  3. Valresultat
  4. VM
  5. Valkompassen
  6. OS
  7. Börje Salming
  8. Wordle
  9. Fotbolls-EM
  10. Jeffrey Dahmer

Mest googlade “Hur?”

  1. Hur röstar man?
  2. Hur gammal är Putin?
  3. Hur smittar apkoppor?
  4. Hur många medaljer har Sverige i OS?
  5. Hur lång tid tar det att få pass?
  6. Hur många har dött i Ukraina?
  7. Hur många soldater har Ryssland?
  8. Hur ser valet ut just nu?
  9. Hur många soldater har Sverige?
  10. Hur länge har Putin varit president?

Mest googlade människor

  1. Clark Olofsson
  2. Vladimir Putin
  3. Cornelia Jakobs
  4. Grynet Molvig
  5. Amber Heard
  6. Johnny Depp
  7. Rasmus Paludan
  8. Sanna Marin
  9. Will Smith
  10. Ulf Kristersson

Mest googlade “Varför?”

  1. Varför krig i Ukraina?
  2. Varför strejkar SAS?
  3. Varför åkte Tommie ur Robinson?
  4. Varför är elen så dyr?
  5. Varför är inte Sverige med i Nato?
  6. Varför heter det Hesa Fredrik?
  7. Varför är retorik viktigt?
  8. Varför får man ALS?
  9. Varför är diesel dyrare än bensin?
  10. Varför ska man vaccinera sig?

Mest googlade “Vad?”

  1. Vad kostar elen idag?
  2. Vad är Nato?
  3. Vad händer i Ukraina?
  4. Vad är en oligark?
  5. Vad ska jag rösta på?
  6. Vad är apkoppor?
  7. Vad kostar bensinen idag?
  8. Vad vill Moderaterna?
  9. Vad är norrsken?
  10. Vad är garantipension?

Källa: Google Sverige

Foto: CovertKit resp Nato resp S. Feyissa resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Plötslig kollaps – säger nej till Trump

2026 08 22

En av USA:s största handelspartners har fått nog.

Amerikanska och kanadensiska representanter har under en lång tid försökt förhandla fram ett nytt handelsavtal.

För bara tre dagar sedan menade Donald Trump att en överenskommelse i princip var klar.

– Jag har pausat tullarna på 50 procent mot Kanada, som var planerade att träda i kraft i morgon bitti, under en tredagarsperiod. Detta baseras på att Kanada och USA, med förbehåll för att dokumenten slutgiltigt färdigställs, har en överenskommelse, skrev han på Truth Social.

Men nu har förhandlingarna plötsligt kollapsat.

Plötslig kollaps

Förhandlingarna pågick sent in på natten, men nu ger Kanadas premiärminister Mark Carney besked om att han tvingas säga nej till Donald Trump.

Efter veckor av samtal meddelar Carney att även om viktiga framsteg har gjorts, "har de framstegen inte varit tillräckliga för att uppnå våra mål för kanadensarna”, uppger NBC.

– Som ett resultat av detta har jag i kväll beslutat att avbryta handelsförhandlingarna med USA och instruerat Kanadas förhandlare att återvända till Ottawa, säger han.

Tullar på gång

Nu kommer 50-procentiga tullar att införas mot kanadensiska varor.

Men Kanada väntas slå tillbaka.

Mark Carney säger att “Kanada kommer att bemöta dessa tullar dollar för dollar för att skydda våra arbetare och företag”.

Läs mer: Besked från USA – ekonomin kommer krossas

Skyller på varandra

USA och Kanada lägger skulden för kollapsen på varandra.

Så här låter det från USA:s handelsrepresentant Jamieson Greer:

– Trots USA:s erbjudande till Kanada om att få den bästa behandlingen av alla större exportörer till vår marknad, har nya krav och tillbakarullningar av andra åtaganden från Kanadas sida rubbat den noggranna balans som uppnåddes under de senaste dagarna, säger han enligt CNN.

“Sådde tvivel”

Från Kanadas håll låter det annorlunda.

Premiärminister Carney menar att sista minuten-ändringar i USA:s villkor "var orättvisa, oekonomiska och sådde tvivel om tillförlitligheten hos en överenskommelse”.

Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen