Harris vill sno hans hjärtefråga – Trumps svar: ”Ett helveteshål”

2024 09 29

Kamala Harris försöker sno Donald Trumps hjärtefråga, och får nu ett ursinnigt svar från den republikanska presidentkandidaten.

Migrationsfrågan och USA:s södra gräns har länge varit Donald Trumps hjärtefråga.

Det är också en fråga där Trump har en opinionsfördel gentemot Harris, enligt CNN.

Men på senare tid har Kamala Harris gjort tydliga försök att vända på steken och göra gränspolitiken och migrationen till en nyckelfråga även för hennes kampanj.

Harris anklagar bland annat Trump för att ha satt stopp för ett lagförslag som skulle ha stärkt gränssäkerheten.

”Bryr sig mer om politiskt spel”

Kamala Harris besökte nyligen Arizona, som är en så kallad ”swingstat” och som dessutom gränsar till Mexiko.

I samband med det anklagade hon Trump för att ha stoppat lagförslaget.

– Det var det starkaste lagförslaget om gränssäkerhet vi har sett på decennier. Det godkändes av Border Control Union. Och det borde vara i kraft idag och ge resultat i realtid, just nu, för vårt land, sade Harris, enligt kanalen.

– Men Donald Trump sabbade det. Han lyfte luren och ringde några vänner i kongressen och sade: ”Stoppa lagförslaget.” Han föredrar att kandidera på ett problem i stället för att fixa ett problem.

– Och det amerikanska folket förtjänar en president som bryr sig mer om gränssäkerhet än att spela politiska spel och om sin personliga politiska framtid, tillade Kamala Harris.

”Tredje världens helveteshål”

Den demokratiska presidentkandidaten vill med andra ord utmana Trump på riktigt när det gäller gränspolitik och migration.

Men Donald Trump ger inte mycket för Harris uttalanden.

På lördagen gick han till hårt angrepp mot Harris och hennes gräns- och migrationspolitik.

Under ett tal i Prairie du Chien, Wisconsin anklagade Trump Kamala Harris och president Joe Biden för att släppa in ”kriminella” och ”terrorister” i landet, samtidigt som han beskrev Harris som ”mentalt handikappad”, enligt Politico.

Trump hävdade att det krävs massdeporteringar, enligt tidningen. I samband med talet visades också bilder på migranter som dömts för brott.

– Du måste skicka tillbaka dessa människor dit de kom ifrån. Du har inget val. Du kommer att förlora din kultur, du kommer att förlora ditt land, du kommer att ha kriminalitet vars like ingen någonsin har sett tidigare, hävdade Trump.

På lördagen beskrev Trump staden Whitewater i Wisconsin som en ”liten, väldigt vacker stad” som enligt republikanen riskerar att förstöras av migrationen.

– Om Kamala blir återvald så kommer er stad, och varje liknande stad över hela Wisconsin och över hela landet – hjärtelandet, kusten, det spelar ingen roll – att förvandlas till ett tredje världens helveteshål, sade Donald Trump, enligt tidningen.

Foto: Official White House Photo by Lawrence Jackson resp Shealah Craighead

Text: Redaktionen


28 maj 26

2,6 miljoner svenskar får pengar på kontot

2026 05 29

Under sommaren kommer 2,6 miljoner svenskar att få ett tillskott i kassan.

Det meddelar Folksam på torsdagen.

Försäkringsbolaget kommer att dela ut 495 miljoner kronor till drygt 2,6 miljoner kunder i form av återbäring. 

– Återbäringen baseras på den inbetalda premien under föregående år och storleken på återbäringen beror bland annat på Folksams överskott, framhåller bolaget i ett uttalande.

2,6 miljoner svenskar

De 2,6 miljoner kunder som kommer att kunna ta del av pengarna har någon av följande försäkringar hos Folksam:

- Fordonsförsäkring

- Boendeförsäkring

- Barnförsäkring

- Olycksfallsförsäkring

- Djurförsäkring

- Någon form av tilläggsförsäkring

”Känns väldigt bra”

Jens Wikström, chef Affärsområde Sak på Folksam, är mycket nöjd med årets utbetalning.

– Folksam är ett kundägt bolag och att vi nu kan ge drygt 2,6 miljoner kunder en återbäring på nästan 495 miljoner kronor att dela på känns väldigt bra och är ett bevis på Folksams starka finansiella ställning, säger han.

Maj och juni

Utbetalningarna kommer att inledas under maj månad. Redan då kan kunder med autogiro förvänta sig pengar. Övriga får återbäringen från och med juni.

Hur mycket det handlar om beror på den inbetalda premien samt Folksams överskott under 2025.

I april skickade Folksam ut återbäringsbesked till kunder med 100 kronor eller mer i intjänad återbäring. De som har ett lägre belopp än så får sin återbäring nästa år.

LÄS MER: Regeringen sätter ner foten – nu ska äldre få chansen

FAKTA: Folksam

- Folksam är ett kundägt företag och erbjuder försäkringar och pensionssparande.

- Nästan varannan svensk är försäkrad hos Folksam, vilket gör bolaget till en av Sveriges största kapitalförvaltare.

LÄS OCKSÅ:

Glädjebesked för Sverige – behöver anställa fler 

Rekyl för svenska kronan – storbanken övertygad

Foto: A. Poacquadio

Text. Redaktionen


04mars26

Biltema går ut med varning till kunder

2026 05 29

Biltema varnar kunder för en “våg av bedrägerier”.

Den populära butikskedjan har gått ut med varningen på sin webbsida.

Där informeras kunder om att det just nu pågår “en våg av bedrägerier via sms och samtal”.

Därmed bör kunder vara förberedda på att få samtal eller sms från bedragare som utger sig komma från Biltema under den kommande tiden.

Biltema varnar

Bedrägeriförsöken kan genomföras via sms, mejl eller telefonsamtal.

Biltema understryker att de aldrig tar kontakt för att begära personnummer och skickar inte ut webblänkar via e-post eller SMS i samband med paketutlämning. 

Den som får den typen av meddelanden och mejl bör radera och anmäla dessa omgående, och om ett sådant telefonsamtal kommer är det bäst att lägga på luren direkt.

Använder varumärket

Bedragarna hoppas kunna använda Biltemas starka varumärke i syfte att vagga in tilltänkta offer i en falsk känsla av trygghet.

Ett återkommande beteende hos bedragarna är att de försöker stressa upp personen de ringer, sms:ar eller mejlar.

Det kan exempelvis handla om uppmaningar om att snabbt skriva in bankuppgifter eller annan känslig information.

Läs mer: Livsmedel rusar i popularitet – trefaldig ökning

Det ska du göra

Biltema skickar ut följande uppmaningar till personer som drabbats av bedrägeriförsök:

- Klicka aldrig på länkar och ge aldrig ut ditt personnummer via telefon, SMS eller e-post. Ring inte heller upp det angivna numret eller svara på meddelandet/e-posten. 

- Anmäl händelsen till polisen genom att ringa 114 14 eller besöka en polisstation. 

Om du klickat

Och den som av redan klickat på en webblänk eller angett känsliga uppgifter uppmanas att:

- Kontakta din bank för att kontrollera dina konton. 

- Om du har lämnat ut personuppgifter och blivit utsatt för bedrägeri bör du omedelbart kontakta polisen för att göra en anmälan. 

Läs mer: Riksdagsparti kräver: Sänk skatten för de rika

Foto: Biltema

Text: Redaktionen