Här kraschar färjan in i en bergvägg – allvarliga uppgifter om personalen

2023 08 08

Det var i söndags som färjan MS Skånevik kolliderade med en bergvägg i norska Lysefjorden.

Incidenten inträffade strax efter 16-tiden under en turistrutt mellan Flørli och Lysebotn.

Färjan är chartrad av bolagen Rødne Fjord Cruise och Fjord X.

Se videon på kraschen längst ner i artikeln.

Passagerare på färjan beskriver händelsen som en väldigt traumatisk upplevelse.

– Vi såg att båten svängde mot land, men trodde först att det kanske var för sightseeing. Men vi insåg så småningom att något var fel. Jag försökte varna de andra och skrek "det här kommer att gå dåligt”, säger en av passagerarna till norska VG.

Kunde ha slutat värre

Ingen skadades allvarligt av kollisionen.

Men det kunde ha slutat värre, enligt passageraren som VG pratat med.

Hon beskriver hur människor på båten kastades omkull när kollisionen inträffade.

– Det blev en smäll och ett fall. Flera fick blödande sår på armar och ben och en dam fick en lätt chock, säger hon till tidningen.

Orsaken: Somnade bakom rodret

Arne Glenn Flåten, som är chef för Fjord X,  har kommenterat incidenten.

– Det är en sorglig olycka som har hänt här. De lyckades bromsa båten lite, men det var en ganska stor smäll, säger han till VG.

Enligt färjechefen var det ett mänskligt misstag som orsakade kraschen. 

En av båtens skeppare slumrade till bakom rodret.

– Det som hände är att skepparen somnade på kommandobryggan. Det är djupt beklagligt, säger Flåten till VG. 

Vanligtvis ska alltid två skeppare vara närvarande vid kommandobryggan, men den ena skepparen var ute på vift när kraschen inträffade.

När han återvände till rodret var det för sent.

”Har all rätt att bli upprörda”

Arne Glenn Flåten berättar att han varit i kontakt med skepparen efter olyckan.

– Både han och resten av besättningen mår bra. Ingen är skadad, men de är givetvis berörda av händelsen, säger han till VG.

Vidare konstaterar färjechefen att han har full förståelse för att passagerare är upprörda.

– Mitt första intryck var att ingen hade fått fysiska skador, men jag har nu fått bekräftat att några personer fått några mindre skador. Det är väldigt beklagligt och om någon tycker att det inte står rätt till är det bara att kontakta oss, säger han och tillägger:

– Vi åkte rätt in i bergväggen, så det är klart att det här har varit en psykisk påfrestning. Passagerarna har all rätt att bli upprörda.

SE VIDEON PÅ KRASCHEN GENOM ATT KLICKA HÄR  

Arkivfoto: Waldemar

Text: Redaktionen


28 sep 26

Tydligt regeringsbesked från SD

2026 09 28

Magdalena Andersson (S) har lämnat tillbaka talmannens sonderingsuppdrag.

S-ledaren gav upp det första försöket att bilda regering efter att Vänsterpartiet ställt sig bakom Moderaternas kandidat Andreas Norlén i talmansomröstningen.

– Därmed har det bildats en ny konstellation i riksdagen av vänsterpartister och moderater, framhöll Andersson på en pressträff före omröstningen.

Kristerssons plan

Norlén blev återvald av riksdagen och får därmed fortsätta som talman en tredje mandatperiod.

Nu ska han ta ställning till vem som får nästa sonderingsuppdrag.

Om valet faller på Ulf Kristersson (M) väntas M-ledaren försöka samla stöd kring en gemensam ekonomisk politik. Kristersson vill samla riksdagens fem ”icke-socialistiska” partier – det vill säga de fyra Tidöpartierna samt Centerpartiet.        

SD ger tydligt besked

C säger dock fortsatt nej till att samarbeta med Sverigedemokraterna.

