Hård kritik mot S-MP-regeringens arbete med IS-terroristerna

2021 10 07

Regeringen har fört riksdagen bakom ljuset och aktivt bidragit till att föra mycket farliga IS-terrorister till Sverige.

Det anser Moderaterna som riktar skarp kritik mot S-MP-regeringen.

Möjliggjorde terroristernas resa

Bakgrunden är att Aftonbladet avslöjat att UD under flera månader arbetat för att tre IS-terrorister skulle föras till Sverige. En delegation från UD skall även ha rest till området flera gånger för att möjliggöra utvisningen av terroristerna till Sverige.

Regeringen har förnekat

– Det här bekräftar det som vi moderater har anat hela tiden och som regeringen har förnekat. Att svenska regeringen varit mycket mer aktiv att föra de här terroristerna till Sverige, säger Johan Forssell (M) till Aftonbladet.

Han indikerar att S-MP-regeringens agerande äventyrar Sveriges säkerhet.

Utomordentligt farliga

– Det här är utomordentligt farliga personer, som har medverkat i världens grymmaste terrorsekt. Det är inga personer vi vill ska vara i Sverige, säger Forssell som anser att även om Sverige har skyldighet att ta emot medborgare som utvisas från andra länder så finns det ingen skyldighet att hjälpa till så aktivt som S-MP-regeringen har gjort med de aktuella terroristerna.

På Sveriges gator

– Frågan är hur vi hjälper kurderna om vi släpper ut farliga människor på våra gator i Sverige. Det är bara att titta. Väldigt få har kunnat ställas till svars för de handlingar de har begått där, säger Forssell till tidningen.

Svensk säkerhetstjänst

Men S-MP-regeringen håller inte med.
– Precis på samma sätt vill vi, och säkerligen också Moderaterna, att andra stater ska ta emot sina medborgare om de utvisas från Sverige, framför inrikesminister Mikael Damberg (S) till Aftonbladet och betonar att svensk säkerhetstjänst och polis utför ett omfattande arbete med de personer som kommit till Sverige.

Moderaterna djupt oansvariga

Damberg anser att Moderaterna är ute på hal is.

– Senast härom veckan häktades en person för krigsbrott. Det är djupt oansvarigt att Moderaterna har spridit grovt felaktiga uppgifter om myndigheternas arbete, anser inrikesministern.

ANALYS

Det handlar om ett antal terrorister som tillhört världens grymmaste terrorsekt och kurdiska självstyret klargör att kvinnorna tveklöst har en fortsatt stark koppling till terrorsekten IS. De bedöms vara för farliga för att få vistas i Syrien då de klassas som aktiva hot mot säkerheten.

Drog tillbaka medborgarskapet

Bland annat Storbritannien och Australien har beslutat att dra tillbaka medborgarskap för ett fåtal terrorister i fall där de har dubbla medborgarskap. Om de inte har det så har det inte vara möjligt uppger The Guardian. Avseende Sverige krävs dels en grundlagsändring som måste tas genom två beslut på varsin sida om ett riksdagsval samt även ändring av andra lagar för att möjliggöra att dra tillbaka medborgarskap.

Slaktade oskyldiga

Kvinnornas roll i terrorsekten IS har klarlagts i flera rapporter - det handlar inte om offer som inte förstod vad de gjorde utan de har tvärtom utgjort en viktig komponent i terroristernas slakt och mördande av oskyldiga människor. Men nu har de ångrat sig och vill ha hjälp av Sverige. Att bidra till massmördande är dock inget man kan ångra i efterhand. Det finns ingen ångervecka.

Att släppa ut dessa terrorkvinnor i svenska samhället – vilket blivit resultatet i en rad fall – är sannolikt något svenska folket är kraftigt emot. Hela frågan om IS-terroristerna som släppts ut i frihet i Sverige är en förlorarfråga för S-MP-regeringen.

Foto: Wilson-Center-isis-video-maj-2020

[yop_poll id="736"]

”Kan stänga ner Norge”

2026 04 24

Miljöpartiet i Norge vill att Europa ska utveckla sina egna molnlagringstjänster, meddelandetjänster och sociala medier.

Detta för att minska beroendet av USA, som i dag har ett enormt inflytande över Europa genom sina techjättar.

Såväl europeiska företag som myndigheter är helt beroende av tjänster från Amazon, Google och Microsoft.

Miljöpartiets ledare Arild Hermstad fruktar att Trumpadministrationen kan utnyttja situationen.

