HÅRD KRITIK: – Liknar M och KD vid Donald Trump

2022 06 04

– Ulf Kristersson går än en gång i Jimmie Åkessons ledband.

Det anser förra statsministern Stefan Löfven (S) som nu riktar hård kritik mot de fyra högerpartierna Moderaterna, Sverigedemokraterna, Kristdemokraterna och Liberalernas misstroende mot justitieminister Morgan Johansson (S).

Populistiskt och oansvarigt

– Det är tre månader – 100 dagar – kvar till det ordinarie riksdagsvalet. Det pågår ett krig i vårt närområde. Vi är i ett känsligt läge med Sveriges ansökan om medlemskap i Nato, som vi skickat in tillsammans med Finland, framhåller Stefan Löfven.

– Att i det läget använda misstroendeförklaring som ett taktiskt och populistiskt utspel är fullständigt oansvarigt, betonar han.

Blivit del av politiskt strategi

Socialdemokraternas tidigare partiledare understryker att misstroendeförklaring är det skarpaste parlamentariska vapnet som en opposition har.

– Tolv gånger har det lett till omröstning sedan 1980 och av dessa tolv har elva väckts av de borgerliga, en av Socialdemokraterna.  

– Sju av de borgerligas har initierats sedan 2015 så uppenbarligen är det något som har blivit en del av högerns politiska strategi snarare än ett skarpt verktyg att använda med förnuft, anser Stefan Löfven (S).

Riskerar devalvera riksdagen

Han konstaterar att även om det inte finns några formella krav som reglerar när man har möjlighet att använda misstroendeförklaringen så agerar högerpartierna olämpligt.

– Om det blir ett vardagligt partipolitiskt verktyg, så kommer dess betydelse att urholkas och parlamentet riskerar att devalveras.

– Det är inte det landet behöver överhuvudtaget och absolut inte nu, understryker Stefan Löfven.

Går i Åkessons ledband

– Ulf Kristersson går än en gång i Jimmie Åkessons ledband. Samma sak hände förra året vid denna tid och då mot mig.  

– Efter att de vunnit omröstningen som dessa två och resten av högern då glädjerusigt förklarade som en stor seger, så förklarade ”oppositionsledaren” att han inte ville ställa upp i en omröstning som statsminister – han hade inget själv att komma med.

Ett spektakel

– Nu spelas ett liknade spektakel upp igen; högern vill rikta misstroende mot landets justitieminister, framhåller Stefan Löfven (S).

– När statsministern då helt korrekt förklarar att, eftersom regeringen alltid fattar kollektiva beslut, så innebär det ett misstroende mot hela regeringen – ja då säger de som utlöser händelsen att det är hennes ansvar.

M och KD låter som Trump

Stefan Löfven liknar Moderaterna och Kristdemokraterna vid Donald Trump och USA:s högerparti.

– Detta låter så bekant för den som följer hur Trump och hökarna i Republikanerna låter.

– När vi nu hör hur en del av högerns representanter uttrycker sig i nedlåtande ton så tror jag dessvärre att det här bara är början på något mycket värre, framhåller Löfven.

Den tidigare S-ledaren och statsministern är orolig för att Sverige kan hamna i ett allvarligt läge om det hela eskalerar.

Skadar Sveriges demokrati

– Ska vi följa den vägen så skadeskjuts demokratin också här i Sverige. Det bästa sättet att undvika det är det vi nu ser i opinionsmätningarna: ett starkt förtroende för vår statsminister Magdalena Andersson, framhåller Stefan Löfven på Facebook.

Det har ännu inte kommit någon respons på hög nivå från högerpartiernas sida på Stefans Löfvens kritik.

Arkivfoto: Ninni Andersson, Regeringskansliet

Text: Redaktionen


7 januari 2026

Trumps stora löfte – till hela Nato

2026 01 07

Trump ger ett besked till alla Natos medlemsländer.

USA:s president Donald Trump är rasande på Nato.

Trots det ger han ett stort löfte om försvarsalliansen och USA:s deltagande i den.

”Jag tivlvar på det”

I ett inlägg på Truth Social går Donald Trump till angrepp mot Nato och ”alla dessa stora Nato-fans”, som han själv uttrycker det.

Den amerikanska presidenten säger sig tvivla på att andra Natoländer skulle ställa upp på USA om de behövde hjälp.

– RYSSLAND OCH KINA HAR NOLL RÄDSLA FÖR NATO UTAN USA, OCH JAG TVIVLAR PÅ ATT NATO SKULLE FINNAS DÄR FÖR OSS OM VI VERKLIGEN BEHÖVDE DEM, dundrar Trump i inlägget.

