Udda uppmaning: här ska du aldrig förvara kontanter

2024 11 20

Enligt Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB, bör man ha 2 000 kronor i kontanter redo om krisen skulle slå till.

Vi brukar säga att det är ett bra riktmärke, men sen handlar det ju också om hur mycket förmåga och vilka marginaler man har. Men tänk att man ska ha för att kunna gå till affären och kanske tanka bilen. Då brukar man klara sig i ett par dygn.

Det har Elin Bohman, presstalesperson på MSB, tidigare sagt till SR.

Tjuvar intresserar sig igen

Summan är strax under den som de största försäkringsbolagen täcker vid inbrott, som ligger mellan 3 000 och 5 000 kronor i förlorade kontanter.

Men den som har mer än så liggandes hemma bör se upp.

Inbrottstjuvar har fått upp ett nytt intresse för kontanter som numera ofta står högst upp på listan tillsammans med smycken och andra små värdesaker.

Det säger Lina Nilsson, rådgivningsexpert på Stöldskyddsföreningen, till Dagens Nyheter.

Udda rådet: inga kontanter i frysen

Av det skälet kan det vara helt avgörande var kontanterna förvaras. 

Uppenbart är att de inte ska ligga synliga för tjuvarna, men även några av de mest kreativa gömställena är enligt experterna inte bra nog.

– Det duger inte att ha dem längst in i garderoben, i frysen eller i tvättkorgen. Tjuvarna letar där också, säger Lina Nilsson.

En säkerligen oväntad uppmaning för många som trott att de verkligen tänkt till.

Då ska du ha bankfack istället

Ett alternativ är naturligtvis ett säkerhetsskåp. Men det förutsätter att det är certifierat och monterat korrekt genom att vara fastbultat i golvet.

Annars är det bankfack som gäller.

Vi rekommenderar att man har sina värdesaker i ett bankfack. Finns inte den möjligheten så är rekommendationen att ha värdesakerna i ett certifierat säkerhetsskåp, som då måste monteras på rätt sätt i hemmet så att de inte går att få med sig, säger Lina Nilsson.

Små valörer

Enligt MSB bör “kriskontanterna” även fördelas i mindre valörer, det vill säga till exempel 20-lappar, 50-lappar och 100-lappar.

– Små valörer är bra att ha hemma om betalsystem ligger nere och du till exempel ska göra ett mindre köp. Till exempel en flaska vatten eller en förpackning med pasta, säger Elin Bohman till SR.

Samtidigt hanterar inte bankerna kontanterna. Det innebär att man måste förlita sig på butikers goda vilja att växla i kassan.

– Vi har inte kontanthantering på våra kontor. Då hänvisar vi till uttagsautomater och butiker, säger Ralf Bagner, Swedbanks pressansvarig, till radion.

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


8 jun 26

Mastercard försvinner som betalkort

2026 06 09

Det populära betalkortet är på väg bort.

Mastercard planerar en ny digital betalningsrevolution.

Kortjätten meddelar att de kommer ersätta dagens kortsystem för betalning.

Vill ersätta kort

Betalkorten som idag finns i nästan varje plånbok är på väg att försvinna.

Mastercard arbetar enligt uppgifter med ett nytt system som ska ersätta både kredit- och betalkort helt.

Målet är att gå från fysiska kort till helt digitala betalningar där användaren i stället identifieras med teknik som inte kräver plastkort.

LÄS MER: Tre Natojättar överens – ställer fem villkor till Ryssland

Får unika koder

Kärnan i förändringen är så kallade tokens – unika engångskoder som skapas för varje enskild betalning.

I stället för att ett kortnummer används flera gånger ska det ersättas av en tillfällig kod som bara gäller för ett köp.

Det gör att känsliga kortuppgifter inte behöver delas mellan butik och bank på samma sätt som idag.

– Tillsammans påskyndar dessa funktioner övergången till en tokeniserad och autentiserad betalningsupplevelse i kassan över olika enheter och plattformar, och lägger grunden för smidiga och pålitliga betalningar, uppger bolaget om utvecklingen.

För kunder innebär det i praktiken att kortuppgifter inte längre lagras och sprids i samma omfattning, vilket minskar risken för bedrägerier.

Ska godkännas med fingeravtryck

Samtidigt som tokenlösningarna utvecklas satsar Mastercard på biometrisk identifiering.

I stället för att använda ett kort och slå en PIN-kod ska betalningar även kunna godkännas med fingeravtryck, handflata eller ansiktsigenkänning.

I praktiken innebär det att kunder inte längre kommer behöva ta fram ett kort eller slå en PIN-kod i butik.

Tekniken testas redan tillsammans med banker och handelsaktörer för att bygga upp ett nytt betalningssystem inför framtiden.

Vill skrota kort före 2030

Målet är att de nya systemen ska vara fullt utbredda inom fyra år.

– Mastercard driver på utvecklingen av hur vi betalar online i Europa och närmar sig sitt mål för 2030 att ta bort manuell kortinmatning och minska beroendet av fasta kortuppgifter, uppger Mastercard i ett uttalande.

Utvecklingen sker samtidigt som kontanter redan minskar kraftigt i flera länder, vilket driver på övergången till digitala betalningar.

LÄS MER: Rysslands luftsköld spricker – panik i Moskva

Foto: Akuptsova

Text: Redaktionen


08 jun 26

Höjning med 101 procent – smäll för svenska tv-tittare

2026 06 09

Svenska tv-operatörer har höjt sina kampanjpriser markant under våren.

Det visar en kartläggning från jämförelsesajten Tvabonnemanget.se.

– Vi ser en tydlig trend där operatörerna minskar rabatterna snarare än att höja ordinarie priser. Det innebär att det blir dyrare att teckna ett abonnemang, även om listpriset ser oförändrat ut, säger sajtens grundare Fredrik Falkengren. 

”101 procent”

Enligt sammanställningen har 15 av 27 jämförbara paket fått höjt kampanjpris.

Stora aktörer som Telia, Tele2, Telenor, Boxer, Allente och Sappa har bland annat granskats.

I flera fall har kampanjpriserna höjts med över 100 procent jämfört med prisnivåerna i februari. Nedan listas några exempel:

- Allente Stream Basic har gått från 99 kronor i månaden till 199 kronor per månad under kampanjperioden (+101 procent)

- Boxer TV Bas har höjts från 99 kronor i månaden till 199 kronor per månad (+101 procent)

- Tele2 TV Bas har fördubblats från 99 kr i månaden till 199 kronor per månad (+101 procent)

- Telenor TV Stor-paket har höjts från 249 kronor i månaden till 299 kronor per månad (+20 procent)

Kopplas till fotbollsfesten

Prisökningarna äger rum strax innan årets stora sportevenemang – fotbolls-VM i USA, Kanada och Mexiko.  

Enligt sajten finns det en potentiell koppling mellan sommarens fotbollsfest och tv-operatörernas plötsliga höjningar av kampanjpriserna.

– Vi bedömer att det här delvis drivs av stora sportevenemang som fotbolls-VM. Operatörerna vet att efterfrågan ökar och att fler är beredda att teckna abonnemang även utan lika kraftiga rabatter, säger Fredrik Falkengren.

LÄS MER: Dystert besked för svenska tv-tittare – ras med 30 procent 

FAKTA: Tvabbonemanget.se

- Tvabonnemanget.se är en oberoende jämförelsetjänst som hjälper konsumenter att jämföra tv-abonnemang och streamingtjänster i Sverige.

Källa: Tvabbonemanget.se

LÄS OCKSÅ: Tre Natojättar överens – ställer fem villkor till Ryssland

Foto: E. Mclean

Text: Redaktionen