Hårt slag mot svenska räkor

2024 04 04

Nu har det kommit ett tufft besked för folk som tycker om svenska räkor.

Sverige är ett land där många människor älskar räkor.

Det finns en lång tradition av räkfiske, inte minst på Västkusten.

Men nu har det kommit ett tufft besked för svenska räkfiskare och för alla som tycker om de svenska räkorna.

Räkfiskare kritiska

Räkor fiskade i Nordsjön, Skagerrak och Kattegatt kommer att förlora miljömärkningen från MSC.

Beslutet riskerar att bli ett hårt slag mot svenska räkfiskare.

– Räkbeståndet är minst lika bra som tidigare och vi fiskar på samma sätt. Vi har gått upp i maskdimension också och selekterar ut mindre räkor, säger fiskaren Jonas Klingander till SVT.

Kan få svårt att sälja

Skälet till att MSC tar bort sin märkning är att de anser att beståndet har minskat och att fisket på Västkusten är ohållbart.

De svenska räkorna kommer därför att förlora sin miljömärkning den 24 april.

Vilka konsekvenser det får för branschen återstår att se.

– Har vi otur så är det kanske några stora kedjor som inte tar in räkor som inte är MSC-märkta. Då kan det ju slå på vår marknad, då kanske vi inte får sålt våra varor, säger Jonas Klingander.

Framtiden oviss

Huruvida de svenska räkorna kan få tillbaka sin MSC-märkning går inte att säga i nuläget.

Det beror på nästa beståndsuppskattning som släpps i juni 2024, meddelar organisationen.

Förra året kom också beskedet att räkfisket i Kattegatt och Skagerrak nästan ska halveras under perioden 1 juli 2023 till 30 juni 2024, rapporterade DN.

Detta på grund av nya regler som förhandlats fram av EU och Norge.

– Det kommer påverka en del svenska fiskare som får mindre att fiska än de hade räknat med det kommande året, sade Bart Adriaenssens vid Havs- och vattenmyndigheten, enligt tidningen.

Under perioden 2010-2020 minskade nordhavsräkans vuxna population med runt 20 procent, uppgav tidningen.

Foto: NOAA FishWatch, Wikipedia

Text: Redaktionen


31 aug 2026

UPPGIFTER: “De kommer hänga mig” – Putin larmar närmsta kretsen

2026 08 31

Rysslands diktator Vladimir Putin är inträngd i ett hörn.

Den ryska ledaren tycks under sommaren ha bestämt sig för att eskalera kriget i Ukraina.

Enligt den ansedda tidningen The Economist beror det på Putins eget huvudmål: att bevara sin egen makt och i slutändan sitt eget liv.

Om Ryssland avslutar kriget utan att ens ha uppnått minimimålet, att erövra hela Ukrainas östra Donbasregion, skulle det utsätta diktatorn för fysisk fara, lyder bedömningen.

– “De kommer att hänga mig”, sade han till några av sina kumpaner vid ett tillfälle under kriget enligt en insider, skriver The Economist.

Elitkälla: "Tsaren är naken"

Uppgifterna kommer samtidigt som stämningen bland både elit och befolkning i Ryssland blir allt mer ansträngd. “Det tysta samtycket” till kriget bleknar i takt med ukrainska attacker mot rysk energi långt in i landet.

Det största problemet, säger en insiderkälla, är inte så mycket ekonomin eller bristen på militär framgång, utan den tid kriget har slösats bort: oavsett resultatet är nästan fem år ett misslyckande, skriver The Economist.

– Det finns en växande känsla av att tsaren är naken, säger en annan medlem av eliten, enligt samma tidning.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Stubb: Mobilisering enda valet för Putin

Exakt vad en eskalering skulle innebära är fortfarande oklart. Bedömare pekar på att Ryssland sannolikt skulle kunna intensifiera hybridkrigföring och sabotage mot andra europeiska länder.

Att Moskva med militär kraft ger sig på ett Natoland bedömer Finlands president Alexander Stubb som osannolikt. 

– Jag ser inga bevis eller fakta för det, säger Stubb till tyska Bild.

Just nu är Rysslands möjligheter till upptrappning ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och mobilisering skulle, tror jag, få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland.

Andra läser: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


31 aug 2026

Sylt får inte längre heta sylt – här är nya namnet

2026 08 31

Din sylt kanske inte längre får kalla sig sylt.

I somras införde EU det så kallade “frukostdirektivet”.

Den största förändringen är att gränsen för vad som krävs för att sylt ska få kallas för sylt har justerats.

Från och med nu krävs 45 procent frukt eller bär i produkten, till skillnad från tidigare 35 procent.

Nya namnet

De nya kraven innebär att mängder med produkter tvingas byta namn. Om till exempel jordgubbssylt inte når de 45 procenten måste den istället kallas för “beredning”, i det här fallet “jordgubbsberedning”.

– Benämningen har tagits fram i samråd mellan Svensk Dagligvaruhandel och Livsmedelsverket, och syftar till att skapa tydlighet för både inköpare och konsumenter, skriver Orkla Foods i ett uttalande.

Välkomnar ändringen

Skånska Orkla Foods är en av de största syltproducenterna i Sverige och har välkomnat den nya definitionen av sylt.

Ett hundratal av företagets produkter berörs av det nya direktivet, enligt Sydsvenskan.

– I de fall vi har gjort justeringar har det i de flesta fall varit mindre ändringar som exempelvis ett extra gram av frukten eller bäret, säger Orkla Foods kommunikationsansvarige Ulrika Enström till tidningen.

Därav namnet

Till exempel påverkas Coop Xtras “jordgubbssylt” av frukostdirektivet. Eftersom den innehåller för liten andel jordgubbar står det numera istället “jordgubbsberedning” på etiketten. Samma gäller bland annat Eldorados numera "jordgubbsberedning".

Att namnet blivit just “beredning” i Sverige förklarar Orkla Foods med att det är den branschgemensamma benämningen.

– Vi vill använda samma benämning som resten av branschen, för att göra det enkelt och tydligt för kunderna, säger Ulrika Enström.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Marmelad och juice

Samma krav på 45 procent frukt eller bär gäller även för att få kallas marmelad. Nytt är också att juice inte heller får lov att innehålla socker.

Reglerna ställer högre krav på innehåll och på märkningen, det är bra för konsumenterna. Vi har också uppfattat att många småskaliga företag som tillverkar produkter med hög kvalitet uppskattar de nya reglerna, säger Amanda Rosendahl, handläggare på Enheten för märkning och export på Livsmedelsverket.

Läs mer: Mest köpta och sålda aktierna i augusti

Foto: F. Tai

Text: Redaktionen