Hård kritik mot S-MP-regeringens arbete med IS-terroristerna

2021 10 07

Regeringen har fört riksdagen bakom ljuset och aktivt bidragit till att föra mycket farliga IS-terrorister till Sverige.

Det anser Moderaterna som riktar skarp kritik mot S-MP-regeringen.

Möjliggjorde terroristernas resa

Bakgrunden är att Aftonbladet avslöjat att UD under flera månader arbetat för att tre IS-terrorister skulle föras till Sverige. En delegation från UD skall även ha rest till området flera gånger för att möjliggöra utvisningen av terroristerna till Sverige.

Regeringen har förnekat

– Det här bekräftar det som vi moderater har anat hela tiden och som regeringen har förnekat. Att svenska regeringen varit mycket mer aktiv att föra de här terroristerna till Sverige, säger Johan Forssell (M) till Aftonbladet.

Han indikerar att S-MP-regeringens agerande äventyrar Sveriges säkerhet.

Utomordentligt farliga

– Det här är utomordentligt farliga personer, som har medverkat i världens grymmaste terrorsekt. Det är inga personer vi vill ska vara i Sverige, säger Forssell som anser att även om Sverige har skyldighet att ta emot medborgare som utvisas från andra länder så finns det ingen skyldighet att hjälpa till så aktivt som S-MP-regeringen har gjort med de aktuella terroristerna.

På Sveriges gator

– Frågan är hur vi hjälper kurderna om vi släpper ut farliga människor på våra gator i Sverige. Det är bara att titta. Väldigt få har kunnat ställas till svars för de handlingar de har begått där, säger Forssell till tidningen.

Svensk säkerhetstjänst

Men S-MP-regeringen håller inte med.
– Precis på samma sätt vill vi, och säkerligen också Moderaterna, att andra stater ska ta emot sina medborgare om de utvisas från Sverige, framför inrikesminister Mikael Damberg (S) till Aftonbladet och betonar att svensk säkerhetstjänst och polis utför ett omfattande arbete med de personer som kommit till Sverige.

Moderaterna djupt oansvariga

Damberg anser att Moderaterna är ute på hal is.

– Senast härom veckan häktades en person för krigsbrott. Det är djupt oansvarigt att Moderaterna har spridit grovt felaktiga uppgifter om myndigheternas arbete, anser inrikesministern.

ANALYS

Det handlar om ett antal terrorister som tillhört världens grymmaste terrorsekt och kurdiska självstyret klargör att kvinnorna tveklöst har en fortsatt stark koppling till terrorsekten IS. De bedöms vara för farliga för att få vistas i Syrien då de klassas som aktiva hot mot säkerheten.

Drog tillbaka medborgarskapet

Bland annat Storbritannien och Australien har beslutat att dra tillbaka medborgarskap för ett fåtal terrorister i fall där de har dubbla medborgarskap. Om de inte har det så har det inte vara möjligt uppger The Guardian. Avseende Sverige krävs dels en grundlagsändring som måste tas genom två beslut på varsin sida om ett riksdagsval samt även ändring av andra lagar för att möjliggöra att dra tillbaka medborgarskap.

Slaktade oskyldiga

Kvinnornas roll i terrorsekten IS har klarlagts i flera rapporter - det handlar inte om offer som inte förstod vad de gjorde utan de har tvärtom utgjort en viktig komponent i terroristernas slakt och mördande av oskyldiga människor. Men nu har de ångrat sig och vill ha hjälp av Sverige. Att bidra till massmördande är dock inget man kan ångra i efterhand. Det finns ingen ångervecka.

Att släppa ut dessa terrorkvinnor i svenska samhället – vilket blivit resultatet i en rad fall – är sannolikt något svenska folket är kraftigt emot. Hela frågan om IS-terroristerna som släppts ut i frihet i Sverige är en förlorarfråga för S-MP-regeringen.

Foto: Wilson-Center-isis-video-maj-2020

[yop_poll id="736"]

07mars26

Varnar för kraftigt snöoväder – kalldusch för svenska folket

2026 03 08

Ett dramatiskt väderomslag väntar.

SMHI har nyligen meddelat att det nu är vår i en stor del av Sverige.

Men snart kan vädret skifta rejält.

Meteorologer varnar för ett dramatiskt bakslag i form av snöoväder.

”Dramatik i vädret”

Idag lördag är det lite kallare på sina håll jämfört med hur det har varit de senaste dagarna.

Men det är bara en försmak på vad som ska komma, rapporterar TV4. Den som har trott att våren har kommit för att stanna riskerar att bli rejält besviken.