– De kan stänga ner det norska samhället. Det är en ohållbar situation, säger han till Dagbladet.

Hermstad hänvisar till den amerikanska regeringens hårda retorik och ställningstaganden mot Europa. Han tar upp hotet om att annektera Grönland som ett exempel.

–  Det är en dyster ny verklighet. Vi ser i Donald Trumps utrikespolitik, inklusive när han försökte "ta" Grönland, att den amerikanska regimen är villig att använda råstyrka mot oss för att få vad de vill ha. Ett av de största maktmedlen USA har i dag är vårt digitala beroende, varnar politikern.

”Väldigt lång tid”

Att göra sig oberoende av amerikanska techtjänster kommer att ta lång tid. Men omställningen är nödvändig, menar Arild Hermstad.

– Det kommer att ta väldigt lång tid. Det här är inte något man kan göra på några timmar eller några år. Men jag tror att vi måste börja med att inse problemet: amerikanerna har övertaget över båda ändarna av de digitala systemen i vårt land.

LÄS MER: Trump har fel – enligt USA:s underrättelsetjänst 

Danmark har varnat

Danska cyberexperter har tidigare gått ut med liknande varningar.

Jacob Herbst, ordförande i danska cybersäkerhetsrådet och CTO på företaget Dubex, är en av flera som slagit larm.

Han framhåller att danska företag och offentlig sektor är ”enormt beroende” av amerikanska molntjänster från till exempel Microsoft och Apple.

– Om amerikanerna på måndag morgon klockan åtta bestämmer sig för att stänga ner de amerikanska molntjänsterna, då har Danmark stannat av klockan nio, säger Herbst till TV2.

LÄS OCKSÅ: Ungern och Slovakien viker sig – EU drämmer till mot Ryssland |

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen 


24 april 26

Smäll inför helgen – för alla som tankar bilen

2026 04 24

Drivmedelspriserna fortsätter att ticka uppåt.

Efter flera höjningar i rad är priserna vid pump de högsta på över en vecka, rapporterar sajten Carup.

I Circle K:s listpriser för företag, som är en indikator på vad privatkunder får betala vid pump, noteras flera höjningar.

Bensinpriset stiger med 25 öre till 19,19 kronor litern.

Samtidigt höjs dieseln med 30 öre till 22.14 kronor litern.

Skatten sänks

Snart kan dock drivmedelspriserna sjunka. Fredagen den 1 maj sänks skatten tillfälligt på bensin och diesel.

Det handlar om en temporär skattesänkning till den 30 september 2026.

Skaten på bensin sänks med 1 krona litern inklusive moms. Motsvarande sänkning för dieseln landar på 40 öre per liter inklusive moms.

– Den som behöver bilen ska kunna köra barnen till skolan och ta sig till jobbet, skriver statsminister Ulf Kristersson (M) på Facebook.

30 kronor litern

Samtidigt varnar experter för att energikrisen i Mellanöstern kan leda till ännu högre drivmedelspriser.

Christian Kopfer, råvaruanalytiker vid investmentbanken Arctic Securities, varnar för att priset på bensin vid pump kan nå 30 kronor per liter i början av sommaren. Han bedömer att det kan bli aktuellt med ransonering av olja, men framhåller samtidigt att situationen också kan lösa sig av sig själv.

– Kanske kommer frågan delvis lösas genom en ”frivillig” konsumtionsminskning, genom att priserna går upp så mycket. Delvis kommer den vara påtvingad av staten, säger Kopfer till Dagens Arena.

LÄS MER: Miss i pensionssparandet kan kosta hundratusentals kronor

Samtliga prislappar

Här är samtliga prisförändringar i dag. Ändringen anges inom parentes.

 Priserna är rekommenderade riktpriser och gäller på bemannade stationer.

- Miles 95: 19,19 kr/l (+0,25)

- Miles 98: 20,49 kr/l (+0,25)

- Miles+ 98: 20,79 kr/l (+0,25)

- Miles Diesel 22,14 kr/l (+0,30)

- Miles+ Diesel 22,73 kr/l (+0,30)

- HVO100 30,09 kr/l (+0,30)

- Fordonsgas 30,19 kr/kg (+0,51)*

- E85 15,94 kr/l (+0,40)

Källa: Circle K

*Ändringsdatum 11 mars

LÄS OCKSÅ: Viktig Bank ID-varning går ut till hushållen 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen