Harris uppgift: Minska USA:s invandring

2021 05 24

Kamala Harris första utlandsresa som vicepresident går till Guatemala och syftet är att minska migrationen till USA.

Tillsammans med Honduras och El Salvador utgör Guatemala den så kallade Norra Triangeln varifrån en betydande ström av invandringen till USA kommer från. Regeringen Biden vill fortsätta med Obamas och Trumps fokus på minskad invandring av ekonomiska migranter och en huvudstrategi är att skapa god relationer med ledarna i Norra Triangeln.

Men då korruptionen även på hög politisk nivå är omfattande i Latinamerika är det en utmaning att knyta band med regionens ledare. Honduras president kopplas till droghandel och El Salvadors president motverkar domstolsväsendet. Kvar blir Guatemalas president Alejandro Giammattei som visserligen inte är felfri men åtminstone själv intresserad av att föra en dialog med USA.

Kamala Harris fokus är att diskutera fattigdom, korruption, våld och andra invandringsdrivande faktorer med Guatemalas president såväl som med en rad olika organisationer i landet. Hon ska även träffa Mexikos president Andrés Manuel López Obrador under sin utlandsresa i juni och Harris har redan haft digitala förmöten med båda presidenterna.

ANALYS

En fördel för Regeringen Biden i arbetet med att minska korruptionen i Latinamerika och minska invandringen är att Joe Biden själv har jobbat som vicepresident 8 år under Obama med dessa uppgifter som Kamala Harris nu har fokus på. Hennes fokus är följande:

◾Identifiera och motverka vad som orsakar att invånare i Guatemala migrerar till USA

◾Det handlar om fattigdom och våld

◾Samverka med Guatemalas presidenten och sända bistånd till landet

◾Biståndet går inte bara direkt till enskilda organisationer utan även till landets regering vilket kan öka regeringens villighet till samverkan

◾I april kom 17 000 ensamkommande till USA varav 40% från Guatemala

◾USA har enats med Guatemala om att öppna migrationscenter i landet för att bland annat stödja migranter som återvänt till Guatemala från USA

[yop_poll id="87"]

06 april 26

”Åberopa 25:e tillägget” – Trump kan tvingas bort

2026 04 06

– Öppna det jävla sundet, era galna jävlar, annars kommer ni att leva i helvetet.

USA:s president Donald Trump riktade nya hot mot Iran i ett inlägg på Truth Social under söndagen.

Enligt Trump kommer USA att inleda en massiv bombkampanj mot broar och kraftverk om den iranska regimen inte upphör blockaden av det strategiskt viktiga Hormuzsundet senast på tisdag.

– Tiden rinner ut – 48 timmar innan helvetet regnar ner över dem!!! dundrar presidenten.

Flera röster

Trumps inlägg har väckt starka reaktioner.

Nu kräver flera amerikanska politiker att Trumps kabinett ska åberopa det 25:e tillägget i konstitutionen, rapporterar Newsweek. Tillägget kan aktiveras om presidenten inte anses göra sina plikter. Vid ett sådant scenario skulle Trump tvingas avgå och vicepresident JD Vance skulle ta över presidentposten.

– Om jag satt i Trumps kabinett skulle jag tillbringa påsken med att ringa konstitutionella jurister angående det 25:e tillägget. Han har redan dödat tusental och kommer att döda tusentals till, framhåller den demokratiske senatorn Chris Murphy enligt Newsweek.

John Harwood, tidigare Vita huset-korrespondent för CNN, delar bedömningen.

– Det 25:e tillägget skrevs just för denna situation. Trump kan uppenbarligen inte tänka klart. Han kan inte fungera effektivt som president, skriver han på X.

Uppmaningar kommer även från republikanskt håll.

Den tidigare republikanska kongressledamoten Marjorie Taylor Greene kräver att Trumps kabinett agerar mot presidenten.

– Alla i hans administration som påstår sig vara kristna måste gå ner på knä och be Gud om förlåtelse. Sluta dyrka presidenten och ingrip mot Trumps galenskap, skriver hon på X.

LÄS MER: Allierad hotar att lämna – Ryssland får tungt villkor 

Står bakom presidenten

Trumps inlägg väcker dock inte enbart negativa reaktioner.

Den republikanske senatorn Lindsey Graham är en av flera hökar som ställer sig bakom den hårda retoriken.  

– Som jag har sagt de senaste dagarna är president Trump fast besluten att återställa den fria navigeringen i Hormuzsundet. Han menar allvar med sitt ultimatum till Iran, skriver han på X.

LÄS OCKSÅ: ”Finns inga bevis” – Trumps anklagas för jättebluff

 Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


5 april 2026

Låt bli – bensinuppmaning utfärdas till svenska folket

2026 04 06

En tydlig uppmaning om bensin har utfärdats.

Många svenskar lockas att bunkra bensin när priserna stiger.

Nu varnar experter att låta bli, då det kan bli både dyrt och riskabelt, rapporterar TV4.

Ingen idé att bunkra

När bensinpriserna går upp kan det kännas smart att köpa på sig bränsle i förväg.

Men enligt experter faller idén att bunkra, när man ser till konsekvenserna.

– De allra flesta människor har ju inte godkända kärl för att förvara en större mängd bensin hemma. Då måste man först köpa dunkar eller behållare – och redan där försvinner den ekonomiska vinsten, säger Carl-Erik Stjernvall, teknisk expert på Riksförbundet M Sverige, till TV4.

Till skillnad från matkonserver går bensin inte att lagra hur länge som helst.

Stjernvall menar att bensin kan liknas vid en färskvara och att man inte kan spara den hemma i ett år och räkna med att den är lika bra.

Även reglerna sätter tydliga begränsningar.

Enligt MSB får ett hushåll som mest förvara 100 liter brandfarlig vätska, och endast för eget behov.

Vill man lagra mer krävs ett särskilt tillstånd.

LÄS MER: Grönt ljus från Trump – Ryssland skickar fartyg

Kan skada bilen

Att använda gammal bensin kan även i värsta fall leda till skador på bilen.

– Bensinångor är explosiva. Vid fel blandningsförhållande kan ångorna i sig orsaka en allvarlig explosion, varnar han.

En annan viktig aspekt är försäkringsskyddet.

Om man inte följer regler och rekommendationer kan det få konsekvenser vid en olycka, då man riskerar att hemförsäkringen inte gäller om något händer.

Bensinpriset rusar

Just nu ser Sverige en kraftig uppgång i bensinpriset, och experter varnar för att priset vid pump kan stiga rejält inom de närmaste dagarna.

Och enligt råvaruanalytikern Christian Kopfer är en kraftig höjning i Sverige mycket nära.

Kopfer räknar med en kraftig prisuppgång redan under nästa vecka och bedömer att bensinpriset kan passera 20 kronor per liter.

– Det är jag helt säker på. Det är bara dagar bort, sade han till TV4, för några dagar sedan.

Ökningen kopplas till bland annat oro i Mellanöstern och stigande oljepriser på världsmarknaden, faktorer som pressar upp priset vid svenska pumpar.

LÄS MER: Anstormning idag torsdag: Ica Maxi tror på rekord

Foto: Circle K

Text: Redaktionen