Men det är ändå Republikanerna som förlorar på det

2021 03 26

President Joe Bidens förvirrade ögonblick under den stora TV-sända presskonferensen förvandlas märkligt nog till hans motståndares svagaste ögonblick.

Joe Bidens starkaste moment under sin första presskonferens som president var när han gav besked om att målet om 100 miljoner vaccindoser under hans första 100 dagar om president nu ökas till 200 miljoner vaccindoser. Det är ett kvitto på att USA:s vaccinering går mer än dubbelt så bra som EU:s.

Han gav även besked om att de allra flesta migranterna vid gränsen till Mexiko skickas tillbaka till Mexiko vilket uppskattas av många väljare som inte vill se ökad invandring.

Han sa även att USA:s trupper i Afghanistan ska dras tillbaka i år och han blev upprörd när han kommenterade att Republikanerna försvårar möjligheten att rösta i olika delstater. Det var en rad besked som många amerikaner uppskattar.

Samtidigt var hans tidvis långa och vid något tillfälle även röriga svar precis vad USA:s väljare är vana vid sedan årtionden tillbaka när det gäller Biden. Likaså är alla vana vid att Biden ibland tappar bort sig och framstår som förvirrad. Det skedde främst vid dessa ca 45 sekunder:

Republikaner lyfte snabbt fram det förvirrade ögonblicket i sociala medier och i kommentarer men om de försöker göra Joe Bidens förvirrade 45 sekunder av en drygt 60 minuter lång presskonferens till sin huvudpoäng så gör de sannolikt bort sig. Republikanerna får nämligen svårt att fånga väljarnas hjärtan och röster om det är deras starkaste kort istället för deras egen politik.

Partiet behöver vinna framtida val på sakfrågor om de ska få väljarna att nappa. Biden ligger nu på +10% i förtroendemätningarna jämfört med Trump som låg på -15% när han slutade som president. Det är gigantiska 25%-enheters skillnad och det underläget kan man inte hämta in genom att måla ut att en 78-åring tappar bort några få sekunder under en 60 minuters presskonferens samtidigt som vaccineringstakten går som tåget.

[forminator_poll id="2350"]

19 aug 26

UPPGIFTER: Ryssland har slagit till mot Natoland

2026 08 19

Ryssland misstänks för inblandning i ett sabotage mot en militär anläggning på Natos territorium.

Förra veckan kom rapporter om en storskalig brand vid försvarsföretagets Milrem Robotics anläggning i Estland.

Branden i byggnaden i Tallinn utreds som misstänkt anlagd.

Nu kopplas Ryssland till det påstådda sabotaget.

Det bekräftar Estlands premiärminister Kristen Michal.

– En av utredningens teorier är att detta var en sabotagehandling, med stöd av Ryssland, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Identifierat misstänkta

De misstänkta för dådet har identifierats.

Enligt premiärministern är personerna bosatta i Lettland. Åklagaren har begärt att de ska gripas.

– Estland tar alla attacker mot vår försvarsindustri på största allvar. Vi kommer alltid att skydda våra medborgare och företaget med alla medel som står till buds, framhåller Michal.

Hjälper Ukraina

Milrem Robotics producerar obemannade markstridsfordon. 

Företaget har ett nära samarbete med Ukraina. Bland annat levereras den obemannade markroboten THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) till den ukrainska armén.

Roboten används för att stödja infanteri genom att transportera utrustning och evakuera skadade. Den kan också utrustas med vapensystem.

LÄS MER: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Danmark har varnat

Ryssland har tidigare förnekat anklagelser om att ha planerat eller utfört sabotage mot länder utanför Ukraina.

Flera västländer varnar dock för ryska sabotageaktioner.

Danmarks militära underrättelsetjänst FE bedömer det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” sabotage mot mål i flera europeiska länder.

På FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger på mellan 60 och 90 procent.

– Ryssland har ökat sin vilja att ta risker för att testa och pressa oss här i väst, har Anja Dalgaard-Nielsen, chef för FE:s underrättelsesektor, sagt till Danmarks Radio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor amerikansk säkerhetslucka kan utnyttjas av Kina

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


“70 procent av mackarna har slut på bensin”

2026 08 19

Ryssland står inför en sällan skådad bränslekris.

De ukrainska drönarattackerna mot rysk energiinfrastruktur fortsätter.

Angreppen ger resultat.

På tisdagskvällen kommer uppgifter om att så mycket som 70 procent av de ryska bensinstationerna har slut på bensin, rapporterar Moscow Times.

Slut på bensin

Den 16 augusti fanns bensin eller diesel tillgängligt på endast 28,1 procent av landets mackar, jämfört med 41 procent veckan innan. 

Under de senaste sju dagarna har tillgången på bränsle minskat i regionerna Volgograd, Tjeljabinsk, Orenburg, Voronezj, Samara, Penza, Saratov, Lipetsk och Rostov, samt i Tatarstan. 

Myndigheterna i minst åtta regioner – däribland Krasnodar Kraj samt Kaluga och Nizjnij Novgorod oblast – har bekräftat att det finns problem på bensinstationerna.

Invånare i ytterligare minst 13 regioner har rapporterat om bränslebrist i sociala medier. 

Bekräftar problemen

Igor Jusjkov, ledande analytiker vid Fonden för nationell energisäkerhet, bekräftar problemen.

– Den nya bristvågen beror på de fortsatta attackerna och oplanerade reparationerna vid oljeraffinaderierna, säger han.

Läs mer: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Har fått böter

Att klaga på bensinbristen har dock inte slutat väl för vissa ryssar.

En domstol i ryska Volgograd har bötfällt en lokal kvinna för att ha deltagit i ett kollektivt upprop gällande bränslebristen, uppger RBC Ukraine.

Säkerhetsstyrkor stämplade en video som spelades in nära en bensinstation som en ”otillåten allmän sammankomst”. 

“Orättvis fördelning”

En person som var på plats vid uppropet hördes i ett filmklipp säga så här:

– Det handlar specifikt om en orättvis fördelning: vår administration tankar fulla tankar med bensin med hjälp av drivmedelskort, medan vanliga invånare ofta helt enkelt avvisas. Poliserna ansåg att detta var en otillåten allmän sammankomst.

Läs mer: Ghana rasar mot Ryssland

Foto: A. Malenchik

Text: Redaktionen