Samtidigt står SD fast vid sitt krav på att fälla varje regering där de själva inte ingår. Det uppger Jimmie Åkesson efter valet av talman.  

–  Vi kommer inte acceptera någon regering som vi själva inte sitter med i, säger SD-ledaren till SVT.

Därmed kvarstår en tydlig låsning mellan de partier som Ulf Kristersson vill samla bakom en regering.

”Regeringsparti eller oppositionsparti”

Jimmie Åkessons besked ligger i linje med SD:s tidigare hållning i regeringsfrågan.

– Inför valet år 2026 kommer vi sverigedemokrater att ta upp kampen mot sossarna om att bli Sveriges största parti och efter nästa val är vi antingen ett regeringsparti eller ett oppositionsparti, sade SD-ledaren i sitt sommartal.

Läs också: ”En miljard kan dö” – Bill Gates varnar

FAKTA: Så bildas regeringen

- Det vanligaste skälet till att en ny regering bildas är efter ett riksdagsval.

- Det är riksdagens talman som tar fram ett förslag till statsminister.

- Riksdagen röstar om statsministern som talmannen har föreslagit.

- Den som väljs till statsminister utser övriga ministrar i regeringen.

- Statsministern avger en regeringsförklaring där hen redogör för det viktigaste i den politik som hen vill arbeta för framöver.

- Regeringsskiftet sker vid en konselj på slottet där statschefen konstaterar att regeringsskiftet har ägt rum.

Källa: Riksdagen

Andra läser: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Foto: Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen


28 sep 2026

Tidöparti bjuder in V – vill se stor reform

2026 09 28

Magdalena Andersson (S) ger upp sonderingsförsöket.

Socialdemokraterna har kört fast i försöket att bilda regering, meddelade Magdalena Andersson på måndagsförmiddagen. Beskedet kom efter att Vänsterpartiet bekräftat att de kommer att rösta på Andreas Norlén, Moderaternas förslag till nästa talman, i dagens omröstning.

– Det är rimligt att den konstellation som nu har gjort upp i talmansvalet kan gå vidare att försöka komma vidare i regeringsfrågan, säger Andersson på en pressträff.

Bjuder in V

Magdalena Andersson hann knappt avsluta pressträffen innan reaktionerna ramlade in från partiledare på högersidan.

Simona Mohamsson (L) vänder sig direkt till Vänsterpartiets vice ordförande Ida Gabrielsson.

– Ida! Med Magda blir inget gjort. Låt oss fika om att stärka rätten till personlig assistans, skriver L-ledaren på X. 

Frågan om personlig assistans ses av Liberalerna som en av de viktigaste frågorna inom svensk välfärd. Fikan är en tydlig passning till Gabrielssons besked i Agenda igår, där hon hävdade att den rödgröna sidan inte lyckats samla sig.

– Vi har än så länge inte fått till en fika mellan alla fyra partier, vilket är något vi i Vänsterpartiet velat väldigt länge, sade Ida Gabrielsson i SVT.

Läs också: Trump erbjuder vapen till ärkerivalen

V-ledaren slår tillbaka

Nooshi Dadgostar (V) har bemött Anderssons påstående om att V gått med i ett nytt block med Tidöpartierna.

Hon hävdar att uttalandet är märkligt och att talmansbeskedet inte är politiskt.

– Det har vi inte, utan vi har redogjort för anledningarna till att vi behöver en erfaren och duglig person, som har skött de här förhandlingarna tidigare och har lång erfarenhet av det, säger hon till Expressen.

Även Jimmie Åkesson (SD) har kommenterat Magdalena Anderssons besked. SD-ledaren menar att det var väntat.

– Att hon inte får ihop sitt regeringsunderlag har vi vetat länge. Dagens besked borde därför inte komma som en chock för någon, framhåller han för samma tidning.

Andra läser: Lägre a-kassa för många

Foto: Agnes Stuber/Vänsterpartiet

Text: Redaktionen