Hård kritik mot Instabox – används av många vid jul

2024 12 24

Leveransföretaget Instabox får nu svidande kritik.

Verksamheten grundades i Sverige år 2015 och känns igen på sina karaktäristiska orangefärgade skåp som bland annat finns i många livsmedelsbutiksentréer.

Stora i Sverige

I takt med att det blivit jättepopulärt att beställa inte minst julklappar på Internet så har Instabox slagit igenom på allvar i Sverige.

I samband med betalningen får man på nätet fylla i leveransmetod och många väljer då Instabox.

Man får en kod via mobiltelefonen och kan hämta ut sina beställningar i någon av de orangea boxarna runt om i landet.

Chefen förbannad

Nu får dock Instabox mycket hård kritik av upprörda anställda.

Instaboxförare berättar att de behövt köra i närmare 130 kilometer i timmen på vägarna för att hinna med alla sina leveranser trots att det var max 90 kilometer i timmen som hastighetsgräns.

– Chefen blev förbannad och jag fick ha möte inför hela gruppen, säger en förare till SVT och berättar hur anställda mått dåligt på Instabox.

Stängts av

En del av de åkerier som Budbee använder har inte betalat ut övertid till sina anställda.

– När din ruttid är slut får du inte längre betalt. Man är ändå tvungen att leverera paketen, säger en av de som kört för Budbee till SVT.

Instabees vd har nu gått ut i TV-kanalen och meddelat att man stängt av två åkerier i Norrland för att motverka missförhållandena..

De två konkurrenterna Instabox och Budbee – som båda levererar paket – slogs samman för två år sedan och heter nu Instabee.

Instabee styr idag över de tre olika varumärkena Instabox, Budbee och Porterbuddy.

Skryter på hemsidan

På sin webbsida beskriver Instabox sin verksamhet som mycket framgångsrik.

– Instabox grundades i Sverige år 2015 och erbjuder blixtsnabba och okomplicerade leveranser där vi använder förnybar diesel och el, från några av de mest populära e-handlarna i Europa.

– Vi är stolta över att vi äger hela vår leveranskedja, från sortering till leverans. Detta tillåter oss att jobba för att lösa komplexa logistiska optimeringsproblem.

Instabox lyfter också fram sina förare.

– Vi lär oss och utvecklas i takt med att vi växer tack vare våra chaufförer, terminalarbetare, kundservicemedarbetare, produktutvecklare… Listan över alla våra talanger är lång!

Foto: Press Instabee

Text: Redaktionen


5 juli 2026

Biltema stoppas – får inte öppna

2026 07 05

Biltemas nya etablering har fått nej.

Lågpriskedjan satsar vidare med nya etableringar på flera platser i Sverige.

I maj öppnade Biltemas nyaste varuhus i Säffle.

Samtidigt har nya steg nyligen tagits mot att öppna varuhus i Köping och Falun.

Det goda samarbetet med iblandade parter har varit avgörande när det gäller förarbetet.

– Vi önskar naturligtvis att etableringsprocesser alltid kunde gå lika smidigt som denna, säger Martin Norrman, vd på Biltema Real Estate, i ett uttalande.

Stoppas i norr

Biltema önskar också att öppna ett varuhus i Kiruna.

Men planerna stoppas nu av mark- och miljödomstolen, rapporterar TV4.

Den föreslagna detaljplanen bedöms blockera renar från att röra sig mellan betesområde och kalvningsland.

– Det är inte handelsområdet i sig, utan planläggningen i övrigt som har varit problematisk för oss. Vi ser behov av gröna ventiler i den här staden, att det finns möjlighet för renar, men även andra djur, att kunna passera, säger Lars-Marcus Kuhmunen, ordförande i Gabna sameby, enligt kanalen.

Kommunen vill bygga

Från kommunens håll arbetar man för att få till ett Biltemavaruhus i staden.

Lösningar som stängsel och viadukter kan diskuteras för att få igenom etableringen, menar kommunen.

Men någon annan plats för varuhuset är svår att hitta, hävdar kommunalrådet Mats Taavenikuu (S).

– Marken har varit reserverad för stadsomvandlingen och för nya centrum under en ganska lång tid. Så det är viktigt för oss att vi får Biltema på plats, säger han, till kanalen.

Kommunen har överklagat beslutet till Mark- och miljööverdomstolen.

LÄS MER: 35 000 nya företag – stark vändning i Sverige

2 000 anställda

I Sverige finns det för närvarande 65 Biltemavaruhus, samtidigt som kedjan fortsätter att etablera sig på nya platser.

Antalet anställda är omkring 2 000 personer, på lågpriskedjan som startade i en källarlokal i Linköping redan 1963.

Till en början bestod verksamheten av postorderförsäljning av bildelar och biltillbehör.

1976 öppnade det första varuhuset i Linköping.

Huvudkontoret ligger i Partille i Göteborg.

LÄS OCKSÅ: Stor attack på gång i Europa - USA slår larm

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


5 juli 2026

Enormt extremväder breder ut sig

2026 07 05

Utvecklingen är tydlig.

Antalet extremväder blir fler och fler.

Det är inte längesedan en historisk värmebölja låg över Europa, då flera nya värmekord slogs.

Nu breder en gigantisk marin värmebölja ut sig i Stilla havet, rapporterar Washington Post.

– Marina värmeböljor är perioder med ovanligt höga havstemperaturer som hotar livet i havet, förklarar SMHI.

– Dessa extremhändelser har förekommit historiskt, men blir nu allt vanligare på grund av den globala uppvärmningen.

Enormt stor

Den extrema värmen i Stilla havet sträcker sig nu över en yta som är åtta gånger större än USA. Det motsvarar drygt 13 procent av jordens yta, enligt Washington Post.

De ovanligt höga vattentemperaturerna, som väntas få omfattande effekter på vädret under lång tid, når från Peru till Filippinerna.

– Flera månaders värme kan innebära stor påverkan i vinter och vår, säger klimatforskaren Dillon Amaya, till tidningen.

Två anledningar

Bakom de extremt höga temperaturerna ligger två separata värmeböljor. Dels en i södra Stilla havet som tagit form på grund av väderfenomenet El Niño, som är ovanligt stark i år. Dels en värmebölja som vilar över norra Stilla havet.

I närtid väntas de extrema temperaturerna leda till en kraftig tyfon i de västra delarna av Stilla havet.

Dessutom tyder mycket på att en värmekupol är på väg att ta form över västra USA, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: "Ingen brist på öl" - ryssar hånar Putins Ryssland

Ny värme över Europa

Samtidigt väntas en ny värmebölja över Europa.

I Spanien har de statliga myndigheterna gått ut med en orange varning inför veckan som ligger framför, rapporterar Euronews.

– Varningen gäller stora delar av landet när en andra värmebölja slår till, med temperaturer på uppemot 44 grader, uppger nyhetskanalen.

Östersjön

Det är inte bara världshaven som blir varmare. Samma tendens syns i Sveriges direkta närhet.

– Östersjön, som har värmts upp snabbare än något annat kustnära hav, är särskilt sårbar, uppger SMHI.

– För att skydda de marina miljöerna är det avgörande att minska utsläppen av växthusgaser och stärka skyddet för våra hav.

LÄS OCKSÅ: Stor attack på gång i Europa - USA slår larm

Foto: fiquetdidier1

Text: Redaktionen