Framåt slutet av nästa vecka slår vädret om ordentligt.

– Det blir en allmän omläggning i väderläget för då kommer kalluften ner och de här lågtrycken in. Så det är upplagt för att det kan bli lite mer dramatik i vädret, säger meteorologen Ulrika Elvgren till kanalen.

Nästa helg ser det ut att bli ett riktigt snöoväder.

– Djupa lågtryck, kanske större nederbördsområden och snöoväder. Det är för långt fram för att ge detaljer men vi ser bakslagen i kikaren, säger meteorologen.

Vårväder senaste dagarna

Att den tidiga våren råkar ut för bakslag är egentligen allt annat än oväntat, men många lär nog ändå bli besvikna efter den senaste tidens vårliknande väder.

Det är vår när medeltemperaturen har varit över noll grader i en vecka.

I dagarna har SMHI alltså meddelat att det är vår i södra och delar av mellersta Sverige, från Sveriges sydligaste del upp till Stockholm, rapporterar SR.

Men nästa helg ser alltså vintervädret ut att göra comeback.

LÄS OCKSÅ: USA:s krigsminister hotar Ryssland - "kommer bemötas kraftfullt"

Soligt imorgon söndag

Redan idag lördag är vädret lite mindre vårlikt jämfört med de senaste dagarna.

– Idag får Götaland mycket moln och i främst de norra landskapen något lätt regn. I Svealand regn eller blötsnö som passerar åt sydost och följs möjligen av något uppluckrat molntäcke, rapporterar SMHI:s meteorolog Christopher Greenland.

– I Norrland varvas på dagen sol med moln, men längst i söder kan regn dröja kvar till mitt på dagen, tillägger han.

Imorgon söndag kan det dock bli mycket milt och gott om sol i en stor del av landet.

I början av nästa vecka väntas fortsatt mest högtrycksbetonat väder.

Men i slutet av veckan kommer alltså bakslaget med ett möjligt snöoväder nästa helg.

LÄS OCKSÅ: "USA kommer attackera oss" - Putins "hjärna" övertygad

Foto: A. Fastovets

Text: Redaktionen


08mars26

Motståndsgrupp till attack i Ryssland

2026 03 08

Den ukrainska partisangruppen Atesh har gått till angrepp.

En viktig järnvägsknutpunkt i Brjansk i västra Ryssland har attackerats.

Partisanerna har själv publicerat en video på attacken, som uppges ha slagit ut minst ett tåg.  

– Gruppen hävdar att de framgångsrikt har förstört ytterligare ett elektriskt lokomotiv, rapporterar Ukrainska Pravda.

Tåget ska enligt uppgift ha använts av den ryska militären för att transportera vapen och utrustning till fronten i Ukraina.

Stärkt säkerheten

Atesh attackerade samma järnvägsknutpunkt i november 2025. Efter incidenten höjde den ryska säkerhetstjänsten FSB beredskapen. Fler vakter placerades ut vid platsen och nya övervakningskameror monterades upp.

Men den stärkta bevakningen hjälpte föga. De ukrainska partisanerna lyckades återigen genomföra en framgångsrik sabotageoperation.

– Efter vårt första besök uppgav ockupanterna att de ”stärkt säkerhetsåtgärderna”.  De satte in fler vakter, installerade nya kameror och skärpte tillträdesreglerna. Men som ni kan se i videon hjälpte inte detta dem, framhåller gruppen i ett uttalande.

– Medan FSB skriver rapporter om påstådd "förstärkning", går vårt folk lugnt in i skyddade anläggningar och förstör metodiskt den utrustning som används för att transportera ammunition till fronten. Det finns inga säkra platser kvar för dem, fortsätter uttalandet.

LÄS MER: ”Fruktansvärt att se” – rysk vansinnesattack fångad på film

Hävdar: Infiltrerat ryska militären

Atesh har tidigare hävdat att man lyckats infiltrera den ryska militären.

Flera Atesh-agenter har vittnat om att rörelsen har utvecklats till ett rikstäckande nätverk som inte bara är verksamt på Krym och i östra Ukraina, utan även långt inne i Ryssland.

– Om ockupanterna tidigare kände sig hotade på Krym eller i närheten av Donetsk, ryggar de i dag tillbaka vid varje ljud i Moskvaregionen eller Volgograd, sade en av gruppens medlemmar till Kyiv Post i slutet av december.

LÄS OCKSÅ: Rysk superhelikopter nedskjuten

Foto: President of Russia Office resp J Kingma

Text: Redaktionen