Har installerat chip i människohjärna – “total kontroll”

2024 01 30

Ett trådlöst chip har för första gången installerats i en människas hjärna.

Det unika beskedet kommer från teknikmiljardären Elon Musk och hans företag Neuralink natten till tisdagen svensk tid.

Operationen har varit framgångsrik och patienten återhämtar sig väl, meddelar Musk på X, tidigare Twitter.

– De första resultaten visar lovande upptäckt av neuronspik.

"Telepati"

Företagets långsiktiga mål är att koppla mänskliga hjärnor till datorer. Syftet är att underlätta hanteringen av komplexa neurologiska tillstånd.

Redan i maj förra året fick Musks företag tillstånd att testa chippet på människor. Den första produkten går under namnet Telepathy, Telepati, och kommer enligt entreprenören att möjliggöra total kontroll.

– Över din telefon eller dator, och genom dem nästan vilken enhet som helst, bara genom att tänka, framhåller Elon Musk i ett annat inlägg på X.

Han tillägger:

– Tänk om Stephen Hawking kunde kommunicera snabbare än en maskinskrivare eller auktionsförrättare. Det är målet. 

Sexårig studie

Enligt Musk kommer de första patienterna som får chippet installerat vara patienter som förlorat möjligheten att använda sina lemmar.

När Neuralink fick tillstånd av myndigheterna att börja testa chippet på människor var det startskottet på en sexårig studie, där en robot används för att kirurgiskt placera 64 flexibla trådar på en del av hjärnan som styr “rörelseintentionen”.

Trådarna är tunnare än ett människohår.

Kritiserat: "Apor förlamade"

Försöken har tidigare enbart gjorts på apor. I slutet av förra året ombads US Securities and Exchange Commission utföra en undersökning om Musk vilseleder investerare kring säkerheten för teknologin.

Detta efter att veterinärjournaler hävdat att implantaten på aporna orsakat förlamning, anfall och svullnad i hjärnan.

– Ingen apa har dött till följd av ett Neuralink-implantat, framhöll Elon Musk på sociala medier i september förra året.

Foto: M. Fakurian

Text: Redaktionen


12 jun 26

”Det är kört” – chockbesked för Donald Trump

2026 06 12

Väljarstödet för Donald Trump har sjunkit i en stadig takt under hans andra mandatperiod, enligt flera opinionsmätningar.

Nu kommer nya mardrömssiffror för presidenten.

Enligt en färsk undersökning från Reuters är endast 22 procent nöjda med hur Trump hanterar levnadskostnaderna, medan 70 procent säger sig vara missnöjda.

Siffran innebär att missnöjet Trumps hantering av levnadskostnaderna är större än under hans föregångare Joe Bidens, som kritiserades kraftigt för sin ekonomiska politik. 

Under slutet av Bidens mandatperiod uppgav 29 procent av väljarna att det var nöjda med hans hantering av levnadskostnaderna, medan 63 procent var missnöjda.

”Det är kört”

Inflationen i USA har stigit till den högsta nivån på tre år i svallvågorna av landets krig mot Iran.

I maj landade inflationstakten på 4,2 procent. Stigande mat- och elpriser pekas ut som drivande faktorer, rapporterar Politico.

En tidigare tjänsteman inom Trumpadministrationen bedömer att Trump har förlorat kontrollen över ekonomin.

– Det spelar ingen roll om det här är inflationens topp eller inte. Det är kört när det gäller hur folk ser på ekonomin, säger personen enligt Politico.

ANDRA LÄSER: Kollaps för Putin – sjätte månaden i rad |

Värsta sedan pandemin

Irankriget slår hårt mot ekonomier världen över.

Kriget väntas bromsa den globala ekonomiska tillväxten till den lägsta takten sedan covid-19-pandemin, enligt ny rapport från Världsbanken.

Den globala ekonomiska tillväxten väntas bli 2,5 procent i år – en minskning från 2,9 procent 2025.

– En förnyad upptrappning av fientligheterna eller mer långvariga störningar i råvaruflödena skulle kunna höja råvarupriserna ytterligare, intensifiera inflationstrycket och osäker livsmedelsförsörjning, utlösa finansiell stress och långsam tillväxt, står det i rapporten.

LÄS OCKSÅ: Norge förlorar miljarder – pekar ut Sverige

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


11 jun 26

Midsommarmaten hotad – kan saknas på mångas bord

2026 06 11

En midsommarfavorit kan saknas vid den uppdukade lunchen.

Midsommar är högtiden där maten står i centrum, där traditionella rätter och klassiska smaker spelar en avgörande roll för firandet.

Men nu är en av de viktigaste råvarorna hotad, rapporterar DN.

Midsommarmat hotad

Det finns några stapelvaror som nästan är självklara inslag och som många betraktar som ett måste för ett lyckat midsommarbord.

Nu kan dock en av de viktigaste råvarorna till midsommarbordet vara på väg att bli svår att få tag på.

Det är färskpotatisen som pekas ut.

Potatisen har i år nått butikerna något senare än förra säsongen.

Enligt Roger Nolsa, ordförande i Potatisodlarna, är tillgången dessutom något mer begränsad än vanligt, då skördarna är förhållandevis låga jämfört med hur prisbilden ser ut just nu.

Han förklarar att den tidigaste potatisen odlas under väv för att bevara värmen i marken, medan den som normalt äts till midsommar odlas utan skydd.

– Det gör att det uppstår ett glapp i leveranserna. Förra veckan fanns det relativt gott om färskpotatis, men nu har tillgången blivit mer begränsad, säger han, till DN.

LÄS MER: Norge förlorar miljarder – pekar ut Sverige

Risk för brist

Han förklarar även att väderförhållanden kan slå direkt mot möjligheten att skörda.

Om det blir kraftigt regn de kommande dagarna kan stora delar av den potatis som skulle ha nått midsommarborden i stället bli kvar i jorden.

– Det går inte att plocka potatis när det regnar, och kommer det mycket regn fastnar maskinerna, säger Roger Nolsa.

Han menar att även om vädret skulle förbättras i efterhand så är det svårt att ta igen tappet i tid.

Svårt för jordgubbar

Även svenska jordgubbar får det svårt i år.

Kalla nätter under april och maj har försenat utvecklingen i odlingarna, samtidigt som midsommar infaller tidigare än vanligt i kalendern.

Jordgubbsodlaren Herman Hagberg, som driver odling utanför Karlstad, har försökt skydda skörden genom att använda tunnlar och väv för att hålla värmen.

– Vi får bär till midsommar, men den totala marknaden kommer att vara en lägre skörd än normalt, sade han nyligen till SR.

LÄS MER: Flamingo-missiler har slagit ner

Foto: Mammela

Text: Redaktionen