Hårt slag mot svenska räkor

2024 04 04

Nu har det kommit ett tufft besked för folk som tycker om svenska räkor.

Sverige är ett land där många människor älskar räkor.

Det finns en lång tradition av räkfiske, inte minst på Västkusten.

Men nu har det kommit ett tufft besked för svenska räkfiskare och för alla som tycker om de svenska räkorna.

Räkfiskare kritiska

Räkor fiskade i Nordsjön, Skagerrak och Kattegatt kommer att förlora miljömärkningen från MSC.

Beslutet riskerar att bli ett hårt slag mot svenska räkfiskare.

– Räkbeståndet är minst lika bra som tidigare och vi fiskar på samma sätt. Vi har gått upp i maskdimension också och selekterar ut mindre räkor, säger fiskaren Jonas Klingander till SVT.

Kan få svårt att sälja

Skälet till att MSC tar bort sin märkning är att de anser att beståndet har minskat och att fisket på Västkusten är ohållbart.

De svenska räkorna kommer därför att förlora sin miljömärkning den 24 april.

Vilka konsekvenser det får för branschen återstår att se.

– Har vi otur så är det kanske några stora kedjor som inte tar in räkor som inte är MSC-märkta. Då kan det ju slå på vår marknad, då kanske vi inte får sålt våra varor, säger Jonas Klingander.

Framtiden oviss

Huruvida de svenska räkorna kan få tillbaka sin MSC-märkning går inte att säga i nuläget.

Det beror på nästa beståndsuppskattning som släpps i juni 2024, meddelar organisationen.

Förra året kom också beskedet att räkfisket i Kattegatt och Skagerrak nästan ska halveras under perioden 1 juli 2023 till 30 juni 2024, rapporterade DN.

Detta på grund av nya regler som förhandlats fram av EU och Norge.

– Det kommer påverka en del svenska fiskare som får mindre att fiska än de hade räknat med det kommande året, sade Bart Adriaenssens vid Havs- och vattenmyndigheten, enligt tidningen.

Under perioden 2010-2020 minskade nordhavsräkans vuxna population med runt 20 procent, uppgav tidningen.

Foto: NOAA FishWatch, Wikipedia

Text: Redaktionen


03 aug 26

Ny funktion för BankID i augusti

2026 08 04

Förtidsröstningen inför valet 2026 börjar den 26 augusti.

Nu kommer en nyhet för alla som ska förtidsrösta eller rösta på valdagen den 13 september.

I årets val kommer väljare för första gången kunna välja att identifiera sig med ett digitalt id-kort i BankID-appen.

Identifieringen utförs genom att kontrollanter i vallokalerna skannar QR-koden på det digitala id-kortet.

– Digitalt id-kort från BankID är ett tryggt, smidigt och säkert sätt att styrka sin identitet. Det viktigaste är att kontrollanten skannar QR-koden när en identitet ska verifieras. Det kan man enkelt göra direkt i BankID-appen, säger Charlotte Pataky, pressansvarig vid BankID.

 ”Ingen information sparas”

BankID beskriver den nya verifieringsmetoden som säker och snabb.

– Det innebär en snabb och tillförlitlig identifiering i realtid. Kontrollen görs enkelt med BankID-appen på en mobiltelefon. Inga personliga uppgifter eller koder behöver delas och ingen information sparas, framhåller företaget.

Den som vill aktivera sitt digitala id-kort behöver ha ett giltigt svenskt pass eller nationellt ID-kort samt en mobil med Mobilt BankID och NFC-läsare. 

Processen består av tre steg:

1, Öppna BankID-appen och klicka på ikonen för "ID-kort". 

2, Ha ditt svenska pass eller nationella ID-kort till hands. 

3, Följ instruktionerna i appen. 

ANDRA LÄSER: Unik attack mot Ryssland – första gången i kriget 

Digitala röstkort

En annan nyhet inför årets val är att Valmyndigheten för första gången kommer att skicka ut röstkorten digitalt till alla väljare med en digital brevlåda. Det innebär att 6 518 642 personer får sitt röstkort digitalt.

– Oavsett om man får sitt röstkort digitalt eller på papper så räcker det att kunna identifiera sig vid röstning. Väljare behöver inte längre ta med sig röstkortet, säger Anna Nyqvist, kanslichef på Valmyndigheten.

LÄS OCKSÅ: Italien går in med militär – Grekland och Polen sluter upp

Foto: Bank ID

Text: Redaktionen


3 aug 2026

Chockfaktura på väg – blir ”hemskt dyrt” för hushållen

2026 08 03

Elpriserna skjuter i höjden.

I juli var de dubbelt så dyra jämfört med samma period förra året.

Nu kommer nästa smäll för hushållen.

Det uppger energiekonomen Claes Hemberg i en kommentar till Expressen.

Enligt experten behöver hushållen stålsätta sig inför prisökningar på mellan 30 och 40 procent i höst jämfört med föregående år. 

Hemberg flaggar för att det kan bli "hemskt dyrt" för många hushåll. För villaägare kan det innebära flera tusen kronor i ökade kostnader.  

– Det kan innebära 1 500 kronor extra i oktober och sedan fortsätta under hösten. Man får hoppas att folk har tänkt på att de har haft billiga elräkningar under sommaren och sparat pengarna till hösten, säger han till tidningen.

Flera förklaringar

Den kommande prissmällen förklaras av flera faktorer. Hemberg pekar bland annat på ovanligt låga nivåer i vattenmagasinen, driftstörningar i kärnkraftverk och krisen i Mellanöstern.

–  Kärnkraften kommer tillbaka, så den är vi inte oroliga för. Men om vattenmagasinen inte fylls på och Hormuzkrisen inte löser sig kommer den att hänga kvar under vintern, säger han till Expressen.

ANDRA LÄSER: Italien går in med militär – Grekland och Polen sluter upp

Omvänt läge på elmarknaden

Under sommaren har elmarknaden förändrats i Sverige. Elen är som billigast på dagen i stället för på natten.

Kunder som har elavtal med kvart- eller timpris kan spara tusenlappar genom att flytta sin elanvändning till de billigare timmarna, uppger Rasam Sheibeh, energi- och klimatrådgivare vid Sollentuna kommun.

Han uppmanar även hushållen att se över sina elavtal.

– Det är viktigt att jämföra vilket avtal och vilket bolag man har valt, för att vara säker på att man har det rätta, säger Sheibeh till SVT Nyheter.

Att anpassa sin elförbrukning är dock lättare sagt än gjort. Många befinner sig på jobbet när elpriset är som lägst mitt på dagen.

– I och med att vi får mer icke planerbar produktion i nätet och större prisvariation så kan du tjäna mer om du är flexibel. Då får man ställa sig frågan: kan och vill jag vara det? säger Elföretagens elmarknadsanalytikern Magnus Thorstensson till DN.

LÄS OCKSÅ: Oljepriset faller 

Foto: M Lis

Text: Redaktionen