24 juli 2026

Udda uppmaning: här ska du aldrig förvara kontanter

2024 11 20

Enligt Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB, bör man ha 2 000 kronor i kontanter redo om krisen skulle slå till.

Vi brukar säga att det är ett bra riktmärke, men sen handlar det ju också om hur mycket förmåga och vilka marginaler man har. Men tänk att man ska ha för att kunna gå till affären och kanske tanka bilen. Då brukar man klara sig i ett par dygn.

Det har Elin Bohman, presstalesperson på MSB, tidigare sagt till SR.

Tjuvar intresserar sig igen

Summan är strax under den som de största försäkringsbolagen täcker vid inbrott, som ligger mellan 3 000 och 5 000 kronor i förlorade kontanter.

Men den som har mer än så liggandes hemma bör se upp.

Inbrottstjuvar har fått upp ett nytt intresse för kontanter som numera ofta står högst upp på listan tillsammans med smycken och andra små värdesaker.

Det säger Lina Nilsson, rådgivningsexpert på Stöldskyddsföreningen, till Dagens Nyheter.

Udda rådet: inga kontanter i frysen

Av det skälet kan det vara helt avgörande var kontanterna förvaras. 

Uppenbart är att de inte ska ligga synliga för tjuvarna, men även några av de mest kreativa gömställena är enligt experterna inte bra nog.

– Det duger inte att ha dem längst in i garderoben, i frysen eller i tvättkorgen. Tjuvarna letar där också, säger Lina Nilsson.

En säkerligen oväntad uppmaning för många som trott att de verkligen tänkt till.

Då ska du ha bankfack istället

Ett alternativ är naturligtvis ett säkerhetsskåp. Men det förutsätter att det är certifierat och monterat korrekt genom att vara fastbultat i golvet.

Annars är det bankfack som gäller.

Vi rekommenderar att man har sina värdesaker i ett bankfack. Finns inte den möjligheten så är rekommendationen att ha värdesakerna i ett certifierat säkerhetsskåp, som då måste monteras på rätt sätt i hemmet så att de inte går att få med sig, säger Lina Nilsson.

Små valörer

Enligt MSB bör “kriskontanterna” även fördelas i mindre valörer, det vill säga till exempel 20-lappar, 50-lappar och 100-lappar.

– Små valörer är bra att ha hemma om betalsystem ligger nere och du till exempel ska göra ett mindre köp. Till exempel en flaska vatten eller en förpackning med pasta, säger Elin Bohman till SR.

Samtidigt hanterar inte bankerna kontanterna. Det innebär att man måste förlita sig på butikers goda vilja att växla i kassan.

– Vi har inte kontanthantering på våra kontor. Då hänvisar vi till uttagsautomater och butiker, säger Ralf Bagner, Swedbanks pressansvarig, till radion.

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen


Sveriges bilister överens – ny lag måste införas

2026 08 16

Svenska bilister vill se en ny lag för fotgängare.

För ett par år sedan framförde socialdemokratiska ledamöter en motion om lagstadgad skyldighet att bära reflex när det är mörkt ute.

En undersökning visar samtidigt att åtta av tio svenska bilister vill se samma lagkrav.

Frågan kan komma att aktualiseras på nytt vid ett regeringsskifte.

Ny lag kan införas

Var tredje gångtrafikant, 34 procent, använder aldrig eller sällan reflex i mörker.

Detta enligt en undersökning från Synoptik.

Majoriteten av landets bilister vill se ett lagkrav för gångtrafikanter att bära reflex i mörker, någonting som skulle kunna bli verklighet vid ett regeringsskifte.

Tidigare förslag

I dagsläget ligger inget sådant förslag på bordet.

Men för ett par år sedan framförde Fredrik Lundh Sammeli (S), Linus Sköld (S) och Ida Karkiainen (S) en motion om saken.

– Enligt nuvarande lagstiftning i Sverige ska cyklar, mopeder, rullstolar, sparkar, traktorer, hästfordon och släpfordon som dras av traktorer eller motorredskap vara utrustade med reflexer vid färd i mörker. Det finns dock ingen motsvarande lag som ålägger fotgängare att bära reflex, menades det då.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

“Bör överväga”

Lundh Sammeli, Sköld och Karkiainen blickade mot Sveriges grannland i öst för inspiration.

– I Finland är det lagstadgat att fotgängare som rör sig på väg under mörker ska bära en ändamålsenlig reflex. Detta är en princip som Sverige bör överväga att införa. 

“Förståeligt”

Åtta av tio bilister vill införa en reflexlag för gångtrafikanter i mörker, likt den som redan finns för cyklister. 

– En säker och trygg trafikmiljö handlar om ett samspel mellan alla trafikanter, sade Synoptiks Cecilia Blom Hesselgren i samband med undersökningen.

– Med tanke på att så få fotgängare bär reflex i mörkret är det förståeligt att bilisterna välkomnar ett lagkrav. Av egen erfarenhet som förare vet man hur stor skillnad reflexen gör för synligheten i mörker.

Läs mer: Svenskt spannmål klarade sig från värmen

Foto: T. Pal

Text: Redaktionen