– ALLA HAR TUR ATT JAG BYGGDE UPP VÅR MILITÄR UNDER MIN FÖRSTA MANDATPERIOD OCH FORTSÄTTER ATT GÖRA DET, tillägger presidenten.

Men trots det ger Trump ett löfte som nog får många Natoledare att dra en lättnadens suck.

LÄS OCKSÅ: Skräckbesked för Maduro - har hamnat i "helvetet på jorden"

Trumps löfte till Nato

Trump lovar att USA kommer att ställa upp på sina Natoallierade även i framtiden.

– Vi kommer alltid att finnas där för NATO, även om de inte kommer att finnas där för oss, meddelar Donald Trump.

Det är ett viktigt löfte från den amerikanska presidenten, som flera gånger har antytt att han kan tänka sig att lämna försvarsalliansen.

Löftet kommer dock mitt i ett vredesutbrott mot Nato.

I inlägget riktar Trump hårda ord mot sina Natoallierade. Han påminner bland annat om att många länder inte levde upp till Natos krav om försvarssatsningar, förrän han klev in och satte press på dem.

– USA betalade för dem, dumdristigt nog! Jag fick dem på ett respektfullt sätt till 5 procent av BNP, och nu betalar de omedelbart. Alla sade att det inte gick, men det gjorde det, för framför allt är de alla mina vänner, skriver Donald Trump.

Angriper Norge

I inlägget går Donald Trump också till angrepp mot Norge.

Presidenten anser att han borde ha fått Nobels fredspris, men att Norge nekade honom det.

– Kom också ihåg att jag på egen hand AVSLUTADE ÅTTA KRIG, och Norge, som är NATO-medlem, valde dumdristigt att inte ge mig Nobels fredspris. Men det spelar ingen roll! Det som spelar roll är att jag räddade miljontals liv, hävdar Donald Trump.

Samtidigt påstår han också att Ryssland skulle ha hela Ukraina nu om det inte vore för hans engagemang i frågan.

LÄS OCKSÅ: Vita huset hånar Kreml

Foto: White House official photographer Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sina bilder

Text: Redaktionen


6 januari 2026

Hundratals ryska byar ”försvunna”

2026 01 06

Över 200 ryska byar är borta.

Under 2025 har minst 266 ryska byar och små samhällen officiellt avregistrerats eller lagts ner.

Ukrainsk underrättelsetjänst menar att det visar på en accelererande landsbygdsnedgång i Ryssland, rapporterar RBC Ukraine.

Massiv avfolkningsvåg

Under det senaste året har landsbygden i Ryssland drabbats av en allvarlig demografisk kris, enligt en rapport från Ukrainas utrikes underrättelsetjänst.

Minst 266 bosättningar har officiellt avskaffats, och de flesta av dessa var redan helt utan invånare när beslutet togs.

De största antalen ”försvunna” byar har registrerats i Kostroma och Novgorod regionerna, som tillsammans står för ungefär tre fjärdedelar av alla avregistrerade samhällen.

Detta följt av Perm Krai där myndigheterna också aktivt flyttar invånare från avlägsna platser till större samhällen.

– Befolkningen i de ryska regionerna fortsätter att krympa, och områdena där byarna avskaffats används nu för ekonomiska ändamål, uppger ukrainsk underrättelsetjänst.

LÄS MER: Ukraina har lyckats med unik bedrift – ”Är som en fantasi”

Byar slås ihop

Rapporten från underrättelsetjänsten understryker att detta inte handlar om någon aktiv utvecklingsstrategi, utan om att juridiskt formalisera en redan pågående nedgång i befolkning och samhällsstruktur på landsbygden.

– Utanför de stora stadsområdena visar Ryssland upp ett systematiskt samhällsförfall, med avfolkning, byars försvinnande och utvecklingsklyftor som fortsätter att växa, medan högljudda program förblir pappersdekorationer mot en verklighet som snabbt töms, säger underrättelsetjänsten.

Att byar slås ihop eller avregistreras beror ofta på att hälften tomma samhällen saknar tillgång till vård, utbildning och jobb, vilket gör livet där ohållbart och driver människor mot städerna eller bort från landet helt.

Befolkning väntas krympa

Detta sker samtidigt som Kreml officiellt talar om initiativ för att återuppväcka landsbygdsområden.

Detta gör dem genom planer som den så kallade General Settlement Scheme, vilket enligt underrättelsetjänstens bedömning snarare reflekterar en djup demografisk kris än verkliga framsteg.

Rapporten pekar också på att Rysslands befolkning väntas krympa kraftigt de kommande decennierna, delvis till följd av stora förluster och demografiska förändringar kopplade till kriget i Ukraina.

LÄS MER: Ryska militärbloggare avundsjuka – ”J-vla idioter”

Foto:

Text: Redaktionen