Hård kritik mot flera Natoländer

2024 03 17

Flera av Natos europeiska medlemsländer får nu hård kritik.

I en värld präglad av Putins krig mot Ukraina har försvarsalliansen Nato fått en extra viktig roll för västvärlden.

Men flera av Natos medlemsländer lever inte upp till alliansens krav, enligt en ny rapport.

Det handlar om europeiska Natomedlemmar som har svårt att uppnå Natos krav på hur mycket pengar man ska lägga på sin försvarsbudget.

Sammanlagt är det över 56 miljarder euro som saknas, rapporterar Financial Times.

Det motsvarar över 630 miljarder kronor.

Uppfyller inte kravet

Det är det tyska forskningsinstitutet IFO som har tagit fram siffrorna.

Nato kräver att varje medlemsland ska lägga motsvarande 2 procent av sin BNP på försvaret, vilket ett flertal europeiska länder alltså har svårt att klara.

Bland de länder som har störst problem finns Italien, Spanien och Belgien.

– Dessa länder har också bland de högsta nivåerna av budgetunderskott i Europa, förklarar Financial Times.

Det är dock Tyskland som har haft svårast att leva upp till kraven, men har halverat gapet under det senaste decenniet. De planerar dessutom att fylla igen gapet redan i år.

Höga skuldnivåer

Flera länder förväntas dock få fortsatt svårt att leva upp till kraven.

Inte minst på grund av att de redan har ett underskott, samtidigt som det kan vara svårt att övertyga folkopinionen om att det är nödvändigt att skära ner på andra håll för att uppnå kraven.

– Länder med höga skuldnivåer och höga räntekostnader har inte så mycket utrymme för att dra på sig ytterligare skulder, så det enda verkliga sättet att göra det är att skära ned på utgifterna på andra områden, säger Marcel Schlepper, ekonom på IFO.

Engagerar Trump

Frågan om de europeiska Natoländernas oförmåga att leva upp till försvarsalliansens krav har bland annat engagerat Donald Trump.

I februari gick han till och med så långt som att säga att Ryssland får göra ”vad fan de vill” med Natoländer som inte uppfyller försvarsalliansens krav.

Text: Redaktionen

Foto: M. Studzinski


27 nov 2025

Stor förändring i opinionen – inte hänt på två år

2025 11 27

Gapet mellan de politiska blocken har krympt markant.  

Det visar en opinionsundersökning från Demoskop, som SvD och Aftonbladet har tagit del av.

Regeringen och Sverigedemokraterna närmar sig oppositionen.

Enligt mätningen är skillnaden mellan den rödgröna sidan och Tidöpartierna nu 4,1 procentenheter – den lägsta nivån på två år.

Jämfört med oktober har avståndet minskat med 1,6 procentenheter. Tillsammans får de fyra oppositionspartierna 50,8 procent, medan Tidöpartierna landar på 46,7 procent.

V och MP tappar

Både Miljöpartiet och Vänsterpartiet går bakåt jämfört med förra mätningen i oktober.

V tappar från 7,0 till 6,3 procent och MP från 7,4 till 6,4 procent.

Demoskops opinionschef Johan Martinsson noterar att Vänsterpartiet har fallit tillbaka ordentligt från att ha noterat ett stöd på omkring 9 procent under förra hösten och sommaren.

– Det går definitivt sämre nu än vad det gjorde under förra sommaren och hösten. Då hade de en starkare period, då de låg mellan 8 och nästan 9,5 procent, säger han till SvD.

”Elefanten i rummet”

Trots det minskade gapet finns det skäl för Tidöpartierna att känna oro. Liberalerna hamnar återigen under riksdagsspärren med ett stöd på ynka 2,4 procent.

– Elefanten i rummet är ju att Liberalernas procent inte räknas om de inte har 4 procent. Om Liberalerna åker ut är det svårt att föreställa sig en moderatledd regering i nuläget, säger Martinsson till tidningen.

LÄS MER: Vattenfall höjer avgifterna rejält

SD-väljare besvikna

Liberalerna vidhåller att man inte kommer släppa in Sverigedemokraterna i en eventuell högerregering efter valet. SD uppger i sin tur att partiet kommer gå i opposition om man inte får en plats i en framtida regering.  

Enligt en ny undersökning från DN/Ipsos påverkar maktkampen Sverigedemokraternas väljares syn på samarbetspartiet. Endast var sjunde SD-väljare vill ha med L i nästa regering, medan var fjärde bara kan tänka sig det om det är absolut nödvändigt.

– Det kan nog ses som en direkt konsekvens av Simona Mohamssons besked i regeringsfrågan, säger Nicklas Källebring, opinionsanalytiker på Ipsos, till DN.

LÄS OCKSÅ: Byggbolag i konkurs efter 118 år

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Covid-19 ökar – blixtinkallar till pressträff

2025 11 27

Regeringen och Folkhälsomyndigheten har kallat till en plötslig pressträff om smittspridningen i Sverige.

Influensan och covid-19 har fått fart.

Nu uppmärksammas saken på en direktsänd presskonferens där både regeringen och Folkhälsomyndigheten deltar.

– Vi kan de närmaste veckorna förvänta oss en ökning av smittspridningen, säger socialminister Jakob Forssmed enligt Aftonbladet.

"Dubbelt så många"

Enligt Olivia Wigzell, generaldirektör på Folkhälsomyndigheten, rapporterades 187 fall av  säsongsinfluensa enbart förra veckan.

– Det var dubbelt så mycket som veckan innan, säger hon på samma pressträff.

Jakob Forssmed understryker att det är “hög tid att vaccinera sig” och uppmanar alla som inte gjort det och som tillhör en riskgrupp att göra så.

"Kommer se en ökning"

Erik Sturegård, tillförordnad statsepidemiolog, har tidigare på torsdagsmorgonen också talat om det pågående influensautbrottet.

Enligt experten kommer det tidigare än vanligt i år. Han säger även att det finns ett stort mörkertal med “betydligt större smittspridning", rapporterar SVT.

– Nu kommer vi se en ökad smittspridning under ett antal veckor eller någon månad, säger Erik Sturegård till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Tog godis med händerna i butik – så mycket tvingas han betala

Kan påverka sjukvården

Det är den så kallade k-varianten som gjort att smittspridningen dragit igång så pass tidigt på säsongen.

K–varianten är en ny mutation av influensaviruset och kan enligt Sturegård påverka sjukvården.

– Vi ser en risk att den här varianten lättare kan smita undan immunförsvarets skydd, vilket innebär att skulle kunna bli en tuffare influensasäsong än vanligt, sade Erik Sturegård till SvD förra veckan.

Symtomen är ofta feber, muskelvärk och allmänt dåligt mående.

Nuvarande vaccin skyddar mot svår sjukdom.

LÄS MER: Populära räkor i butiker utreds – kan vara farliga

Foto: Fusion Medical Animation resp Simon Samuelsson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen